Προς το περιεχόμενο

Τα κινητά δεν προκαλούν καρκίνο, δείχνει μελέτη στην Ιαπωνία


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο αλλος καταφερε να βρασει Αυγο με την ακτινοβολια του κινητου και αυτος λεει ακινδυνο.Μπας και ο Ναοχιτο σπουδασε στην Βουλγαρια?:-D

 

Κατά τη γνώμη μου, το πείραμα με το αυγό είναι παραπλανητικό. Είναι γνωστό ότι οι ακτινοβολίες των κινητών προκαλούν αύξηση θερμοκρασίας, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι καρκινογόνες. Με την ίδια λογική βάλε στην άσφαλτο μια ζεστή μέρα του Αυγούστου ένα αυγό και πες μου τα αποτελέσματα....Συμπέρασμα του πειράματος? Ο ήλιος προκαλεί καρκίνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, το πείραμα με το αυγό είναι παραπλανητικό. Είναι γνωστό ότι οι ακτινοβολίες των κινητών προκαλούν αύξηση θερμοκρασίας, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι καρκινογόνες. Με την ίδια λογική βάλε στην άσφαλτο μια ζεστή μέρα του Αυγούστου ένα αυγό και πες μου τα αποτελέσματα....Συμπέρασμα του πειράματος? Ο ήλιος προκαλεί καρκίνο...

 

η άσφαλτος και έτσι όπως είναι, ειδικά αν είναι καινούρια,με κάμποσο ήλιο αρχίζει και βράζει.

αλλά αυτό είναι αλήθεια..

η υπερβολική έκθεση στον ήλιο μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα καρκίνο, το οποίο θα το ανακαλύψει κανείς μακροπρόθεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άσφαλτος και έτσι όπως είναι, ειδικά αν είναι καινούρια,με κάμποσο ήλιο αρχίζει και βράζει.

αλλά αυτό είναι αλήθεια..

η υπερβολική έκθεση στον ήλιο μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα καρκίνο, το οποίο θα το ανακαλύψει κανείς μακροπρόθεσμα..

 

Το θέμα όμως είναι ότι ο καρκίνος δεν εμφανίζεται λόγω της θερμοκρασίας. Για αυτό το λόγο είπα ότι είναι παραπλανητικό το πείραμα. Υπάρχουν βαθύτερα αίτια από αυτά που δείχνουν οι "επιστήμονες" στην τηλεόραση για να εντυπωσιάσουν το μέσο τηλεθεατή που δεν έχει κρίση ώστε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αλλος καταφερε να βρασει Αυγο με την ακτινοβολια του κινητου και αυτος λεει ακινδυνο.Μπας και ο Ναοχιτο σπουδασε στην Βουλγαρια?:-D

 

σωστος φαντασου τι μπορει να γινει στο κεφαλι με τετοια χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως είναι ότι ο καρκίνος δεν εμφανίζεται λόγω της θερμοκρασίας. Για αυτό το λόγο είπα ότι είναι παραπλανητικό το πείραμα. Υπάρχουν βαθύτερα αίτια από αυτά που δείχνουν οι "επιστήμονες" στην τηλεόραση για να εντυπωσιάσουν το μέσο τηλεθεατή που δεν έχει κρίση ώστε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.

 

δεν ξέρουμε τι μπορεί να κάνει στο κεφάλι μας...

το θέμα είναι το topic λέει

τα κινητά δεν προκαλούν καρκίνο

 

δεν μας λένε οι επιστήμονες τι προκαλεί η χρήση τους, που είναι και το σημαντικότερο.

 

επίσης μας λένε ότι άμεσα σεν προκαλείται..

έμμεσα όμως? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρουμε τι μπορεί να κάνει στο κεφάλι μας...

το θέμα είναι το topic λέει

τα κινητά δεν προκαλούν καρκίνο

 

δεν μας λένε οι επιστήμονες τι προκαλεί η χρήση τους, που είναι και το σημαντικότερο.

 

επίσης μας λένε ότι άμεσα σεν προκαλείται..

έμμεσα όμως? :fear:

 

Δε σχολίασα το θέμα της είδησης, ότι δηλαδή τα κινητά δεν προκαλούν καρκίνο, αλλά το γεγονός ότι μερικοί αυτοαποκαλούμενοι επιστήμονες πραγματοποιούν πειράματα εντυπωσιασμού και όχι ουσίας με αφορμή το γεγονός που μου θύμισες στη δημοσίευσή σου.

