Προς το περιεχόμενο

Αγορα Laptop με κριτηριο την εγγυηση.


nikos papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι για αγορα φορητου,αλλα επειδη ακουω οτι υπαρχουν πολλα προβληματα σε περιπτωση που παρουσιαστει βλαβη,θελω να αγορασω υπολογιστη απο ετααρια που εχει καλη εγγυηση και after sales υπηρεσιες.θα ηθελα να ξερω σε περιπτωση βλαβης ποια ειναι η διαδικασια και ποσο χρονο περιπου πανω κατω θε χρειαστει να μεινω χωρις υπολογιστη?Ειναι αληθεια οτι μπορει να παει και μηνας και οτι ορισμενες (ποιες?)

εταιριες τους στελνουν εξωτερικο για επισκευη?

Σκεφτομαι για lg.Aυτο το onsite πρακτικα τη σημαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό,μισό ένα,ένα κατέμενα οι κορυφαίες εταιρείς λάπτοπ είναι οι εξής

1)Dell αψόγη κατασκευή και συμπεριφορά σε περίπτωση που σου χαλάσει έρχονται την επόμενη μέρα το πόλυ και ανάλογα με τη βλάβη σου το επισκευάζει ακόμα και επιτόπου.Και το ευχάριστο είναι ότι μπορείς να τα αγοράσεις πια από τα Carrefour και Κωτσόβολος αν δεν κάνω λάθος.

2)Toshiba πολύ καλή κατασκεύη και πολύ ανθεκτικά ,να είσαι σιγούρος πως ένα τέτοιο λάπτοπ θα σου μείνει για πολύ καιρό .Συνήθως τα δίνουν με 2 χρόνια εγγύηση αλλά είναι ελλάχιστα πιο ακρίβα από τον ανταγωνισμό.Αξίζουν πάντως τα λεφτά τους και με το παραπάνω.

3)IBM-Lenovo Καλή ποιότητα παρά πολύ ανθεκτικά και με πολλές καινοτόμες λειτουργίες ,όπως το magic light κ.τ.λ.,ειδικά η σειρά των Thinkpad έχει γίνει ορόσημο για τα λάπτοπ.Κορυφαία λάπτοπ,συνήθως έχουν 1 χρόνο εγγύηση

4)HP αρκετά καλά λάπτοπ με ωραιό σχεδιασμό και καλή συμπεριφορά.Προτίμησε την σειρά των COMPAQ HP και όχι τη σειρά των pavilion που έχει βγάλει και κάποια ελλαττώματικα λάπτοπ.Έρχονται με 1 χρόνο εγγύηση.

Επίσης υπάρχουν τα Sony που όμως είναι πολύ ακριβά και έχουν service στο Βέλγιο,οπότε δεν σε συμφέρει και τα LG που είναι καλής κατσκεύης και πρόσφατα έχουν ανοίξει service και στην Ελλάδα.

 

Όσο για το service των εταιρείων σε περίπτωση μικρόβλαβων κάνει περίπου μια εβδομάδα ,ενώ σε περίπτωση σοβαρών βλάβων μπορεί να κάνει και ένα μήνα.Οι εταιρείες ASUS,SONY,acer στέλνουν τα φορητά εκτός ελλάδας αρά κάνουν το ελλάχιστο περίπου 10 μέρες και σε περίπτωση που χαλάσει ο υπολόγιστης σου και είναι εκτός εγγύησης ,θα βάλεις βαθιά το χέρι σου στην τσέπη μιας και θα πλήρωσεις και τα μεταφορικά.

 

Τέλος αξίζει να αναφέρουμε πως κάθε καταναλώτικο και ηλεκτρονικό αγαθό που πωλείται στην Ε.Ε έχει το ελλάχιστο 2 χρόνια εγγύηση με νομο της Ε.Ε.

 

edit:Τα fujitsu siemens & τα acer είναι καλό να τα απόφευγεις,εκτός αν πάρεις 3 χρόνια εγγύηση(μέσω επέκτασης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω εμπειρίας από service της ΠΛΑΙΣΙΟ σε λάπτοπ turbox έχω να πω ένα πράγμα.ΑΨΟΓΟ-ΤΑΧΥΤΑΤΟ-ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟ SERVICE.Ισως ποιοτικά-κατασκευαστικά να μην είναι τόσο καλοί όσο οι επώνυμες μαρκες του εξωτερικού αλλά με το που το παραδόσεις το λαπτοπ για επισκευή σε 10 λεπτά είναι έτοιμο.Ξεκινάνε να το επισκευάζουν ΑΜΕΣΩΣ οι τεχνικοί τους.Αυτό δεν το είχα ξαναδεί....

Ασε που δίνουν και κατατοπιστικότατες συμβουλές σε θέματα software και γενικά ασχολούνται και με τέτοια προβλήματα και οχι μόνο με hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες ASUS,SONY,acer στέλνουν τα φορητά εκτός ελλάδας αρά κάνουν το ελλάχιστο περίπου 10 μέρες και σε περίπτωση που χαλάσει ο υπολόγιστης σου και είναι εκτός εγγύησης ,θα βάλεις βαθιά το χέρι σου στην τσέπη μιας και θα πλήρωσεις και τα μεταφορικά.

