Προς το περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει αλλαγή θέσης γραμμάτων στο πληκτρολόγιο;


deker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στον υπολογιστή μου εγκατεστημένες κάποιες γλώσσες και επειδή σε ορισμένες από αυτές τα γράμματα είναι σε πολύ διαφορετικές θέσεις από τις συνηθισμένες στο πληκτρολόγιο, π.χ στα Ρώσσικα το "t" βρίσκεται στο "c" και κάνω αρκετή ώρα για να γράψω, μιας και έχω μάθει με τα Ελληνικά και τα Αγγλικά.Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο τρόπο μέσα από τα Windows ή έστω και με κάποιο πρόγραμμα για να αλλάξω τη θέση των γραμμάτων στο πληκτρολόγιο στη συγκεκριμένη που θα με βολεύει περισσότερο, σε οποιαδήποτε γλώσσα θελήσω.

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έπραξα σωστά που υπέβαλα την ερώτησή μου σε αυτό το θέμα.Αν ταιριάζει κάπου αλλού καλύτερα παρακαλώ οι moderators να το αλλάξουν αν γίνεται.

Υ.Γ.2 Δουλεύω κυρίως στο Microsoft Word 2007 για τα κείμενά μου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keyboard remapping λέγεται αυτό που θες να κάνεις και να ένα free που βρήκα. Δεν το έχω δουλέψει αλλά μάλλον θα σου κάνει τη δουλειά που θες.

 

Αν σου κάνει γράψε τις εντυπώσεις σου για να ξέρουμε και εμείς οι υπόλοιποι.

 

Υπόψιν ότι οι αλλαγές που κάνει είναι καθολικές και όχι ανά γλώσσα.

 

Υπάρχει και αυτό το οποίο είναι της μαμάς MS και μάλλον θα κάνει ακριβώς αυτό που θες (remapping σε μία συγκεκριμένη γλώσσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται να ορίσεις δικό σου keyboard layout (όχι remapping, το remapping είναι ανεξάρτητο από την επιλεγμένη γλώσσα).

 

Microsoft Keyboard Layout creator:

http://www.microsoft.com/globaldev/tools/msklc.mspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...