Προς το περιεχόμενο

κανένα νέο για Q9450 ?


rem451

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω παιδες ετοιμαζομαι για μια ανβαθμισουλα τωρα και να ριξω μια υδροψυξουλα επανω. Οχι κατι ιδιαιτερο μια CPU και μια mobo . To mobo που θα χτυπησω θα παιρνει και DDR2 kai DDR3 μνημουλες ωστε να μην τα σκασουμε χοντρα ακομα . Για μενα η γνωμη μου ειναι οτι best value for money CPU αυτην την στιγμη ειναι σιγουρα ο Ε8400 στα 178 ευρα. Παντου βλεπω οτι με o/c , εκτος οτι παει αρκετα ψηλα με stock cooling ριχνει σχεδον σε ολους τους επεξεργαστες (πολλες φορες ακομα και σε stock QX9650 ) εκτος βεβαια απο εναν o/ced Ε8500 :P . Γνωμη μου ειναι οτι ειναι ελαχιστες εφαρμογες που χρησιμοποιουν 4 πυρηνες και αρκετα εξειδικευμενες . Για παιχνιδια δεν το συζηταμε , 5-10 παιχνιδια ειναι που παρεχουν native υποστηριξη σε 2πυρηνους , δεν συζηταμε για 4πυρηνους... Και εννοειται οτι αυτοι που εχουν Q6600 να μην πεταξουν τα λεφτα τους για σειρα Q9xx ακομα... Εκτος εαν εχουν πολυ μικροβιο μεσα τους... Το ανησυχητικο βεβαια ειναι οτι οι Ε8400 εχουν εξαφανιστει απο eshop και Πλαισιο εδω και μια βδομαδα και δεν τους βλεπω καν στα site . Μυριζομαι ελλειψη stock μεσα απο την ιδια την Intel... Οσοι θελετε CPU που χρονιζει ψηλα και εκτοξευει επιδοσεις στα παιχνιδια (px Crysis με Q6600 stock sta 37 FPS , E8500 stock 36 FPS και Ε[email protected] 47 η 51 FPS δεν θυμαμαι ακριβως - με stock cooling παντα) ... Αυτααα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε παιδια ΟΚ ο 8400 ειναι πιο δυνατος για παιχνιδια και κλοκαρεται πιο ευκολα απο τον 9450. Συμφωνω οτι δεν υπαρχουν ακομα πολλες εφαρμογες που χρησιμοποιουν 4πυρηνους. Αλλα πειτε μου ποιοι απο σας χρησιμοποιουν τον επεξεργαστη τους με ΜΙΑ μονο εφαρμογη σημερα. Υπαρχει το λειτουργικο κανουμε browsing, ακουμε μουσικη (σιγα θα μου πειτε) κανουμε κωδικοποιηση και τρεχουν γενικα τοσα αλλα πραγματα απο πισω...Οποτε για μενα καλυτερα ο τετραπυρηνος...Αν διαφωνει κανεις ας νου το εξηγησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν θα διαφωνησω μαζι σου αλλα εαν προσεξες ειπα best value for money . πρωτον αυτο... Δευτερον συνηθως ολο το θεμα της αναβαθμισης γινεται για τα παιχνιδια διοτι ειναι οτι πιο απαιτητικο μπορει να εχει καποιος ο οποιος δεν ασχολειται με ιδιαιτερα βαριες εφαρμογες. Και για αυτο που ελεγες, εγω εχω εδω και 1,5 χρονο τον Ε6400 στην στοκ ταχυτητα και μπορω να κανω unrar αρχεια 7GB+ να εχω ανοιχτα 8 tabs στον firefox να ακουω μουσικη και να κατεβαζω απο ραπιντ με 1,5MB/s και το μηχανημα απεχει παρα πολυ απ΄το να σερνεται. Εαν πιστευεις οτι ενας 2πυρηνος νεας γενιας και υπερχρονισμενος οτι μπορουν τετοιες εφαρμογες να τον κανουν να σερνεται , εχεις πεσει εξω . Αλλα τονιζω οτι ο Ε8400 ειναι ιδανικος γι αυτους που τους "τρωει" να υπερχρονισουν τον επεξεργαστη ... Αλλιως αυτος που θελει ενα "καθαρο" μηχανημα τοτε ο 4 πυρηνος ειναι η καλυτερη λυση που τα συνδιαζει ολα... Αυτη ειναι η γνωμη μου και παντα φιλικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Strategos Εαν το Excelaki πηγαινε για μενα τοτε μαλλον το διαβασες λαθος... Η μονη αντικειμενικη συγκριση ειναι αναμεσα στην 3η και 4η στηλη ποθ εχουμε ιδια καρτα γραφικων και ιδιους drivers. Και οχι με αλλες καρτες γραφικων (πχ 3870 me 8800 GTX) . Απο τα 49 παιχνιδια αφαιρουμε 3 τα οποια δεν του τρεξανε καθολου . οποτε παμε στα 46 . Απο τα 46 δε στα 24 ειναι μπροστα ο Ε8400. Δλδ πανω απο 50% (52.1% για την ακριβεια) Απο τα υπολοιπα 22 δε στα 11(!) εχουμε διαφορες μικροτερου του ενος frame κατι που υποδεικνυει οτι ειναι GPU limited πια... Τωρα εαν αφαιρεσουμε απο τα 46 αυτα τα 11 (λογω οτι δεν μπορουνε να ειναι αντικειμενικα) τοτε παμε στα καθαρα 68.5% .

