Προς το περιεχόμενο

Home theater PC


Felix_The_Cat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σημαντική προσθήκη θα ήταν κατά τη γνώμη μου αυτή ενός tv tuner, υβριδικού κατά προτίμηση για να είσαι και future proof. Με 50-60 ? θα μπορείς να βλέπεις μπάλα κλπ. στις 140" της οθόνης και θα αποκτήσεις και τηλεχειριστήριο. Το Terratec που έχω εγώ μπορεί να ελέγξει όποια εφαρμογή θέλεις με προσομοίωση πληκτρολογίου. Υποθέτω πως το ίδιο θα γίνεται και με τα άλλα tuners.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουτια εδω δεν μπορεσα να βρω!! αλλα απο τη αλλη να το κουβαλαω ειναι ενα θεμα...

αστο απο ελλαδα... στη στουρναρη να παω καμια βολτα οταν ρω χρονο. γιατι κυψελη που ειναι ενα συνοικιακο εχω υποψιν και αυτο ειναι μικρο...

 

οσο για το TV TUNER ειναι μια αλλη ιστορια. δεν εχω καλο σημα για τη ΝΕΤ που κυριως εχει τη μπαλα και με ενδιαφερει, και η πρεπει να δω τι γινεται με την κεραια (ειμαι 1 μηνα σε αυτο το σπιτι, και λιγο παταω) η σκεφτομαι τη λυση της νοβα... αλλα αυτο εινα μια αλλη ιστορια...

 

προς το παρον χρησιμοποιω σας δεκτη τηλεοπτικου σηματος το παλιο μου... βιντεο!!

εκτος an ta tuner μπορουν να δρασουν και ως επιγιοι ψηφιακοι αποκωδικοποιητες, οποτε να μην παρω απο δαυτον...

 

το spdif ειναι το ονομα που εχω βρει απο αρχαιοτατων χρονων (χωρις ιχνος αμπαθειας η εμαπιγμου. ειναι κατι που εχω ακουσει καιρο απλα) στη λειτουργια που στελνει ο υπολογιστης στην εξοδο αυτουσιο raw σημα ηχου χωρις να το επεξεργαστει και το βαζεις σε ανισχυτη να κανει αποκωδικοποιηση. pass through? στο υπαρχον λαπτοπ δεν καταφερα να το κανω. και οποιον να ρωτησα απο τους και καλα πωλητες η support με κοιτουσε με γουρλωμενα ματια!! χιχι καποιος ομως θα το ξερει εδω μεσα... θα το βρω :)

 

ωραια, προχωραμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το spdif ξέρω τι είναι, εσύ τι θες να κάνεις με το spdif δεν είχα καταλάβει. Τώρα που κατάλαβα σου λέω δεν χρειάζεται εφ' όσον θα συνδέσεις με το optical. Κάρτα tv ναι έχουν και ψηφιακό και δορυφορικό (dvb-t, dvb-s). Και μια και το σύστημα προβλέπεται ωραίο, λειτουργικό τι θα του βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο μαγαζι ειναι το hacshop.gr στη Στουρναρη.

Εχει τα παντα...

Για οδηγους κοιτα εδω...http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λειτουργικο δεν εχω σκεφτει ακομα...

xp, media center, vista...

δεν ξερω. και αναρωτιεμαι αν εχει νοημα να βαλω αυθεντικα...

 

δηλαδη με την ψηφιακη οπτικη συνδεση δεν εχω προβλημα? δεν θελω τον αποκωδικοποιητη της καρτας γραφικων... θελω pass through. να την παρακαμπτω... να παει στο ενισχυτακι που παρθενος ηχος...

 

πηγα στο av club και ζαλιστηκα... αλλη φορα αν βρω χρονο :)

εδω καλα ειμαι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το s/pdif (sony/philips something) είναι standard μετάδοσης δεν είναι έξοδος. Οι optical/coaxial χρησιμοποιούν αυτό το standard, οι αναλογικές έξοδοι όχι. Αυτά για να μην μπερδεύεσαι. Από εκεί και πέρα στο av club έχει κάτι ψυχάκηδες μ'αυτά, αλλά είναι τόσο ψείρες που κουράζουν (δε θέλω να το μάθω, θέλω να το φάω ένα πράγμα).

 

Εγώ για λειτουργικό αν έχεις όρεξη για λίγο περιπέτεια προτείνω μια διανομή linux για htpc: mythdora 4.0 - το χρησιμοποιώ και με έχει βολέψει πολύ. Αξίζει να ξοδέψεις ένα σαββατοκύριακο να το δοκιμάσεις και τα παιδιά στο linux section βοηθάνε πάντα.Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Στη σελίδα της Coolermaster λέει ότι η PSU του CAV-T04 είναι proprietary, το οποίο σημαίνει "αποκλειστικής χρήσης" και όχι στάνταρ διαστάσεων. Επομένως, αν καεί η PSU κλάφτα Χαράλαμπε ...

 

2) Προσπαθώ να επιλέξω κουτί (τώρα μαθαίνω τι παίζει στην πιάτσα) και αναπόφευκτα κατευθύνομαι προς προς κάτι των 100+ ευρώ, όπως τα Thermaltake Mozart (χωρίς VDF βεβαίως το οποίο στο χρεώνουν άλλα 100). Για μένα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα γιατί το HTPC θα μπει σε ράφι με ύψος 18cm !

 

3) Προσοχή σε ορισμένα κουτιά τα οποία δεν δέχονται όλες τις VGA αλλά μόνο με μήκος <8". Π.χ. το Silverstone LC16B-MR (eshop) ή το ΝΖΧΤ duet black (checkmate)

 

4) Στο (αρχαίο) HTPC που χρησιμοποιώ έχω XP και το Mediaportal (opensource) το οποίο μοιάζει εκπληκτικά με MCE, υποστηρίζει i-Mon, διαφορετικά skins, και ό,τι plugin φτιάξει ο κάθε βαρεμένος ... Κάνει τα πάντα και συμφέρει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...