Προς το περιεχόμενο

Ο υπερβολικός Raptor της WD.


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές σκέψεις για το θέμα που συζητάτε :

 

 

Όλοι οι άνθρωποι δεν ακούνε με τον ίδιο τρόπο. Όχι από άποψη μηχανισμού ακοής, σε όλους είναι κοινός. Αλλά του effect που προκαλεί στον καθένα μας ένας θόρυβος. Άλλοι έχουν ευαισθησία σε χαμηλομεσαίες συχνότητες, άλλοι στις μεσαίες, άλλοι σε υψηλές και άλλοι στα όρια της ανθρώπινης ακοής. Ή συνδυασμό των παραπάνω. Η μέτρηση της έντασης ενός θορύβου σε dB δε δίνει εικόνα των ποιοτικών χαρακτηριστικών του. Όσο και να σε διαβεβαιώνει κάποιος ότι «ο τάδε σκληρός δίσκος είναι/δεν είναι θορυβώδης», αν δεν τον ακούσεις ο ίδιος δια ζώσης δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Είναι εν πολλοίς υποκειμενικό το θέμα.

 

 

Συγκεκριμένα, οι Raptors είναι πολύ πιθανόν σε μία μέτρηση να δίνουν από καθόλου έως λίγα παραπάνω dB από τους κοινούς δίσκους. Περιστρέφονται όμως σε υψηλότερες στροφές και αυτό σίγουρα προδιαθέτει σε παραγωγή περισσότερο υψίσυχνου θορύβου. Και επειδή πολλοί χρήστες έχουν ευαισθησία σε τέτοιες συχνότητες, θα σου πουν ότι «είναι θορυβώδης, σφυρίζει» κλπ.

 

Εδώ είναι ένα πολύ καλό εργαλείο ορισμού της καμπύλης ευαισθησίας που περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για Web εφαρμογή, καλό είναι. Αλλά σοβαρή δουλειά μόνο σε Ακουολογικό/Ακουομετρίας εργαστήριο γίνεται. Ακόμη και το καρβουνοκίνητο (απ' όσο θυμάμαι) του ΑΧΕΠΑ, θα δίνει πολύ πιο ακριβή αποτελέσματα από το παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι άνθρωποι δεν ακούνε με τον ίδιο τρόπο. Όχι από άποψη μηχανισμού ακοής' date=' σε όλους είναι κοινός. Αλλά του effect που προκαλεί στον καθένα μας ένας θόρυβος. Άλλοι έχουν ευαισθησία σε χαμηλομεσαίες συχνότητες, άλλοι στιςμεσαίες, άλλοι σε υψηλές και άλλοι στα όρια της ανθρώπινης ακοής. Ή συνδυασμό των παραπάνω. Η μέτρηση της έντασης ενός θορύβου σε dB δε δίνει εικόνα των ποιοτικών χαρακτηριστικών του. Όσο και να σε διαβεβαιώνει κάποιος ότι «ο τάδε σκληρός δίσκος είναι/δεν είναι θορυβώδης», αν δεν τον ακούσεις ο ίδιος δια ζώσης δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Είναι εν πολλοίς υποκειμενικό το θέμα.

[/quote']

 

Από τα πιο σωστά πράγματα που έχω ακούσει. Μπράβο parsifal. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό και μιας και είμαι πολύ αυστηρός με τον ήχο του υπολογιστή μου το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα.

 

Παράδειγμα εμένα ο raptor δεν με ενοχλεί καθόλου. Πιο πολύ με ενοχλούν τα ανεμιστηράκια μου (τα οποία υποτίθεται οτι είναι ΤΑ κορυφαία ) παρά αυτός.

 

Καταρχάς δεν πιστεύω ο ήχος του raptor να σε ενοχλεί κατα την διάρκεια της μέρας γιατί με τους διάφορους ήχους του περιβάλλοντος είναι κάπως δύσκολο να τον ακούσεις. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε μάλλον έχει πρόβλημα και ακούγεται παραπάνω απ'όσο πρέπει.

