Προς το περιεχόμενο

Eurotrip !!


NUKE2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αποτι καταλαβα θελουν να πανε ξεβρακωτοι στα αγγουρια μεσω βαλκανιων και να κανουν ταξιδι με τροχοσπιτο...ρουμανια ξεχαστε τη απο τωρα..οχι οτι ειναι επικινδυνα αλλα ασφαλτοστρωμενοι δρομοι σπανια οι περισσοτερες εθνικες τους ειναι με χαλικι ...αν δεν εχεις χαμμερ μην πας..βουλγαρια παλι εχουν κατι δρομους αστα να πανε...2 χλμ πας κανονικα και ντουπ μια τρυπα που στην καλυτερη περιπτωση σπας το αμορτισερ και τη ζαντα...χειροτερη περιπτωση να σπασεις το καρτερ και εμεινες εκει...σκοπια και σερβια πολυ καλυτερα ειναι σε θεμα δρομων...σερβια ειδικα παρα το πολεμο εχουν κατι δρομαρες αν οχι τελειες αλλα δεν ταλαιπωρεισαι...εχει δυο εθνικες οδους μια μικρη και μια μεγαλη με 8 ευρω διοδια τη μικρη και 15 τη μεγαλη...μια φορα τα πληρωνεις στα συνορα αποσο θυμαμαι...εχε ψιλα σε 5ευρα να δινεις σε κανα μπατσο που και που....θα του τα δωσεις μονο οταν αρχισει να στα μασαει "ξερεις εδω κατικοιμενη περιοχη μπλα μπλα"

α και μην ξεχασω να περασετε μερα τη σερβια και τα σκοπια...ξερω τις σας λεω...για να μπορειτε ξεκουραστοι να κοιμηθητε και να μην τυρανατε τα ματια σας το βραδι να δειτε που εχει μπατσους που εχουν στησει καρτερι...τα σκοπια εχουν δηναρια και η σερβια κατι αναλογο...εγω μονο με ευρω πηγα και ηρθα...επισης βαζετε βενζινη και πετρελεο απο μαρκες πχ SHELL , OMV , LUKOIL κλπ...

 

αλλο βαριαντ ειναι να μπειτε μερα βουλγαρια και να οδηγατε προς σοφια...μετα τη σοφια δεν μπαινεις μεσα αλλα παιρνεις το περιφερειακο που παει για Καλοτινα...απο τη σοφια μεχρι την καλοτινα ο δρομος γαμει και δερνει ειναι ολοκαινουριος....αν σας πιασει βραδακι μεχρι να πατε εκει σταματηστε εκει στα συνορα απο τη βουλγαρικη μερια...η καλοτινα ειναι πολη που ζει απο τα συνορα στην κυριολεξια...βουλγαρια ειναι ασφαλες πλεον δεν υπαρχει προβλημα..αλλα μην το πατε και γυρευοντας...την αλλη μερα το πρωι ξεκινηστε για σερβια και θα την εχετε περασει σε κανα 10ωρο (14 ωρες με νταλικα)

 

το προβλημα που υπαρχει με αυτα τα κρατη ειναι κυριως οτι επειδη δεν ειναι ευρωπαικη ενωση θα χρειαστει πρασινη καρτα...καντε μια βολτα απο τον ασφαλιστη σας να σας πει αν ισχυει και εκει αλλιως μαλλον θα χρειαστει να πληρωσετε κατι εξτρα...συν τις βενζινες η τα πετρελεα και να που ενα εισητηριο για το πλοιο ειναι πιο φτηνα...συν τις βινετες που εχουν σερβια και βουλγαρια...βουλγαρια η εβδομαδιαια κοστιζει κοντα 6-7 ευρω για μικρο αυτοκινητο...σερβια εχει μαγκιστραλνα τακσα 8 και 16 ευρω αλλα μια φορα τα πληρωνεις και περνας τη σερβια ολη...επομενως?? αφηστε το καλυτερα πηγαινετε με το πλοιο....ειναι ταλαιπωρια...αυτη τη διαδρομη την κανω συνεχεια Πλοβντιβ,σοφια,κουλατα αθηνα χρονια τωρα και πλεον ερχομαι μεσω σβιλενγκραντ-ορμενιο-αλεξανδρουπολη,θεσαλονικη και αθηνα...συνολο 1100 χλμ αντι για 1050 και εισαι αρχοντας...απο πλοβντιβ μεχρι συνορα εχει φτιαχτει ο δρομος πολυ καλα σε καποια σημεια εντος των πολεων ειναι λιγο χαλια ο δρομος αλλα τρογεται...

