Προς το περιεχόμενο

Ανωτατοποίηση των ΤΕΙ


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oriona ελα ΤΕΙ ηλεκτρονικής θεσσαλονίκης κ πέρνα το στα 2 χρόνια εφόσον είναι τόσο απλά και ez mode για σένα...(ένα θα σου πω-32 εργαστήρια)Υπάρχουν σχολές κ σχολές στα ΑΕΙ και ΤΕΙ.Υπάρχει η σχολή που είσαι στην πρίζα σύνεχώς για το 5 και υπάρχει και η σχολή που περνάς το εξάμηνο με ένα τετράδιο στο μανίκι και φουλ σκονάκια.Και στα ΑΕΙ κ στα ΤΕΙ.

 

Εγώ τει Πληροφορικής Θεσ/νίκης

Εγώ τελειώνω βέβαια αυτό το εξάμηνο..6ος χρόνος πλέον...με έφαγαν τα cisco...

Μ.Ο αποφοίτησης σχολής 6,5 χρόνια....

Οι πιό δύσκολες σχολές κατα τη γνώμη μου απο τει είναι Αυτοματισμού,Η/Υ-συστημάτων και Πληροφορικής!Βάλε κ την Ηλεκτρονική μέσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά τι γίνετε με τα ΤΕΙ στο εξωτερικό; Ως τι αναγνωρίζονται; Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

 

Ειμαι ΤΕΙ Λογιστικής και θέλω να ξέρω π.χ. αν φύγω στο εξωτερικό, ως τι θα αναγνωριστεί το πτυχίο μου, απο τη στιγμή που εκεί δεν υπάρχουν ΤΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι γίνετε με τα ΤΕΙ στο εξωτερικό; Ως τι αναγνωρίζονται; Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

 

Ειμαι ΤΕΙ Λογιστικής και θέλω να ξέρω π.χ. αν φύγω στο εξωτερικό, ως τι θα αναγνωριστεί το πτυχίο μου, απο τη στιγμή που εκεί δεν υπάρχουν ΤΕΙ;

 

Aναγνωρίζονται ως Ανώτατες Σχολές όπως τα ΑΕΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος το λέει αυτό;

 

Και γιατί σπάνια δέχονται ΤΕΙτζήδες για μεταπτυχιακό έξω;

 

To λέει η ΕΕ. Και φυσικά δεν δέχονται σπάνια. Οποιος τα σκάσει τον δέχονται. Εκτός αν εννοείς με υποτροφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος το λέει αυτό;

 

Και γιατί σπάνια δέχονται ΤΕΙτζήδες για μεταπτυχιακό έξω;

 

Σε όσα πανεπιστήμια έκανα αίτηση με δεχτήκαν! Καλύτερα μην πετάς αρλούμπες αν δεν ξέρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσα πανεπιστήμια έκανα αίτηση με δεχτήκαν!

 

Από τη σχολή έχεις τελειώσει?

 

 

Και εγώ πήρα το αντίγραφο πτυχίου,τον άλλο μήνα ορκίζομαι και μένει να πάρω τη μεγάλη απόφαση...

Μεταπτυχιακό, κάποια άλλη σχολή ή Στρατός?

 

ΑΤΕΙ Λογιστικής και εγώ...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια διαβαζοντας τις πρωτες 4 σελιδες (τοσες αντεξα) καταλαβα παντως οτι τζαμπα αγωνιζονται και λενε για το χαμηλο επιπεδο των σχολων, απο οτι καταλαβα παιζει και να ειμαστε και απο τα πιο υψηλα.Κλασικη περιπτωση φοιτητη οταν ειναι με συμφοιτητες του την θαβει την σχολη και οταν ειναι με αλλους την θεοποιει.Παντως η δικια μου σχολη δεν αξιζει ουτε δημοτικο να λεγεται αφου δεν μου δινουν την τεχνογνωσια και τις δυνατοτητες που εχει το καθε αμερικανακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναγνωρίζονται ως Ανώτατες Σχολές όπως τα ΑΕΙ...

 

κανονικα ναι αλλα εμενα με σουταραν απο το newcastle με προφαση οτι τελειωσα ΑΤΕΙ....

 

βεβαια με δεχτηκε το York που ηταν τοτε 4 στην πληροφορικη (TIMES) και τους τη φορεσα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

user12: Ποια ειναι η σχολη σου;

 

petros13: εγω θα πηγαινα στρατο να τελειωνω και μετα τρεχοντας για μεταπτυχιακο.

