Προς το περιεχόμενο

Τα κινητά δεν προκαλούν καρκίνο, δείχνει μελέτη στην Ιαπωνία


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω που χρησιμοποιω ADSM iNTERNET και εχω το modem 2 μετρα πανω απο το κεφαλι μου ολη την ωρα ανοικτο. Ασε που δεν εχω και καλο σημα και πρεπει να ζοριζεται ολη την ωρα....

 

Πάρε ένα καλώδιο να το βάζεις πιο μακριά ρε φίλε...Δεν φοβάσαι καθόλου?:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα δεν εχει αποδειχτει οτι γενικα η ηλεκτρομαγνητικη ενεργεια πως επιδρα στον ανθρωπο, το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι αυξάνει την θερμοκρασία του εγκεφάλου κατα 1-2βαθμους μετα απο 2-3 λεπτα χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χασει την εμπιστισυνη στην επιστημη πλεον.

Οσο θα ειναι οι τεραστιοι οικονομικοι κολοσοι στη μεση δεν θα υπαρχει αντικειμενικοτητα.Δεν μπορεις να ξερεις που βρισκεται η αληθεια. Ο καθενας κανει ο,τι τον φωτισει ο θεος.Ολα με μετρο λεμε.Δεν υπαρχει καποιος να βγει υπευθυνα να μας πει??

Δεν υπαρχει προβλημα με τα κινητα, λενε οι ιαπωνες.Υπαρχει, λενε αλλοι!Υπερθερμανση του πλανητη, λενε επιστημονες που οφειλεται στην εκπομπη διοξιδιου του ανθρακα.Δεν συνδεεται με την εκπομπη διοξιδιου του ανθρακα η υπερθερμανση του του πλανητη, λενε επιστημονες του λευκου οικου.Μας δουλευουν, λεω εγω για να μη χασουν τα δισεκατομμυριακια τους!Πραγματικα, οταν εμπλεκονται οικονομικα συμφεροντα, κατα την αποψη μου η επιστημη χανει το κυρος της.

 

... τα δικτυα κινητης υπαρχουν εδω και πολλα χρονια. Οι πρωτες συσκευες ειχαν ποσοστα ακτινοβολιας τρομακτικα μεγαλα <...>Εαν ηταν τοσο δραματικα τα πραγματα με την ακτινοβολια που εχουμε δεχτει τοσο καιρο θα πρεπει ολοι να ειχαμε καρκινο, να βγαίναμε μεταλλαγμένοι (3 χερια, δυο κεφαλια, 2 ματια etc etc) και φυσικα θα μιλαγαμε για επιδημία...

 

Το οτι εχει γινει απ τις πρωτες αιτιες θανατου ο καρκινος τα τελευταια χρονια δεν σου λεει κατι?Ενταξει, δεν λεω πως οφειλεται μονο στις κεραιες ων κινητων τηλεφωνων αλλα δεν ευθυνονται και αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι μελέτες που αθωώνουν την ακτινοβολία για την δημιουργία μεταλλάξεων του DNA είναι αναξιόπιστες γιατί χρηματοδοτούνται (γίνονταί κατά παραγγελία) από τις εταιρείες που τσεπώνουν τεραστία κέρδη από τις τηλεπικοινωνίες. Αυτή είναι μια πρακτική καθολικά εφαρμοζόμενη σε όλους τους τομείς διότι οι εταιρείες χρηματοδοτούν τα ερευνητικά προγράμματα.

Όσο για την επίδραση της ακτινοβολίας αυτή είναι αθροιστική δηλαδή όσο περισσότερη τρως στη μάπα, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να παρουσιάσεις προβλήματα υγείας αργότερα.

Νομίζετε ότι είναι τυχαίο ότι τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί με ιλιγγιώδη ρυθμό τα ποσοστά του κόσμου που παθαίνει Καρκίνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε παιδιά απλή χρήση και όχι κατάχρηση. Το βράδυ ειδικά οταν κοιμάστε μακριά το κινητό απο το κεφάλι σας και αν μπορείτε να το κλέινετε κίολας

 

Από όσο είμαι δε θέση να γνωρίζω, όταν το κινητό είναι ανενεργό δεν εκπέμπει οπότε δεν είναι απαραίτητο να κλείνεται. Το κυρίως πρόβλημα είναι όταν μιλάμε, γιατί τότε οχι μόνο εκπέμπει μεγαλύτερη ισχύ, αλλά βρίσκεται επιπλέον πολύ κοντά στον εγκέφαλο.