 

Για το αν προκαλούν ή όχι καρκίνο τα κινητά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη πρώτον γιατί είναι νωρίς ακόμη για να έχουμε συμπεράσματα και δεύτερον γιατί δεν μπορώ να διασταυρώσω αν οι έρευνες που πραγματοποιούνται είναι αντικειμενικές ή ... χρηματοδοτούνται από εταιρείες κινητής τηλεφωνίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινή λογική λέει, άσχετα από τις επιμέρους λεπτομέρειες, ότι η χρήση κινητού θα προκαλέσει μέσω- και μακροπρόθεσμα προβλήματα υγείας.

Ο περιορισμός της χρήσης του, στα πλαίσια του εφικτού, είναι ο μονός τρόπος προφύλαξης. Ιδιαίτερα στα παιδιά είναι Εγκληματική η χρήση του.

όλα τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφία η εξυπνακισμός.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα κατά την άποψή μου, είναι τον αν η (αλόγιστη) χρήση των κινητών προκαλεί καταστροφή νευρικών κυττάρων (νευρώνων) κι όχι όγκο στον εγκέφαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα κατά την άποψή μου, είναι τον αν η (αλόγιστη) χρήση των κινητών προκαλεί καταστροφή νευρικών κυττάρων (νευρώνων) κι όχι όγκο στον εγκέφαλο...

 

θα το δούμε στο εγγύς μέλλον αυτό.

μακάρι να μην είναι τίποτα όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τις ειδήσεις σε fora είναι ότι μπαίνει ο κάθε άσχετος και γράφει το μακρύ και το κοντό του, αναπαράγοντας κάποια βλακεία που ενδεχομένως να άκουσε από γνωστό του, να διάβασε σε κάποιο "έγκυρο" site τύπου enet.gr, να άκουσε στην τηλεόραση από κάποιον (γνωστό μεν, μη σχετικό με το θέμα δε) δημοσιογράφο να κινδυνολογεί ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

 

Ο ένας λέει για αυγά, ο άλλος για νευρώνες, ο παράλλος για οφσορ εταιρίες και δε συμαζεύεται!

 

Και η πλάκα είναι ότι κανένας από δαύτους δεν είναι διατεθειμένος να κλείσει τα κινητά μια και καλή.

 

Και για όσους ευαισθητοποιούνται τόσο πολύ (σε βαθμό αφορισμού θα έλεγα), καλό είναι να γνωρίζουν πως υπάρχουν άλλες ακτινοβολίες γύρω μας οι οποίες είναι πιο επιβλαβείς από ένα κινητό σε απόσταση 1.5-2 μέτρων (δηλαδή στην απόσταση που θα έπρεπε να το κρατάμε όση ώρα δεν το χρησιμοποιούμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρουμε τι μπορεί να κάνει στο κεφάλι μας...

το θέμα είναι το topic λέει

 

:fear:

 

Αγαπτητοι φιλοι καλα κανουν οι επιστημονες και ψαχνουν αλλα οταν απεναντι εχουν μια Βιμηχανια με αχανεστατα κερδη σιγουρα τα αποτελεσματα των ερευνων δεν ειναι αυτα που πρεπει.

 

Γιαυτο καλυτερα για να μαθουμε την αληθεια ειναι

 

Να περιμενουμε τα πρωτα πειραματοζωα που θα ειναι ετοιμα σε 10 εως 15 ετη απο σημερα.Και οταν εννοω πειραματοζωα ξερετε για ποιους εννοω.Φυσικα Εμας

 

Σε 15 το πολυ χρονια αν αραιονουμε ανευ λογου και αιτιας με προβληματα στον εγκεφαλο θυμηθητε αυτον τον Ιαπωνα που εκανε την μελετη που ειναι ακινδυνο.

ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΕΣ ΚΑΝΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα καλώδιο να το βάζεις πιο μακριά ρε φίλε...Δεν φοβάσαι καθόλου?:shock:

 

και αυτο εκανα.... αλλα το προβλημα ειναι τα 5 μετρα ελαχιστο οριο του usb....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...