 

To θέμα είναι άλλο....μετά το στρατό, θα έχεις την όρεξη για μεταπτυχιακό η θα πείς "δε βαριέσαι πού να τρέχεις τώρα" κτλ κτλ....

Έχω πολλούς φίλους που μετά το φανταριλίκι δεν είχαν όρεξη ούτε σελίδα να διαβάσουν....

Τα λέω αυτά γιατί κ εγώ βρίσκομαι σ'αυτή τη θέση...τελειώνω τωρα κ το σκέφτομαι...αλλα για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το οικονομικό, μιάς κ δε μου περισσέβει τίποτα....οπότε μαλλον για στρατό τη βλέπω...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αν κανεις το μεταπτυχιακο εκει που θα εισαι ετοιμος να αρχισεις να ψαχνεις δουλεια και αν κανεις εξω ολο και καποιος θα σε ζητησει θα πρεπει να διακοψεις για να πας στρατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afentiko7 έγραψε:

....

Καλά και συ τον πίστεψες.

Χμμ 2 σπίτια το ένα στις Βρυξέλλες, το άλλο στο Λονδίνο και τώρα σκέφτεσαι να αγοράσεις τη βίλλα του 50cent στη Ν.Υόρκη αλλά αυτός δέχεται μόνο με δόσεις και συ δε δέχεσαι να ξεπέσεις τόσο χαμηλά που να χρησιμοποιήσεις μια τράπεζα για τις συναλλαγές σου αλλά έχεις φορτηγά να μεταφέρουν τα χαρτονομίσματα.Ασε που καμιά δε σε δέχεται γιατί δε χρησιμοποιείς τις πιστωτικές τους.Οι φωτογραφίες σου είναι σε κάθε υποκαταστήμα κάθε τράπεζας του εξωτερικού ως παράδειγμα προς αποφυγήν.Και όλα αυτά με 4 χρόνια δουλειά και χωρίς ούτε ένα πτυχίο παρά μόνο το απολυτήριο Λυκείου.

....

 

 

Αγαπητέ Afentiko7,

 

Είναι πολύ εύκολο να βγάζεις συμπεράσματα, ότι θα είμαι κανά πλουσιόπαιδο που κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό..Θα ήθελα απλά να σε πληροφορίσω ότι σπουδάζω στο εξωτερικό με τα χρήματα από την πρακτική μου σε ιδιωτική εταιρία (δεν βολεύτηκα στο δημόσιο), εργάστηκα το καλοκαίρι, εργάζομαι και τώρα σαν μεταπτυχιακός φοιτητής στο Μόντρεαλ και λίγες ώρες σε ερευνητική ομάδα στο πανεπιστήμιο...

 

Από την καναδική κυβέρνηση βρήκα πρόγραμμα επιδότησης των σπουδών μου και έχω ελάχιστη βοήθεια από τους γονείς μου..

 

Θα σε παρακαλούσα όταν αναφέρεσε για ανθρώπους που δεν τους γνωρίζεις να προσέχεις τα λόγια σου..(Μπορεί να είμαι απόφοιτος σχολής ΤΕΙ, Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας του ΤΕΙ Σερρών, και είμαι περήφανος για αυτή καθώς θεωρώ ότι έκανα την καλύτερη επιλογή), αλλά ξέρω να εκτιμώ τον κόπο των δικών μου...

 

Σε χαιρετώ και να'σαι καλά..

 

Φιλικά Χρήστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σχολή έχεις τελειώσει?

 

 

Και εγώ πήρα το αντίγραφο πτυχίου,τον άλλο μήνα ορκίζομαι και μένει να πάρω τη μεγάλη απόφαση...

Μεταπτυχιακό, κάποια άλλη σχολή ή Στρατός?

 

ΑΤΕΙ Λογιστικής και εγώ...:-)

 

Πέτρο έχω τελειώσει πληροφορική ΤΕΙ Αθήνας. Στο τι θα αποφασίσεις μεταξύ των τριών που ανέφερες αυτό εξαρτάται καθαρά από εσένα. Μια ερώτηση που ίσως κάνει τη διαφορά. Το μεταπτυχιακό σκέφτεσαι να το κάνεις εδώ ή έξω; Πάντως κατά τη γνώμη μου καλύτερα στρατός και μετά μεταπτυχιακό, εκτός αν το κάνεις έξω που είναι 1 χρόνος. Αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...