Προς το περιεχόμενο

Asus P5KC - Boot from IDE?


fasmatikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας,

 

παρηγγειλα ενα PC, με τα εξής χαρακτηριστικα:

 

cpu -> Intel Core 2 Duo E8400 ( 3GHz, 6mb L2 Cache)

mobo -> Asus P5K-C (Intel P35, 1xeSATA, 4xSATA, DDR2 800,1066/DDR3)

ram -> TeamGroup 2GB Kit DDR2 (800mhz - 4-4-4-10)

graphics -> ATI RADEON HD3580 (256mb DDR3 - 256 bit)

HD -> Seagate Barracuda Sata II 500 GB (32MB cache - 7200RPM)

case -> " http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1050230 "

power supply --> 600 Watt (είναι αρκετά???)

DVD-RW -> Asus ATA

 

Ψάχνοντας σε forum του εξωτερικού δυστηχώς είδα κάπου ότι δεν μπορώ να κάνω boot απο το IDE DVD-R (για να περάσω τα WindowsXP π.χ.) λόγο του ότι είναι πάνω στον Jmicron controller της ASUS !!!! έκανα βλακεία??? παίζει κάτι τέτοιο?

 

 

Σας παρακαλώ πείτε μου, αμα είναι και προλαβαίνω να αλλάξω την παραγγελία , να το κάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλως και μπορεις , κοιτα μονο να ενεργοποιησεις τον jmicron controller απο το bios. Επισης μαλλον θα χρειαστεις δισκετα με τους drivers για τον jmicron κατα την εγκατασταση των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες ολα καλα !!!! κανενα πρβλημα απολυτως (πέρα από ενα μικρο με τον ηχο....που φτιαχτηκε ευτυχώς....) Τα είδε ολα και σκληρο SATA και σκληρό IDE και DVDRW IDE....

 

σασ ευχαριστώ πολύ!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσει κάποιος να κάνει boot με δίσκο IDE, χωρίς να υπάρχει SATA δίσκος, στη συγκεκριμένη μητρική (Asus P5KC) ?

 

Σύστημα:

Intel core 2 duo, 3.16gHz 45nm

Asus 8800gt/1gb DDR3

2x1 Gb Ram DDR-2 @ 1066

Asus P5KC m/b

Thermaltake 700w τροφοδοτικό

Samsung SATA DVD-R

 

Σκληρός δίσκος είναι ενας IDE της WD...

Ανάβω το pc, δίνει ρεύμα για 1 δευτερόλεπτο, ακούγεται ενα "τουτ" και σβήνει. Όταν αποσυνδέω το δίσκο, δεν ακούγεται τίποτα και πάλι σβήνει στον ίδιο χρόνο.

Τα υπόλοιπα εξαρτήματα παίρνουν κανονικά ρεύμα και δουλεύουν όλοι οι ανεμιστήρες (4)..

 

Σκέφτομαι οτι ίσως φταίει το οτι δεν εχω SATA δίσκο. Ισχύει ή να ψάξω αλλού το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια το προβλημα με το boot πως το λυσσατε?? Εχω την συγκεκριμενη μητρικη και ενα IDE DVD-RW αλλα δε λεει με τιποτα να το δει..

Εχω ψαξει τα παντα στο BIOS αλλα και παλι τιποτα. Εχω βγαλει εντελως το jumper απο το drive, τιποτα! πλζ αν μπορει ας βοηθησει καποιος..Αυτος ο Jmicron controller τι ειναι? Κατι παιζει με αυτον υποθετω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...