Προς το περιεχόμενο

Προσβαση στο ιντερνετ σε ασχετες στιγμες


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας.

 

Εδω και λιγες μερες που εκανα φορματ και ξαναεβαλα τα xp, εχω ενα προβλημα που κατανταει σπαστικο πλεον. Σε ασχετες στιγμες, κατι ζηταει να μπει στο ιντερνετ!

Μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει "Η ιστοσελιδα που ζητατε θελει συνδεση στο ιντερνετ" και απο κατω 2 κουμπια "Εργασια χωρις συνδεση" και "Επαναληψη". Οποιο και να πατησω, κλεινει το παραθυρακι και δεν ανοιγει μετα ο ΙΕ. Και το ακομα χειροτερο ειναι οτι δεν εχω δωσει προσβαση στο ιντερνετ απο τα xp, μονο απο linux.

 

Εχω απενεργοποησει απο ολα τα προγραμματα και τα παιχνιδια το auto-update . Εχω γυρισει την ασφαλεια στο Υψηλο επιπεδο στον ΙΕ, εχω απενεργοποιησει ΟΛΕΣ τις υπηρεσιες που ισως να θελανε να μπουνε στο ιντερνετ ακομα και αυτη που συγχρονιζει το ρολοι με καποιον server που την θεωρω αθωα μπροστα στις αλλες. Εχω κανει σκαναρισμα για ιο απο 2 standalone scanners (της mcafee και της trendmicro) και μεσα απο το linux με το clamwin. Εχω απενεργοποησει τα παντα απο το να τρεχουν στην εκκινηση (απο τη registry και απο το φακελο Εναρξη, μονο το ηχειο για τη ρυθμιση του ηχου εχω αφησει) αλλα αυτο εκει! Αν χρειαστει κατι αλλο να κανω, οπως πχ να δωσω το log του hijackthis, πειτε μου.

 

Μια λιστα απο το τι εχω εγκασταστησει:

Daemon tools, Alcohol, Nero 6, Gomplayer, Winamp, Acrobat Reader 8, K-lite codec pack, 7zip, .Net framework 2 γιατι το ζηταγε για το catalyst control center, Photoshop και τα NFS Most Wanted, GTA San Andreas, PES 2008, Call of duty 2.

 

Ειναι σπαστικο να σε πεταει απο το παιχνιδι στα καλα καθουμενα και μαλιστα 2-3 φορες. Ειδικα οταν παιζεις PES08!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον φταίει μια ρύθμιση των windows.

πήγαινε πίνακα ελέγχου -> internet options -> connections και ρύθμισε κάτω από εκεί που σου βγάζει τις συνδέσεις σου να μην συνδέεται ποτέ (ή κάτι τέτοιο λέει...και πρέπει να το κάνεις για κάθε σύνδεση)

αυτό πρέπει να σου λύσει το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον φταίει μια ρύθμιση των windows.

πήγαινε πίνακα ελέγχου -> internet options -> connections και ρύθμισε κάτω από εκεί που σου βγάζει τις συνδέσεις σου να μην συνδέεται ποτέ (ή κάτι τέτοιο λέει...και πρέπει να το κάνεις για κάθε σύνδεση)

αυτό πρέπει να σου λύσει το πρόβλημα

 

 

κάτι τέτοιο μου εμφανίζει και μένα κάποιες φορές..

αν και όταν δεν πατάω τιποτα δεν μπαίνει ούτε msn...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις "Επιλογες ιντερνετ > συνδεσεις" μου εχει τα παντα απενεργοποιημενα (γκρι) και σαν προεπιλογη το "Να μην γινεται ποτε κληση μιας συνδεσης". Δεν εχω καμια συνδεση εκει περα.

 

Το μονο που με αφηνει να κανω ειναι να αλλαξω τις ρυθμισεις για την περιπτωση που το ιντερνετ ερχεται απο το τοπικο δικτυο.

 

Εκανα μια τελευταια αποπειρα να απενεργοποιησω τελεως τα αρχεια χωρις συνδεση μπας και στρωσει το θεμα. Μεχρι πριν λιγο τα ειχα απενεργοποιημενα μεν, αλλα δεν ειχα αλλαξει τις ρυθμισεις που ειναι παρακατω. Περιμενω να δω αντιδρασεις και θα σας ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιος που σπαει νευρα! ειναι για επισκεψιμοτητες σε σελλιδες να κερδιζουν χρηματα. σε vista λυνεται με restore σε προηγουμενο σημειο το restoreσε xp δεν ειναι τοσο δυνατο.... αλλα ισως γινει οκ;) ακομη δεν το βρισκουν τα αντιβιρους ολα! καντο και θα δεις.... χμμμ το εξαφανιζει το panda αλλα αν εχεις ηδη καποιο αλλο δεν αξιζει να το βαλεις.. μονο για αυτο.... δοκιμασε και πες μου:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:mad:

 

Ουτε με τα αρχεια χωρις συνδεση εκανε κατι! Εχω ερθει ως εδω!!!

Το panda δεν το βαζω, ουτε εχω αντιβιοτικο τωρα. Κυριως αποφευγω το panda γιατι εχω ακουσει οτι διαφορα απο αυτα που βρισκει δεν ειναι κανονικες απειλες, απλα υποπτες στο προγραμμα. Που θα παει, καποια στιγμη θα το βρουνε και τα αλλα. Θα κοιταξω και για κανενα προσφατα φτιαγμενο .exe και θα κανω ελεγχο με το hijackthis.

BRB. Μπαινω σε windows...

 

----

Μετα απο ενα προσεκτικο ελεγχο του log του hijackthis, παρατηρησα οτι καπου λεει για ενα opnlmnl.dll. Μονο ασχημα πραγματα βρηκα για αυτο στο google, οποτε γυρισα στο linux και το εσβησα. Και τωρα βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:mad:

 

Ουτε με τα αρχεια χωρις συνδεση εκανε κατι! Εχω ερθει ως εδω!!!

Το panda δεν το βαζω, ουτε εχω αντιβιοτικο τωρα. Κυριως αποφευγω το panda γιατι εχω ακουσει οτι διαφορα απο αυτα που βρισκει δεν ειναι κανονικες απειλες, απλα υποπτες στο προγραμμα. Που θα παει, καποια στιγμη θα το βρουνε και τα αλλα. Θα κοιταξω και για κανενα προσφατα φτιαγμενο .exe και θα κανω ελεγχο με το hijackthis.

BRB. Μπαινω σε windows...

 

----

Μετα απο ενα προσεκτικο ελεγχο του log του hijackthis, παρατηρησα οτι καπου λεει για ενα opnlmnl.dll. Μονο ασχημα πραγματα βρηκα για αυτο στο google, οποτε γυρισα στο linux και το εσβησα. Και τωρα βλεπουμε...

 

δεν χρειαζεται να το αγορασεις κατεβασε το τριαλ απο ιντερνετ. ουτε καν δεν θα το φτασεις στο τερμα πριν θα ψαξει το πεταει και με το που θα πει συνεχεια πατας ακυρο και δεν μπαινει!;) τρια χρονια το εχω δεν περναει κουνουπι.:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...