 

Αρα λοιπόν πάμε στο βράδυ. Για να αφήνεις ανοιχτό το PC το βράδυ κατα πάσα πιθανότητα θα κατεβάζεις κάτι. εκτός και αν κάνεις κανα rendering ή χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιεί μεγάλα ποσοστά χώρου στον raptor.

 

εάν μιλάμε για απλο downloading ρύθμισε το πρόγραμμα να τα αποθηκεύει κατευθείαν κάπου στον άλλο το σκληρό που έχεις και ταυτόχρονα αν έχεις Vista απενεργοποίησε το superfetch απο τις υπηρεσίες και θα ακούς ένα "τακ" το λεπτό μόνο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχωσες 1000+ ευρώ για αυτό το τέρας???

Τι θα το κάνεις αυτό το γαιδούρι?

 

Νομίζω ότι οι παραπάνω χαρακτηρισμοί είναι υπερβολικοί και θα πρέπει να αποφεύγονται σε ένα φόρουμ.

 

Επιπλέον, η συγκεκριμένη σύνθεση δεν είναι καθόλου υπερβολική. Μια χαρά είναι για ένα μηχάνημα που τώρα είναι σχεδόν κορυφή και μπορεί άνετα να τρέχει για 5 χρόνια. (Βέβαια, αυτή τη στιγμή εγώ θα προτιμούσα έναν 8400 για νέο σύστημα, αλλά κι ο Q6600 δεν είναι κάτι παράλογο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχάνημα προορίζεται για home studio! radio streaming δηλαδή all day long! γιαυτό και ήθελα κάτι δυνατό! επίσης ασχολούμε και με διαφήμιση οπότε θέλω να δουλεύω photoshop,illustrator,quark και fireworks παράλληλα με το radio για να μήν υπάρχει πρόβλημα!Την κάρτα γραφικών την έβαλα μπάς και παίξω κάνα παιχνίδι που δέ το βλέπω :D

 

το superfetch τί ακριβώς είναι και πώς το απενεργοποιώ μιάς και έχω vista ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μια υπηρεσία των windows η οποία καταγράφει στον σκληρό δεδομένα για τα προγράμματα που ανοίγεις και γενικότερα ότι τι κάνεις έτσι ώστε στο μέλλον να ανοιγουν γρηγορότερα. (δεν είναι ο ορισμός ακριβώς αλλά κάτι τέτοιο).

 

Αυτό το πράγμα έχει το μειονέκτημα να γράφει κάθε λίγο και λιγάκι στον primary σκληρό σου (στην περίπτωση μας Raptor) και από κάτι. άρα λειτουργεί όλη την ώρα, άρα σου σπάει τα νεύρα.

 

Μερικοί λένε οτι "αναπνέει" και το σύστημα όταν το απενεργοποιήσεις. εγώ δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο.

 

Τέλος πάντων μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό. :-)

 

1)πάτα winkey + R

 

2)γράψε services.msc

 

3) ψάξε στην λίστα κάπου που λέει superfetch

 

4) δεξί κλίκ - properties

 

5) πάτα STOP και εκεί που λέει startup type κάντο dissabled

 

6) Reboot

 

Έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Web εφαρμογή, καλό είναι. Αλλά σοβαρή δουλειά μόνο σε Ακουολογικό/Ακουομετρίας εργαστήριο γίνεται. Ακόμη και το καρβουνοκίνητο (απ' όσο θυμάμαι) του ΑΧΕΠΑ, θα δίνει πολύ πιο ακριβή αποτελέσματα από το παραπάνω...

 

Καλά ρε συ δε το παρέθεσα για επιστημονικές μετρήσεις. Απλά για να δουν στην πράξη τις διαφορές που περιέγραψες. Το αχεπα δυστυχώς δεν μπαίνει στον κόπο να προσφέρει τα μεσα του online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εικονική μνήμη βάλε περίπου μιάμιση φορά τη RAM που έχεις. Δηλαδή αν έχεις RAM 1GB βάλε virtual memory 1.5 GB, αν έχεις RAM 2GB βάλε virtual memory 3 GB

 

διαφωνώ. Αυτα ειναι παλιές θεωρίες.

