Προς το περιεχόμενο

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

gkamas

Πρόβλημα στην εγγραφή CD/DVD σε laptop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Έχω ένα FSC Amilo 2530 και αποτυγχάνει η εγγραφή CD/DVD με το nero με λάθος DMA-driver error, CRC error E: HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N. Επίσης η εγγραφή CD/DVD των windows vista ενώ λέει ότι ολοκληρώνεται σωστά, τα δεδομένα δεν έχουν εγγραφή σωστά. Έχω βγάλει και ξαναβάλει το Nero, έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει τους ATA/IDE controllers και DVD devices (από το control panel), έχω δοκιμάσει διάφορετικά δισκάκια και τίποτα. Εχει κάνεις καμία ιδέα τι γίνεται? Είναι hardware ή software πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Αν το post ειναι σε λάθος κατηγορία συγνώμη - ας το μεταφέρει ένας admin)

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι στην Εγγύηση πηγαινέ τον να στο ν επισκευάσουν.Παρόλα αυτά δοκίμασε και άλλές μάρκες μήπως είναι λίγο ιδίοτροπο το dvdrw σου.Ξανάκανε post για να δούμε τι έγινε.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Παρατήρησα ότι το πρόβλημα παρουσιάζετε μόνο όταν στο "Σχέδιο Παροχή Ενέργειας" έχω επιλεγμένο "Εξισσοροπηση" ενώ δεν παρουσιάζετε αν επιλέξω είτε "Υψηλές Επιδόσεις" είτε "Εξικοινόμηση Ενέργειας", όποτε φαντάζομαι ότι είναι software πρόβλημα. Βασικά το μηχάνημα είναι 2 μηνών αλλά στην αρχή είχα γράψει ένα CD με καμοία 50 ΜΒ χωρίς πρόβλημα, όταν όμως δοκίμασα να γράψω ένα ολόκληρω DVD ή CD μου εμφάνισε το πρόβλημα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

κανε ενα bios update το ποιο καινουργιο φτιαχνει αρκετα προβληματα αλλιως μαλλον πας για service

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

φιλε μου κ το δικο μου το amilo εβγαλε προβλημα στο drive, 2-3 μηνες μετα την αγορα...

εκει που εγραφα ενα cd (ημουν με μπαταρια, οχι στο ρευμα) ξαφνικα διακοπηκε κ δεν μπορεσα να ξαναγραψω...

πως κ τι μηνυμα λαθους εβγαλε δεν θυμαμαι, το πηγα ομως στο σερβις κ σε 15 μερες μου το ειχαν αλλαξει (δεν υπαρχουν ανταλλακτικα στην ελλαδα...)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Γεια σας,

Έχω ένα FSC Amilo 2530 και αποτυγχάνει η εγγραφή CD/DVD με το nero με λάθος DMA-driver error, CRC error E: HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N. Επίσης η εγγραφή CD/DVD των windows vista ενώ λέει ότι ολοκληρώνεται σωστά, τα δεδομένα δεν έχουν εγγραφή σωστά. Έχω βγάλει και ξαναβάλει το Nero, έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει τους ATA/IDE controllers και DVD devices (από το control panel), έχω δοκιμάσει διάφορετικά δισκάκια και τίποτα. Εχει κάνεις καμία ιδέα τι γίνεται? Είναι hardware ή software πρόβλημα?

Η επιλογή απενεργοποίησης των δίσκων πόσο χρόνο προσδιορίζει για κάθε προφιλ;

Πάντως έχω ξαναακούσει κουφά που συμβαίνουν λόγω επιλογής προφιλ ενέργειας και ίσως και το προβλημα να είναι των Windows.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τελικά το πρόβλημα οφείλονταν στην αναβάθμιση bios που είχα κάνει, είχα βάλει την έκδοση 1.10c και μου έκανε τα προβλήματα. Όταν έκανα downgrade στην έκδοση 1.07c το πρόβλημα δεν παρουσιάζετε. Τι να πω τα bios update υποτίθεται διορθώνουν πρόβλήματα δεν δημιουργούν....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Δημιουργία νέου...