Προς το περιεχόμενο

Τζάμπα τον αγοράσαμε τον Quad Core


Vice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για stock ψύκτρα μια χαρά θερμοκρασία είναι εφόσον είναι σε full load...quad core είναι όχι dual και 65nm όχι 45 :-)

Ακριβώς. Μιλάμε για Quad. Είναι άλλο πράγμα ο Quad στη θερμοκρασία και σε πολλά άλλα πράγματα.

 

άλλες εφαρμογές για τετραπύρινους παίζει?

Rendering.

Και εγώ περίμενα τον Q9450 αλλά διαβάζοντας ότι…:-( Θα ψάχνω με το μικροσκόπιο να βρω εφαρμογές που να τον εκμεταλλεύονται… αποφάσισα να μείνω στα αυγά μου δηλαδή με τον Ε[email protected].

Δεν αγοράζεις Quad για να βρεις εφαρμογές που να τον εκμεταλλεύονται.

 

Γενικά υπάρχει μία παρεξήγηση με τους Quad.

Ένας Quad, θα είναι πάντα πιο ευέλικτος (όχι πιο γρήγορος) από κάποιον Dual.

 

Ας πάρουμε για παράδειγμα μία εφαρμογή η οποία χρησιμοποιεί 2 Cores. Eχουμε τον καλύτερο Dual. Ας πούμε ότι αυτός είναι χρονισμένος στα 3,5GHZ. Όταν η εφαρμογή θα τρέχει αυτός ο Dual θα την τρέχει πάρα πολύ γρήγορα, αλλά δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα άλλο. Πολλές φορές μπορεί και το mouse να μην κουνιέται (ανάλογα το priority).

 

Στην ίδια εφαρμογή βάζουμε έναν Q6600 default (δεν λέω έναν στα 3,6GHZ που τον έχω εγώ 24/7).

Όταν η εφαρμογή θα τρέχει θα την τρέχει αρκετά γρήγορα, όχι βέβαια όπως αυτός ο πολύ καλός οDual, αλλά θα μπορεί ταυτόχρονα να εκτελεί άλλη μία ίδια εφαρμογή, ή ένα σωρό άλλες...

 

Επίσης ένα άλλο που έχουν οι Quad Cores, είναι ότι ακόμα και 100% να είναι όλοι οι πυρήνες, δεν κολλάνε ούτε και εκεί.

Θυμάμαι με τον Ε6600 όταν άνοιγμα Orthos ή Prime δεν μπορούσα να κουνήσω πολύ ομαλά το mouse. Στον Q6600 μπορώ με δύο Orthos ή Prime να είναι όλα κανονικά. Σίγουρα υπάρχει μία καθυστέρηση, αλλά πολύ μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν έχω Quad Core,αλλά στην περίπτωσή μου νομίζω ότι θα ερχόταν κουτί (θεωρητικά τουλάχιστον).

Προγραμματίζω web εφαρμογές σε ASP.NET και χρησιμοποιώ SQL Server.

 

Οπότε όταν κάνω debugging:

Core 1: Visual Studio 2008

Core 2: SQL Server 2005

Core 3: Antivirus

Core 4: web server

 

Στην πράξη ακόμα και στον διπύρηνο που έχω, δεν έχω δει τα όριά του καθώς το bottleneck είναι στον δίσκο που χρησιμοποιείται συνέχεια.

Συνεπώς ακόμα δεν αξίζει και τόσο ο τετραπύρηνος (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι καλύτερος σε ορισμένες περιπτώσεις).

 

Κάτι που μου έκανε εντύπωση: Μπορώ και βλέπω ταινίες HD σε μονοπύρηνο Centrino 1.5. Στην αρχή μου έκανε εντύπωση πως τόσο αργός επεξεργαστής τα κατάφερνε, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι οι νέοι επεξεργαστές δεν έχουν και πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα λειτουργίας, απλά περισσότερους πυρήνες (που τρέχουν στα 1.8-2.18) που δεν χρησιμοποιούνται από τον player .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά ο q6600 στα 3,6 μια χαρά χρησιμοποιείται για conversions σε dvd και στο fsx που διψάει για cpu :) ποτέ δε το μετάνιωσα. Εκτός από αυτό επειδή σχεδόν πάντα τρέχω πολλές εφαρμογές μου είναι χρήσιμοι είναι οι extra πυρήνες. Αν επιπλέον αναλογιστεί κανείς το κόστος του είναι χαλαρά best buy.

Όλα αυτά βέβαια ισχύουν αν τον πουσάρουμε από 3ghz+ αλλιώς καλύτερα σε αυτά τα λεφτά ένας διπύρηνος με στοκ 3ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε μου και εγώ με photoshop και premiere ασχολούμαι αλλά δεν έχω δεί ποτέ τον επεξεργαστή να πιάνει 100%. πάρε μια μεγάλη εικόνα και βάλε 5-6 φίλτρα πάνω. πιάνει 100% ?

 

δεν πιάνει. αυτό λέω

 

οταν λεω 3d graphics εννοω 3d studio max,maya,vray,cimena4d,maxwell ktl

το premiere kai to photoshop ειναι για επεξεργασια εικονας και βιντεο. καμια σχεση το ενα με το αλλο....

ο quad στα προγραμματα που αναφερομαι εγω εχει 99-100% χρηση και σχεδον 2χ αποδοση σε σχεση με εναν διπυρηνο της ιδιας συχνοτητας.

 

και προφανως στο photoshop τα φιλτρα τα εκτελει σειριακα μιας και παιζει ρολο η σειρα που θα εφαρμοστουν...δεν μπορει ο ενασ πυρηνας να κανει radial blur kaiο αλλος twist...πρεπει να τελειωσει το ενα φιλτρο για να υπολογηστη το δευτερο.

