Προς το περιεχόμενο

Ωρες λειτουργιας PC


sidietsira

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει δυνατοτητα δω ποσες ωρες ειναι συνολικα ανοιχτος ο υπολογιστης (απ'τη μερα που τον πηρα, μεχρι τωρα) και αν υπαρχει περιπτωση να μηδενιστει αυτος ο χρονος με καποιον τροπο.. Έχω την εντυπωση οτι μου δωσανε προιον εκθεσης και θελω να το συγκρινω λιγο τους χρονους. Ευχαριστω πολυ!

 

Υ.Γ: Αναφερομαι σε λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..να μηδενιστεί...για ποιό λόγο;(για να το πουλήσεις για "φρέσκο" και 'συ; :ρ )

..τέλος πάντων,ο μόνος τρόπος που μπορώ εγώ να σκεφτώ,είναι νομίζω από τα s.m.a.r.t. attribuites του δισκου-και συγκεκριμένα το "power on hours count"..που λέει πόσες ώρες είναι "on" ο δίσκος...(το πρόγραμμα HDTune το αναφέρει στο "health" section..)Νομίζω όμως ότι δεν μπορεί ν' αλλάξει...Κι αν μπορεί...θέλει να το ψάξεις :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω μήπως το μηδενισαν απ'το μαγαζι που μου το πουλησαν, δεν ψαχνω τροπο να το μηδενισω εγω! Μου ειχε δυο ενδείξεις το προγραμμα που μου προτεινες στο Power on hours. Μια στη στηλη Data που ηταν περιπου 4900 κατι τετοιο, και στις 2 πρωτες στηλες που ελεγε 89 και 89! Ποιο απ'τα δυο να δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στήλη DATA θα δεις αλλά να έχεις υπόψη πως μπορεί η μονάδα μέτρησης να είναι και σε λεπτά... Για να σιγουρευτείς άνοιξε το πρόγραμμα, γράψε κάπου την τιμή που εμφανίζει, κλείστο και ξαναάνοιξε το μετά από 2-3 λεπτά και δες πόσο έχει αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"δυστυχώς" για ώρες πρόκειται,και όχι για λεπτά..Τώρα,αν το "4900" ("7 μήνες ΣΥΝΕΧΟΥΣ λειτουργείας",24/7 δηλαδή) σου φαίνεται πολύ....(..που μάλλον είναι....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ΜΗΝΕΣ ΣΕΡΙ??? :X Μεγάλε έχεις κάνει τρελλό hi-score!:-D

Κατεβαστήρι το δούλευες? Anyway, αφού το πήρες τώρα μην το πολυψάχνεις εκτός αν έχεις σκοπό να το πουλήσεις όπως είπε κι ο washcloud και γι αυτό ψάχνεσαι. Κάποιος κάπου κάποτε μου είχε πει ότι ανάλογα με το μοντέλο μπορεί να έχει και στο bios κάτι σαν μετρητή. Δεν γνωρίζω περισσότερα. Το δικό σου τι μάρκα είναι? Πες μας κι από πού και πότε το αγόρασες να το έχουμε υπ' όψην το μαγαζί...

 

Το HDTune μας τα λέει περίεργα. Έκανα αυτό που είπε ο GCMH και ενώ σε έναν υπολογιστή μετράει λεπτά, σε έναν άλλο ποιο καινούριο μετράει ώρες. Συγκεκριμένα στο ένα που είναι pc 3ετίας λέει 12485 λεπτά, ήτοι 8,67 μέρες μόνο (ένδειξη που αλλάζει όσο περνάει η ώρα και είναι ανοιχτό το πρόγρμμα) ενώ στο άλλο που δουλεύει λιγότερο και είναι 1 έτους λέει 2555 ώρες (106,46 μέρες). Μήπως μετράει από την τελευταία φορά που συνδέθηκε στο ρεύμα ο σκληρός ή που φορμαρίστηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα στο ένα που είναι pc 3ετίας λέει 12485 λεπτά, ήτοι 8,67 μέρες μόνο (ένδειξη που αλλάζει όσο περνάει η ώρα και είναι ανοιχτό το πρόγρμμα) ενώ στο άλλο που δουλεύει λιγότερο και είναι 1 έτους λέει 2555 ώρες (106,46 μέρες). Μήπως μετράει από την τελευταία φορά που συνδέθηκε στο ρεύμα ο σκληρός ή που φορμαρίστηκε?

 

Σε έναν Maxtor, που έχω, κάνει το ίδιο, ενώ στους άλλους (Seagate,WD) όχι. Μπορεί ο μετρητής απλά να υπερχειλίζει και να μηδενίζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοίγουμε command και πατάμε

systeminfo

εκεί μπορούμε να δούμε πότε εγκαταστάθηκαν τα win

original install date

αν αυτό σε βοηθάει

 

Καλό αυτό για να δεις πότε "γεννήθηκε" ο σκληρός αλλά όχι για τον "κόλασμένο" βίο του! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει δυνατοτητα δω ποσες ωρες ειναι συνολικα ανοιχτος ο υπολογιστης (απ'τη μερα που τον πηρα, μεχρι τωρα) και αν υπαρχει περιπτωση να μηδενιστει αυτος ο χρονος με καποιον τροπο.. Έχω την εντυπωση οτι μου δωσανε προιον εκθεσης και θελω να το συγκρινω λιγο τους χρονους. Ευχαριστω πολυ!

