Προς το περιεχόμενο

κανένα νέο για Q9450 ?


rem451

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ αυτό ψηλιάζομαι να γίνεται στο θέμα τιμής... Δεν μπορεί τον 9300 να τον βάλανε κοντά στα 260 ευρώ και τον 9450 που είναι σαφώς ανώτερος να τον έχουν με μικρή διαφορά τιμής (όπως ακουγότανε ότι θα έχει κοντά στα 270-300). Εγώ κοντά στα 340 τον βλέπω και μακάρι να βγω ψεύτης γιατί θέλω και εγώ έναν:-D

 

μην τους τους δινεις ιδεες.. Πως γινεται ο ε8400 να ειχε λιγοτερα λευτα απο τον e6850 παρόλο που ειχε περισσότερη cashe και ηταν λιγοτερα nm και στους quad με μικτροτερο πολλαπλασιαστή να παιζει +100 ευρω πανω για 200mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου και προς θεού δεν θέλω να δίνω ιδέες και ειδικά επίπονες για την τσέπη όλων μας... Γι αυτό είπα "μακάρι να βγώ ψεύτης":-D. Για να δούμε, λίγες μέρες έμειναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά περιμένετε να βγάλουν τιμές Πλαίσιο και E-shop και αφήστε το Multirama στην ησυχία του :P

Ετσι ακριβως!! Απορω ποια θυματα αγοραζουν απο το Multirama...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι τιμές θα κυμαίνονται σε αυτά τα επίπεδα για τον 9300. Σε ένα άρθρο είδα οτι και στη Γερμανία πωλείται στα 260 ευρώ.

Ε ρε προβλέπω κανα 320αρι για τον 9450 και μετά θα ψάχνομαι τι εναλλακτικές έχω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

320 καλά θα είναι... παραπάνω μην έχει... την κάτσαμε την βάρκα έτσι και έχει παραπάνω..

 

...αλλά δυστυχώς επειδή δεν περίμενα για το τίποτα..και πάλι θα τον αγοράσω.. δεν μπορώ να πάρω τον 6600.. θα είναι ειρωνία.. (shit...???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, ειμαστε ολοι θυματα του marketing. (Συμπεριλαμβανομενου και εμενα για να μη νομιζει κανεις οτι βριζω τους υπολοιπους) .

καπου κοιταγα ενα site δυστυχως δεν εχω το link αυτη τη στιγμη, που λιγο πολυ, εξηγουσε οτι σημερα δεν συμφερει καθολου η αγορα q9450 μιας και ΔΕΝ θα overclockαρει πολυ καλυτερα απο 6600, ενω ο διπυρινος penrin φτανει τα 4-4.3 giga και σε αυτη τη συχνοτητα ειναι γρηγοροτερος στο 90% των εφαρμογων απο επισης overclockαρισμενους 9300-9450, οι οποιοι βεβαια δεν θα πανε στα 4.2 giga αλλα κοντα στα 3.5-3.7 ... Με λιγα λογια με εξαιρεση μερικες εφαρμογες video στις οποιες ο 4πυρινος ειναι (ελαφρα) γρηγοροτερος απο τον 2πυρινο , οταν ειναι και οι 2 overclokαρισμενοι, σε ολες τις υπολοιπες ειναι απο λιγο εως παρα πολυ γρηγοροτερος ο 2πυρινος, και ειδικα σε παιχνιδια. Και κατεληγε το site οτι σημερα ,και ειδικα αν ενδιαφερεσε να overclockαρεις, συμφερει με χιλια να παρεις 2πυρινο penrin. Ο 4πυρινος ισως να κανει τη διαφορα σε 1-1.5 χρονια, οταν βελτιστοποιηθουν καλυτερα οι εφαρμογες. Το μονο + που εχει δηλαδη, ειναι μεγαλυτερες προσδοκιες για το μελον. Μεχρι τοτε ομως, ισως να εχουμε ξανακανει αναβαθμιση επεξεργαστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να σου μπεί το μικρόβιο... έτσι κ σου μπεί ... άστο.. τρύπιες τσέπες..

