Προς το περιεχόμενο

Ανωτατοποίηση των ΤΕΙ


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλε.

Αν οι σπουδές στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ είναι ισάξιες, γιατί όλοι εμείς σπουδάζαμε παραπάνω χρόνια και μας βγήκε η ψυχή στο δυσκολότερη σχολή της Ευρώπης (Α.Π.Θ., Πολυτεχνική Σχολή); Γνωρίζω τι μαθήματα διδάσκονται στο ΤΕΙ Δομικών Έργων στις Σέρρες.

Είναι άτοπο να ισχυρίζεσαι ότι ένας ΤΕΙτζής έχει ίδιες γνώσεις με έναν πανεπιστημιακό. Δεν μιλώ μόνο για οικοδομές, αλλά το γενικεύω στον ευρύτερο κατασκευαστικό τομέα. Μπορείς να μου το αναλύσεις με επιχειρήματα;

 

Θα μιλήσω για τον κλάδο μου (Πληροφορική) !

Αναγνωρίζω ότι είστε αξιότεροι από μας μια και μπήκατε με 17100 κι εγώ με 13909... Αναγνωρίζω ότι ΔΙΚΑΙΟΫΣΤΕ να έχετε παραπάνω από μας (μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ) μια και το Αριστοτέλειο είναι κέντρο έρευνας και ανάπτυξης επιστημών. Αυτό που δεν ανέχομαι είναι να λέτε ότι η ποιότητα των γνώσεων σας, είναι ψυλοτερη από την δική μας. Πάρε μια γεύση από τα μαθήματα που διδάσκομαι:

 

 

 

Οι καθηγητές είναι (minimum) πτυχιούχοι Πανεπιστημίου με διδακτορικά, μεταπτυχικά, masters κλπ... Και όχι μεταπτυχιακοί που κάνουν την αγκαρία του καρεκλοκέντραυρου. Για να βγάλω την σχολή, φτύνω αίμα όπως εσύ. Πολλά από τα βιβλία μας είναι ίδια (2 από τα 10 περίπου ανά εξάμηνο τα διδάσκομαι από συγγράματα και σημειώσεις). Η μόνη διαφορά μας είναι οτί εγώ έχω περισσότερα εργαστήρια και με το πτυχείο μου μπορώ να απαιτήσω το 1/3 του μισθού που μπορείς να απαιτήσεις εσύ...

 

Ελπίζω να σε κάλυψα. Περιμένω και τα δικά σου επιχειρήματα. Φιλικά πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
[...] εννοούσα την δυσκολότερη Πολυτεχνική Σχολή της Ευρώπης. Πάνε στο εξωτερικό και ρώτα για πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού από Α.Π.Θ. [...]

 

Αδερφέ, πάρε φόρα και πήγαινε μέχρι την τουαλέτα να κατουρήσεις. Και δε στο λέω ειρωνικά, αλλά είμαι αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και έχω εμπειρία και από εκπαιδευτικά/ ερευνητικά ιδρύματα και από εταιρείες.

 

Θα το πω όσο πιο απλά και ειλικρινά μπορώ. Τα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα τριτοβάθμιας παιδείας δεν ανήκουν στην ελίτ των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της Ευρώπης. Είναι στο μέσο όρο και προς τα κάτω και δεν αποτελούν οι πτυχιούχοι τους στόχο για οποιαδήποτε πολυεθνική εταιρεία.

 

* Και για να μην ακουσθεί καμία μαλακία, 2 πτυχία έχω από ελληνικά πανεπιστήμια./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως αναφέρθηκε και πιο πρίν, βάση νόμου τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα χωρίζονται σε πανεπιστήμια και τεχνολογικά ιδρύματα εδώ και 6 χρόνια περίπου.

 

Και επειδή η "ταμπέλα" που έχει η κάθε σχολή δεν έχει καμία απολύτως σημασία, είναι γεγονός οτι υπάρχουν σχολές και απο τις δύο κατηγορίες οι οποίες προσφέρουν εκπαίδευση υψηλών προδιαγραφών, όπως υπάρχουν και σχολές και απο τις δύο κατηγορίες οι οποίες είναι κοινώς ΓΤΠ.(Σε αυτό κολλάει άλλωστε και η περίφημη αξιολόγηση των ιδρυμάτων.)

