Προς το περιεχόμενο

Μια μέρα χωρίς τηλεόραση


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TV_OFF_300.jpg

 

Κλείστε την τηλεόραση!

 

 

 

Για μια μέρα, έστω.

 

 

 

Δείξτε τους την δύναμη του κοινού.

 

 

 

Μην τους δώσετε άλλο το δικαίωμα της χειραγώγησής μας.

 

 

 

Ζητάμε ανεξάρτητη και αντικειμενική πληροφόρηση, έγκαιρη, έγκυρη και σοβαρή ενημέρωση, χωρίς ροζ και κίτρινες αποχρώσεις.

 

 

 

Λέμε όχι:

 

 

 

Στην παραπληροφόρηση της διαπλοκής.

 

 

 

Στα χειραγωγούμενα ΜΜΕ.

 

 

 

Στην συγκάλυψη των σοβαρών θεμάτων.

 

 

 

Στις εκπομπές - σκουπίδια χάριν τηλεθέασης.

 

 

 

Στα μονοθεματικά δελτία ειδήσεων.

 

 

 

Απαιτούμε σεβασμό και ποιότητα.

 

 

 

Κλείνουμε την τηλεόραση στις 11 Φεβρουαρίου.

 

 

 

Όλοι μας!

 

Υ.Γ Αναδημοσιεύστε το στα blog σας.

 

 

 

Στείλτε το, με mail στους γνωστούς σας.

 

 

 

Ας τους αποδείξουμε οτι δεν ανεχόμαστε άλλο τα 'σκουπίδια' τους.

 

 

 

 

 

http://tsotsos.blogspot.com/2008/02/blog-post.html

 

 

 

http://tsouknida.blogspot.com/2008/02/mia-mera-x.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ είμαι μέσα σε κάθε περίπτωση, ούτως ή άλλως τηλεόραση ανοίγω μόνο Τρίτη βράδυ για να δώ Λαζόπουλο, και σπάνια τις υπόλοιπες μέρες για να δώ εκπομπές όπως Top Gear, Mythbusters, κτλπ μόνο στο ΣΚΑΙ...

 

Υ.Γ. Καλή επιτυχία στο όλο εγχείρημα, αλλά δεν βλέπω να του δίνει και ιδιαίτερη σημασία κανείς....δυστηχώς...

 

Υ.Γ.2. ούτε και νομίζω ότι η πλειοψηφία των εξαρτημένων Ελλήνων (των οποίων η εξάρτηση είναι πολύ χειρότερη απο αυτήν των νέων με το ίντερνετ) θα μπορέσει να αντέξει έστω και μια μέρα, χωρίς μια δόση μακακίας από την τηλεόραση (βλέπε μεσημεριανά, πρωινάδικα, ηλίθιες σειρές....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείστε την τηλεόραση!

 

1) Για μια μέρα, έστω.

 

Λέμε όχι:

 

2) Στις εκπομπές - σκουπίδια χάριν τηλεθέασης.

 

3) Κλείνουμε την τηλεόραση στις 11 Φεβρουαρίου.

 

1) Πλλλάκα με κάμνεις?

Μια μέρα τι να κλ@σει?

 

2) Εδώ θα τα χαλάσουμε.

 

3) Αρχίζω από σήμερα!

(έχω αρχίσει εδώ και μέρες actually :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την κλείσουν αυτοί οι χίλιοι που έχουν τα μηχανάκια της AGB, δεν γίνεται τίποτα....

 

Σωστά τα λές... Και εκτός αυτού, ένα τέτοιο μύνημα θα το μάθουν όλοι μόνο αν προβληθεί μέσα από την τηλεόραση, και δεν νομίζω ότι θα το μεταδώσει ποτέ οποιοδήποτε κανάλι, αφού βλάπτει τα συμφέροντά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πλλλάκα με κάμνεις?

Μια μέρα τι να κλ@σει?

 

 

Περνάς μήνυμα. Τίποτα αλλο.