 

μεσο μεταφορας φιατ μπραβο 1.4 12βαλβιδο του 97 στα 200++ χιλ. χλμ ...παλικαρι βγηκε ο τζονις:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χωρις να εχω ιδιαιτερη εμπειρια αλλα σχεδιαζοντας ενα Eurotrip μαλλον για μετα απο αυτο το καλοκαιρι εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις.

 

1. Η Βιεννη, η Πραγα και η Μπρατισλαβα ειναι διπλα οχι πανω απο 200km αποσταση η μια απο την αλλη. Αξιζει εστω και σεν εκδρομη να τις επισκευτεις.

2. Εδω υπαρχει ενα διλλημα Σκοπια-Σερβια ή Βουλγαρια- Ρουμανια;

Εχοντας εμπειρια απο Σκοπια και Βουλγαρια εχω να πω οτι οι τελωνιακοι και στις 2 χωρες μας ζητησαν χρηματα (στα σκοπια τους γραψαμε και φυγαμε οταν πηραμε τα διαβατηρια). Στα Σκοπια να ξερεις οτι υπαρχουν περιοχες που ελεγχονται απο Αλβανους που δεν πολυαναγνωριζουν την εξουσια των Σκοπιανων . Οι δρομοι και στις 2 περιοχες ειναι αθλιοι.

3. Αφου δεν εχετε κολληματα να μεινετε σε ξενοδοχειο και θα εχετε τροχοσπιτο καλο ειναι να επισκευτειτε για λιγες ωρες Βελιγραδι και Λιουμπλιανα.

4. Οταν εβγαλα πρασινη καρτα πριν 2-3 χρονια μου ειπαν οτι ισχυει για 6 μηνες και ηταν δωρεαν.

5. Θα ασφαλισετε το οχημα σας για περιπτωση ατυχηματος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη ιδέα είναι να πάτε από Ιταλία (Μπάρι) όπως λέει ο Fan παραπάνω και να γυρίσετε από Ουγγαρία - Σερβία - Σκόπια. Καλύτερα Μπάρι από Βενετία ώστε να φάτε πολύ λιγότερες ώρες με το πλοίο.

Έτσι θα δείτε περισσότερα πράγματα και ώς προς το χρόνο το ίδιο θα σου βγει, 2 μέρες πήγαινε, 2 έλα.

 

Μόνη και σημαντική διαφορά της διαδρομής από Ιταλία έναντι από Σκόπια-Σερβία είναι το κόστος. Βάλε στο site της michelin να δεις ... Ιταλία θα έχει σίγουρα πάνω από 20 ευρώ σε σύνολο διόδια ενώ Σερβία-Σκόπια δεν έχει καν. Έχει και ακριβότερη βενζίνη. (βέβαια πολύ καλύτερους δρόμους οι Ιταλοι)

 

Επίσης εάν υπάρχει χρόνος στην επιστροφή περάστε από τις φημισμένες ακτές της Κροατίας και μετά Σερβία κτλ (1 μέρα επιπλέον δλδ)

 

Από Βαλκάνια θα προτιμούσα τη διαδρομή από Σερβία -Σκόπια.

Προσωπικά δε βρήκα λόγο ανησυχίας οδηγώντας στα Βαλκάνια (Βουλγαρία-Σερβία-Σκόπια). Με τους Βούλγαρους να έχουν με διαφορά τους χειρότερους δρόμους. Κατά τα λοιπά εμένα δε μου χρειάστηκε ούτε "λάδι" στα σύνορα ούτε τίποτα. Μια χαρά είναι.

