Προς το περιεχόμενο

kubuntu σε Laptop


stathakis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω αυτο το λαπτοπ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907891 και θελω να του βαλω τα kubuntu...

οταν πηγα στις κατατμισεις ειδα οτι απο μονο του εχει 4 partitions...

1 μικρο στην αρχη,μετα ενα 110GB που εχει τα windows ,μετα αλλο 1 110GB που ειναι αδειο και τελος αλλο 1 μικρο...

πηγα στο 3ο και του πηρα 50 GB και μετα στο νεο partition που δημιουργηθηκε ελεγε διπλα "ακαταληλο"τι μπορω να κανω....το μονο που καταφερα ειναι να εχω 50GB αχρηστα στο λαπτοπ μου...

 

 

υ.γ. σημερα μιλαμε δε με παρι καθολου η μερα...ολα αναποδα μου πανε(οσον αφορα τα πισι)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οκ με τους δισκους...το εφτιαξα με το gparted...

το θεμα ειναι απ οτι καταλαβα οτι δε μπορεις να εχεις παραπανω απο 4 partition...και πειτε οτι το εγκαθηστω στο 3...δε θα χρειαστω τουλαχιστον 2 partitions 1 για το λειτουργικο και 1 για το swap???τι μπορω να κανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε εγκατάσταση και άσε να σου διαμορφόση μόνο τα parition που χρειάζετε.Εσύ μόνο όρισε τον χώρο που θέλεις να πιάσει η διανομή στον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε εγκατάσταση και άσε να σου διαμορφόση μόνο τα parition που χρειάζετε.Εσύ μόνο όρισε τον χώρο που θέλεις να πιάσει η διανομή στον δίσκο.

 

χμ...σκεφτομαι το εξης...με το gparted να κανω το partition windows 150gb και μετα σε αυτο που θα μεινει να βαλω το kubuntu...αυτο δε λες κι εσυ??να βαλω το kubuntu με διαμορφωση στο partition που θελω χωρις swap??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια το εκανα αυτο...χωρις swap ...ολα οκ μεχρι το 95% οπου μου ειπε οτι το grub-install απετυχε και οτι αυτο ειναι 1 μοιραιο σφαλμα...και εμμεσως εκλεισε η εγκατασταση...απ οτι ειδα εχει τυχει και σε αλους αυτο...και καπως πρεπει να διορθωνεται...εχει κανεις καμια ιδεα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως μπορείς να εγκαταστήσεις τον grub απο το livecd

δες αυτά

 

http://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Installing-GRUB-using-grub_002dinstall.html

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=224351

 

τα windows τρέχουν ?

δες απο το livecd, τι έχει εγκατασταθεί στο partition του linux

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως μπορείς να εγκαταστήσεις τον grub απο το livecd

δες αυτά

 

http://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Installing-GRUB-using-grub_002dinstall.html

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=224351

 

τα windows τρέχουν ?

δες απο το livecd, τι έχει εγκατασταθεί στο partition του linux

 

.

 

 

nai ta windows τρεχουν...απο το live cd δειχνει οτι εχουν εγκατασταθει μεσα στο δισκο...(δηλαδη εχει αρχεια και φακελους)...

α και το αλλο...εκει λεει να παω find /boot/grub/stage1...οταν το κανω αυτο μου επιστρεφει file not found...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανω find /boot/grub/stage1 επιστρεφει file not found

οταν κανω # grub-install /dev/hd0 επιστρεφει not found or not a block device

μηπως πρεπει να κανω αυτο????

THIS IS ANOTHER EDIT. TOSK POSTED A WAY TO MOUNT PROC AND UDEV. THIS WAS NEEDED BECAUSE GRUB WASN'T RECOGNISING THE DRIVE. I THOUGHT IT WAS A VALUABLE COMMENT AND DECIDED TO PUT IT IN THE ORIGINAL POST SO PEOPLE WILL SEE IT AT THE TOP. IT MAY BE MISSED AS JUST A REPLY POST DOWN THE PAGE.