 

Τωρα εστω και αν δεν θελεις να δεχτεις το δευτερο ποσοστο , δεξου το πρωτο και οτι εχει και 60+ ευρω λιγοτερα ο Ε8400 και θα γυρισεις και θα μου πεις οτι ειναι best value for money .

 

Που να σου πω την αληθεια δεν θεωρω και τοσο εμπιστα τα test με ATI καρτες γραφικων πολυ απλα διοτι δεν εχουν την συμβατοτητα που εχουν οι καρτες της Nvidia . Kαλως η κακως. Βεβαια αναμεσα στην 3η και 4η στηλη εχουμε την ιδια καρτα γραφικων οποτε ειναι αντικειμενικο...

 

Αυτα εαν το excelaki προοριζοταν για μενα. Τωρα εαν οχι τα εγραψα στον βροντο αυτα αλλα δεν πειραζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας το review ειναι q6600 vs e8400 . Αν γινει [email protected] vs [email protected] νομίζω οτι ο πρωτος θα ειναι παντού σίφουνας. Και το θεμα του quad ειναι οτι το παιρνεις για να εχεις επεξεργαστικους κυκλους ελευθερους ωστε να μην freeζαρει το συστημα οταν θα τρεξεις καποια αλλη εφαρμογη απο πισω, η scannαρει το antivirus.

 

 

και στο θεμα e8400 διαβαζω στο xs οτι οσοι πηγαν απο q6600 σε e8400 μείνανε απογοητευμένη και ξαναγύρισαν στον q6600 που δεν ανηκει καν στους penryn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε καποια review q9300 vs c2d8500 και overclockαρισμενη συγκριση.

Μιας και ο q9300 εκανε την εμφανιση του στο εξωτερικο, ο q9450 δεν βγηκε ακομα

Παρομοια θα ειναι και η συγκριση του q9450, με λιγο καλυτερα αποτελεσματα για αυτον φυσικα.

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2quad-q9300_8.html#sect0

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2quad-q9300_6.html

Τα παραπανω review , δεν επιβεβαιωνουν αυτα που γραφεις strategos...

Ασε που ο q9450 , δεν αναμενεται να φτανει τα 3.8 και παντως οχι για ολους ,και με οποιαδηποτε μετριας τιμης motherboard. μαλον τα 3,6 πρεπει να θεωρουμε σιγουρα για ολους, και απο εκει και περα αναλογως σε τι κοματι πεσεις, και τη ψυξη θα εχεις στο chipset και οχι στο cpu, κλπ κλπ, μπορει σε καποιους να παει ακομα και 3,8 .

