Προς το περιεχόμενο

αψεντι


sp00ker@s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι παράξενο. Κυμαίνονται από χαμηλά ποσοστά, 30άρια και 40άρια και φτάνουν μέχρι 92 (το υψηλότερο που έχω βρει, άγγελος γαλήνης και ημικρανίας).

Τα περισσότερα είναι στα 70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καταρχάς συγνώμη που ξέθαμα ενα πολύ παλιό θέμα.

 

Την  νεράιδα  την πρωτογνώρισα σε μια τρύπα στη Βαρκελώνη.Στους υπόλοιπους συμφοιτητές που είμασταν παρέα τότε εκεί δεν άρεσε καθόλου.Αλλά για μένα  όταν  γευτηκα αυτή την ατίθαση κοπελιά γεννήθηκε ενας μεγάλος έρωτας.Ποτε μου δεν την ξεπέρασα. 

 

΄Μόνο αναρωτιέμαι σε ποια ιερή χώρα ανήκει η ιδέα αυτού του θαυματος.Αλλοι λένε οτι ανήκει στην Ισπανία.Αλλοι Τσεχία κάποιοι περίεργοι υποστηρίζουν Ελβετία.Και ενας μέθυσος Γερμανός  υποστηρίζει οτι στη χώρα του πρωτοξεκίνησε.Πάντως εγώ Ελβετία λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς συγνώμη που ξέθαμα ενα πολύ παλιό θέμα.

 

Την  νεράιδα  την πρωτογνώρισα σε μια τρύπα στη Βαρκελώνη.Στους υπόλοιπους συμφοιτητές που είμασταν παρέα τότε εκεί δεν άρεσε καθόλου.Αλλά για μένα  όταν  γευτηκα αυτή την ατίθαση κοπελιά γεννήθηκε ενας μεγάλος έρωτας.Ποτε μου δεν την ξεπέρασα. 

 

΄Μόνο αναρωτιέμαι σε ποια ιερή χώρα ανήκει η ιδέα αυτού του θαυματος.Αλλοι λένε οτι ανήκει στην Ισπανία.Αλλοι Τσεχία κάποιοι περίεργοι υποστηρίζουν Ελβετία.Και ενας μέθυσος Γερμανός  υποστηρίζει οτι στη χώρα του πρωτοξεκίνησε.Πάντως εγώ Ελβετία λέω.

 

πω με αυτη τη περιγραφη σου με εκανες να θελω να δοκιμασω αψεντι , ξερουμε κανενα online καταστημα να εχει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω με αυτη τη περιγραφη σου με εκανες να θελω να δοκιμασω αψεντι , ξερουμε κανενα online καταστημα να εχει ;

Ω ρε γαμώτο μου.

Εσύ ευχομαι να είσαι ανω τον 18 ετών τουλάχιστον.

 

Πάντως έχω την αίσθηση οτι σχετικά ευκολα μπορει κανείς να το βρεί  σε κάβα σε μεγάλες πόλεις.Αρχές της χιλιετίας που έψαχνα άσε που θυμάμαι ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΊΖΑΝΕ  και νόμιζανε οτι τους κορόιδευα .Ο Μύθος λέει οτι ήταν και στην Ελλάδα παράνομο,αν και δεν ίσχυε.

 

Οι άπειροι δεν αξίζει να το δοκιμάσουν.Ας πειραματιστούν με κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά, επανεφευρέθηκε από Γάλλο στην Ελβετία.

Θεωρητικά, υπήρχαν από την αρχαιότητα διάφορες παραλλαγές, εμείς είχαμε τον οίνο αψιθιάς που έμοιαζε πολύ απ' όσο μπορούμε να γνωρίζουμε.

 

Αν ρωτάς ποιοτικά, προφανώς δεν είναι τόσο απλό να γενικεύσεις (βλ. "Γερμανικές ή Τσέχικες μπύρες") και εξαρτάται καθαρά από το brand, αλλά σε πολύ γενικές γραμμές, το Ελβετικό αψέντι θεωρείται ανώτερο των άλλων, ακόμα και σε χαμηλές περιεκτικότητες alc.

 

Κατά τη δική μου γνώμη, αυτό ισχύει (ή έστω ίσχυε τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί διεξοδικά με το άθλημα) και ακολουθούν τα Γαλλικά (προσωπικά προτιμώ τα blanche από τα verte). Οτιδήποτε άλλο, Σλοβάκικο, Τσέχικο, Ισπανικό (λολ) απλά και όμορφα, είναι νέφτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα link από κάποιο online store που θα μπορούσε κανένας να παραγγείλει Ελβετικό Αψέντι και να του το στείλουν Ελλάδα; 

 

Εάν θεωρείται διαφήμιση, τότε ένα pm θα ήταν καλό επίσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-absinthe.gr/

Το Clandestine που έχει, είναι πολύ καλή και παλιά μάρκα, παράγεται ακριβώς στην ίδια περιοχή με το αυθεντικό και θεωρώ πως είναι το 2ο καλύτερο αψέντι μετά το Suisse La Bleue Clandestine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξερει κανεις αν πουλανε καπου στα χανια?

 

lusifer εχεις παρει ποτε απο αυτο το καταστημα?η συναλλαγη πως γινεται?επειδη βλεπω οτι εχει μονο ενα τηλεφωνο,υπαρχει περιπτωση να το στειλουν χανια καπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξερει κανεις αν πουλανε καπου στα χανια?

 

lusifer εχεις παρει ποτε απο αυτο το καταστημα?η συναλλαγη πως γινεται?επειδη βλεπω οτι εχει μονο ενα τηλεφωνο,υπαρχει περιπτωση να το στειλουν χανια καπως?

 

μπορείς να κοιτάξεις στην κάβα που είναι δίπλα από το menu (πρώην Ρωξάνη). Έχει αψέντι στη βιτρίνα αν και δεν έχω ρωτήσει λεπτομέρειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξερει κανεις αν πουλανε καπου στα χανια?

 

lusifer εχεις παρει ποτε απο αυτο το καταστημα?η συναλλαγη πως γινεται?επειδη βλεπω οτι εχει μονο ενα τηλεφωνο,υπαρχει περιπτωση να το στειλουν χανια καπως?

νοπ, έπαιρνα από ένα μαγαζάκι στο Βερολίνο που έχει τα πάντα.

έχω καιρό να πιω αψέντι γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορείς να κοιτάξεις στην κάβα που είναι δίπλα από το menu (πρώην Ρωξάνη). Έχει αψέντι στη βιτρίνα αν και δεν έχω ρωτήσει λεπτομέρειες..

ευχαριστω φιλε θα κοιταξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...