Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS περίπου στα 1000VA


corduroy27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρότεινα στον φίλο corduroy27 την αγορά και ενός σταθεροποιητή τάσης. Οι λόγοι είναι δύο:

1) Αφενός, το voltage regulating που κάνουν τα line-interactive UPS, όπως αυτό που πήρες είναι αμελητέο, οπότε σε πιθανές διακυμάνσεις τάσεις υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά ένα από τα συνδεδεμένα στο UPS συσκευές.

2) Αφετέρου, σχεδόν by default, σε κάθε επαναφορά του ρεύματος, η αγαπημένη μας ΔΕΗ, "στέλνει" τα λεγόμενα "spikes" που ουσιαστικά είναι η επαναφορά του ρεύματος σε τάση υψηλότερη των ~240V που αντέχει ένα μέσο ηλεκτρονικό εξάρτημα, με αποτέλεσμα να καεί. Στην κυριολεξία.

 

Ο σταθεροποιητής τάσης αναλαμβάνει να φιλτράρει αυτές τις αυξομειώσεις της τάσης και να στέλνει στις συσκευές σου ρεύμα τάσης 220V. Σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα ups εχουν avr και σχετικα καλευτερο avr απο τα πολυπριζα ασφαλειας εν τουτοις ενα πολυπριζο να τσιμπαει και αυτο τα αποτομα δεν ειναι κακη ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα στον φίλο corduroy27 την αγορά και ενός σταθεροποιητή τάσης.

 

Φίλε μου, καλά τα λες και μη νομίζεις πως δεν το έχω σκεφθεί.

Απλά δε θέλω να μπω και σε άλλα έξοδα προς το παρόν.

(ελπίζω να μη το πληρώσω ακριβά αυτό!)

Γνωρίζω ότι η ανοχή του UPS μου είναι επικίνδυνα μεγάλη +-10% :shifty::shifty::shifty:

 

Επι τι ευκαιρία πάντως θέλω να κάνω και δυο ερωτήσεις.

Το Manual του UPS μου, λέει:

"Μην συνδέετε πολύμπριζο ή καταστολέα υπέρτασης στο UPS."

 

Βασικά δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι τέσσερις έξοδοι που δίνει έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά

και ως εκ τούτου μπορώ να συνδέσω όποια συσκευή θέλω σε οποιαδήποτε από τις εξόδους αυτές...

Σε ερώτηση που έκανα σε φίλο μου Ηλεκτρονικό, μου απάντησε ότι κατά πάσα πιθανότητα οι έξοδοι του UPS

είναι συνδεδεμένοι παράλληλα, ακριβός όπως και στα πολύμπριζα.

Αν ισχύει όμως κάτι τέτοιο, τότε ποιος ο λόγος να απαγορεύεται η χρήση πολύμπριζου;

 

Επίσης πια ακριβός σύνδεση εννοεί στο Manual ότι ΔΕΝ πρέπει να κάνω;

Δ.Ε.Η. ---> Σταθεροποιητής τάσης ---> UPS?

ή

Δ.Ε.Η. ---> UPS ---> Σταθεροποιητής τάσης?

 

Έχει σημασία η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα, γιατί εκτός της ευκολίας

που δίνει η χρήση πολύμπριζου στην περίπτωσή μου, τίθεται και ένα άλλο θέμα.

Αν δε μπορώ να συνδέσω το UPS σε σταθεροποιητή αλλά πρέπει να συνδέσω τον σταθεροποιητή σε κάποια απ' τις εξόδους του,

τότε τι να προτο-προστατεύσω με έναν σταθεροποιητή; Η μήπως θα πρέπει να βάλω σε κάθε έξοδο από έναν;;;

 

 

Μια συνδεσμολογία του τύπου:

Δ.Ε.Η. ---> Σταθεροποιητής τάσης ---> UPS ---> Πολύμπριζο ---> Συσκευές

ή έστω

Δ.Ε.Η. ---> UPS ---> Σταθεροποιητής τάσης ---> Πολύμπριζο ---> Συσκευές

 

είναι στο μυαλό μου ως ιδανική αλλά με έχει μπερδέψει το Manual :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το manual το γραφει αυτο για ενα λογο.και οι 4 ειναι παραλληλες απλα το γραφει μηπως καποιος παει και συνδεσει 10 pc πανω για αυτο το εχουν ετσι.αν εσυ βαλεις ενα πολυπριζο οπως εχω εγω και βαλεις πανω μικρα πραγματα εισαι μια χαρα.polla Ups εχουν πανω μια σουκο πριζα για να συνδεσεις πολυπριζο και αλλα δινουν πολυπριζο μεσα.οποτε μην ανυσηχεις.τωρα εγω εχω κανει δικτυο δεη πολυπριζο ασφαλειας οστε αμα γινει κατι να φαει αυτο το αγγουρι μετα Ups και μετα απλο πολυπριζο για τα διαφορα πραγματα .το μανουαλ 8ελει να πει οχι πολυπριζο ασφαλειας μετα και το αλλο οτι μην βαλειε ενα γεματο πολυπριζο πανω στο Ups και δεν αντεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα...

Λογικά μου ακούγονται όλα αυτά.

Πολύμπριζο ασφαλείας έχω και αφού δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδέσω πάνω του το UPS, θα το κάνω... ;)

 

Τώρα, σε περίπτωση χρήσης Σταθεροποιητή τάσης, σε πιο "κομμάτι της αλυσίδας" θα προτείνες-νατε την τοποθέτησή του, πριν ή μετά το UPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα τον εξής συνδιασμό:

ΔΕΗ --> Πολύμπιζο ασφαλείας --> Σταθεροποιητής τάσεως --> UPS --> απλό πολύμπριζο --> Συσκευές

 

Ίσως το πολύμπριζο ασφαλείας είναι περιττό στον πιο πάνω συνδιασμό αλλά εγώ έτσι τα έχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα τον εξής συνδιασμό:

ΔΕΗ --> Πολύμπιζο ασφαλείας --> Σταθεροποιητής τάσεως --> UPS --> απλό πολύμπριζο --> Συσκευές

 

Ίσως το πολύμπριζο ασφαλείας είναι περιττό στον πιο πάνω συνδιασμό αλλά εγώ έτσι τα έχω!

 

Το συζήταγα σήμερα με έναν φίλο, ηλεκτρονικό.

Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήξαμε.

Το πολύμπριζο ασφαλείας δεν είναι μεν απαραίτητο αλλά αν υπάρχει, καλό είναι να μπει.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους σας, για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας.

Πραγματικά με βοηθήσατε να καταλάβω κάποια πράγματα που μέχρι τώρα δεν είχα ξεκαθαρίσει... Ελπίζω να βοηθηθούν κι άλλοι απ' αυτό.

Να 'στε καλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...