αν ο φίλος αγόραζε 8 Gb ram, θα χρειαζόταν 12-16 Gb εικονικής;

 

ενας μέσος χρήστης, με 2 Gb ram, μπορεί να απενεργοποιήσει εντελώς την εικονική και να μην έχει πρόβλημα στο 99% των εφαρμογών.

 

Αν φοβάσει μηπως έχεις τελικά προβλήμα, το καλυτερο ειναι να δοκιμάσεις.

βάλε εικονικη μνημη = μηδέν (disabled) και χρησιμοποιείς τα συνηθη προγράμματα και τα 3-4 αγαπημένα σου παιχνίδια. Αν δεν βγαλει μηνυμα για μνημη και δεν κρασάρει εισαι ΟΚ.

 

αν εχεις πρόβλημα, ασε την ποσότητα ελεύθερη (χωρις max) να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό οση χρειάζετε αναλογα το πρόγραμμα. Πιστευω οτι στο 99% του χρόνου λειτουργίας δεν θα θελει παραπάνω απο 100-300 Mb.

 

Ο scissorhands ενδιαφερεται για επεξ.φωτο, radio streaming, και λιγα games.

To 1o δε μου λεει τιποτα. εξαρτάται πόσο "βαρια" (ή επαγγελματική) ειναι η εργασία. Επεξεργασία εικόνας κανουν και μηχανάκια με 512 ram, ενω σε άλλους δεν φτάνουν ουτε τα 4 γιγα.

 

εδιτ¨: αν με τη χρήση που κάνεις , τα προγραμματα χρειάζονται πολυ συχνα χρηση εικονικής, η λυση ειναι 4 γιγα μνημη, και 64bit OS

-----------------------------------

Εαν χρειαζεται τελικά η εικονικη, σε συτημα με 2 δισκους,

θα εβαζα την εικονική στο 2ο δίσκο, τον 500αρη.

ασχετα αν ειναι πιό αργός. Ο ραπτορ ειναι ηδη απασχολημένος να διαβαζει και να γραφει συνέχεια αρχεία συστήματος, ενώ ο άλλος κάθεται. Ετσι θα μοιράσεις το φόρτο.

(αν χρησιμοποιήται τελικά η εικονική, που προσωπικά δεν το πιστευω).

 

-----------------------------------

Για τον ραπτορ, δεν μπορω να σου πω τιποτα.

 

εχω εναν 150αρη ραπτορ και δεν με ενοχλει.

Αλλα δεν κοιμαμαι στο ιδιο δωματιο (και να κοιμόμουν, κατεβαστηρι με ραπτορ ειναι γελείο, imho ),

και εχω αλλους 7 hd στρο ιδιο κουτι. οποτε, χάνεται μεσα στο "πλήθος" :lol:

 

Αν εσυ τον ακούς, δεν θα διορθωθει το θεμα με το να βαλεις αλλου την εικονική. Πουλα τον και με τα ιδια λεφτα παιρνεις 500 γιγα στα 7200.

Πιο ακριβός απο τους συνηθεις 500αρηδες, αλλα και ο ταχύτερος των 7200,

ειναι ο Seagate 500 με τα 32 Mb cache,

http://www.nextlevelhardware.com/storage/barracuda/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μια υπηρεσία των windows η οποία καταγράφει στον σκληρό δεδομένα για τα προγράμματα που ανοίγεις και γενικότερα ότι τι κάνεις έτσι ώστε στο μέλλον να ανοιγουν γρηγορότερα. (δεν είναι ο ορισμός ακριβώς αλλά κάτι τέτοιο).

 

Αυτό το πράγμα έχει το μειονέκτημα να γράφει κάθε λίγο και λιγάκι στον primary σκληρό σου (στην περίπτωση μας Raptor) και από κάτι. άρα λειτουργεί όλη την ώρα, άρα σου σπάει τα νεύρα.

