Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένη μουσική και εικόνες έναρξης τηλεοπτικών σειρών


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ειμαστε πολοι οι φαν τον tv shows και για ολα τα υπολοιπα περι σειρων υπαρχουν 100 τοπικ, σκεφτομαι να κανουμε ενα θεμα για το ποιες σας εχουν εντυπωσιασει με την μουσικη τους,. Και επειδη υπαρχουν σειρες οπως The OC που εχουν 5-6 τραγουδια ανα επεισοδιο, λεω να δωσουμε λιγο παραπανω εμφαση στο οπενινγκ και κλοσινγκ credits song, καθος και στο original score που εχουν μερικες. βεβαια μπορειτε να προτεινετε οτι θελετε, αλλα θελω οποσδηποτε favoite opening song.

 

Να πω την αληθεια δεν εχω πολυσκεφτει τις δικες μου προτασεις, πρεπει να κανω επαναληψη σε μερικες σειρες για να θυμηθο την μουσικη. Αλλα η ιδεα μου ειχε ερθει οταν ακουγα το οπεννγκ κοματι απο το John from cincinnati, einai to Joe Strummer - appleseed και η πλακα ειναι οτι αρχιζα το επεισοδιο και εβλεπα την αρχη 5-6 φορες για να ακουσο το τραγουδι! Την ιδεα την ενισχυσε η φοβερη μουσικη του dexter, βρειτε το σουντρακ οπωσδηποτε. Εκτος απο καποια παλια τραγουδια σε λατιν ρυθμους, εχει ενα καταπληκτικο original score απο daniel licht. Αν ξερει κανεις αν to track 9 - Michael C. Hall - Sometimes I wonder, υπαρχει σε εχτεντεντ βερσιον χωρις λογια, διοτι λατρευο την σκοτεινη μελωδια του. Πολλυ καλη και η μουσικη στο carnivalle απο οτι θυμαμαι στα επεισοδια, αν και δεν εχω καποιο σουντρακ. Θα ακολουθησουν περισοτερες προτασεις.

 

Για χειροτερο τραγουδι εναρξης ψηφιζο αυτο που παιζει στο one tree hill και sto The dead zone!

 

 

Επισης ηθελα να συζητησουμε για τα ποια οπενιγκ κρεντιτς σας εχουν κανει εντυποση ως vissuall creations και οχι για την μουσικη. Ενοειται οτι εδω παλι το dexter skizei. Πολλες σειρες δινουν εμφαση στην πρωτη εντυποση και παντα ρολο σε αυτο πεζουν οι εικονες και η μουσικη τον οπενινγκ κρεντιτς που αλλοστε αποτελουν σημα κατετεθεν της καθε σειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αποτελεσμα η δολοφονικη φυση του Ντεξτερ μεσω ενος απλου πρωινου ξυπνηματος και του ξεκινηματος της μερας του νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω δει αν οχι στην ζωη μου, τουλαχιστον στα χρονια που ειναι προσφατα ωστε να τα θυμαμαι

 

Αποκει και περα σαν ιδιεταιρο καλλιτεχνικο αποτελεσμα μου αρεσει παρα πολυ ο συνδιασμος της φθινοπωρινης ανθρωπινης φωτογραφιας και του υπεροχου Teardrop των Μαssive Attack στους τιτλους του House MD

 

ΥΓ. Αλλα στο φιναλε επειδη ειμαστε μαντραχαλοι και ουγκα ουγκα, Prison ρισπεκ', ειναι απιστευτα πορωτικο και "ματσο" εναρκτηριο σημα και μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον εχει στο weeds to little boxes κοματι που σε καθε επεισοδιο υπαρχει και σε μια διαφορετικη εκτελεση σε διαφορα στυλ μουσικης και επισης στα ending credits βαζουν κατι απιθανα χαβαλεδιαρικα τραγουδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Supernatural για την μουσικη που βαζει συχνα στην αρχη... Διαφορα τραγουδακια που συνδεονται ωραια με την περιληψη των προηγουμενων επεισοδιων, με αποκορυφωμα κατα την γνωμη μου αυτο

 

Γενικοτερα σαν opening theme θα συμφωνησω με το Teardrop του House M.D....

Το οποιο και εδω απλα τα εσπαγε :-)

 

Ending credits δεν μου ερχεται κανενα...Ισως γιατι οταν τελειωνει ενα επεισοδιο απο καποια σειρα που μου αρεσει, σπαζομαι και κλεινω τον VLC χωρις να δω τιτλους τελους :lol:

 

Worst opening ever το εμετικο απο το Beverly Hills 90210 με ολους τους πρωταγωνιστες να αγκαλιαζονται και να χοροπηδανε...