Στην πραγματικοτητα αυτο που θελουμε ολοι δεν ειναι ο q9450 ,αλλα ο q9550 ο οποιος λογο μεγαλυτερου πολλαπλασιαστη θα πιανει τα 4 giga. Αλλα δυστυχως ειναι παρα πολυ ακριβος. Με λιγα λογια οποιος μπορει, αξιζει να περιμενει 4-5 μηνες να πεσουν οι τιμες και να παρει αυτον. Για σημερα ειναι πολυ ποιο αποδοτικη ,και σιγουρα στη σχεση κοστους/αποδοσης ο c2d8500. Γιατι πολυ φοβαμαι θα σκασουμε ενα καρο λεφτα να λεμε οτι εχουμε 4πυρινο υπερμηχανημα, και θα μας ριχνει ταπες το καθε μηχανηματακι με overclockαρισμενο τον φτηνο c2d8500.. Γι αυτο μιλαω για marketing του οποιου ολοι ειμαστε θυματα. Η λογικη λεει πολυ καθαρα οτι πρεπει να παρουμε τον c2d8500, αλλα και εγω ψυχολογικα κυριως προς τον q9450 τινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο q9300 εχει μιση cache και στο oc potential λογο μικρου multiplier κόβετε πολύ.

επισης ξεχασα να πω οτι ολα τα stepping σε review ειναι c0 αλλα σε μας θα ερθουν C1 που σημαίνει ισως να περάσει το προβλημα με το fsbwall και να 500σαρισει για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Strategos εγω ειπα οτι σε συμφερει εαν θες να παρεις κατι τωρα να παρεις τον Ε8400 . Με ακουσες να λεω, οσοι εχετε Q6600 παρτε Ε8400 ; Και βεβαια θα ηταν λαθος κινηση διοτι εστω και να ειναι σε μερικα παιχνιδια παραπανω ο Ε8400 δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα ωστε να δικαιολογησει μια τετοια κινηση . Αλλα καποιος που θελει να κανει αναβαθμιση τον συμφερει ο Ε8400 και να ΚΑΝΕΙ και o/c ( το εχω τονισει παραπανω αυτο) .

 

Το τι θα κανουν οι καινουριοι τετραπυρηνοι ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο . Κατσε να βγουν , να τεσταριστουν και να δουμε τι τιμη θα εχουν και μετα τα ξαναλεμε.

 

Και ο Q9300 θα ειναι ο αντιστοιχος του Q6600 και μπορει να εχει μειωμενο cache σε σχεση με τους αλλους αλλα θα εχει παραπανω cache απο τον Q6600...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να 500αρίσει αλλά οι τετραπύρηνοι δυσκολεύονται λίγο στις υψηλές FSB. Καλά θα κάνουν να το διορθώσουν όπως λες ότι θα γίνει γιατί θα είναι δύσκολο το o/c με 9300 και 9450 διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο θεμα oc ο q9450 απο 2.6 θα πηγαινει τουλαχιστον 450fsb ακα 3.6 και ο e8400 απο τα 3 στα 4 αρα και οι 2 περιπου το ιδιο clockαρουν και δυστηχως τα παιχνιδια στα μεγαλα mhz δεν την ακουνε και πολυ. Και ναι ισως να λεμε τα ιδια γιατι εγω μιλαω για μια cpu που θα εχει ελλαδα 320 και εσυ μια που εχει 175.

 

@yannis7777 ο q9300 απο οτι καταλαβαινω και απο την τιμη του αναφερετε στους μη overclockers. δυστηχως στην ελλαδα οι τιμες δεν θα ειναι 270ε για τους q9450 οπως θα επρεπε αλλα 320 οπως το πανε οποτε βαζει πολλους σε σκεψεις αν αξιζει τον κοπο. Μεχρι στιγμης φαινεται οτι δεν αξιζει για οσους εχουν q6600 που clockαρει απο 3.6 και πανω.