 

Μερικοί λένε οτι "αναπνέει" και το σύστημα όταν το απενεργοποιήσεις. εγώ δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο.

 

Τέλος πάντων μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό. :-)

 

1)πάτα winkey + R

 

2)γράψε services.msc

 

3) ψάξε στην λίστα κάπου που λέει superfetch

 

4) δεξί κλίκ - properties

 

5) πάτα STOP και εκεί που λέει startup type κάντο dissabled

 

6) Reboot

 

Έτοιμος

 

TI λές ρε φίλε αυτό είνα πολύ χρήσιμο το prefetch για να τρέχουν πολύ γρηγορότερα τα προγράμματα και τα windows.Μην το σβήσεις σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε...κοίτα τι μηχάνημα έχει το παιδί και μετά έλα πές μου αν χρειάζεται το superfetch για να τρέξουν γρήγορα τα προγράμματα...

 

εκτός αν νομίζεις οτι αξίζει να φάει τον θόρυβο στην μάπα για 0.0001 milisec που πιθανόν θα ανοίγουν γρηγορότερα τα προγράμματα αν το αφήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι παραπάνω χαρακτηρισμοί είναι υπερβολικοί και θα πρέπει να αποφεύγονται σε ένα φόρουμ.

 

Επιπλέον, η συγκεκριμένη σύνθεση δεν είναι καθόλου υπερβολική. Μια χαρά είναι για ένα μηχάνημα που τώρα είναι σχεδόν κορυφή και μπορεί άνετα να τρέχει για 5 χρόνια. (Βέβαια, αυτή τη στιγμή εγώ θα προτιμούσα έναν 8400 για νέο σύστημα, αλλά κι ο Q6600 δεν είναι κάτι παράλογο).

 

Τι εννοείς "υπερβολικοί χαρακτηρισμοί και θα πρέπει να αποφεύγονται σε ένα forum"???

Δεν έγραψα τίποτα κακό ούτε κατηγόρησα - έβρισα κανέναν.

 

Απλά εντυπωσιάστηκα από το configuration και ρώτησα το παλικάρι τι χρήση θέλει να κάνει στο συγκεκριμένο τέρας....

Γιατί από όσο ξέρω ο quad core (τουλάχιστον) χρησιμοποιείται από ελάχιστες πολύ απαιτητικές εφαρμογές , και μάλιστα από τις πλέον πρόσφατες εκδόσεις τους.

 

 

Επίσης , ένα μηχάνημα με +1000 ευρώ κόστος είναι too much για τον περισσότερο κόσμο , μια που μπορεί κάποιος να προμηθευτεί PC με 450 ευρώ μαζί με το λειτουργικό και με πολύ καλές επιδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με πούλημα βλέπω ότι μπορεί να ησυχάσει ο raptor.:mrgreen:

Πως να το κάνουμε, 10000 στροφές κάνουν θόρυβο.

 

Βέβαια δεν ξέρω και πολλούς που να χρειάζονται δίσκο 10000 στροφών και να δώσουν τα 100 ευρώ που κάνει για να τον πάρουν (είναι μόλις 36 gb μην ξεχνάμε).

Με τα ίδια χρήματα παιρνουν 500άρη+ sata.

 

Οπότε χασούρα θα έχεις σίγουρα για να τον αλλάξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα απο ότι κατάλαβαμεγάλη διαφορά δέν θα δώ σε raptor για windows και εφαρμογές! να το αλλάξω και να πάρω έναν 500άρη απλό!

 

Θα το πάω π΄'ισψ στο Πλαίσιο απο δευτέρα να μου τον αλλάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα απο ότι κατάλαβαμεγάλη διαφορά δέν θα δώ σε raptor για windows και εφαρμογές! να το αλλάξω και να πάρω έναν 500άρη απλό!

 

Θα το πάω π΄'ισψ στο Πλαίσιο απο δευτέρα να μου τον αλλάξουν

Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος, σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Μόνο με μείωση των στροφών του θα γινόταν κάτι, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει μέσω software, και δεν έχει και νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...