Προς το περιεχόμενο

Lian Li PC-V2100APLUS II Silver - Εντυπωσεις


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω αυτο το κουτι για το καινουριο συστημα που ετοιμαζω. Αυτο που με τραβηξε ειναι οι ανετοι χωροι του, η κατασκευη απο αλουμινιο και η ηχομονωση.

 

Πιστευω οτι ενα ανετο κουτι φτιαγμενο με το σωστο υλικο προσφερει καλυτερη ψυξη σε ενα συστημα και σε συνδιασμο με μια ηχομονωση μου ακουγεται ιδανικη λυση.

 

Περιμενω αποψεις και σχολια για το συγκεκριμενο κουτι και καποια διαφορετικη προταση.

Να μην ειναι πιο ακριβο γιατι αρχικα υπολογιζα 100-150 για κουτι Full.

 

Εκτος αν παρω κανενα φτηνο κουτακι και ετοιμασω μια υδροψυξη (ποσο θα κοστισει;)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

270 ευρώ αυτό το κουτί??? Τι να σου πω, εγώ δε θα το πλήρωνα... Θα είχα την απαίτηση με τόσα ευρώ να είναι κάτι τουλάχιστον πανέμορφο. Αν είναι να πας τόσο ψηλά πάρε το Tt Kandalf LCS (που έχει και υδρόψυξη) στα 249 και τελείωσες. Δε θεωρώ τη LianLi καλύτερη από τη Tt...

Από την άλλη, αν έπαιρνα αυτή την εποχή κουτί, θα πήγαινα σε stacker 831 ή 832. Ρίξε κι εδώ μια ματιά... Είναι τέρατα.

831 BLUE

831 SILVER

831 DARK SILVER

831 BLACK

832 BLACK

 

To 831 υπάρχει και σε μαύρο-πορτοκαλί και το 832 έχει και nVidia Edition μαύρο-πράσινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου πω την αληθεια αυτα που μου εδειξες δεν μου αρεσουν περισσοτερο απο το Λιαν-Λι. Βασικα δεν με ενδιαφερει η ομορφια τοσο, εξαλλου δεν θα φαινεται, αν και το Λιαν-Λι το θεωρω ωραιο κουτι.

 

Βασικα θελω να ειναι καλη κατασκευη ωστε να μην τριζει, να εχει ανετους χωρους για σωστη ψυξη και να κραταει μεσα οσο περισσοτερους θορυβους γινεται. Η εξωτερικη εμφανιση δεν με πειραζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lian Li>Silverstone>Coolermaster>Antec>Thermaltake :P

 

Γι'αυτό υπάρχουν τόσες εταιρίες, για να καλύπτουν τα γούστα όλων... :P

Εγώ τη γνώμη μου είπα! 270 για LianLi είναι πάρα πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άλλο το θέμα τιμής/εμφάνισης και άλλο ποιο είναι καλύτερο γενικότερα...

αν έλεγες από την αρχή ας πούμε πως είναι πανάκριβα ή άσχημα και δεν μου αρέσει αυτό, ασφαλώς και θα το δεχόμουν...

αλλά όχι και ότι δεν είναι ποιοτικότερα/καλύτερα/εργονομικά/κτλπ κτλπ τα κουτία της Lian Li από αυτά της Thermaltake :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαβάζεις αυτά που γράφω... Δε μίλησα πουθενά για εργονομίες κλπ, μίλησα για εμφάνιση και value for money. Δες το πάλι...

Και όταν λέω οτι θεωρώ την Tt καλύτερη από την LianLi, εννοώ σε αυτά που μου προσφέρει με τα ίδια χρήματα. Αυτό φαίνεται αν διαβάσεις οτι λίγο πριν συγκρίνω το τι παίρνεις στην Tt με λίγο λιγότερα χρήματα... Μην πιάνεσαι από τις λέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
270 ευρώ αυτό το κουτί??? Τι να σου πω, εγώ δε θα το πλήρωνα... Θα είχα την απαίτηση με τόσα ευρώ να είναι κάτι τουλάχιστον πανέμορφο. Αν είναι να πας τόσο ψηλά πάρε το Tt Kandalf LCS (που έχει και υδρόψυξη) στα 249 και τελείωσες. Δε θεωρώ τη LianLi καλύτερη από τη Tt...