 

Επίσης, εκπέμπει τη μέγιστη ισχύ όταν προσπαθεί να συνδεθεί με την κεραία, κοινώς όταν καλείτε ή όταν σας καλούν, οπότε μια καλή συνήθεια είναι να το κρατάτε μακριά από το αυτί σας τότε.

 

Λιγό κουραστικός, αλλά είναι για το καλό σας :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πάρουμε λογικα: τα δικτυα κινητης υπαρχουν εδω και πολλα χρονια. Οι πρωτες συσκευες ειχαν ποσοστα ακτινοβολιας τρομακτικα μεγαλα (ενα ericsson που εχω, εχει προειδοποίηση να μην αγγιζει ο χρηστης τη κεραία).

Εαν ηταν τοσο δραματικα τα πραγματα με την ακτινοβολια που εχουμε δεχτει τοσο καιρο θα πρεπει ολοι να ειχαμε καρκινο, να βγαίναμε μεταλλαγμένοι (3 χερια, δυο κεφαλια, 2 ματια etc etc) και φυσικα θα μιλαγαμε για επιδημία. Ναι οκ, πιθανώς να επηρεάζει η αλόγιστη και παράλογη χρήση κινητού, φυσιολογικο δεν είναι??

 

Η αυστηρή λογική που επικαλείσαι δεν εφαρμόζεται εδώ. Δε μπορούμε να αθροίσουμε τις ώρες χρήσης του κνητού ενός συγκεκριμένου ατόμου και να βγάλουμε συμπέρασμα για το αν θα εμφανίσει καρκίνο. Η συντριπτική - για να μην πω όλες - πλειοψηφία των μελετών είναι στατιστικές, δηλαδή αναφέρονται σε μεγάλο αριθμό ανθρώπων.

Πράγματι, ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα στην αρχή και είπαμε, δεν είναι πυρηνικό ατύχημα, ακτινοβολία είναι.

Α, ναι κάτι ακόμα. Οι εγκεφαλικοί όγκοι έχουν μια καθυστέρηση εμφάνισης περίπου 10 χρόνων.

 

ΥΓ Μ' αρέσει που συγκρίνεις το αθώο σου Νοκια με το Τσέρνομπιλ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχουμε "κολλήσει" στο καρκίνο.

Πρέπει να σκεφτούμε και τις παράπλευρες συνέπειες.

Δηλ αν η χρήση του κινητού δημιουργει δυσλειτουργεία ή καταστροφή των εγκεφαλικών κυττάρων, είναι καλά;

 

μα δεν εχει αποδειχτει οτι γενικα η ηλεκτρομαγνητικη ενεργεια πως επιδρα στον ανθρωπο, το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι αυξάνει την θερμοκρασία του εγκεφάλου κατα 1-2βαθμους μετα απο 2-3 λεπτα χρησης.

 

Και συμπληρώνω.

Οταν έχεις πυρετό και αισθάνεσαι ζαλούρα, η αιτία είναι....η αυξημένη θερμοκρασία του εγκεφάλου....

Σε μεγάλες θερμοκρασίες 40+ λυποθυμάς και χάνεις μεγάλο αριθμό εγκεφαλικών κυττάρων.

