Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη ήχου σε vob


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα vob που για καλή μου τύχη είναι μουγκό, δεν έχει ήχο. Αυτό που θέλω είναι να του προσθέσω ήχο, πχ από ένα mp3. ποιο πρόγραμμα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να πολυπλέξεις ένα MP3 stream ήχου μέσα σε VOB container. Άρα, έχεις τις δύο παρακάτω επιλογές :

 

1. Επανακωδικοποιείς (με ό,τι σημαίνει αυτό για την τελική ποιότητα του ήχου) το MP3 σε AC3 ή MP2 format, που επιτρέπονται μέσα σε VOB container

2. Προσπαθείς να αποφύγεις οποιαδήποτε επανακωδικοποίηση. Αυτό γίνεται αν κάνεις extract το MPEG-2 video από το VOB σε ένα M2V elementary video stream και συνδυάσεις M2V+MP3 σε ένα container που να υποστηρίζει τέτοιο συνδυασμό. Π.χ. με το mkvmerge GUI μπορείς να φτιάξεις ένα MKV αρχείο που θα παίζει σωστά. Δε γνωρίζω άλλο container πέραν του Matroska (MKV) που να υποστηρίζει τέτοιο περίεργο συνδυασμό audio-video formats.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mp3 το έχω, και μπορώ να το μετατρέψω σε ότι format να ναι. Αυτή τη στιγμή με ενδιαφέρει η πιο εύκολη λύση έτσι ώστε να μπορέσω να κάνω πολλές δοκιμές. Στη πρώτη λύση λοιπόν με ποιο πρόγραμμα το κολλάω σε vob container ξανά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VobEdit ή DGIndex για να πάρεις το video σε M2V αρχείο, MuxMan ή IfoEdit για να πολυπλέξεις M2V και AC3/MP2 σε ένα νέο VOB.

 

Για τη χρήση του DGIndex, δες την ενότητα 3 εδώ : [[MPEG1-2 κόψιμο-ράψιμο με freeware εργαλεία για Windows]]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AC3 σου είναι στα 48KHz; Ή μήπως προέκυψε από MP3 στα 44.1KHz και άρα έμεινε κι αυτό στην ίδια συχνότητα;

 

Επίσης, ίσως φταίει το πρόγραμμα που χρησιμοποίησες για τη μετατροπή. Δοκίμασε με κάποιο άλλο. Υπάρχουν αρκετά δωρεάν/ανοικτού κώδικα προγράμματα που μπορούν να κάνουν τέτοια μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...