 

Και όσο για τις πολυτεχνικές σχολές τα 2 επιπλέον εξάμηνα σε σχέση με τα άλλα πανεπιστήμια και ΤΕΙ, είναι η εξειδίκευση του Μηχανικού και υπο αυτή την έννοια οι απόφοιτη πολυτεχνικών σχολών έχουν ενα προβάδισμα στην αγορά εργασίας(βέβαια και αυτό ειναι σχετικό.)

 

Και σε τελική ανάλυση, η κόντρα κατα τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να είναι μεταξύ πανεπιστημίων και ΤΕΙ. Η πραγματική ισοπέδωση είναι η εξίσωση των δημόσιων ανώτατων ιδρυμάτων με τα διάφορα ιδιοτικά ΚΕΣ/College/ΙΕΚ. Εκεί πλέον θα περάσουμε σε λογικές τα-σκάει-ο-μπαμπάς-και-παίρνω-παίρνω-πτυχίο-πανεπιστημίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ κι άλλες αναμνήσεις...

 

[α-λέτσο Mode]έτσι μου την έπεφταν στα αμφιθέατρα... [/α-λέτσο Mode]

 

:o

 

άντε ρε? με χρήση της αγγλικής και των απαραίτητων εμοτικονίων?

Εμένα πάλι μου την μπέφτανε με τον παραδοσιακό Ελληνικό τρόπο. Κοπελιά πάμε για καφέ? Σε βρίσκω πολύ αξιαγάμητη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 10 χρονια προσπαθουν-λενε οτι θα κανουν τα τει ανωτερα.Εγω ειμαι στα τει πειραια Η/Υ/Σ.

Με το καινουριο νομο θα γινουν και καλα τα τει ανωτερα αλλα βλεπω οτι ολοι ασχοληστε με τις λεξεις και οχι με την ουσια του θεματος.

Το τμημα πληροφορικης του ΠΑ.ΠΕΙ ειναι ενα απο τα χειροτερα τμηματα Πληροφορικης στην ελλαδα (αν οχι το χειροτερο) αφου δεν εχει εργαστηρια!!!!

Κανουν linux στο χαρτι και ειναι πανεπηστιμιο.Αντιθετα η ΑΣΟΕ πληροφορικης ακομα και οικονομικο πανεπηστιμιο εχει ενα απο τα πιο συγχρονα προγραμματα σπουδων με εργασιες και εργαστηρια σε καθε μαθημα σε στιλ ερευνας κτλ.

Οταν υπαρχουν σχολες που για να παρεις ενα χαρτι κανεις μια εβδομαδα η για να γραφτεις σε ενα εργαστηριο παιζεις ξυλο (ευτυχως ειμαι σε μια απο τις λιγες σχολες που ειναι μηχανοργανομενη σε ολους τους τομεις) γιατι παιζουμε με τις λεξεις

Το καλο του καινουριου νομου ειναι αξιολογηση εκει θα δουμε τι ειναι καθε σχολη.

Και τελος μην νομιζετε οτι βγαινοντας απο την σουπερ ντουπερ σχολη θα σας πουνε ωραιο πτυχειο παρε 3 χιλιαρικα.Οποιος δουλεψει στον ιδιωτικο τομεα θα δει οτι μετρανε δεξιοτητες ικανοτητες και ποσο μου αρεσει αυτο κανει παρα το χαρτι που εχει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε ρε? με χρήση της αγγλικής και των απαραίτητων εμοτικονίων?

Εμένα πάλι μου την μπέφτανε με τον παραδοσιακό Ελληνικό τρόπο. Κοπελιά πάμε για καφέ? Σε βρίσκω πολύ αξιαγάμητη :P

 

 

:-)

 

Ρε κορίτσι*, όχι και κοπελιά! Παιδί είμαι γω... Και μάλλον δε θα μοιάζεις με international γκομενο- αρκουδάκι της Casoline...