τωρα σε ποσα threat σπαει το καθε φιλτρο και γιατι οχι παραπανω εφοσων δεν εχει 100% usage αυτο δεν το ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη εννοουσα συστοιχια 0.βεβαιως το chipset ειναι 680i.τωρα πηρα intel για να δω καμια ασπρη μερα γιατι το αλλο nvidia δεν ειναι και πολυ σπουδαιο για ιντελ επεξεργαστες.κανω μετρησεις παλι και σας ξαναλεω.το ιντελ ειναι το χ38.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλυτικως.6 ραπτορ σε 0.8γιγα μνημη 1066 corsair dominator,kingston 1200 mhz.q6600,evga nf-ck22 680i.το αλλαξα με μια striker extreme αλλα τα ιδια.ενας 750 γιγα western digital aaks.Α Α Α και τα χρηματα δεν εχουν καμια σημασια με τις γνωσεις εφοσον φιλε μου κοννακ.πως το συνεδεσες, μονο εσυ ξερεις. τωρα απο θεμα γνωσεων εχουμε και λεμε τμημα εφαρμοζμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων,μεταπτυχιακο στην ηλεκτρονικη φυσικη-συνδεση κυκλωματων, τωρα ειμαι officer στη μηχανογραφηση της εθνικησ.ποιοσ ξερει περισσοτερα!!!!αλλα αυτο ειναι δε μπορεις να γνωρισεις λογικη σε πιτσιρικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλυτικως.6 ραπτορ σε 0.8γιγα μνημη 1066 corsair dominator,kingston 1200 mhz.q6600,evga nf-ck22 680i.το αλλαξα με μια striker extreme αλλα τα ιδια.ενας 750 γιγα western digital aaks.Α Α Α και τα χρηματα δεν εχουν καμια σημασια με τις γνωσεις εφοσον φιλε μου κοννακ.πως το συνεδεσες, μονο εσυ ξερεις. τωρα απο θεμα γνωσεων εχουμε και λεμε τμημα εφαρμοζμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων,μεταπτυχιακο στην ηλεκτρονικη φυσικη-συνδεση κυκλωματων, τωρα ειμαι officer στη μηχανογραφηση της εθνικησ.ποιοσ ξερει περισσοτερα!!!!αλλα αυτο ειναι δε μπορεις να γνωρισεις λογικη σε πιτσιρικια.

Με συγχωρείς εκ των προτέρων μιας και δε συνηθίζω να κάνω εριστικά posts αλλά μετά από το βιογραφικό σου που μας παρέθεσες δε μπόρεσα να συγκρατηθώ.

Ίσως θα 'ταν χρήσιμο να ασχοληθείς λίγο και με το συντακτικό της ελληνικής γλώσσας μετά από όλες αυτές τις σπουδές. Τρεις φορές διάβασα το post σου για να καταλάβω τι θες να πεις (και πάλι πολύ αμφιβάλω αν κατάλαβα το νόημά του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα απο θεμα γνωσεων εχουμε και λεμε τμημα εφαρμοζμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων,μεταπτυχιακο στην ηλεκτρονικη φυσικη-συνδεση κυκλωματων, τωρα ειμαι officer στη μηχανογραφηση της εθνικησ.ποιοσ ξερει περισσοτερα!!!!αλλα αυτο ειναι δε μπορεις να γνωρισεις λογικη σε πιτσιρικια.

αααχχχχχ!!!! ασχολίαστο γιατί θα το πάρεις πολύ προσωπικά και δε λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλυτικως.6 ραπτορ σε 0.8γιγα μνημη 1066 corsair dominator,kingston 1200 mhz.q6600,evga nf-ck22 680i.το αλλαξα με μια striker extreme αλλα τα ιδια.ενας 750 γιγα western digital aaks.Α Α Α και τα χρηματα δεν εχουν καμια σημασια με τις γνωσεις εφοσον φιλε μου κοννακ.πως το συνεδεσες, μονο εσυ ξερεις. τωρα απο θεμα γνωσεων εχουμε και λεμε τμημα εφαρμοζμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων,μεταπτυχιακο στην ηλεκτρονικη φυσικη-συνδεση κυκλωματων, τωρα ειμαι officer στη μηχανογραφηση της εθνικησ.ποιοσ ξερει περισσοτερα!!!!αλλα αυτο ειναι δε μπορεις να γνωρισεις λογικη σε πιτσιρικια.

 

Και εγώ που παρήγγειλα και περιμένω τον δικό μου τετραπύρηνο έτσι θα γράφω;

Προλαβαίνω να την ακυρώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλυτικως.6 ραπτορ σε 0.8γιγα μνημη 1066 corsair dominator,kingston 1200 mhz.q6600,evga nf-ck22 680i.το αλλαξα με μια striker extreme αλλα τα ιδια.ενας 750 γιγα western digital aaks.Α Α Α και τα χρηματα δεν εχουν καμια σημασια με τις γνωσεις εφοσον φιλε μου κοννακ.πως το συνεδεσες, μονο εσυ ξερεις. τωρα απο θεμα γνωσεων εχουμε και λεμε τμημα εφαρμοζμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων,μεταπτυχιακο στην ηλεκτρονικη φυσικη-συνδεση κυκλωματων, τωρα ειμαι officer στη μηχανογραφηση της εθνικησ.ποιοσ ξερει περισσοτερα!!!!αλλα αυτο ειναι δε μπορεις να γνωρισεις λογικη σε πιτσιρικια.

να μου βάλουν πίσω στο λογαριασμό μου τα 3,85 ευρώ που μου πηραν για τόκους, να πεις στα αφεντικά σου! :mad:

μαζευώ λεφτά για quad...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...