 

Γι'αυτό υπάρχουν τόσες εταιρίες, για να καλύπτουν τα γούστα όλων... :P

Εγώ τη γνώμη μου είπα! 270 για LianLi είναι πάρα πολλά...

 

δεν είναι όπως με βολεύει να το δω...είναι όπως το γράφει ο άλλος :-)

 

αν εσύ διαβάζεις εδώ κάτι για απόδοση/τιμή τότε εγώ είμαι τυφλός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το αρχικό ερώτημα του SagoniasSlutRos:

το κουτί έχει καλούς χώρους και ευελιξία ενώ τα περισσότερα μειονεκτήματα που αναφέρονται από χρήστες στο internet μάλλον φταίει ότι δεν ασχολήθηκαν οι ίδιοι

 

δεν έχει reset button, μόνο power

στο κάτω δωμάτιο μπορεί να χωρέσει w/c με ακόμη και 2χ2 120mm ψυγείο αφαιρώντας τα διαχωριστικά

και phase βάζουν πολλοί αφαιρώντας το μηχανισμό από το κουτί του (το κουτί του Lightspeed το έχει φτιάξει πάλι η lian li ούτως ή άλλως) και βάζοντάς το στο κάτω δωμάτιο

με extra πλακέτα παίρνει και 2 psu - αναφορικά το λέω εντάξει

αν και είναι από τα μόνα που πέρα από διαστάσεις κουτιού και διαστάσεις mobo αναφέρουν και διαστάσεις psu, παίρνει όποιο psu θέλεις ακόμη και αν υπερβαίνει την τιμή που δίνουν στις προδιαγραφές

για 1 psu μπορεί να μπει και κάτω και κολλημένο στην οροφή του οριζόντιου διαχωριστικού για να μπορείς να βάλεις ψυγείο 1χ3 120mm στο κάτω δωμάτιο

η ηχομόνωση δεν είναι τόσο για ηχοαπορρόφηση και δεν κάνει δουλειά από αυτήν την άποψη αλλά περισσότερο για αντικραδασμική δράση

με λίγα λόγα επειδή είναι αλουμινένιο το κουτί, αυτό δεν είναι κι ότι καλύτερο για το θόρυβο εάν κάτι τραντάζεται πάνω του αφού το μέταλλο θα λειτουργεί παρόμοια με τον τρόπο που λειτουργούν οι καμπάνες, το διαπασών, χορδές και γενικά ότι είναι από μέταλλο

με το υλικό πάνω δεν θα τραντάζονται τα πλαινά αλλά και πάλι πρέπει να έχουν μπει ωραία οι σκληροί, τα ανεμιστηράκια κλπ αλλιώς πάλι θα μεταδίδονται οι κραδασμοί

η μητρική μπαίνει ανάποδα και το κουτί ανοίγει από δεξιά, αυτό μάλλον είναι πιο βολικό

το πορτάκι βγαίνει αν θες, για να μην το ανοιγοκλείνεις για τα dvd κλ

το πορτάκι κάνει αρκετό θόρυβο γιαυτό θέλει ένα τσοχάκι εκεί που κλείνει γιατί δημιουργείται ο κραδασμός που είπα πιο πριν και τη νύχτα θα ακούγεται αρκετά

από ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλό και φαίνεται αυτό σε πολλά σημεία αν και όλα σχεδόν τα κομμάτια είναι εμφανές ότι έχουν φτιαχτεί με συγκεκριμένη πολύ απλή μέθοδο παραγωγής, δίπλωμα φύλλων δλδ, ακόμη και οι βάσεις για τα ανεμιστηράκια με δίπλωμα έχουν φτιαχτεί