 

 

*Αυτό είναι κοπλιμαν ως προς την ηλικία, μην το πάρεις πάνω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη διαφορά μας είναι οτί εγώ έχω περισσότερα εργαστήρια και με το πτυχείο μου μπορώ να απαιτήσω το 1/3 του μισθού που μπορείς να απαιτήσεις εσύ...

καλά μη παίρνεις όρκο και γι αυτό…όλοι στο χιλιάρικο ξεκινάν…(και καταλίγουν στο χιλκο)

νομίζεις ότι έχει αξία το χαρτι?

Μάλιστα πολλές εταιρίας ζητάνε περισσότερο τειτζίδες για τους γνωστούς λόγους. ;)

στο ίδιο καζάνι βράζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 10 χρονια προσπαθουν-λενε οτι θα κανουν τα τει ανωτερα.Εγω ειμαι στα τει πειραια Η/Υ/Σ.

Με το καινουριο νομο θα γινουν και καλα τα τει ανωτερα αλλα βλεπω οτι ολοι ασχοληστε με τις λεξεις και οχι με την ουσια του θεματος.

Το τμημα πληροφορικης του ΠΑ.ΠΕΙ ειναι ενα απο τα χειροτερα τμηματα Πληροφορικης στην ελλαδα (αν οχι το χειροτερο) αφου δεν εχει εργαστηρια!!!!

Κανουν linux στο χαρτι και ειναι πανεπηστιμιο.Αντιθετα η ΑΣΟΕ πληροφορικης ακομα και οικονομικο πανεπηστιμιο εχει ενα απο τα πιο συγχρονα προγραμματα σπουδων με εργασιες σε καθε μαθημα σε στιλ ερευνας κτλ.

Οταν υπαρχουν σχολες που για να παρεις ενα χαρτι κανεις μια εβδομαδα η για να γραφτεις σε ενα εργαστηριο παιζεις ξυλο (ευτυχως ειμαι σε μια απο τις λιγες σχολες που ειναι μηχανοργανομενη σε ολους τους τομεις) τι ασχολουμαστε με τις λεξεις

 

Ουσιαστικά εκεί που καταλήγει η πλειοψηφία των ποστς είναι πως η αξιολόγηση είναι σημαντική για όλα τα τμήματα, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν πραγματικά θα θέλαμε (-τε) τα αποτελέσματα της αξιολόγησης να χρησιμοποιούνται για να κρίνεται η χρηματοδότηση, τα επαγγελματικά δικαιώματα ή ακόμα και η ίδια η ύπαρξη των τμημάτων.

 

Για εμένα αυτό είναι το ζητούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω για τον κλάδο μου (Πληροφορική) !

Αναγνωρίζω ότι είστε αξιότεροι από μας μια και μπήκατε με 17100 κι εγώ με 13909... Αναγνωρίζω ότι ΔΙΚΑΙΟΫΣΤΕ να έχετε παραπάνω από μας (μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ) μια και το Αριστοτέλειο είναι κέντρο έρευνας και ανάπτυξης επιστημών. Αυτό που δεν ανέχομαι είναι να λέτε ότι η ποιότητα των γνώσεων σας, είναι ψυλοτερη από την δική μας. Πάρε μια γεύση από τα μαθήματα που διδάσκομαι:

 

 

 

Οι καθηγητές είναι (minimum) πτυχιούχοι Πανεπιστημίου με διδακτορικά, μεταπτυχικά, masters κλπ... Και όχι μεταπτυχιακοί που κάνουν την αγκαρία του καρεκλοκέντραυρου. Για να βγάλω την σχολή, φτύνω αίμα όπως εσύ. Πολλά από τα βιβλία μας είναι ίδια (2 από τα 10 περίπου ανά εξάμηνο τα διδάσκομαι από συγγράματα και σημειώσεις). Η μόνη διαφορά μας είναι οτί εγώ έχω περισσότερα εργαστήρια και με το πτυχείο μου μπορώ να απαιτήσω το 1/3 του μισθού που μπορείς να απαιτήσεις εσύ...