 

Υ.Γ: Αναφερομαι σε λαπτοπ

 

Είμαι ο Παναγιώτης. Ξέρεις ποιος!:X

Υπήρξα υπομονετικός ακόμη κι όταν σκιζόσουν ότι δεν είσαι εσύ ο Άρης του "άλλου" φόρουμ. Έκανα υπομονή για να δω πού το πας αλλά δεν κρατιέμαι να μη στα χώσω δημόσια! Αφού θες να μου πουλήσεις το μηχάνημα τι μαλακίες τσαμπουνάς ότι σε κορόιδεψαν από το μαγαζί? Θες να τους πάρω τηλέφωνο να πω ότι τους συκοφαντείς δημόσια και να μπλέξεις κι αλλού? Σε στρίμωξα όταν σε είπα ότι μπορώ να δω πόσες ώρες λειτουργίας έχει κι εσύ ρε γκαβάδι ήρθες και καρφώθηκες εδώ μέσα!? Και μάλιστα την αμέσως επόμενη μέρα, πρωί πρωί! :P

Ιδού κόσμε η αγγελία του:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=216592

Η "συμφωνία" βέβαια γινόταν σε άλλο φόρουμ όπου κι εκεί είχε βάλει ακριβώς το ίδιο κείμενο. Αφού δεν κατάφερε να το (μοσχο)πουλήσει, έβαλε άλλη μία 2,5 μήνες μετά, όπου επιμένει ότι είναι τζιτζιλόνι το μηχάνημα και ζητάει παραπάνω χρήματα!

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=229679&highlight=A100-906

Για την ιστορία, αν κάποιος ενδιαφέρεται για το λιωμένο, μου το "άφηνε" 750Ε. Εγώ το ήθελα για την κοπέλα μου, μιας που έχω το ίδιο και το είχα αγοράσει 1040Ε πέρσυ τον Ιανουάριο. Αυτός ισχυρίζεται ότι το πήρε 1150 τον Μάιο! Ή ψέματα (ξανα)λες ή είσαι τόσο θύμα! Αν ισχύει το 2ο, έχω κάτι πραγματάκια για πούλημα, πέρνα μια βόλτα!

Σε επικοινωνία μέσω msn πριν από λίγο μαζί του, ζητώντας του εξηγήσεις γι' αυτό το θέμα που άνοιξε, επινόησε μια απίστευτη ιστορία με έναν αδερφό του που έχει το ίδιο λάπτοπ και ότι αυτός πόσταρε με το δικό του nick και τα έκανε παιδιά σενάριο για οσκαρ! Εκεί εν γνώση του ήταν από βιτρίνα το λάπτοπ (όπου στη συγκεκριμένη αλυσίδα τα βιτρίνας τα αναφέρουν και τα πουλάνε σχεδόν μισή τιμή) και οι ώρες αυτές που έγραψε αυτός ήταν σε stand by! Φυσικά ό,τι και να λέει, όποια ιστορία κι αν εφεύρει, δεν απαλάσσεται από το γεγονός πως έψαχνε τρόπο να το μηδενίσει για να με εξαπατήσει!! Μόνο να διαβάσετε τη συνομιλία θα φρικάρετε από το πόσα είπε μια έτσι και την άλλη αλλιώς!

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΟΥΚΑΡΑΣ! ΘΕΣ ΚΑΙ 900 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΩΜΕΝΟ! :devil:

 

Υ.Γ. Αυτό ήταν για να μη νομίζεις ότι είσαι εσύ ο έξυπνος και όλοι οι άλλοι βλάκες. ΒΛΑΚΑ! Εκτός αν λες τον αδερφό σου βλάκα που ΑΝ αυτός έβαλε την αγγελία εδώ μέσα ρωτάει ταυτόχρονα πώς μηδενίζει!

Υ.Γ.2 Αν το συνεχίσεις θα βγάλω στη φόρα όλα τα μηνύματα που ανταλλάξαμε σε topic που θα παρακαλέσω να γίνει sticky για να προσέχει ο κόσμος από ποιους αγοράζει και θα γίνεις ακόμη πιο ρόμπα...

Άρη, aristeidis -----> sidietsira... και τραγούδα όσο θες ότι δεν είσαι εσύ!

Φιλάκια! :eek: Βαμπιρίσια εννοείται!

 

Edit: Κύριοι moderators-administrators. Αυτό είναι για να καταλάβετε πόσο λάθος είναι να μην επιτρέπονται τα replies στις αγγελίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τετοια απατη?

Μπραβο VampireKiss.

Mου αρεσε πολυ το ολο post.

 

Συμφωνω με το τελευταιο για τα replies στις αγγελίες.

Ετσι υπηρχαν replies σε αγγελιες δεν θα γινοταν ολο αυτο.

Θα προστατευοταν πολυ κοσμος απο τετοιες απατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τετοια απατη?

Μπραβο VampireKiss.

Mου αρεσε πολυ το ολο post.

 

Συμφωνω με το τελευταιο για τα replies στις αγγελίες.

Ετσι υπηρχαν replies σε αγγελιες δεν θα γινοταν ολο αυτο.

Θα προστατευοταν πολυ κοσμος απο τετοιες απατες.

 

Φίλε Aggani έχω παρακολουθήσει τις μάχες που έχεις δώσει με διάφορα λαμόγια σε άλλα forums και πραγματικά χαίρομαι που έχω τη στήριξή σου. Ειλικρινά στο μυαλό μου στριφογυρνάνε πιτσιρικάδες που μαζεύουν και το τελευταίο ευρώ για να αγοράσουν κάτι έστω και μεταχειρισμένο και είναι ΝΤΡΟΠΗ άλλοι πιτσιρικάδες να σκέφτονται τόσο ύπουλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τρέμε paredwse ! :lol:

 

Πολύ καλά έκανε ο VampireKiSS και παρέθεσε το "χρονικό ενός προαναγγελθέντος....laptop sale".

"Για να θυμούνται οι παλιοί,και να μαθαίνουν οι νέοι..."

 

..Άντε να δούμε αν θα πει κάτι και ο sidietsira ο..."δίκαιος" !

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...