Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ψηφιακής βιντεοκάμερας


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω κάτω τόσα όσα και για την panasonic,ίσως και λιγότερα για σκέτη κάμερα χωρίς τρίποδα κλπ(το budget είναι περιορισμένο...)

 

εγω ελεγα sony sr... >1000 οποτε δν ειναι μαλλον αυτο που θεσ!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν είναι να κρατάνε τόσο λίγο οι μπαταρίες γιατί να πάρω κάμερα?

Να θέλω να πάω μια εκδρομή και να φοβάμαι να βγάλω βίντεο?Και αντε να είσαι σε σπίτι που μπορεί να την ξαναφορτίσεις.

ΑΝ θες να πας μια εκδρομή στο βουνο ή στη θάλασσα ρε αδερφέ τι γίνεται?

Δεν ξέρω τι αλλά κάτι πρέπει να κάνουν οι εταιρείες με αυτό το θέμα.Αγοράζεις ψηφιακή με 60 GB σκληρό με διάρκεια εγγραφής πχ 40 ώρες αλλά δεν έχεις μπαταρία να γράψεις ούτε 4 ώρες.

Γιατί να πάρω μεγάλο σκληρό τότε?Αφού ενοείται ότι θα πρέπει να φωρτίζω την μπαταρία κάθε 4 ώρες οπότε μπορώ να αδιάζω και τη μνήμη.

<------Παράπονο ενός υποψήφιου αγοραστή!

Παραπονεμένε υποψήφιε αγοραστή αν όμως πάς μια εβδομάδα διακοπές στη Μομπάσα για παράδειγμα και δεν έχεις φορητο υπολογιστή να μεταφέρεις τις ταινιες σου, θα γράψεις 3-4 ώρες με τη μια, θα πας στο ξεν/χειο να φας, φορτιζεις,τραβάς άλλες 3-4 ώρες, κοκ, και να πως γυρνάς και τριλογία και πως γεμίζεις 60γβ με μια μπαταρία:)

Σχετικά με τις μπαταρίες, με συνετη χρήση ξεπερνάς άνετα τη μια ώρα. Εδώ την ξεπερνάω με μια παλιά σόνυ 4αετίας. Υπολόγιζε 1.30 με 2 ώρες ανάλογα με το μοντέλο. Ίσως και παραπάνω.

Για τον φίλο που ρωτάει τώρα πιστεύω οτι σε αυτα τα λεφτά οι επιδόσεις πάνω κάτω ίδιες θα είναι στις πιο πολλές βιντεοκάμερες. Εξάλλου δεν τραβάνε και ΗD για να αναδειχθεί η ποιότητα του φακού,της συμπίεσης του βίντεο ή της ακριβούς απεικόνισης των χρωμάτων. Πιστεύω οτι η επιλογή σου θα σε καλύψει αρκεί να μην περιμένεις θαύματα σε αυτή την κατηγορία τιμής πάντα. Στα ίδια χρήματα περίπου υπάρχει και σονυ με 40χ ζούμ το οποίο χωρίς τρίποδο είναι σχεδόν άχρηστο αλλά έχει 1ccd σε αντίθεση με τα 3 της πανασονικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mixalakis εννοείτε ότι δεν περιμένω κάτι το επαγγελματικό σε αυτή την κατηγορία.Άλλωστε δεν έχω και εμπειρία,θα είναι η πρώτη μου βιντεοκάμερα οπότε δεν είμαι σε θέση να συγκρίνω.Μπορείς να μου εξηγήσεις ποια η διαφορά μεταξύ 1ccd και 3 ? Είναι κακό η καλό ? (άσχετος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τα 3 ccd υπερτερουν στο οτι μπορούν να απεικονήσουν πιστότερα τα χρώματα μιας εικόνας, ειδικότερα σε περιοχές που υπάρχουν έντονες αντιθέσεις. Μια καμερα με 3σσδ έχει 1σσδ το οποιο ειναι αφιερωμενο στην επεξεργασια 1 χρώματος (1ccd red, 1ccd green, 1ccd blue). Αντιθετα οι καμερες με 1ccd δεχονται και επεξεργαζονται ολα τα χρωματα μεσω του μοναδικου chip που διαθετουν. Ως συνεπεια η αντιθεση αλλα και τα χρωματα ειναι καλυτερα στις μηχανες με 3 ccd. Αυτο σημαινει ομως οτι για να χωρεσουν 3 αισθητηρες στον ιδιο χωρο που μπαινει ενας, θα πρεπει αυτοι να ειναι μικροτεροι. Μικροτεροι αισθητηρες ισον λιγοτερο φως να περναει. Αυτο μπορει να σημαινει οτι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου μια καμερα με εναν μεγαλυτερο αισθητηρα να μπορει να αποδωσει καλυτερα απο μια με 3. Πάλι υπάρχει όμως ο αντιλογος που λέει οτι ακομα και έτσι τα χρώματα των 3 ccd θα εξακολουθούν να υπερτερούν. Ωστοσο σε αυτη την κατηγορια και οι μηχανες με 1 αισθητηρα εχουν αισθητηρα ιδιου μεγεθους με αυτες που εχουν 3. Δεν ξερω αν σε διαφωτισα, αλλα σε γενικες γραμμες το να εχεις 3ccd ειναι καλυτερο απο 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σημαινει ομως πως με εναν ccd και αρκετα megapixel δε θα εχεις καλη αποδοση εικονας και χρωματων