 

Το site της michelin το εμπιστεύομαι και το θεωρώ κορυφαίο για σχεδιασμό roadtrip. GPS δλδ χρειάζεται μόνο μέσα στις πόλεις (όχι ότι δεν βρήκα άκρη χωρίς αυτό, μιας και ποτέ δεν έχω, απλά προτείνεται...), στους αυτ/δρομους είναι πολύ εύκολα και με ένα χάρτη. Παίρνεις ένα βιβλίο οδικό άτλα της Ευρώπης κι είσαι άρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνη και σημαντική διαφορά της διαδρομής από Ιταλία έναντι από Σκόπια-Σερβία είναι το κόστος. Βάλε στο site της michelin να δεις ... Ιταλία θα έχει σίγουρα πάνω από 20 ευρώ σε σύνολο διόδια ενώ Σερβία-Σκόπια δεν έχει καν.

 

Είσαι σίγουρος για τα διόδια της Ιταλίας; Εγώ στη Γαλλία για 800 χλμ. πλήρωσα ~180 ευρώ (βέβαια με νοικιασμένο φορτηγό) και ακούω πως Ιταλία επίσης είναι ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος για τα διόδια της Ιταλίας; Εγώ στη Γαλλία για 800 χλμ. πλήρωσα ~180 ευρώ (βέβαια με νοικιασμένο φορτηγό) και ακούω πως Ιταλία επίσης είναι ακριβά

 

Όχι βέβαια, παράδειγμα έδωσα ... περισσότερο θα είναι... μια γρήγορη αναζήτηση στο viamichelin (Bari-Innsbruck που θέλει ο φίλος) δίνει διόδια 58,20 ευρω. (χωρίς τα διόδια μέχρι να φύγεις από Ελλάδα)

 

Ενώ από Αθήνα -Innsbruck δίνει 36,06 ευρώ μαζί με τα Ελληινκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,να ακολουθησω την διαδρομη που λεει η michelin?Απο οτι εχω καταλαβεις απο εσας φαινεται να ειναι η πιο ασφαλης και νομιζω ειναι γρηγορη και σχετικα φτηνη....

 

Οσο για το αν μας χωραει το αυτοκινουμενο,πιστευω πως ναι....Εδω εχει μια δυο φωτο:

http://www.intermare.gr/holidays_det.php?holid=11&holitemid=71

 

Λεμε να νοικιασουμε το AutoRoller 2

 

Τωρα,ο λογος που παμε πανω ειναι και οτι ειναι και ενας φιλος μας εκει αλλα και οτι γουσταρουμε γενικα....Απο εκει και περα τιποτα δεν ειναι σιγουρο,ειναι μια ιδεα που σκεφτομαστε λιγο παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.camperclub.gr/page/default.asp?la=1&id=121

μιας κ απ οτι φαινετε απο το παραπανω σιτε τα παιρνουν.οπως θα δεις οι οροι ειναι πολλοι,επισης κατι ελεγε κ για ορια ηλικιας κ αδειες οδηγησης.

μερικα campers τα σπανε...αλλα θα ναι κ πανακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παίδες, να ρωτήσω κάποια πραγματάκια σχετικά με το θέμα; Με τον κολλητό σκεφτόμαστε να πάμε ταξίδι με το αυτοκίνητο Αθήνα-Πάτρα-Ανκόνα-Φλωρεντία. Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) Το αυτοκίνητο είναι γραμμένο στο όνομα του πατέρα μου. Η ασφάλεια με καλύπτει εντός Ελλάδος. Για το ταξίδι εκτός, θα πρέπει να βγάλουμε καινούρια (προσωρινή) ασφάλεια που να καλύπτει και τους δύο μας;

2) Ξέρεις κανείς από ποιους παράγοντες εξαρτάται το κόστος της ασφάλειας;

3) Το γεγονός ότι το αυτοκίνητο είναι γραμμένο στο όνομα του πατέρα και όχι στο δικό μου, υπάρχει περίπτωση να μας δημιουργήσει πρόβλημα; (σε φάση που βγαίνω εκτός χώρας με όχημα που δεν μου ανήκει)

4) Αν τελικά αποφασίσουμε να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο, είναι προτιμότερο να το κάνουμε στην Ιταλία; Αν το ενοικιάσουμε στην Ελλάδα, θα πρέπει να δηλώσουμε στο γραφείο ότι θα πάμε στο εξωτερικό ή δεν τους ενδιαφέρει;

