Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με windows


kostasdg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι

Βρήκα ενα πρόγραμμα που διορθώνει τα windows και λεγεται windows error fix , error smart.Κοστίζει περίπου 30 Ε.Το έχετε υπ οψιν σας ; Αξίζει να το αγοράσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάτι συγκεκριμένο να διορθώσεις; Εγώ δε θα πρότεινα κανένα απο αυτά τα προγράμματα που σου λένε ότι σου κάνουν και σου φτιάχνουν χωρίς να είναι σαφής στο τι κάνουν.

 

Προτείνω διαφορετικό εργαλείο για κάθε συγκεκριμένη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εταιρεία υπάρχει στο διαδύκτιο.Την βρήκα στο Google η οποια διορθώνει προβλήματα των windows.Συνεχώς μου αναφέρει ο Η/Υ οτι το ταδε πρόγραμμα δεν ανταποκρίνετα οπότε κλείνω τον Η/Υ η κάνω επανεκίνηση .Τι να κάνω πριν αναγκαστώ να καταφύγω στο format. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εταιρεία υπάρχει στο διαδύκτιο.Την βρήκα στο Google η οποια διορθώνει προβλήματα των windows.Συνεχώς μου αναφέρει ο Η/Υ οτι το ταδε πρόγραμμα δεν ανταποκρίνετα οπότε κλείνω τον Η/Υ η κάνω επανεκίνηση .Τι να κάνω πριν αναγκαστώ να καταφύγω στο format. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

βαλε c c cleaner απο ιντερνετ ειναι free και θα εισαι μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι είδους συμβουλή είναι αυτή ρε Σαλαμίνα; Καλό πρόγραμμα το CCleaner αλλά για εξηγησέ μας πως θα τον βοηθήσει στο πρόβλημα που έχει;

 

Ποιό είναι το πρόγραμμα που δεν αποκρίνεται όταν κάνεις επανεκκίνηση; Και στην τελική δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Συμβαίνει όταν τα Windows θέλουν να σβήσουν αλλά κάποιο πρόγραμμα δεν έχει τελειώσει αυτό που κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχώς μου αναφέρει ο Η/Υ οτι το ταδε πρόγραμμα δεν ανταποκρίνετα οπότε κλείνω τον Η/Υ η κάνω επανεκίνηση

 

ερώτηση :οπότε ή όποτε ;

Γιατί εγώ σαν οπότε το κατάλαβα,κι αν είναι έτσι καταλαβαίνω ότι δεν περιμένουν το shurdown τα όποια (..ποιά; ) προγράμματα για να κολλήσουν...

Αν πάλι είναι "όποτε"...ξέχνα αυτό το ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Μερικα απο τα προγραμματα που μου αναφερει οτι δεν ανταποκρινονται ειναι το office word και internet explorer.Τοτε σβηνω τον Η/Υ.

Χρησιμοποιω window washer και κανω cleaner συχνα. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχεια-Διευκρινηση

Οταν μου αναφέρει ο Η/Υ οτι το ταδε πρόγραμμα δεν ανταποκρίνετα δεν δεχεται αλλες εντολες και ειμαι αναγκασμενος να κανω επανεκκίνηση διοτι δεν μπορω να δουλεψω .ΞΑΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Λοιπόν....Το ένα το "πιάσαμε":...Τα windows έχουν πρόβλημα πιο "σοβαρό" από το να μην ανταποκρίνεται κάποιο πρόγραμμα κατά το κλείσιμο..(είδες τί σου κάνει μια οξεία;;)

Τώρα από κει και πέρα: (..δεν ξέρω από ΠΟΥ ν' αρχίσω....)

Ας αρχίσω λοιπόν από το πορτοφόλι σου:Ως φαίνεται,δεν ξυπνάς-κοιμάσαι με το pc "αγκαλιά.." Οπότε,η πρώτη "συμβουλή" που λέω ότι "χρειάζεσαι",είναι να μην δίνεις δεξιά κι αριστερά χρήματα (όσα και να βγάζεις) για software που δεν το έχεις ΨΑΞΕΙ (διαβάζοντας γι' αυτό ΔΙΑΦΟΡΑ άρθρα στο google ας πούμε),ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ (άπειρα προγράμματα έρχονται υπό μορφή "shareware",δικιμαστικής δηλαδή περιόδου-ή μειωμένων δυνατοτήτων,ΜΕΧΡΙ ν' αποφασίσεις ν' αγοράσεις το "κανονικό"..Επίσης,υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ ΔΩ-ΡΕ-Α-Ν προγράμματα (freeware)για τα ΠΑ-Ν-ΤΑ..όπως επίσης και τα site που φιλοξενούν τέτοια προγράμματα,είναι "άπειρα"...Ενδεικτικά,http://sourceforge.net/,

