Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη file.txt μεσω dos


ntenis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας..

Θελω βα φτιαξω ενα προγραμμα στη 'c' τετοιο που ο χρηστης να μπορει να ανοιξει το αρχειο απο το dos κ να το τροποποιησει παντα μεσω dos,κ να το αποθηκευσει παλι... ξερει κανεις πως μπορει να γινει αυτο??

 

 

 

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλεις να φτιάξεις έναν DOS text editor; ή κάτι άλλο; αν θες DOS editor πάντως που να θυμίζει τον EDIT του MS-DOS ετοιμάσου για αρκετή ταλαιπωρία όσον αφορά την παρουσίαση του κειμένου στην οθόνη, το scrolling των γραμμών πάνω/κάτω δεξιά/αριστερά κτλ, εκτός και να φτιάξεις κάτι πολύ πρωτόγονο σε στυλ EDLIN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηδη ενα ετοιμο κειμενο το ,οποιο περιέχει καποιους κανονες!!!Το κειμενο αυτο με μια function το διαβαζω κ ξεχωριζω τους κανονες ανα κατηγορια.Τωρα θελω να δωσω τη δυνατοτητα στο χρηστη να προσθεσει η να αφαιρεσει καποιο απο τους κανονες που υπαρχουν στο αρχειο..ειναι λιγο μπερδεμα,ελπιζω να σε βοηθησα...

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς βάλε τους κανόνες σε μια char* array, παρουσιασέ τους στο χρήστη και κάνε το πρόγραμμα να δέχεται κάποιες εντολές (π.χ. αν ο χρήστης γράψει "delete 5" άλλαξε το αντίστοιχο μέλος της array σε 0 ώστε να ξέρεις πως έχει διαγραφεί η αν γράψει "add rule" γράψε σε ένα καινούριο μέλος της array τον καινούριο κανόνα). Τέλος, γράψε κάθε μέλος της array που δεν έχει διαγραφεί στο αρχείο, πάνω στους παλιούς κανόνες. Ή το πρόβλημα σου είναι κάποιο άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηδη ενα ετοιμο κειμενο το ,οποιο περιέχει καποιους κανονες!!!Το κειμενο αυτο με μια function το διαβαζω κ ξεχωριζω τους κανονες ανα κατηγορια.Τωρα θελω να δωσω τη δυνατοτητα στο χρηστη να προσθεσει η να αφαιρεσει καποιο απο τους κανονες που υπαρχουν στο αρχειο..ειναι λιγο μπερδεμα,ελπιζω να σε βοηθησα...

 

ευχαριστω

 

Νομίζω ότι η σκέψη του Aesmade είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...