ALL KNOWLEDGE IS WELCOME!

 

Quote:

Mine was a slightly different story. I couldn't get grub to find the stage1 file or even recognize my drive. So I borrowed some knowledge I picked up while using Gentoo:

 

You have to mount your root partition using the livecd:

Code:

 

$

Code:

 

sudo mkdir /mnt/root

 

$

Code:

 

sudo mount -t ext3 /dev/sda6 /mnt/root

 

Then you have to mount the proc subsystem and udev inside /mnt/root also:

Code:

 

$

Code:

 

sudo mount -t proc none /mnt/root/proc

 

$

Code:

 

sudo mount -o bind /dev /mnt/root/dev

 

Doing this allows grub to discover your drives. Next you have to chroot:

Code:

 

$

Code:

 

sudo chroot /mnt/root /bin/bash

 

Now that you're chrooted into your drive as root everything should work.

Code:

 

#

Code:

 

sudo grub

 

I edited in the sudo, just to be safe. When I enter grub and not sudo grub, grub cannot find the file. I do not know if the chroot changes this because I did not try it that way. In the end I figured it was better to err on the side of caution. Tosk I hope you don't mind my editing of your reply.

grub>

Code:

 

find /boot/grub/stage1

 

It found mine on (hd0,5)

Code:

 

grub>

Code:

 

root (hd0,5)

 

It successfully scanned the partition and recognized the filesystem-type

Code:

 

grub>

Code:

 

setup (hd0)

 

That was it. It installed and on reboot I was thrown back into Ubuntu.

 

This might help some people who are having issues so I thought I would post it.

 

PLEASE NOTE: My Ubuntu was installed to /dev/sda6. This may not be the same for everyone. /dev/sdaX means it's SCSI/SATA/USB/FireWire drive. And it's partition 6 because I have a weird partitioning scheme in place.

 

--Tosk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι περιέχει το directory /boot/grub/ ?

 

GRUB comes with boot images, which are normally put in the directory /usr/lib/grub/i386-pc. If you do not use grub-install, then you need to copy the files stage1, stage2, and *stage1_5 to the directory /boot/grub, and run the grub-set-default (see Invoking grub-set-default) if you intend to use `default saved' (see default) in your configuration file. Hereafter, the directory where GRUB images are initially placed (normally /usr/lib/grub/i386-pc) will be called the image directory, and the directory where the boot loader needs to find them (usually /boot/grub) will be called the boot directory.

 

 

αν κατάλαβα καλα πρέπει να έχει μέσα αυτά που έκανα bold

μήπως άν τα αντιγράψεις απο το /boot/grub/ του livecd ?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΝΩ

δεν είμαι ειδικός, αλλά αυτός που έτυχε να σε "μπλέξει" !:-D

 

μάλλον πρέπει να είσαι root

δοκίμασε αυτά που βρήκες και τα ξαναλέμε

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι περιέχει το directory /boot/grub/ ?

 

 

 

αν κατάλαβα καλα πρέπει να έχει μέσα αυτά που έκανα bold

μήπως άν τα αντιγράψεις απο το /boot/grub/ του livecd ?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΝΩ

δεν είμαι ειδικός, αλλά αυτός που έτυχε να σε "μπλέξει" !:-D

 

.

 

ναι...ευχαριστω κιολας!!

αλλα μηπως παιζει κατι με τα partition που εχει το λαπτοπ απο μονο του...εχει 1 μικρο στην αρχη=,μετα αυτο με τα windows,μετα αυτο που εφτιαξα εγω και τελος 1 μικρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επιφάνεια εργασίας, βλέπεις τα partitions του σκληρού ?

 

.

 

ναι φαινονται...και στο 3ο παρτισιον εχει κανονικα τα αρχεια του kubuntu...

μηπως ας πουμε το 1ο Partition einai αυτο στο οποιο πρεπει να μπει ο grub??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...