Προς το περιεχόμενο

Τζάμπα τον αγοράσαμε τον Quad Core


Vice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε οι SSD βλεπω να προκοπτουν, σε σχεση παντα με αυτο που εχουμε σημερα.

Μαλλον σε Flash τυπου θα παμε στο μελλον, η κατι αντιστοιχο.

Που φτασαμε ε? Να λεμε οτι μου κανει bottleneck ο σκληρος.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καλησπερα

πριν απο μια εβφομαδα αγορασα και εγω εναν quad

mobo:P5KC

2GB RAM

650 WATT

ETC

ανοιγοντας το software που συνοδεθει τη μητρικη μου αναγραφει θερμοκρασια CPU 63 !!

(ας υποθεσουμε οτι οφειλεται στο οτι εχω ανεβασει το FSB απο 266 σε 300)

με το core temp ομως εχω τα παρακατω

 

core 0 -71 !

core 1 -75 !!

core 2 -77 !!!

core 3 -81 !!!!

 

μπορει καποιος να ,ε διαφωτισει πως εξειγουνται αυτες οι διαφορες και που μπορει να οφειλονται

 

εθχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theo_s μπες καλυτερα στο BIOS και δες θερμοκρασιες.

Asus δεν ειναι η mobo σου? Σε ο,τι Asus και αν ειχα ενα προγραμματακι που τις συνοδευε παντα εδειχνε 10+ βαθμους πανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θερμοκρασια στο BIOS δεν διαφερει και πολυ απο αυτο που λεει η μητρικη μου(asus)-59

δικαιολογειται αυτη η θερμοκρασια?

το coretemp γιατι μου δειχνει τοσο ψηλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θερμοκρασια στο BIOS δεν διαφερει και πολυ απο αυτο που λεει η μητρικη μου(asus)-59

δικαιολογειται αυτη η θερμοκρασια?

το coretemp γιατι μου δειχνει τοσο ψηλα?

Αν και ξεφεύγουμε (κι άλλο) από το θέμα, το coretemp είναι πιο αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους

 

Ναι καλά διαβάσατε. Όσοι πήρατε quad core από τώρα (μαζί και εγώ) δεν μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε πουθενά.

 

Έχετε δει καμία εφαρμογή να χρησιμοποιεί 100% το CPU? Τι premiere, τι Photoshop, τι encoders, όλα τα χρησιμοποιώ και το πολύ 50% usage να πιάσει.

 

Ξέρω ότι οι εφαρμογές δεν είναι ακόμα γραμμένες για τετραπύρηνα συστήματα αλλα μήπως τελικά έπρεπε να περιμένουμε πριν τους αγοράσουμε? :mad:

 

 

πρωτον τα προγραμματα δεν ειναι εκμεταλευονται καλα καλα τους διπυρινους.τι περιμενεις.

και δευτερον οι περισσοτεροι πανε και τσιμπανε quad για να πεζουν πεχνιδακια και να κανοθν κανα 3δ μαρκ.

 

μια εφαρμογη πρεπει να μπορει να σπασει την διεργασια της σε πολλα νηματα ωστε να αποδοση τα μεγιστα ο quad.

μην λες οτι θες. να σου δωσω ενα 8400 να μου δωσεις τον quad???

 

προσωπικα που ασχολουμε με 3D Graphics οι quad και οι 2χ Xeon (octa core)

 

αποδιδουν 100%..

 

μην αρχισουμε λοιπον να κανουμε μηνυσεις και στην ιντελ για εξαπατηση...χαλαρωστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συστημα μου.q6600 stock,8gb memory 1066mhz και 6 ραπτορ ολοι σε συστοιχια 1.οι 74αρηδες εχουν το συστημα.οι σκληροι ειναι της σειρας adfd.οταν βαζω ενα dvd δισκο μεσα και ειναι ακομα σε φαση αναγνωρισης και παταω μια εφαρμογη.οποιαδηποτε ακομα και το dvdecrypter χρειαζεται 6-7 δευτερολεπτα(!!!!).καμια αλλη εφαρμογη δεν ειναι ανοιχτη.ωραιο bottleneck και χωρις βαρος απο εφαρμογες.ολιγον απογοητευση εως πααααρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συστημα μου.q6600 stock,8gb memory 1066mhz και 6 ραπτορ ολοι σε συστοιχια 1.οι 74αρηδες εχουν το συστημα.οι σκληροι ειναι της σειρας adfd.οταν βαζω ενα dvd δισκο μεσα και ειναι ακομα σε φαση αναγνωρισης και παταω μια εφαρμογη.οποιαδηποτε ακομα και το dvdecrypter χρειαζεται 6-7 δευτερολεπτα(!!!!).καμια αλλη εφαρμογη δεν ειναι ανοιχτη.ωραιο bottleneck και χωρις βαρος απο εφαρμογες.ολιγον απογοητευση εως πααααρα πολυ.