http://freewarelist.net/ , http://www.download.com ,και γενικώς αναζήτηση με τους όρους freeware,download, freeware sites,κι ότι μπορεί να σε βοηθήσει η σκέψη να "σκαρφιστείς" σαν όρους αναζήτησης...Είναι κατηγοριοποιημένα,και μπορείς να βρεις ό,τι είδος προγράμματος θες...Βέβαια,αυτό δεν σημαίνει ότι σου λέω "μην πας να αγοράσεις πρόγραμμα"...Η επιλογή είναι δική σου.Το θέμα όμως είναι,ότι υπάρχουν και "crapware",ήτοι "φύκια για μεταξωτές κορδέλλες"...Μάλιστα,κάποιες κατηγορίες ολόκληρες προγραμμάτων,είναι από μόνες τους "πολυτέλεια" και όχι τόσο χρήσιμες...

Και φτάνουμε στο συγκεκριμένο θέμα,των "επισκευαστών των windows"...Eίναι ίσως απ΄τις πιο "άχρηστες" κατηγορίες...Είτε γιατί τα προγράμματα αυτά πουλάνε "αέρα",είτε γιατί "βερνικώνουν" μια κατάσταση,ή στην συνήθως καλύτερη περίπτωση τα ωφέλη τα πραγματικά,είναι αμελητέα..Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το "ποιός" είναι αυτός που χειρίζεται ένα pc..(η κατάσταση μοιάζει με αυτή της εικόνας των αγρίων που βλέπουν ένα αεροπλάνο το οποίο ας πούμε ότι ρίχνει 1 φορτίο,το μαζεύουν,έχει εργαλεία,φαγώσιμα,ότι άλλο εξοπλισμό μπορείς να φανταστείς ότι θα τους είναι εξαιρετικά χρηστικό-και μιλάνε για τον "μεγάλο σιδερένιο θεό που τους έστειλε τα δώρα του" και άλλα τέτοια..)Μ' άλλα λόγια,μπορεί να κάνουν πράγματα που σου "λύνουν τα χέρια",αλλά αν συνειδητοποιούσες πόσο κάτω απ΄τη μύτη σου είναι αυτά,και θα μπορούσες να τα κάνεις μόνος σου,θα τα έκανες και καλύτερα..

Ένα άλλο "κακό" αυτών των προγραμμάτων,είναι το ότι τυχαίνει (ειδικά μεσω "λάθος χρήσης")και να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά απ΄αυτή που πήγαν να διορθώσουν...

Αυτά πάντα σε "γενικές γραμμές"-μη βγούνε τίποτε ζουλού που έλεγα κι αρχίσουν "μα-εμένα-το τάδε-μου έχει σώσει τη ζωή" κλπ...ε ;

Ακόμα πιο κοντά σε "σένα" τώρα,θα έλεγα ότι έτσι που τα λες τα πράγματα,ο μέσος "γνώστης" εδώ μέσα από ΕΜΑΣ(τρομάρα μας...υπάρχουΜΕ ΚΑΤΙ μπουμπουκιάαααααααα),νομίζω ότι θα σου προτείνει καλύτερα ένα ΦΟΡΜΑΤ,και να πάει στην ευχή,γιατί θα είναι ιστορία,κάτι που δεν φαίνεται να έχει "στάνταρ" λύση,να το ψάχνουμε,να σου λέμε,να σε ρωτάμε,να το ψάχνεις,να μας απαντάς...και να περνάει ο καιρός και εσύ "windows να μην έχεις"...

Παρ' ολ' αυτά μη περάσει κανενός από το μυαλό ότι του έιπα "τράβα κάνε φορμάτ".

Όχι.

Απλά 1 "πρόγνωση" πως θα πάει το πράγμα έκανα(ίσως στο αναπόφευκτο).