 

Best opening ever Simpsons δαγκωτο...Οι ατακες του Bart στον πινακα του σχολειου και το gag του καναπε δυσκολα θα ξεπεραστουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διάβασα το τόπικ αμέσως μου ήρθε στο μυαλό μια σειρά που έβλεπα μικρός: http://www.youtube.com/watch?v=LBq_dU1ltIs

Επίσης αγαπημένοι συνδιασμοί μουσικής με εικώνα είναι τα όπενινγκ από House M.D. και x-files.

Και Heroes όσων αφορά το visual κομμάτι.

Σίγουρα θα θυμηθώ αργότερα και πολλές άλλες σειρές, κυρίως από παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολλά!

Carnivale. Η εισαγωγή με τις κάρτες ταρώ και την τεχνική 2.5D (και την ωρά μουσική).

Η μουσικη ειναι του Jeff Beal ο οποίος διαθέτει ένα μερος του original soundtrack από τη σελίδα του. Το "Ben heals the girl" είναι ωραίο και κοντά στη μουσική που συνήθως πέφτει στους τίτλους τέλους.

 

Ok. Σίγουρα και του Dexter η εισαγωγή.

 

Twin Peaks. Πολύ καλή η μουσική του Badalamenti.

 

Mission Impossible. Πολύ καλό.

 

Ενδιαφέρουσα εισαγωγή είχε και το Beauty and the Beast. Κυρίως ως προς τη μουσική και το speach από τους δυο πρωταγωνιστές).

 

Μου άρεσε και η εισαγωγή από το φετινό Journeyman.

 

Επίσης απλό αλλά έξυπνο και με ωραία μουσική: Hustle.

 

Last but not least: Alias Season 04 ;)

 

Worst: Buffy the vampire slayer και Malcolm in the mIddle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ξεχασα να προσθεσω την αρχη του Angel(πολυ moody&sad οπως ο ANgel)

 

YΓ. Ψωφα μωρη Νταρλα, ψωφα...αλλα θα σε σφαξει ο Ντεξτερ θα δεις

 

 

Το Tween Peaks ειναι βιντεοκλιπ απο μονο του και δεν θα επρεπε να μπαινει στην ιδια κατηγορια με τις αλλες σειρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Battlestar Galactica, μαγευτικό

Dexter

.

.

.

και PB καλό είναι

Και του Smallville είναι ότι πρέπει για την σειρά, του Supernatural συνήθως τα σπάνε, Veronica Mars εμείς οι fans τα λατρέψαμε, και μου αρέσουν και των Journeyman, Friday Night Lights

 

και φυσικά πάντα μου άρεσαν του Alias :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dexter 2 επεισόδια έχω δει (δηλαδή μια φορά την εισαγωγή) και το τοποθετώ στην κορυφή!

House επίσης πολύ ωραίο, κυρίως λόγω κομματιού, simpsons κλασσική αξία.

Ακόμη τα lost και heroes έχουν την πιο λιτή εισαγωγή και ίσως δεν μετράν ως τέτοιες αλλά μεταφέρουν την ατμόσφαιρά άψογα (ειδικά το lost).

Όσο για το prison break δεν βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον, πολύ ρηχό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

praetorian thx για το λινκ με το carnivale. Η μουσικη του μοιαζει πολυ με του deadwood αν και στο ποιο σκοτεινο δεν νομιζεις? Και οντως τα οπενινγκ κρεντιτς με τα ταρω ηταν πολυ ομορφα. Καλη ιδεα τα λινκ Youtube/ H μουσικη του deadwood εκτος απο carnivale μου θυμιζει και firefly, alla vissually μονο το carnivale ξεχωριζει.

 

deadwood

http://uk.youtube.com/watch?v=_4xFhDC_tHc

 

firefly

http://uk.youtube.com/watch?v=LrAS20mNZUE&feature=related

 

Χμμ alias, φυσικα πως μου ξεφυγε. Απο τις πρωτες αγαπες σε σειρες και φυσικα η τζενιφερ σε διαφορα συνολακια kicking butt ηταν φοβερη εισαγωγη.

 

 

Περι House kai teardrops ναι τα καραγουσταρο και τα δυο αλλα η χρηση του κοματιου στην εισαγωγη δεν με εντυποσιασε, ισως επειδη ηθελα κατι προτοτυπο και οχι ενα γνωστο κοματι.

 

ακουσε κανεις αυτο που προτεινα, Joe Strummer "Johnny Appleseed" ??

 

John From Cincinnati Opening Credits, το προτιμο εδω το κοματι, εχει και ωραια εισαγωγη με εικονες απο παλιους σερφερ ψηφιακα τροποποιημενες

http://uk.youtube.com/watch?v=UrWZlh7DnBE

 

 

και το βιντεο του συγκροτηματος εδω

http://uk.youtube.com/watch?v=9pYwPc6UNmo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...