 

Ελπίζω να σε κάλυψα. Περιμένω και τα δικά σου επιχειρήματα. Φιλικά πάντα!

 

Επιτέλους και ένας που μιλάει με ορθή χρήση των γνώσεων και του διαλόγου.

Για την σχολή σου φίλε και την αντίστοιχη ανωτάτη, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, γιατί δεν έχω άποψη (δεν είμαι Houston να μιλάω για τα πάντα χωρίς να τα γνωρίζω). Απλά εσύ μίλησες για τα Τ.Ε.Ι. Δομικών Έργων και τα αντίστοιχα Πανεπιστημιακά. Εκεί έχω και γνώσεις και άποψη. Πιστεύω πως γίνομαι κατανοητός.

 

Αξιότερος δεν είναι κανένας. Όπως προείπα η αγορά εργασίας δεν καταλαβαίνει από πτυχία. Όλα έχουν να κάνουν με την εργατικότητα και την χρήση της φαιάς ουσίας.

Επίσης δεν μίλησα για την ποιότητα των γνώσεων, αλλά για την ποσότητα των γνώσεων. Πρακτικά δηλαδή έχουμε πιο σφαιρική αντίληψη του κατασκευαστικού τομέα λόγω περισσότερων παρεχομένων γνώσεων.

 

Δεν αμφέβαλα ποτέ ότι φτύνεις αίμα. Όλοι περάσαμε δύσκολες στιγμές.

 

Τέλος και από ότι αντιλαμβάνεσαι είναι offtopic να αναφέρω τα επιχειρήματά μου, επειδή αφορούν διαφορετικές σχολές από την δικιά σου. Αν όμως θες, είμαι στην διάθεσή σου.

 

@ insomniaK:

 

Μίλησα ΜΟΝΟ για πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού. Σε αυτόν τον τομέα πίστεψέ με, χαίρουν της εκτίμησης των Ευρωπαίων, και μπορώ να σου το εξηγήσω (ακαδημαϊκά αναφέρω την ύπαρξη του Ε.Α.Κ., όταν στις περισσότερες χώρες ούτε καν γνωρίζουν από αντισεισμικό κανονισμό). Διάβασε σε παρακαλώ καλύτερα τα post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μη παίρνεις όρκο και γι αυτό…όλοι στο χιλιάρικο ξεκινάν…(και καταλίγουν στο χιλκο)

νομίζεις ότι έχει αξία το χαρτι?

Μάλιστα πολλές εταιρίας ζητάνε περισσότερο τειτζίδες για τους γνωστούς λόγους. ;)

στο ίδιο καζάνι βράζουμε

 

Αν δεν ίσχυε αυτό θα ξαναέδινα πανελλήνιες, δεν θέλω να σπουδάσω 5 χρόνια για να παίρνω 800 ευρά το μήνα. Θέλουμε κάποια στιγμή να κάνουμε και οικογένεια...

 

 

πσ:Ο Achiles αργεί να απαντήσει, θα μου ετοιμάζει μεγάλη απάντηση!

 

εδιτ: ποστάραμε ταυτόχρονα !

και απαντώ

Επιτέλους και ένας που μιλάει με ορθή χρήση των γνώσεων και του διαλόγου.

Για την σχολή σου φίλε και την αντίστοιχη ανωτάτη, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, γιατί δεν έχω άποψη (δεν είμαι Houston να μιλάω για τα πάντα χωρίς να τα γνωρίζω). Απλά εσύ μίλησες για τα Τ.Ε.Ι. Δομικών Έργων και τα αντίστοιχα Πανεπιστημιακά. Εκεί έχω και γνώσεις και άποψη. Πιστεύω πως γίνομαι κατανοητός.

 

Αξιότερος δεν είναι κανένας. Όπως προείπα η αγορά εργασίας δεν καταλαβαίνει από πτυχία. Όλα έχουν να κάνουν με την εργατικότητα και την χρήση της φαιάς ουσίας.