Γι αυτό θ' ανοίξω και 'γω το "μπουμπουκόστομά μου",και θα προτέινω ότι "νομίζω" πρώτα...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έφτασε η ώρα των "προτάσεων"...: χωρίς να έχουμε πάρει πληροφορίες για τί λειτουργικό έχεις(ποιά windows ας πούμε),τι "υλικό"(hardware),πόσο παλιά είναι και τα 2 κλπ(ερωτήσεις να θες) το πρώτο πρώτο που θα σου πω είναι ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ(σε δίσκο ή cd/dvd κλπ)των όποιων αρχείων δεν θέλεις να ψάχνεις και να μας βρίζεις μετά...Αλλά αυτό,ούτως ή άλλως.Είναι σα να πας σε γιατρό,και πριν από οτιδηποτε σου πετάει ένα "τρώγε πορτοκάλια"....

Στο ζουμί λοιπόν,και προτείνω (ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλλέτω)( ας σύρει πρώτος το μπαλλέτο :P ) πηγαίνοντας από το κουμπί start (πληκτρλόγιο ή οθόνη),να κλικάρεις στο run(εκτέλεση),και στο παραθυράκι που θα ανοίξει να πληκτρολογήσεις τα εξης: sfc /scannow και να πατήσεις enter(ά θα χρειαστέις και το cd του λειτουργικου μέσα στο pc)...και μετά...αράζεις και περιμένεις(πολύ ώρα πάντως).Πρώτη "οδηγία" αυτή,γιατί είναι και η πιό "γρήγορη".Αν μετά το τέλος της και επανεκκίνση δεν δεις σοβαρές διαφορές,κάνεις ένα scandisk και μετά 1 defrag (υποθέτω ότι αυτά τα γνωρίζεις)Aν πάει "καλά" το scandisk,ok.Αλλιώς έχεις πρόβλημα στον δίσκο και όχι απλά στο λειτουργικό.Αν πάλι τα ίδια Παντελάκη/Παντελή,τότε εάν δεν έχεις antivirus,κατεβάζεις,ας πούμε το avast και του "λες" να σκανάρει κατά την επαννεκίνηση(στο προτείνει).Μετά από την ιστορία με το antivirus ,καταβάζεις ένα anti-pyware (πχ ad-aware personal),και κάνεις και κει ένα scan.Ένα "καλό" πρόγραμμα καθαρισμού του μητρώου(registry) είναι το ccleaner.Kατέβασμα και τρέξιμο.

Aν έχεις φτάσει σ' αυτό το σημείο και συνεχίζουν τα προγράμαμτα τα ίδια,δοκίμασε να τα επανεγκαταστήσεις όλα όσα κολλάνε-κυρίως office και internet explorer.

"Τέλος",αν ακόμα γ...(κολλάει θέλω να πω) το σύμπαν,έχεις την επιλογή της "επιδιόρθωσης των windows"....για την οποία καλύτερα να πούμε αν τίποτε από τα παραπάνω δε δουλέψει ικανοποιητικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δεχεται αλλες εντολες, δοκιμασε τουλαχιστον Ctrl+Alt+Del να τρεξεις τον Task Manager.

Το προβλημα εχει να κανει συνηθως με ελλειψη μνημης η resources.

 

Αν τα καταφερεις, κανε τα sort να δεις ποιο τρωει πιο πολυ μνημη.

Συνηθως ειναι ο Explorer (η ο Internet Explorer - iexplore - αν τρεχει).

Επιλεξε το και τερματισε το.

 

Αν ειναι ο Explorer θα στα καθαρισει ολα στην οθονη αλλα θα κανει επανεκκεινηση μονο του και θα τα δεις παλι.

 

Αν οντως ειναι αυτος ο λογος, βρες απλως τι addons και plugins τους εχεις φορτωσει τελευταια και βγαλε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2 τελευταίες παράγραφοι του washcloud ίσψς πρέπει να γίνουν sticky.Δεν έχει και thanks να πάρει.

 

Τώρα 2 συμβουλές.μη βάζετε μέσα στο pc σας ότι προγράμματα βρίσκετε στα διαφορα περιοδικά και προσέξτε σε ποιες σελίδες μπαίνετε.Αν πάλι είστε αμετανόητοι τότε απαραίτητα θέλετε 2 antispyware (spyware doctor, spybot το adaware όχι καλύτερα), ένα antivirus και αν δεν έχετε router αλλά usb modem ένα firewall όπως το comodo.Αν και αν η δουλειά σας είναι μόνο το internet και το word γιατί δε βάζετε linux να ξενοιάσετε?Τα παιδιά στο εκεί τόπικ είναι πολύ εξυπηρετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...