Προς το περιεχόμενο

L226WTQ-SF - Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!!!


naknak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι ιδιαίτερος γνώστης περί οθονών υπολογιστών και χρειάζομαι βοήθειά γιατί πάνε να με βγάλουν τρελό!

Σήμερα αγόρασα την L226WTQ-SF.

 

Μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

 

Όταν παίζω παιχνίδια σε «σκιερά» μέρη της εικόνας, μου βγάζει άλλα αντί άλλων χρώματα (π.χ. αντί για το καφέ του τοίχου όταν κινηθώ έστω και λίγο βγάζει έντονο πράσινο).:cry:

 

Αυτό πώς ονομάζεται;

 

Μίλησα με τους τεχνικούς του πλαισίου και αφού μου κατέβασαν το τηλέφωνο στα μούτρα, αντί να πούνε δεν ξέρουμε, οι πωλητές μου λένε να απευθυνθώ στην LG, γιατί αυτή δίνει την εγγύηση. :mad:

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ, γιατί δεν βγάζω άκρη με τους τεχνικούς της LG και μου λένε ότι δεν έχει πρόβλημα. Και ότι δεν υπάρχει θέμα αλλαγής!!!:cry::cry::cry:

 

Έχω τον QUAD Extreme και 8800GTX 768MB με 4GB Ram. Πώς είναι δυνατόν να φτέει το PC???:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει αναφερθεί κ σε άλλο σημείο κ για εμένα κ άλλους έχει δουλέψει:

Κλείνουμε την οθόνη , την ανοίγουμε πατώντας το menu button για να μπούμε στο service menu , μετα χρησιμοποιούμε το set button και πάμε στο panel tub, αλλαζουμε την ρύθμιση σε LPL22W4L, κλείνουμε την οθόνη , την ξανανοιγουμε και ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!Από ότι φαίνεται η οθόνη έχει λάθος default setting panel σε CMO (Chimei optoelecronics) αντί για LPL ( LG PHILIPS) κ αυτό δημιουργεί κάτι σπαστικές ''πρασινάδες σε γρήγορη μετατόπιση του ποντικιού σε FPS games κ αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πως την έπαθα... Εχω την L197WH και μπήκα στο service menu. Ολα ωραία και καλά. Αλλαξα όμως τον τύπο του panel και δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι το σωστο.

Μάλλον το LPL19WIDE. Αλλα έχει και ένα LPL19W/GL και αρκετά άλλα. Τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει αναφερθεί κ σε άλλο σημείο κ για εμένα κ άλλους έχει δουλέψει:

Κλείνουμε την οθόνη , την ανοίγουμε πατώντας το menu button για να μπούμε στο service menu , μετα χρησιμοποιούμε το set button και πάμε στο panel tub, αλλαζουμε την ρύθμιση σε LPL22W4L, κλείνουμε την οθόνη , την ξανανοιγουμε και ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!Από ότι φαίνεται η οθόνη έχει λάθος default setting panel σε CMO (Chimei optoelecronics) αντί για LPL ( LG PHILIPS) κ αυτό δημιουργεί κάτι σπαστικές ''πρασινάδες σε γρήγορη μετατόπιση του ποντικιού σε FPS games κ αλλού...

 

Φιλε με εσωσες !!!! Εκανα οτι ακριβως λες και το προβλημα λυθηκε !! Ειχα σπασει το κεφαλι μου τοσες μερες .Χιλια ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και καλό είναι να μην πειραματιζόμαστε με το service menu εκτός κ αν ξέρουμε ακριβώς τι να κάνουμε...γι αυτό άλλωστε κ η LG δίνει μαζί με την οθόνη κ το forte manager για να χρησιμοποιούμε αυτό για τις απλές αλλαγές που θέλουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας, και ιδικά τον d3athc0n!!!

 

Εγώ από χτες πειραματιζόμουν με το Service Menu, αλλά το LPL22W 4L δεν το διόρθωνε το πρόβλημα. Αυτό που την «ίσιωσε» κατά 98% είναι το LPL22W WCG (τώρα γιατί δεν ξέρω:rolleyes:).

 

Τηλέφωνο από την LG ακόμα περιμένω…

 

Αλλά παρόλα αυτά, παίζοντας Call of Duty 4 διαπίστωσα ότι, ιδικά σε σκοτεινά σημεία, όταν πυροβολώ, αλλά και σε φωτεινά όταν τρέχω, η ανανέωση της εικόνας δεν γίνεται ομαλά. Δηλαδή για παράδειγμα μέρος του εμπορευματοκιβωτίου δεν είναι στην ίδια ευθεία με το υπόλοιπο ή όταν πυροβολώ κάτω από τις σκάλες που είναι σκοτεινά ο φωτισμός της εικόνας χωρίζετε σε 4 παράλληλα επίπεδα που με την σειρά τους ανανεώνονται από πάνω προς τα κάτω. Η παλιά μου οθόνη είναι η LG 20.1ʼʼ L203WT-BF δεν το κάνει.:mad:

 

Είναι το «τίμημα» της 22ʼʼ ή πρόβλημα της οθόνης; Γιατί την πείρα λόγο του χρόνου ανανέωσης των 2ms.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ naknak, την ρύθμιση την έχω διασταυρώσει πάντως από διάφορα sites κ forum του εξωτερικού κ μου έκανε μια χαρά...αφού δούλεψε κ το άλλο panel τέλεια...εγώ παίζω Gears of war κ όλα είναι καλά, δεν έχω προσέξει στην ανανέωση κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επικοινώνησα εγώ με την εταιρία και τους ανέφερα το πρόβλημα με το PANEL του SERVICE MENU, και μου απάντησε ο αρχιτεχνικός τους ότι δεν έχει ιδέα τι συμβαίνει ούτε με το Contrast Bleeding, ούτε με την καθυστέρηση και επειδή, εκτός από εμάς, έχουν επιστρέψει ήδη αρκετές, θα έκανε τώρα ερώτηση στο εργοστάσιο και ενδέχεται η απόσυρση και αντικατάσταση με κάθε επιφύλαξη.:rolleyes:

 

Μου είπε ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου σε 2 με 3 μέρες και θα μου απαντήσει.

 

Οπότε, αν μάθω τίποτα από την μεριά τους, για αντικατάσταση ή ρύθμιση, θα το ποστάρω άμεσα.

 

Αλλά όπως διαπίστωσα μετά λύπης, δεν πάει να είναι μεγάλη πολυεθνική και εξειδικευμένη στον τομέα της, μονοί μας θα πρέπει να βρούμε την άκρη με αλχημείες:-(

 

Υ.Γ.: d3athc0n και ξανά σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ naknak, την ρύθμιση την έχω διασταυρώσει πάντως από διάφορα sites κ forum του εξωτερικού κ μου έκανε μια χαρά...αφού δούλεψε κ το άλλο panel τέλεια...εγώ παίζω Gears of war κ όλα είναι καλά, δεν έχω προσέξει στην ανανέωση κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έτσι είναι, ειδικά εδώ στην Ελλάδα είναι δύσκολα τα πράγματα σ'αυτό το τομέα..έχω παρατηρήσει ότι ειδικά τεχνικοί κ τμήματα service δεν την ψάχνουνε καθόλου την δουλειά, να μπορούν να δώσουν μια απάντηση, μια λύση βρε αδερφέ...δεν υπάρχει χειρότερη απογοήτευση από το να παίρνεις κάτι κ να βλέπεις ότι έχει το Α ή Β πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...