B)

Και σε προσωπικό επίπεδο, την ανοίγω μόνο για να παίξω playstation και να δω κανένα champions legue ή dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά ελάχιστη τηλεόραση βλέπω…πιο πολύ την βάζω για να με νανουρίζει στο μεσημεριανό ύπνο

ετ3 Yπάρχει Είδηση….δεν υπάρχει καλύτερο υπνωτικό :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάς μήνυμα για ποιό λόγο ; Να κάνουνε "καλύτερη τηλεόραση" ; Χέστηκα. Να γίνει η ενημέρωση πιο αξιόπιστη; Ξαναχέστηκα. Κανα μήνυμα στους τηλεθεατές να μην είναι ζωντόβολα μπορούμε να περάσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω για πολλούς δε θα είναι κάτι δύσκολο..

δεν θέλει και πολλή προσπάθεια να την κρατήσεις κλειστή.. το αντίθετο θα 'λεγα..

αρκεί να μην έχει CH.L. έ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να διαμαρτυρόμαστε για κάτι που κανείς δεν μας υποχρεώνει να κάνουμε.

Δεν σου αρέσουν τα μεσημεριανά σκουπίδια; Μην τα βλέπεις.

Δεν σου αρέσουν οι ειδήσεις στο σταρ γιατί είναι ένα καθαρό ξεκατίνιασμα; Μην τις βλέπεις. Δες μέγκα.

Δεν σου αρέσουν ούτε οι ειδήσεις του μεγκα; Δες κάπου αλλού. ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ. Διάβασε μια εφημερίδα. Ψάξτο λίγο, θα βρεις αξιόπιστα δελτία ειδήσεων να δεις ή να διαβάσεις.

Δεν σου αρέσουν τα απογευματινά σήριαλ; Βάλε ένα dvd. Κάνε κάτι άλλο. Διάβασε ένα βιβλίο. Παίξε τάβλι με την γυναίκα/τον άντρα σου.

 

Γενικά, αφού το προϊόν που μας πουλάνε τα κανάλια δεν μας αρέσει, ας μην το αγοράσουμε.

Σαν να λέμε "ο μπακάλης στην γωνία δεν πουλάει καλή φέτα. Θα διαμαρτυρηθώ, κάνω αποχή, δεν θα ξαναφάω φέτα μέχρι να φέρει καλό πράγμα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να διαμαρτυρόμαστε για κάτι που κανείς δεν μας υποχρεώνει να κάνουμε.

Δεν σου αρέσουν τα μεσημεριανά σκουπίδια; Μην τα βλέπεις.

Δεν σου αρέσουν οι ειδήσεις στο σταρ γιατί είναι ένα καθαρό ξεκατίνιασμα; Μην τις βλέπεις. Δες μέγκα.

Δεν σου αρέσουν ούτε οι ειδήσεις του μεγκα; Δες κάπου αλλού. ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ. Διάβασε μια εφημερίδα. Ψάξτο λίγο, θα βρεις αξιόπιστα δελτία ειδήσεων να δεις ή να διαβάσεις.

Δεν σου αρέσουν τα απογευματινά σήριαλ; Βάλε ένα dvd. Κάνε κάτι άλλο. Διάβασε ένα βιβλίο. Παίξε τάβλι με την γυναίκα/τον άντρα σου.

 

Γενικά, αφού το προϊόν που μας πουλάνε τα κανάλια δεν μας αρέσει, ας μην το αγοράσουμε.

Σαν να λέμε "ο μπακάλης στην γωνία δεν πουλάει καλή φέτα. Θα διαμαρτυρηθώ, κάνω αποχή, δεν θα ξαναφάω φέτα μέχρι να φέρει καλό πράγμα..."

 

 

συμφωνώ και επαυξάνω...

Απορώ ποιος μαλάκας κάθεται και σκέφτεται όλες αυτές τις τρομερές επαναστατικές μεθόδους διαμαρτυρίας.