5) Σε περίπτωση που χρειαστούμε υγεινομικές υπηρεσίες (νοσοκομεία κτλ), καλό θα ήταν να έχουμε μαζί μας την ΕΚΑΑ. Σε περίπτωση που δεν την έχουμε, τι γίνεται; Έχουμε δικαίωμα περιθαλψης από τα νοσοκομεία της Ιταλίας ως Ευρωπαίοι πολίτες;

6) Οι μπάτσοι στην Ιταλία, τι είδους συμπεριφορά έχουν απέναντι στους μη Ιταλούς;

7) Οι δρόμοι στην Ιταλία τι λένε; Άκουσα ότι η Autostrada είναι σε καλή κατάσταση, αλλά έχουν ακριβά διόδια. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η αλλη περιπτωση, με πλοιο Πατρα - Βενετια και απο εκει ειναι διπλα η Αυστρια. Αν θελετε να αποφυγετε Βαλκανια δηλαδη και να εχετε παραπανω χρονο στην Αυστρια και πιο ξεκουραστη διαδρομη.

 

Αυτό κλείσαμε εμείς. Καράβι Πάτρα-Βενετία (29 ώρες) και από εκεί το Σάλτσμπουργκ είανι 410 χιλιόμετρα δηλαδή περίπου 3-4 ώρες χαλαρής οδήγησης. Βέβαια έχουμε εισητήρια μόνο γιατ τον ένα αγώνα της εθνικής, τους υπόλοιπους από το καφενείο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ δυστυχώς να απαντήσω στην τελευταία ερώτησή σου με βεβαιότητα: οι Autostradi στις οποίες έχω οδηγήσει εγώ, δηλαδή Μιλάνο-Μπολόνια-Φλωρεντία και Μιλάνο-Βενετία, ήταν σε άριστη κατάσταση μιλώντας τεχνικά. Πολύ καλή άσφαλτος με σωστά μπασίματα κτλ. Απλώς οι οδηγοί δεν παλεύονται. Ειδικά στον Βορρά που είναι και τίγκα στην νταλίκα, δε σου φτάνουν οι Ιταλοί που οδηγούν σαν τους Ρωμαίους στην Αππία Οδό, έχεις και τους Σλοβένους νταλικέριδες να τα στήνουν με τους Ρουμάνους και βλέπεις κάτι προσπεράσεις που νοιώθεις το δρεπάνι του χάροντα να σε χαϊδεύει κόντρα. Γενικά αν έχεις βγει στην Εθνική εδώ δεν θα σου κάτσει και πολύ άσχημο, απλώς είναι χειρότεροι από μας.

 

Επίσης για τους μπάτσους δεν ξέρω, όσους ρώτησα για πληροφορίες ήταν ευγενέστατοι πάντως. Και γενικά παίζει συμπάθεια προς τους Έλληνες για κάποιο λόγο, σκέψου πως μου την πέσανε 3 φασιστάκια σε μια φάση στο Μιλάνο για τραμπουκισμό και μόλις μάθανε πως είμαι Έλληνας μόνο που δεν οργανώσανε πάρτυ με τους λοιπούς σκινάδες προς τιμήν μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, να ρωτήσω κάποια πραγματάκια σχετικά με το θέμα; Με τον κολλητό σκεφτόμαστε να πάμε ταξίδι με το αυτοκίνητο Αθήνα-Πάτρα-Ανκόνα-Φλωρεντία. Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) Το αυτοκίνητο είναι γραμμένο στο όνομα του πατέρα μου. Η ασφάλεια με καλύπτει εντός Ελλάδος. Για το ταξίδι εκτός, θα πρέπει να βγάλουμε καινούρια (προσωρινή) ασφάλεια που να καλύπτει και τους δύο μας;

2) Ξέρεις κανείς από ποιους παράγοντες εξαρτάται το κόστος της ασφάλειας;

3) Το γεγονός ότι το αυτοκίνητο είναι γραμμένο στο όνομα του πατέρα και όχι στο δικό μου, υπάρχει περίπτωση να μας δημιουργήσει πρόβλημα; (σε φάση που βγαίνω εκτός χώρας με όχημα που δεν μου ανήκει)

