Προς το περιεχόμενο

Sata Drivers για εγκατάσταση Windows


fasmatikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά,

 

Έχω παραγγείλει το καινούργιο μου PC με mobo της ASUS - P5KC και HD 500GB Seagate SATAII. Μηπως γνωρίζει κανείς, που μπορω να βρω τους SATA drivers για το P35 (ICH9 - [OXI ICH9R]) που έχει πάνω η μητρική....Θέλω να τους ενσωματώσω στο CD των WindowsXP για να τα εγκαταστήσω....Στο Site της Intel βρήκα μόνο για το ICH9R....Η μητρική αυτή έχει και ένα άλλο SATA controller, τον Jmicron. Tους drivers για τον jmicron τους έχω. Τους drivers για το P35 όμως....πουθενά....

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εδώ :

http://downloadcenter.intel.com/filter_results.aspx?strTypes=all&ProductID=2101&OSFullName=Windows*+XP+Professional&lang=eng&strOSs=44&submit=Go%21

 

χρειάζεσαι το Floppy Configuration Utility for Intel® Matrix Storage Manager. Περιέχει ένα exe archive το οποίο αποσυμπιέζεις με ένα πρόγραμμα όπως 7-Zip/WinZip/Winrar. Θα πάρεις ένα αρχείο με κατάληξη .IMA, το οποίο είναι floppy disk image που περιέχει τα αρχεία που χρειάζεται να ενσωματώσεις με το nLite. Αυτά μπορείς να τα κάνεις extract με κάποιο πρόγραμμα, όπως τα WinImage/MagicISO/Undisker. Μόλις δοκίμασα με το Undisker (30-days trial) και έγιναν extract κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε firewalker το link αυτό είναι μάλλον αυτό που ψάχνω αλλά όταν το κάνω extract δίνει ένα αρχείο infinst_autol.exe ....τι να το κανω ?..το τρέχω αλλά τίποτα....δε μου δίνει τους drivers....

 

Φίλε parsifal αυτο το Link αναφέρεται στο ICH9R....όχι στο ICH9....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, έκανα λίγο googling σχετικά. Τα πράγματα είναι λίγο περίεργα. Απ' ότι φαίνεται, η υποστήριξη AHCI στα non-RAID Intel chipsets είναι σκοτεινή υπόθεση. Σε ένα forum διάβασα ότι π.χ. η ASUS πριν 3-4 BIOS revisions αφαίρεσε κάθε αναφορά σε AHCI δυνατότητα από τις ρυθμίσεις του BIOS. Αν είναι έτσι, αυτό σημαίνει από τη μία ότι δε θα χρειαστείς ενσωμάτωση οποιουδήποτε driver στο δισκάκι των XP. Από την άλλη, ότι δε θα έχεις NCQ και hotplug... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...