 

Μας έχουνε ρημάξει στα email που λένε να μην βάλουμε βενζίνη την τάδε μέρα, να μην δούμε τηλεόραση την τάδε μέρα, να μην κλάσουμε τότε, να χοροπηδήξουμε όλοι μαζί την συγκεκριμένη μέρα την συγκεκριμένη ώρα....

Μονο μαλακίες .... λες και αν τα κάνουμε όλα αυτά θα αλλάξει η οικονομία και η πολιτική κατάσταση μιας χώρας σαν την ελλάδα που πέρα από αυτή την μέρα τις "κινητοποίησης" όλες τις άλλες έχουμε τα πάντα γραμμένα στα παπάρια μας.

έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..είναι η πιο σωστή λύση - η παραπάνω του leftermann- αυτό κάνω πλέον και εγώ.

ωστόσο ενοχλούμαι απο την ιδέα οτι παίζονται χίλιες μίριες βλακείες στην tv ,έστω και αν δεν τις βλέπω ωστόσο ξέρω οτι "χαλιναγωγούν" και συνησφερουν στην συντήρηση μιας απέραντης βλακείας που μας χαρακτηρίζει γενικά σαν πολιτεία ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων..

Τώρα να μαι συντηριτικός , μπα δεν το νομίζω , αν είναι όμως έτσι πέστε μου να αρχήσω να έχω ενοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να διαμαρτυρόμαστε για κάτι που κανείς δεν μας υποχρεώνει να κάνουμε.

Δεν σου αρέσουν τα μεσημεριανά σκουπίδια; Μην τα βλέπεις.

Σωστά, αλλά δεν υπάρχει καμία εναλακτική. Θα συμφωνήσω βέβαια με το "κάνε κάτι εντελώς διαφορετικό" που εκφράζεις πιο κάτω.

Δεν σου αρέσουν οι ειδήσεις στο σταρ γιατί είναι ένα καθαρό ξεκατίνιασμα; Μην τις βλέπεις. Δες μέγκα.

Δεν σου αρέσουν ούτε οι ειδήσεις του μεγκα; Δες κάπου αλλού. ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ. Διάβασε μια εφημερίδα. Ψάξτο λίγο, θα βρεις αξιόπιστα δελτία ειδήσεων να δεις ή να διαβάσεις.

Δεν σου αρέσουν τα απογευματινά σήριαλ; Βάλε ένα dvd. Κάνε κάτι άλλο. Διάβασε ένα βιβλίο. Παίξε τάβλι με την γυναίκα/τον άντρα σου.

 

Γενικά, αφού το προϊόν που μας πουλάνε τα κανάλια δεν μας αρέσει, ας μην το αγοράσουμε.

Σαν να λέμε "ο μπακάλης στην γωνία δεν πουλάει καλή φέτα. Θα διαμαρτυρηθώ, κάνω αποχή, δεν θα ξαναφάω φέτα μέχρι να φέρει καλό πράγμα..."

 

Αν όλοι οι μπακάληδες όμως πουλάνε κακής ποιότητας Φέτα, τότε αυτό δε θα κάνεις?

 

Και στο κάτω κάτω, εσύ ο ίδιος αναιρείς τον εαυτό σου... Στο τέλος μας παρακινείς να κάνουμε κάτι άλλο... Ε αυτό λέει και ο τόπικ στάρτερ, να κάνουμε απλώς κάτι άλλο την δευτέρα, για να δηλώσουμε την δυσαρέσκεια μας, όχι να βγούμε στους δρόμους με τα πλακάτ, ούτε να κάνουμε απεργία πείνας...

 

Όλοι μας νομίζω θα θέλαμε, να είναι καλύτερη η τηλεόραση... Ε γιατί λοιπόν να μην γνωστοποιήσουμε τις προθέσεις μας?