 

Βέβαια υπάρχουν και μέτρα και σταθμά σε αυτό.. εγώ πχ κάνω αναβάθμιση τώρα μετά απο 4 χρόνια.. οπότε πιστεύω πως χαλάλι..

 

Απο την άλλη έχω δώσει αρκετά λεφτά για κάρτες γραφικών... τί να πείς .. είμαστε καμμένοι.. ας το παραδεχτούμε.. άλλοι πιό πολλοί, και άλλοι πιό λίγο..

 

Καλύτερα όμως απο το να είχα τρελή πόρωση με τα αυτοκίνητα ας πούμε..

 

ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΗ ΣΕΣΣΟΥΛΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Παντως, ειμαστε ολοι θυματα του marketing. (Συμπεριλαμβανομενου και εμενα για να μη νομιζει κανεις οτι βριζω τους υπολοιπους) .

καπου κοιταγα ενα site δυστυχως δεν εχω το link αυτη τη στιγμη, που λιγο πολυ, εξηγουσε οτι σημερα δεν συμφερει καθολου η αγορα q9450 μιας και ΔΕΝ θα overclockαρει πολυ καλυτερα απο 6600, ενω ο διπυρινος penrin φτανει τα 4-4.3 giga και σε αυτη τη συχνοτητα ειναι γρηγοροτερος στο 90% των εφαρμογων απο επισης overclockαρισμενους 9300-9450, οι οποιοι βεβαια δεν θα πανε στα 4.2 giga αλλα κοντα στα 3.5-3.7 ... Με λιγα λογια με εξαιρεση μερικες εφαρμογες video στις οποιες ο 4πυρινος ειναι (ελαφρα) γρηγοροτερος απο τον 2πυρινο , οταν ειναι και οι 2 overclokαρισμενοι, σε ολες τις υπολοιπες ειναι απο λιγο εως παρα πολυ γρηγοροτερος ο 2πυρινος, και ειδικα σε παιχνιδια. Και κατεληγε το site οτι σημερα ,και ειδικα αν ενδιαφερεσε να overclockαρεις, συμφερει με χιλια να παρεις 2πυρινο penrin. Ο 4πυρινος ισως να κανει τη διαφορα σε 1-1.5 χρονια, οταν βελτιστοποιηθουν καλυτερα οι εφαρμογες. Το μονο + που εχει δηλαδη, ειναι μεγαλυτερες προσδοκιες για το μελον. Μεχρι τοτε ομως, ισως να εχουμε ξανακανει αναβαθμιση επεξεργαστη...

 

e-pennis>all

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ειδα οτι ο q6600 στα 3.6 παει καλυτερα στα games απο εναν e8400 στα 4.2 αρα ο q9450 θα πηγαινει καλυτερα. Απλα το θεμα ειναι οτι εισαι fsb limited που σημαίνει θες καλο mobo με καλη ψυξη και 1.6v στο nb. To καλο με τους yorkfield ειναι οτι οσο και να παει το fsb δεν θα χρειαστει στα κλειδωμένα κομμάτια να δώσεις πανω απο 1.35v και να υποστείς τις συνέπειες του χαφνιου βλεπε degrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ούτε overclocking προκειται να κάνω ούτε τίποτα. Απλά περιμενω τον συγκεκριμένο με το σκεπτικό οτι επεξεργαστή αλλάζεις μια φορά στα 4-5 χρόνια οπότε αξίζει να πάρεις κάτι καλό που θα κρατήσει.

Τωρα ας πούμε έχω ακόμα τον π4 σοκετ 478!

 

Για αυτούς που αλλάζουν επεξεργαστή κάθε λίγο και λιγάκι όντως δεν αξίζει η αγορά του τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε με αυτη την λογικη περιμενε τον φθινωπορο να παρεις gt200 nvidia καρτα, nehalem που θα ειναι native quad με εσωτερικο imc και ddr3 ωστε να σου βγαλει 5 χρονιά που λες. Οτι παρεις τωρα βλεπε ddr2 , socket 775 θα ειναι top αλλα προηγουμενης γενιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...