 

Παντως αν οι wolfdale δεν ηταν απο χαφνιο ωστε να εχουν αυτο το προβλημα με τα πολλα volt και μπορουσες να τους παιζεις με 1.5v safe @4.5-4.6ghz θα ηταν top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ημουν αναμεσα σε Q6600 και Ε8400 . Συμφωνα με αυτα που ελεγα πριν θα προτιμουσα τον Ε8400 αλλα περιμενω να δω τι θα παιχτει με τους καινουριους (θα βγουν πολυ κοντα για να τους αμελησω) . Λογικα θα ειναι καλυτεροι απο τους παλιους τετραπυρηνους αλλα δεν ξερω εαν συμφερει η διαφορα που θα δωσουν ...Διοτι εαν πχ ενας Q9450 Που θα εχει 300+ ευρα ειναι 10-15% παραπανω απο τον Q6600 (και οι 2 o/c) τοτε μπαινουν πολλοι παραγοντες στην μεση οπως η τιμη πανω απο ολα αλλα και επισης θα με τρωει οτι θα σκασω λεφτα για μια "παλια" τεχνολογια... Ιδωμεν. Ελπιζω να μην αργησουν και πολυ γιατι με εχει πιασει η φαγουρα τελευταια να χαλασω λεφτα παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν θα δεις 10-15% αυξηση... Μη σου πω θα δεις και μειωση (στις συνθηκες που αναφερεις- overclocked και οι 2 Q6600 - Q9450. Το μονο τεραστιο + ειναι το καινουριο sse ,το οποιο ειδικα για συμπιεση divx σκοτωνει.., αλλα και παλι ο Ε8500 - Ε8400 εχει αυτο το πλεονεκτημα επισης.

Και ενα πολυ διαφωτιστικο αρθρο εδω

45nm Quad: Not a good investment, yet.

http://www.overclock.net/intel-cpus/281927-45nm-quad-not-good-investment-yet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε παιδιά.. για μένα παίζει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρόλο το MULTITASKING.

 

Δεν παίζω μόνο παιχνίδια.. και επειδή είναι κ η δουλειά μου (Networking) θέλω να ελίσομαι γρήγορα σε πολλά παράθυρα και πολλές εφαρμόγες ΓΡΗΓΟΡΑ.

 

Συν όλα τα άλλα τρέχω και αρκετά μηχανήματα VMWARE οπότε μην συγκρίνω VMWARE με GAMES.. Είναι περιττό νομίζω.. (γιατί κάποιος είπε πως το να παίζεις ένα παιχνίδι είναι ό,τι πιό σκληρό μπορεί να βγάλει εις πέρας ένας επεξεργαστής...

 

Χωρίς να θέλω να μιεώσω τον φίλο που το είπε, απλά σας λέω να δοκιμάσετε να τρέχετε 5 (μόνο) μηχανήματα σε VMWARE και να δείτε stress που έχει να πέσει.. χαχαχα!

 

Οπότε νομίζω πως κάθε σειρά επεξεργαστών είναι ανάλογη στο τι θέλει ο καθένας...

 

Οι διπύρηνοι είναι για πολύ καλό multitasking και φοβεροί σε games.. και οι quad είναι ακόμα καλύτεροι σε multitasking και πάνω κάτω (με μικρή διαφορά) χειρότεροι σε games (ΦΥΣΙΚΑ παίζει ρόλο και η κάρτα γραφικών έτσι? μην τρελαθούμε..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραδειγμα που αναφερεις ultraxmode εχεις δικιο. Και βεβαια για καποιους η δυνατοτητα multitasking που προσφερει ενας 4πυρινος, ειναι απο μονη της αρκετη για να τον αγορασουνα αντι για εναν 2πυρινο, ακομα και αν ο 4πυρινος ειναι χρονισμενος πολι παρακατω απο 2πυρινο. Το 90% ομως οσων αναφερονται σε multitasking, δεν εχουν στο μιαλο τους VMWARE ή να τρεχουν 6-7 βαριες εφαρμογες ταυτοχρονα. Και με ενα 2πυρινο εχουν το multitasking που θελουν ανετωτατα.. Για τους υπολοιπους (λιγους) εχεις απολυτα δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...