4) Αν τελικά αποφασίσουμε να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο, είναι προτιμότερο να το κάνουμε στην Ιταλία; Αν το ενοικιάσουμε στην Ελλάδα, θα πρέπει να δηλώσουμε στο γραφείο ότι θα πάμε στο εξωτερικό ή δεν τους ενδιαφέρει;

5) Σε περίπτωση που χρειαστούμε υγεινομικές υπηρεσίες (νοσοκομεία κτλ), καλό θα ήταν να έχουμε μαζί μας την ΕΚΑΑ. Σε περίπτωση που δεν την έχουμε, τι γίνεται; Έχουμε δικαίωμα περιθαλψης από τα νοσοκομεία της Ιταλίας ως Ευρωπαίοι πολίτες;

6) Οι μπάτσοι στην Ιταλία, τι είδους συμπεριφορά έχουν απέναντι στους μη Ιταλούς;

7) Οι δρόμοι στην Ιταλία τι λένε; Άκουσα ότι η Autostrada είναι σε καλή κατάσταση, αλλά έχουν ακριβά διόδια. Ισχύει;

 

Εν συντομία:

 

Αυτά με την ασφάλεια, χρειάζεσαι πράσινη κάρτα. Πας στον ασφαλιστή σου και την βγάζεις, δεν πειράζει που το αυτοκίνητο είναι σε άλλο όνομα.

 

4. Η ασφάλεια των ενοικιαζόμενων δεν καλύπτει τη μεταφορά με πλοίο, ουσιαστικά η εταιρεία σου απαγορεύει να το βάλεις σε πλοίο, διότι είναι ανασφάλιστο, μονόδρομος η ενοικίαση σε Ιταλία. Σημείωση, αν δεις τους χάρτες των εταιρειών ενοικίασης, δεν επιτρέπουν ούτε τη διέλευση μέσω των άλλων Βαλκανικών χωρών.

 

5. Με την κάρτα που αναφέρεις, έχεις δωρεάν περίθαλψη. Είναι καλό να την έχεις και η διαδικασία απόκτησης της είναι πολύ απλή.

 

6. Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου να κάνεις στην Ιταλία, αλλά προσωπικά δεν έχω συναντήσει ποτέ μπάτσο στην εθνική, μόνο στο λιμάνι που με έψαξαν για ουσίες και λαθρομετανάστες (διέθετα, πλούσια/μακρυά κόμη, με αρκετά σκουλαρίκια και το ράδιο στις 7:30 έπαιζε Haggard).

Γενικά μιλώντας, είναι καλό να αποφεύγονται οι ψευτομαγκές στο δρόμο κυρίως για ασφάλεια κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Αν σε απασχολούν οι μπάτσοι, να ανησυχείς κυρίως για τους Αυστριακούς, διότι υπάρχουν πολλοί και τηρούν το νόμο κατά γράμμα, 120χιλ/ώρα η πινακίδα, με 125χιλ/ώρα έχεις φάει κλήση, που νομίζω πρέπει να πληρώσεις επί τόπου.

 

7. Οι δρόμοι δεν μιλούν, γενικά :P ! Ναι είναι σε καλή κατάσταση, 2 λωρίδες και προστατευτικά κιγκλιδώματα παντού, χωρίς πολλά μπαλώματα. Αν θυμάμαι καλά 25-30ευρώ Βενετία- Σύνορα τα διόδια.

 

 

Αυτό που κυρίως χρειάζεσαι είναι οδική ασφάλεια: προτίμησε ADAC, το συμβόλαιο ADAC plus (ανώτερες υπηρεσίες και πολύ φθηνότερα από ΕΛΠΑ κλπ). Υπάρχει και στην Ελλάδα, 75euros και έρχονται και σε παίρνουν και με ελικόπτερο άμα λάχει...

 

Προς Moderators: Βάλτε και αυτό, στο θέμα με τα ταξίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer, ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η απορία μου για τους μπάτσους έγκειται στο γεγονός ότι έχω ακούσει ότι ένα συγκεκριμένο σώμα, οι καραμπινιέροι, είναι λιγάκι "ευέξαπτοι" και ήθελα να μάθω τρόπους αποφυγής παρεξηγήσεων. Anyway, θα περιμένω και απαντήσεις στα υπόλοιπα.

 

edit: insomniaK, ευχαριστώ επίσης για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...