 

Κάτσε ρε φίλε, έχεις 6 δίσκους σε RAID 1, θα μας τυφλώσεις! Τι κερδίζεις μ' αυτό;

 

Κατ' αρχήν αν θέλεις απόδοση από τους δίσκους σε multitasking βάζεις SCSI κι όχι ΑΤΑ. Το ίδιο ισχύει και για τα CD/DVD.

 

Αν θες ταχύτητα, τους κάνεις RAID 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συστημα μου.q6600 stock,8gb memory 1066mhz και 6 ραπτορ ολοι σε συστοιχια 1.οι 74αρηδες εχουν το συστημα.οι σκληροι ειναι της σειρας adfd.οταν βαζω ενα dvd δισκο μεσα και ειναι ακομα σε φαση αναγνωρισης και παταω μια εφαρμογη.οποιαδηποτε ακομα και το dvdecrypter χρειαζεται 6-7 δευτερολεπτα(!!!!).καμια αλλη εφαρμογη δεν ειναι ανοιχτη.ωραιο bottleneck και χωρις βαρος απο εφαρμογες.ολιγον απογοητευση εως πααααρα πολυ.

 

Και σου φταίει ο επεξεργαστής ή οι δίσκοι; Μάιστα.

Το έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα πως το μεγαλύτερο bottleneck σε ένα σύστημα είναι ο user

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι το σύστημα είναι αποκύημα της φαντασίας του. Δεν μπορεί να έχει δώσει τόσα χρήματα σε ένα σύστημα και να μην ξέρει που οφείλονται τα 6-7 δευτερόλεπτα που αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συστημα μου.q6600 stock,8gb memory 1066mhz και 6 ραπτορ ολοι σε συστοιχια 1.οι 74αρηδες εχουν το συστημα.οι σκληροι ειναι της σειρας adfd.οταν βαζω ενα dvd δισκο μεσα και ειναι ακομα σε φαση αναγνωρισης και παταω μια εφαρμογη.οποιαδηποτε ακομα και το dvdecrypter χρειαζεται 6-7 δευτερολεπτα(!!!!).καμια αλλη εφαρμογη δεν ειναι ανοιχτη.ωραιο bottleneck και χωρις βαρος απο εφαρμογες.ολιγον απογοητευση εως πααααρα πολυ.

 

''Why do you need a ferrari, if you don't know how to drive?''

 

Pegy Bandy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε τον ήσυχο τον άνθρωπο δεν γεννηθήκαμε όλοι γνώστες (ούτε εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτών που κατέχουν τόσα πολλά όσα αρκετοί εδώ). Και τέλος πάντων το δύσκολο είναι να έχεις Ferrari, το να μάθεις να την οδηγάς είναι ευκολότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας σήμερα μια συμπίεση με το DVD Flick διαπίστωσα ότι και αυτό χρησιμοποιεί όλους τους πυρήνες. Έχει μάλιστα και επιλογή Thread Count (= The number of threads used by FFMPEG to encode audio and video. Setting this to any amount higher than the available number of logical CPUs in the system will result in a decrease in performance), προεπιλεγμένη στο 4 στο σύστημά μου. Αυτή πρέπει να αφορά τον αριθμό πυρήνων που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα, απ' όσο καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτον τα προγραμματα δεν ειναι εκμεταλευονται καλα καλα τους διπυρινους.τι περιμενεις.

και δευτερον οι περισσοτεροι πανε και τσιμπανε quad για να πεζουν πεχνιδακια και να κανοθν κανα 3δ μαρκ.

 

μια εφαρμογη πρεπει να μπορει να σπασει την διεργασια της σε πολλα νηματα ωστε να αποδοση τα μεγιστα ο quad.

μην λες οτι θες. να σου δωσω ενα 8400 να μου δωσεις τον quad???

 

προσωπικα που ασχολουμε με 3D Graphics οι quad και οι 2χ Xeon (octa core)

 

αποδιδουν 100%..

 

μην αρχισουμε λοιπον να κανουμε μηνυσεις και στην ιντελ για εξαπατηση...χαλαρωστε...

 

Κοίτα φίλε μου και εγώ με photoshop και premiere ασχολούμαι αλλά δεν έχω δεί ποτέ τον επεξεργαστή να πιάνει 100%. πάρε μια μεγάλη εικόνα και βάλε 5-6 φίλτρα πάνω. πιάνει 100% ?

 

δεν πιάνει. αυτό λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα τωρα?! Εμενα ενα .avi 1,5 ωρας το κανει DVD σε μια ωρα ο 2600+ (single core) χαχα...

Το ιδιο .avi ο 4600+ (dual core) το κανει σε περιπου 45 λεπτα.

 

 

ενω ο quad ο δικος μου το κανει σε 30-35

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...