Αρα η αυξηση, της θερμοκρασίας, λόγω κινητού ΔΕΝ είναι αθώα. Απλά δεν προκαλεί καρκίνο (λέμε τωρα)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει ρε παιδια μην τρελαθουμε κιολας:confused:.επειδη βγηκε μια ερευνα που αθωωνει τα κινητα τηλεφωνα δεν σημαινει τπτ.Εχει διαπιστωθει απο πιο εγκυρες πιστευω μελετες οτι το προβλημα υφισταται και μαλιστα αισθητα.επισης καποιος ειπε οτι οταν το κινητο ειναι ανοιχτο αλλα δεν μιλας δεν υπαρχει προβλημα.σε πληροφορω οτι παλι υπαρχει απλα μικροτερο.αλλο ενα κολπο των γιαπωνεζικων εταιριων για να μας ωθησει στην αγορα των κινητων

 

Εγω προσωπικα κινητο δεν εχω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως οι Ιάπωνες είναι κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων;

Λέω μήπως; Τι συμπέρασμα περιμένατε να βγάλουν;

ολοι οι Ιάπωνες;

κι εμείς ειμαστε καπνοπαραγωγοί και εφοπλιστές. Ας βγαλουμε μια μελέτη οτι τσιγάρο δεν βλάπτει, και τα σαπιοκάραβα δεν εχουν καμία σχέση με τις πετρελαιοκηλίδες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως οι Ιάπωνες είναι κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων;

Λέω μήπως; Τι συμπέρασμα περιμένατε να βγάλουν;

 

Το πιό γνωστό για τους Ιάπωνες είναι οτι τουλάχιστον στον τομέα της τεχνολογίας βρίσκονται μισό αιώνα μπροστά σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο, βρίσκονται στην εποχή της ρομποτικής.

Η γνώμη τους λοιπόν πρέπει να μετράει λίγο περισσότερο, και μιά απορία όλοι εσείς που φωνάζεται οτι τα κινητά είναι καρκινογόνα γιατί κυκλοφορείται όλη την μέρα με 3 κινητά στο χέρι, και είστε μιά χαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η λύση : Ανοιχτή συνομιλία, εντελώς ακίνδυνη όπου επιτρέπεται και με ορισμένες συσκευές αρκετά πρακτική επίσης.

 

2η λύση : Ενσύρματη hands-free συσκευή. Το μειονέκτημα της λύσης είναι ότι το μήκος του καλωδίου δεν επιτρέπει να απομακρύνουμε το κινητό τηλέφωνο από το σώμα μας. Με αποτέλεσμα να το «κρεμάμε» σε σημεία που θα τα επηρεάσει με την ακτινοβολία του.

 

3η λύση: Ασύρματο hands-free τεχνολογίας Bluetooth (εν συντομία HF-BT), αλλά σε συνδυασμό με τις ανωτέρω προϋποθέσεις.

Τα HF-BT εκπέμπουν ισχύ 1mW που είναι δηλαδή το 1/1000 (Cosmote) ή 1/2000 (TIM & Vodafone) της ακτινοβολίας των κινητών. Επιπλέον η ακτινοβολία αυτή ΔΕΝ είναι «κατευθυντική» και διαχέεται στο χώρο. Εκπέμπουν σε συχνότητα 2,45 GHz και λόγω της πολύ μικρής τους ισχύος η ακτινοβολία τους είναι πρακτικά ασφαλής.

Καλό είναι όταν δεν το χρησιμοποιείτε, να μη το έχετε στο αυτί σας, γιατί κάθε τόσο πραγματοποιεί μια ανταλλαγή "πακέτων" με το κινητό τηλέφωνο –ή με την όποια άλλη συσκευή είναι συνδεμένο- για τον έλεγχο της εμβέλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cellphone.gif
εξηγεί στο Reuters ο Ναοχίτο Γιαμαγκούτσι, επικεφαλής της ομάδας.

 

 

Source.png Πηγή: news.in.gr

 

Καλα ε να μην πονειρευτω,αλλα αν ο ναοχιτο εχει κανα 5 με 6 οφ σορ εταιρειες θα εχουν κατι λογαριασμους με κατι ποσα που τον αριθμο εμεις οι θνητοι ουτε ξερουμε να το γραφουμε.

 

Εδω βουιζει ρε Ναοχιτο ολος ο πλανητης.

Ο αλλος καταφερε να βρασει Αυγο με την ακτινοβολια του κινητου και αυτος λεει ακινδυνο.Μπας και ο Ναοχιτο σπουδασε στην Βουλγαρια?:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...