Προς το περιεχόμενο

Abit ip35pro + E8400 !!!


kosmasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμμ ιδού το αποτέλεσμα. Θερμοκρασία απο το core temp στα ίδια πάνω κάτω. Εκει έπαιζε και πριν. Οπότε ανεβαίνει θα ανεβάσω και αλλο το fsb και θα βάλω το Dram 1:1 να κάνει μόνο του τις μνήμες χωρίς να βάλω τα timing εγώ

 

91529151ih1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
CruciaL Ballistiχ tracer 800mhz έχω. να ανεβάσω κιάλο το fsb και το dram 1:1 ?

 

Οι μνήμες παίζουν νομίζω μέχρι 900MHz χωρίς παραπάνω ρεύμα, και η cpu μέχρι τα 3800MHz-4000MHz δεν θέλει άλλο ρεύμα.

Οπότε αν θες δοκίμασε να το ανεβάσεις κιαλό να δεις που φτάνει με stock ρεύμα.

410-415-420-430-440FSB κλπ. 1:1 Ram:CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν bootare ο υπολογιστής στα 3.960 με το fsb στα 440 και 1:1 στης μνήμες :) Οπότε θέλει να αλλάξω και τα ρεύματα :) Τα γύρισα default όλα :) Προς το παρών αφήνουμε το o/c. Περιμένω πρώτα το Patch της μητρικής :) 127 βαθμούς δείχνει cpu. XAXAXA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην δόσεις ρεύμα στην cpu γιατί διάβασα ότι κάποιος τον είχε με μόλις 1,4V για 6 ώρες και τον έστειλε στον Aγιο Πέτρο:-D, οπότε για προληπτικούς λογούς μην του δόσεις παραπάνω ρεύμα.

To core temp τι δείχνει?

 

Ακόμα και στον QX9650 η Intel προτείνει max 1,25V:shock:

QX9650_RETAIL_FPO_BATCH.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 Core 1

34 Core 2

 

Περιμένω τον Vatos να μου πεί πως θα κάνω το update στην μητρική γιατί ακόμα είναι Beta το καινούριο firmware , και μετά θα ποστάρω θερμοκρασίες γιατί αυτές μπορεί να μην είναι σωστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξεκινησα το Prime

 

Εχω φτάσει στο Τεστ4 χωρίς να είναι ο επεξεργαστής σε o/c κατάσταση και εχω θερμοκρασίες

Core 1 45o

Core2 42o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι στα 4,05GHz (450χ9) Prime Stable. Απο θερμοκρασίες, το CoreTemp δείχνει idle 42-43 βαθμούς. Ψύχτρα έχω την Ultra120 extreme.

 

Bios έχω το 16b4 και μέχρι στιγμής είναι μια χαρά. Με το 14 που είχα πριν μου έκανε διάφορα κουλά (δεν ξεκινούσε, διάφορα κολλήματα) αλλά τώρα ολα OK. Αντε να δούμε πότε θα αξιωθεί η Abit να βγάλει το τελικό bios 16.

 

To PCI Express Clock γιατί να το βάλουμε 110MHz? Θα έχουμε κάποια βελτίωση στην κάρτα γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως έκανες Update την μητρική ? angeldust

 

Σήμερα μου κόλλησε ο υπολογιστής 2 φορές σε κατάσταση Idle. Δεν κουνιόταν το ποντίκι , ούτε με ctr alt + del γινόταν τίποτα. Μήπως φταίει η μητρική και θέλει Update ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοσμά, έβαλα κι εγώ τον 8200 στην Abit. Βέβαια είδα κι εγώ τα κουφά με τις θερμοκρασίες με την πρώτη, μόνο που σε μένα έδειχνε (με αέρα εννοείται) 8 βαθμούς!!! Έκανα λοιπόν ένα bios update στο 16b και είναι όλα μια χαρά... Δεν έχω ούτε κολλήματα, ούτε τίποτα. Λίγο που έπαιξα το μεσημέρι, τον πήγα @4000 και έτρεξα orthos για 25 λεπτά χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια οι θερμοκρασίες ήταν λίγο πάνω (max στιγμιαία 85) αλλά έχει πολύ ψηλό tj (105) οπότε δεν είναι πρόβλημα. Αύριο θα δοκιμάσω να τον πάω παραπάνω...

 

Κατά τη γνώμη μου, βάλε μια το 16 να είσαι οκ. Απλά έχε το νου σου, όχι update από win! Μόνο από dos... Κ αν δεν έχεις φλόπυ, έχε υπ'όψιν οτι εγώ και στις 2 το έκανα με cd (φτιάχνοντας boot cd με το nero) και πέτυχε και στις δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...