επίσης έρχεται με διάφορα αξεσουάρ, λαστιχάκια για τις ρόδες, εργαλειάκι για βίδωμα, βίδες, βίδες, βίδες, πλαστικά για τα καλώδια, δεματικά, ένα ξεπερασμένο backplate για servers (ένα παλιό socket)

η ηχομόνωση μπορεί να έχει πάρει αέρα μέσα αλλά αυτό είναι φυσιολογικό και απλά θέλει να βγάλεις αέρα

δεν έχει κάποιες θέσεις για ανεμιστηράκια που θα βρεις μόνο σε νεότερης κατασκευής κουτιά, όπως ανεμιστήρες πίσω από τις 5.25

το κουτί προσφέρεται για μόντες, γενικά τα lian li είναι τα πιο πολύμονταρισμένα κουτιά και μπορείς να βρεις πολύ υλικό για w/c κλπ

 

όταν βγήκε δεν το συζητάμε ήταν έτη φωτός καλύτερο, τώρα σιγά σιγά και οι υπόλοιπες εταιρίες αρχίζουν και φτιάχνουν καλύτερα κουτιά όμως

δες και το 2000 που είναι πιο φθηνό, ή το προηγούμενο και φθηνότερο 2100, δες και τα coolermaster stalker και cosmos, όλα αυτά είναι όλα φθηνότερα και επίσης καλά

αν μιλάμε για λειτουργικότητα και μάλιστα χωρίς κάτι που απαιτεί πολύ χρήσιμο χώρο όπως w/c κλπ δεν νομίζω ότι χρειάζεται το συγκεκριμένο οπωσδήποτε, υπάρχουν και άλλα καλά κουτιά

κατά καιρούς βγαίνουν και καλές απομιμήσεις, εγώ είχα πάρει ένα αντίγραφο του πρώτου stalker στη μισή τιμή και η μόνη διαφορά ήταν ότι δεν έπαιρνε e-atx, κατά τα άλλα η ποιότητα κατασκευής ήταν ίδια, πάρα πολύ καλή και το χαίρομαι

αν θες κάτι άλλο για το συγκεκριμένο κουτί ρώτα, τα lian li τα ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys.

O καθένας είναι ελεύθερος να έχει την γνώμη του αλλά όχι να ρίχνει το επίπεδο της συζήτησης σε flame επίπεδο.

[multiple posts deleted]

 

 

Ontopic

 

Το Lian Li PC-V2100APLUS που επέλεξες είναι ίσως ένα από τα καλύτερα pc cases παραγωγής (αν όχι το καλύτερο) αυτή τη στιγμή, σε air flow, θερμοαπαγωγή, επίπεδα θορύβου, εργονομία, ποιότητα κατασκευής, αντοχή στο χρόνο και χώρους τοποθέτησης υποσυστημάτων. Τομείς που άλλες εταιρείες αγνοούν ή επέλεξαν να αγνοούν λόγω κόστους μελέτης κατασκευής, ή μαρκετικής στρατηγικής.

Προσωπικά, εταιρείες επιπέδου Tt δεν τις τοποθετώ καν σε συζήτηση για pc casing.

 

Η ομορφιά είναι υποκειμενικό θέμα αλλά για κάποιους (συμπεριλαμβανομένου και του υποφαινόμενου) ή λιτότητα των συμμετρικών γραμμών και του άριστου φινιρίσματος της υδροκοπής σε 2,3mm ανοδιωμένου αλουμινίου παραμένει σε διαφορετικό επίπεδο εμφάνισης από τα φανταχτερά χρώμματα σε πλαστικά.

 

Τώρα, σαν εναλλακτική επιλογή -στα ~215Ε- μπορείς να αποκτήσεις το PC-V2000A με αξίσου άριστες επιδόσεις στους παραπάνω τομείς.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...