Αλλά ξεχνάς και κάτι άλλο, όλοι εδώ ζούμε στην ίδια κοινωνία, η τηλεόραση καλώς ή κακώς έχει την δύναμη να την επηρεάζει. Μπορεί εμένα λοιπόν να μην μου αρέσουν όπως λες τα μεσημεριανά, έχω την δυνατότητα όπως επίσης λές να κλείσω την τηλεόραση, τι θα γίνει όμως με τον γείτονα? Εφόσον ο ίδιος δεν έχει το μυαλό να φιλτράρει τις αηδίες που ακούει, κάποιος δεν πρέπει να τον αφυπνίσει? Μια τέτοια κίνηση θα συνεισφέρει νομίζω σ' αυτήν την κατευθυνση...

Δεν θα ξεχάσω π.χ. την εποχή του Big Brother, που πήγαινα ακόμη σχολείο, και δε σταματούσα να ακούω τους συμμαθητές μου να μιλούν για το τί έκανε ο Α ή ο Β παίκτης, ποιος θα φύγει αύριο κτλπ... Δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η κατάσταση, οπότε γιατί να μην διαμαρτυρηθώ, ακόμη και αν εγώ ο ίδιος επιλέγω να μην παρακολουθώ τηλεόραση?

 

Υ.Γ. Για τα ιδιωτικά κανάλια έχεις ένα δίκιο, αλλα την ΕΡΤ φίλε μου την ΠΛΗΡΩΝΩ, οπότε στην συγκεκριμένη περίπτωση , έχω το δικαίωμα, αλλά και την υποχρέωση ίσως, να ΑΠΑΙΤΩ να έχει καλό πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να διαμαρτυρόμαστε για κάτι που κανείς δεν μας υποχρεώνει να κάνουμε.

Δεν σου αρέσουν τα μεσημεριανά σκουπίδια; Μην τα βλέπεις.

Δεν σου αρέσουν οι ειδήσεις στο σταρ γιατί είναι ένα καθαρό ξεκατίνιασμα; Μην τις βλέπεις. Δες μέγκα.

Δεν σου αρέσουν ούτε οι ειδήσεις του μεγκα; Δες κάπου αλλού. ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ. Διάβασε μια εφημερίδα. Ψάξτο λίγο, θα βρεις αξιόπιστα δελτία ειδήσεων να δεις ή να διαβάσεις.

Δεν σου αρέσουν τα απογευματινά σήριαλ; Βάλε ένα dvd. Κάνε κάτι άλλο. Διάβασε ένα βιβλίο. Παίξε τάβλι με την γυναίκα/τον άντρα σου.

 

Γενικά, αφού το προϊόν που μας πουλάνε τα κανάλια δεν μας αρέσει, ας μην το αγοράσουμε.

Σαν να λέμε "ο μπακάλης στην γωνία δεν πουλάει καλή φέτα. Θα διαμαρτυρηθώ, κάνω αποχή, δεν θα ξαναφάω φέτα μέχρι να φέρει καλό πράγμα..."

 

 

 

Πολύ σωστό αυτό που γράφεις. η ρίζα του προβλήματος είναι αλλού. στον τηλεθεατή(οπως λές)

 

Ομως να του πεις

" κλείσε την τηλεόραση γιατι αυτά που βλέπεις είναι σκάτά"

θα σου πεί.

" έλα μωρέ λιγάκι, για να γελάσω και να περάσει η ώρα"

 

Με αποτέλεσμα και το κανάλι να σινεχίζει να τροφοδωτεί σκατά.

 

 

Εμμεσα το μηνυμα να αφορά εμάς τους ιδιους. Για να καταλάβουμε ότι αυτό το απλό που λέμε << ελα μωρέ βλέπω λίγο για να γελάσω>> είναι στην ουσία η εξουσία της πόρνης της τηλεόρασης πανω σε εμάς τους ίδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου αρέσουν οι ειδήσεις στο σταρ γιατί είναι ένα καθαρό ξεκατίνιασμα; Μην τις βλέπεις. Δες μέγκα.

 

Όχι και μεγκα..:X:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...