 

Σαφως. Ουτε τα μεγαπιξελ ουτε τα ccd ειναι πανακεια. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, όπως η τελικη επεξεργασια που θα υποστει το βιντεο απο τον επεξεργαστη της καμερας (καθε εταιρεια τονιζει διαφορετικα στοιχεια εδω), η ποιοτητα του φακου, η διαμετρος του κ.α. Παραδειγμα ενας μικρος αισθητηρας 8 μεγαπιξελ ειναι πολυ χειροτερος απο εναν μεγαλο αισθητηρα των 7. Αντιστοιχως ενας μικρος φακος κινητου δεν μπορει να συγκριθει με εναν φακο μιας dslr μηχανης. Το τελικο αποτελεσμα ειναι ενα μιγμα πολλών παραγοντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θα πάω σήμερα,ρωτάω εδώ για να μην τρέχω 2 φορές.Για την κάμερα που θέλω την panasonic λέω να πάρω και μια sd να έχω.Υπάρχει κάποιος περιορισμός ξέρω γω ή παίρνει τα πάντα ? Ας πούμε αυτή κάνει ? Επίσης όσον αφορά την χωρητικότητα,σε μια κάρτα 1 gb πόση ώρα γράφει περίπου η κάμερα ? Μήπως να πάρω μεγαλύτερη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω μια ψηφικαη βιντεοκαμερα και θελω να μου προτεινετε καποιες.τι ειναι καλιτερα να παρω μια που αποθηκευει σε dvd δισκακια ? η μια που εχει δισκο 60 giga ενσωματομενο??? και απο megapixel ειναι καλα στα 6???η παραπανω? απο λεφτα μεχρι 900 eyro. προτεινετε μου καποιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θα πάω σήμερα,ρωτάω εδώ για να μην τρέχω 2 φορές.Για την κάμερα που θέλω την panasonic λέω να πάρω και μια sd να έχω.Υπάρχει κάποιος περιορισμός ξέρω γω ή παίρνει τα πάντα ? Ας πούμε αυτή κάνει ? Επίσης όσον αφορά την χωρητικότητα,σε μια κάρτα 1 gb πόση ώρα γράφει περίπου η κάμερα ? Μήπως να πάρω μεγαλύτερη ?

 

εφ οσον ειναι sd δεν εχεις προβλημα, το ποση ωρα γραφει εξαρταται απο την αναλυση και την κωδικοποιηση, παντως 1GB σου αρκει. Αυτο που θα γραφεται στην καρτα δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα που θα βγαζει οταν χρησιμοποιεις κασσετα παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, στη κάρτα SD που δέχεται η συγκεκριμένη κάμερα αποθηκεύονται μόνο οι φωτογραφίες, τα βίντεο αντίστοιχα στη κασέτα mini-DV. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση 1GB είναι υπεραρκετό. Ρώτα καλύτερα όμως όταν πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, στη κάρτα SD που δέχεται η συγκεκριμένη κάμερα αποθηκεύονται μόνο οι φωτογραφίες, τα βίντεο αντίστοιχα στη κασέτα mini-DV. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση 1GB είναι υπεραρκετό. Ρώτα καλύτερα όμως όταν πας.

 

Στη δικη μου minidv sony αποθηκευει video (640Χ480) τωρα για τη συγκεκριμενη δεν εχω κοιταξει. Για σοβαρη ποιοτητα εικονας παντως μονο κασσετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, στη κάρτα SD που δέχεται η συγκεκριμένη κάμερα αποθηκεύονται μόνο οι φωτογραφίες, τα βίντεο αντίστοιχα στη κασέτα mini-DV. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση 1GB είναι υπεραρκετό. Ρώτα καλύτερα όμως όταν πας.

 

Οκ,θα ρωτήσω εκεί,ευχαριστώ για την απάντηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...