 

Επειδή το έχω δει σε αρκετά posts θέλω να αναφέρω ότι η Acer ΔΕΝ στέλνει τα μηχανήματα για επισκευή στο εξωτερικό.Έχω έναν 5920G και επειδή μίλησα με το service για μια αναβάθμιση μνήμης που ήθελα,το ρώτησα και μου είπαν ότι μόνο όσα αγοράζονται από το Πλαίσιο στέλνονται στο εξωτερικό(μάλλον υπάρχει συμφωνία μεταξύ Acer-Πλαισίου).Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις επισκευάζονται στις γνωστές εταιρείες (Mdi - Alman).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H LG τι λέει; Εχουμε καμια εμπειρία;

Εγώ πολύ τα συμπαθώ τα laptop της, εκτός οτι μου αρέσει το design και η ποιότητα κατασκευής φαίνεται αρκετά καλή, τα 2 χρόνια εγγύησης on-site που δίνει εμπνέουν μια εμπιστοσύνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba για αντοχή στο χρόνο με ποιότητα κατασκευής και 2ετή εγγύηση,ή LG με πολύ καλή επισης ποιοτητα κατασκευής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H LG τι λέει; Εχουμε καμια εμπειρία;

Εγώ πολύ τα συμπαθώ τα laptop της, εκτός οτι μου αρέσει το design και η ποιότητα κατασκευής φαίνεται αρκετά καλή, τα 2 χρόνια εγγύησης on-site που δίνει εμπνέουν μια εμπιστοσύνη

 

 

να πω για την lg ότι προσφέρει και 0 καμμένα πιξελ για το πρωτο μηνα

 

πήρα ένα asus και μου έβγαλε ενα καμμένο πιξελ... πολύ ενοχλητικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η γνώμη σας για τα Thinkpad; Είμαι ανάμεσα σε ένα Toshiba Satellite και ένα Lenovo Thinkpad με το 2ο να έχει λιγο καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά επειδή εχω ακούσει πολύ καλα λόγια για να Toshiba το σκεφτομαι ακομα...

 

Για βοηθήστε λίγο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτά εδώ.

 

Να σημειώσω οτι δε με ενδιαφέρει να παίζω παιχνίδια στον υπολογιστή. Περισσότερο μου άρεσε το Thinkpad κυρίως λόγω του πληκτρολογιου του που φαίνετε κορυφαιο για laptop. Ξέρει κανεις τι παίζει απο σερβις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ rimbo1 Μεταξύ αυτών χαλαρά το Thinkpad. Απλά δε συγκρίνεται σε σχέση με τα Toshiba έστω και αν είναι της σειράς R και όχι τα τεθωρακισμένα της σειράς T.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ rimbo1 Μεταξύ αυτών χαλαρά το Thinkpad. Απλά δε συγκρίνεται σε σχέση με τα Toshiba έστω και αν είναι της σειράς R και όχι τα τεθωρακισμένα της σειράς T.

 

Κι εγώ προς τα εκεί κλείνω γιατι έχω ακούσει πολύ καλά λογια τους Thinkpad γενικότερα.

 

Επειδή δεν έχω δει πουθενα στο φόρουμ μήπως ξέρεις καθόλου για το service των Lenovo στην Ελλάδα. Στο σαιτ που κοίταξα λένε για 2 ημέρες αλλα ειναι μόνο για Αγγλια. Η εγγύηση είναι διεθνής αλλα ο χρονος εξυπηρέτησης υποθέτω οτι εξαρτάται απο το τμήμα σερβις της εκάστοτε χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ θα το αγοράσεις από Αγγλία και θα το φέρεις Ελλαδιστάν ή είσαι έξωτερικό?

 

Το service της Lenovo έχει την καλύτερη φήμη μαζί με αυτό της Dell αλλά περισσότερες λεπτομέριες δυστυχώς δεν γνωρίζω. Προσωπικά δεν έχω υπάρξει ιδιοκτήτης τους αλλά έχω δουλέψει αρκετά με μερικά εξ αυτών. Υπάρχει πάντως topic για ιδιοκτήτες Thinkpad και θα μπορούσες να ρωτήσεις εκεί τα παιδιά που έχουν/είχαν χρειαστεί να έρθουν σε επαφή με το service.

 

Μια παρατήρηση μόνο για τα Thinkpad. Εχουν φοβερή ποιότητα κατασκευής ακόμα και τα πιο ταπεινά από αυτά, αλλά η οθόνη τους είναι γενικά απογοητευτική με εξαίρεση τους ιδιαίτερα φωτισμένους χώρους που τα πάνε μια χαρά. Δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει αυτό αλλά έχε το υπόψην. Για περισσότερα στοιχεία κοίτα στον ιστό.

 

Δες και ένα review εδώ για να πάρεις μια ιδέα. Εδώ πάντως η οθόνη τα πάει πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να το πάρω απο Αγγλία περισσότερο λόγω τιμής (μια και έχω κι γνωστο που μπορεί να μου το φέρει ο ίδιος), αλλά υπάρχει και πιθανότητα να βρέθω κι εγώ σε κάνα χρόνο εκεί για σπουδές.

 

Αρχικά κοίταγα για Tecra (με 700 ευρουδάκια :-D καθόλου ασχημα) αλλά είδα απο το φόρουμ διάβασα πολύ καλα λόγια και για τα Lenovo και άλλαξα γνώμη. Τώρα με προβλημάτισες με αυτο που είπες για την οθόνη γιατι το θέλω να βλέπω και καμία ταινία. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δει και κανέναν απο κοντά γι'αυτο είμαι και λίγο επιφυλακτικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...