Επίσης δεν μίλησα για την ποιότητα των γνώσεων, αλλά για την ποσότητα των γνώσεων. Πρακτικά δηλαδή έχουμε πιο σφαιρική αντίληψη του κατασκευαστικού τομέα λόγω περισσότερων παρεχομένων γνώσεων.

 

Δεν αμφέβαλα ποτέ ότι φτύνεις αίμα. Όλοι περάσαμε δύσκολες στιγμές.

 

Τέλος και από ότι αντιλαμβάνεσαι είναι offtopic να αναφέρω τα επιχειρήματά μου, επειδή αφορούν διαφορετικές σχολές από την δικιά σου. Αν όμως θες, είμαι στην διάθεσή σου.

 

@ insomniaK:

 

Μίλησα ΜΟΝΟ για πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού. Σε αυτόν τον τομέα πίστεψέ με, χαίρουν της εκτίμησης των Ευρωπαίων, και μπορώ να σου το εξηγήσω (ακαδημαϊκά αναφέρω την ύπαρξη του Ε.Α.Κ., όταν στις περισσότερες χώρες ούτε καν γνωρίζουν από αντισεισμικό κανονισμό). Διάβασε σε παρακαλώ καλύτερα τα post μου.

 

Αν δεν σου είναι κόπος πες μου τις διαφορές των 2 σχολών γιατί εδώ οι δικοί μας αποκαλούνται μεταξύ τους αδικιμένοι, κακοπληρωμένοι πολιτ. μηχανικοί !!

 

δεν φτάνει το offtopic? υπάρχει και το Official offtopic thread, χωρίς παρεξήγηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και αν ειναι καλη η σχολη τει τι να κανουν οι καθηγητε οταν ο αλλος δεν ξερει να κανει τα χιλιομετρα μετρα(Το εχω δει και αυτο).Οπως και να το κανουμε τα παν. λογω των βασεων εχουν φοιτητε με καλυετερες βασεις

Δεν γινεται να πας σπουδασει και να μην ξερεις τα βασικα του σχολειου.Για μενα θα επρεπε τα τει-παν να εχουν δικες τους εξετασεις ωστε να μπορουν να απιλεξουν φοιτητες που πραγματι μπορουν να κερδισουν κατι απο τη σχολη και οχι φοιτητες που θα ρισξουν το επιπεδο της σχολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και αν ειναι καλη η σχολη τει τι να κανουν οι καθηγητε οταν ο αλλος δεν ξερει να κανει τα χιλιομετρα μετρα(Το εχω δει και αυτο).Οπως και να το κανουμε τα παν. λογω των βασεων εχουν φοιτητε με καλυετερες βασεις

Δεν γινεται να πας σπουδασει και να μην ξερεις τα βασικα του σχολειου.Για μενα θα επρεπε τα τει-παν να εχουν δικες τους εξετασεις ωστε να μπορουν να απιλεξουν φοιτητες που πραγματι μπορουν να κερδισουν κατι απο τη σχολη και οχι φοιτητες που θα ρισξουν το επιπεδο της σχολης

 

Αυτά γίνονται παντού, και θα γίνονται παντού και πάντα... Στην πρώτη γυμνασίου είχα ένα συμμαθητή που είπε ότι η Ελλάδα είνα χώρα της Ασίας και έχει πρωτεύουσα την Ακρόπολη.. Και τα εννοούσε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους και ένας που μιλάει με ορθή χρήση των γνώσεων και του διαλόγου.

Για την σχολή σου φίλε και την αντίστοιχη ανωτάτη, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, γιατί δεν έχω άποψη (δεν είμαι Houston να μιλάω για τα πάντα χωρίς να τα γνωρίζω). Απλά εσύ μίλησες για τα Τ.Ε.Ι. Δομικών Έργων και τα αντίστοιχα Πανεπιστημιακά. Εκεί έχω και γνώσεις και άποψη. Πιστεύω πως γίνομαι κατανοητός.

