Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για DVD-R(/w) και μέγεθος HDD


NeoRanger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δύο απορίες, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

 

Πρώτον, ποιο είναι (εάν υπάρχει) το όριο μεγέθους σκληρού δίσκου σε SATA 1 controller; Ξέρω πως μέχρι 300άρη σηκώνει. Θέλω να χτυπήσω πάνω από 500άρη (μάλλον 750άρη), θα τον δει; Ενδεικτικά (γιατί μάλλον εξαρτάται περισσότερο από τη mobo) έχω την UL8 της Abit. Σχετική έρευνα που έκανα στο site της εταιρείας δεν απέφερε καρπούς.

 

Δεύτερον, έχω ένα NEC DVD-RW (το 7173, 16άρι νομίζω είναι) κι ένα απλό DVD-ROM της Pioneer αρκετά παλιό (4 ετών). Όπως ίσως γνωρίζουν κάποιοι, η MPAA έχει την κακιά συνήθεια να χρησιμοποιεί CSS encryption στα DVD, με αποτέλεσμα κάποια να κλειδώνουν σε ορισμένα σημεία και να μη σ' αφήνουν να δεις την ταινία. Το θέμα είναι κυρίως πως στην περίπτωση του encryption, η εκάστοτε συσκευή ρίχνει κατά πολύ τις στροφές της, προκαλώντας αυτό το "κλείδωμα". Μετά από διάφορες δοκιμές, ανακάλυψα πως εκεί που με το NEC η ταινία πάγωνε για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα (κανένα 20λεπτο μέσα στην ταινία), με το απλό ROM τελικά έπαιξε. Είχα και στο παρελθόν πρόβλημα με τo read του NEC (είχα αναγκαστεί να ακυρώσω δύο φορές την εγκατάσταση της Gutsy), αλλά θέλω να ρωτήσω, πόση διαφορά υπάρχει μεταξύ των playback δυαντοτήτων μεταξύ ενός DVD-RW κι ενός απλού ROM;

 

Έχω ακούσει πως τα ROM διαβάζουν καλύτερα από τα RW. Επειδή το Pioneer έχει χαλάσει και δουλεύει αν και όταν το θυμηθεί, τώρα που θα το αντικαταστήσω, να πάρω ROM ή άλλο ένα RW;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...