Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το MBR


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

έχω πρόβλημα στο pc μου εδώ κ καιρό με το MBR.

Λοιπόν έχω δυο 250giga δίσκους με data μέσα κ έναν 80giga με το λειτουργικό. Κάποτε είχα στήσει ένα λειτουργικό (Windows XP) κ σε έναν από τους δύο 250άριδες, αλλά μετά το έσβησα κ έχω λειτουργικό μόνο στον 80άρι.

Το θέμα είναι ότι όταν ξεκινάει το PC μου έβγαζε ότι έχω δύο λειτουργικά. Το πρώτο ήταν το κανονικό λειτουργικό Windows XP κ το δεύτερο ήταν πάλι Windows XP αλλά αν το διάλεγα δε ξεκινούσε.

 

Πριν 1-2 βδομάδες έκανα format τον 80άρι, τον έσπασα στην μέση κ πέρασα στο ένα partition το Linux Ubuntu κ στο άλλο Windows XP. Πρώτα έκανα εγκατάσταση το Linux κ μετά τα XP.

 

To πρόβλημα μου είναι ότι το pc εξακολουθεί στο boot να μου δείχνει μόνο τα δύο λειτουργικά των XP απο τα οποία το ένα δουλεύει το άλλο όχι.

 

Πως μπορεί να διορθωθεί αυτό? Καμιά βοήθεια???

Δε θέλω να εγκαταστήσω κάποιον boot manager που να μου κάνει την δουλειά όλο κ όλο, θέλω να γίνει διόρθωση στο πρόβλημα ώστε να μη με κυνηγάει συνέχεια.

 

Κατέβασα το PTDD Partition Table Doctor v3.5 το οποίο έχει κάποιες επιλογές "Fix MBR" Kτλ.. τις πάτησα όλες, έδειχνε να κάνει κάτι αλλά τίποτα. Όταν έκανα reboot εξακολουθούσε το default boot manager να μου δείχνει τα δύο λειτουργικά των Windows XP.

 

Σκέφτηκα να σβήσω την γραμμή του δεύτερου λειτουργικού από το boot.ini αλλά είναι κάτι που με τρομάζει λίγο πολύ... Μήπως δε ξεκινήσει καθόλου το pc? ...

 

Καμιά βοήθεια???? PLEASE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήγαινε My Computer->Properties->και στο Tab advanced κάνεις click στο κουμπί settings στο start up and recovery.Eκεί πατάς στο edit και σου ανοίγει ενα notepad (Το notepad αυτό είναι το boot.ini).Απο εκεί σβήνεις την γραμμή που περιλαμβάνει το faulty λειτουργικό.Προσοχή μην σβήσεις το λειτουργικό που δουλεύει.Όταν το σβήσεις κάνεις file -> save για να αποθηκευθούν οι αλλαγές και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα.. οκ αυτό ξέρω πως γίνεται. Το σκεφτόμουν να το κάνω, αλλά φοβόμουν μη πάει κάτι στραβά κ χρειαζόταν πάλι format. Θυμάμαι ότι γινόταν σε Windows 98 κ NT.

 

Τα Linux πως θα τα βάλω στο παιχνίδι όμως?

 

Ο τρόπος που μου λέτε τώρα διορθώνει το πρόβλημα του MBR που έχει δημιουργηθεί στον έναν 250άρι σκληρό ή απλά με καλύπτει προσωρινά για να κάνω την δουλειά μου κ σε κάποιο επερχόμενο format θα το ξανααντιμετωπίσω?

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αυτο πρεπει να κανεις σβηνεις τη γραμμη απο το boot.ini

 

προσεξε μη σβησεις τη γραμμη του λειτουργικου που υπαρχει ακομα στο pc

Στο default boot manager των Windows το πρώτο λειτουργικό είναι το σωστό, το δεύτερο είναι το λάθος. Κ στο boot.ini έτσι θα ειναι,ε? Δε νομίζω να είναι ανάποδα...

 

 

μικροσφτ δοκιμασες?

δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ θα σου πρότεινα να επαναγκαταστήσεις to grub των linux και θα σαι μια χαρά κοίτα εδώ

π.χ.

 

Όσο για το boot.ini πήγαινε στο msconfig και στο tab boot.ini τσέκαρε τα paths..εκεί θα καταλάβεις πιο πρέπει να σβήσεις γιατί λογικά τα δύο windows βρίσκονται σε διαφορετικό φάκελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο default boot manager των Windows το πρώτο λειτουργικό είναι το σωστό, το δεύτερο είναι το λάθος. Κ στο boot.ini έτσι θα ειναι,ε? Δε νομίζω να είναι ανάποδα...

 

 

 

δλδ?

 

πηγαινε στο Boot.ini μεσω msconfig και πατα check all boot paths και θα στο απορριψει μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Λύθηκε, όπως φαίνεται, το πρόβλημα με τα δύο λειτουργικά των XP, εκ των οποίων το ένα είναι ανύπαρκτο.

Θα ξαναρωτήσω όμως, το πρόβλημα διορθώθηκε μια για πάντα ή σε κάποιο επερχόμενο format θα χρειαστεί να το ξανααντιμετωπίσω?

 

Αυτό σχετικά με το Linux θα το δω το βράδυ ή άυριο, γιατί δεν έχω το cd των Ubuntu εδώ.

Ευχαριστώ κ πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν ειναι προβλημα που επαθες, ειχες δυο λειτουργικα και μετα εσβησες το ενα, η καταχωρηση στο boot.ini μενει ομως. Εφ οσον δεν κανεις κατι αναλογο δε θα εχεις τετοια περιπτωση ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ πρόβλημα γιατί το κουβαλάω εδώ κ 1 χρόνο, μετά από 4 format περίπου συνεχίζει να υπάρχει. Επίσης στήσω το λειτουργικό έχοντας αποσυνδεδεμένους τους data δίσκους μετά, με την σύνδεση τους, δε ξεκινάει το μηχάνημα.

Και το ανάποδο.. αν αποσυνδέσω τον Data σκληρό που έχει το fake λειτουργικό μετά δεν ανοίγει το μηχάνημα μου.

Μήπως εκεί στήνεται το boot.ini, δλδ υπάρχει ήδη κ το τροποποιεί κάθε φορά που βλέπει κάποιο λειτουργικό.

 

Τι να πω.. ας ελπίσουμε ότι δε θα έχω πρόβλημα ξανά. Θα δοκιμάσω κ το Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα έναν εκ των data δίσκων σου είναι σε λάθος format. Είναι δηλωμένος σαν Primary και όχι σαν logical drive. Μάντεψε ποιός.

 

Από εκεί και μετά το Linux αποκλείεται να το δεις μεσώ του boot.ini. Επειδή το format των δίσκων που χρησιμοποιεί το Linux δεν είναι κάτι που μπορεί να διαβάσουν τα Windows. Ενώ το αντίθετο δεν ισχύει.

 

Πρέπει να εγκαταστήσεις έναν boot loader των Linux αν θέλεις να έχεις πρόσβαση και στα 2. Απλά να ξέρεις οτι σε περίπτωση format πρέπει να ξανακάνεις την εγκατάσταση του Boot loader, γιατί τα Windows πάλι "χάνουν" το partition των Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...