 

Αξιότερος δεν είναι κανένας. Όπως προείπα η αγορά εργασίας δεν καταλαβαίνει από πτυχία. Όλα έχουν να κάνουν με την εργατικότητα και την χρήση της φαιάς ουσίας.

Επίσης δεν μίλησα για την ποιότητα των γνώσεων, αλλά για την ποσότητα των γνώσεων. Πρακτικά δηλαδή έχουμε πιο σφαιρική αντίληψη του κατασκευαστικού τομέα λόγω περισσότερων παρεχομένων γνώσεων.

 

Δεν αμφέβαλα ποτέ ότι φτύνεις αίμα. Όλοι περάσαμε δύσκολες στιγμές.

 

Τέλος και από ότι αντιλαμβάνεσαι είναι offtopic να αναφέρω τα επιχειρήματά μου, επειδή αφορούν διαφορετικές σχολές από την δικιά σου. Αν όμως θες, είμαι στην διάθεσή σου.

 

@ insomniaK:

 

Μίλησα ΜΟΝΟ για πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού. Σε αυτόν τον τομέα πίστεψέ με, χαίρουν της εκτίμησης των Ευρωπαίων, και μπορώ να σου το εξηγήσω (ακαδημαϊκά αναφέρω την ύπαρξη του Ε.Α.Κ., όταν στις περισσότερες χώρες ούτε καν γνωρίζουν από αντισεισμικό κανονισμό). Διάβασε σε παρακαλώ καλύτερα τα post μου.

 

Στα γενικά που αναφέρεις συμφωνώ, όταν πας στο προσωπικό ψιλοχάνεις την μπάλα. Τα ποστ όλων τα διαβάζω με την προσοχή που θα ήθελα να διαβάζουν και οι υπόλοιποι τα δικά μου και σου απαντώ επί της ουσίας:

 

1. Ο αντισεισμικός κανονισμός για το 75% της ευρώπης είναι παντελώς άχρηστος.

2. Το συμπέρασμα μου σχετικά με την εκτίμηση που χαίρουν οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων είναι η συσσώρευση εμπειρίας και εξηγούμαι,

Εξαίρεση αποτελούν οι πτυχιούχοι των ελληνικών που γίνονται αποδεκτοί στα τοπ πανεπιστήμια της Ευρώπης, ο συμφερτός πηγαίνει σε 2-3-4ης κατηγορίας. Ψάχνοντας για εργασία σε μεγάλες επιχειρήσεις, η συνήθης απάντηση αφορούσε τις προπτυχιακές μου σπουδές και όχι ειδικά το τμήμα που είχα τελειώσει αλλά τη χώρα προέλευσης, σε αντίθεση με το μάστερ που είναι από τη Γερμανία και πραγματικά αυτό ήταν το κλειδί στην όποια επαγγελματική επιτυχία, είναι χαρακτηριστικό πως οι μεγαλύτερες εταιρείες στον κλάδο μου, με μέσο όρο εργαζόμενων 100.000 κόσμου, δεν απασχολούν ούτε ένα πτυχιούχο μόνο ελληνικού πανεπιστημίου. Τα τμήματα στην Ελλάδα είναι προσωποπαγή, αυτό σημαίνει πως αν ο Χ καθηγητής, που έχει επιστημονικούς όρχεις, έχει καλές διασυνδέσεις τότε και το τμήμα ακούγεται γενικά, αυτό όμως δε συνεπάγεται πως και το επίπεδο των αποφοίτων είναι το υψηλότερο δυνατό.

Και το σημαντικότερο, αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει, και καλά κάνουν και σας λένε οι διδάσκοντες σχετικά με την εκτίμηση που χαίρει το οικείο τμήμα στο εξωτερικό, αλλά αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις. Αν όντως θέλουμε να ξέρουμε τον αριθμό των απιδίων που περιέχει ο σάκος, ας τολμήσουμε να συγκριθούμε με αντικειμενικά κριτήρια.

 

Αυτά δεν τα αναφέρω για να σου την πω, αλλά είναι καλό να μη βαυκαλιζόμαστε με υποθέσεις και λόγια του αέρα./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...