Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε τι;


george-joanna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα pc το οποίο το χρησιμοποιώ για σερφαρισμα αλλά και για τον εξομοιωτή F-16, Falcon 4. Παλιό παιχνίδι μεν αλλά με όλες τις αναβαθμίσεις που έχει υποστεί μου δημιουργεί προβλήματα όταν γίνονται εκρήξεις κλπ ή όταν σε on line παιχνίδι συμμετέχουν πολλά άτομα. Δεν ξέρω αν φταίει η κάρτα γραφικών κυρίως η το router.

 

Η ταυτότητα του pc είναι:

 

CPU Type DualCore Intel Pentium D 940, 3200 MHz (16 x 200)

Motherboard Name ASRock 775Twins-HDTV v2.0 PCI EXPRESS

Memory 2 X DDR2 1024MB 266MHz 4-4-4-12-15 (MAX 333mhz) (single channel)

OS Name Microsoft Windows XP Professional

Hard Disk Name Barracuda 7200.7 SATA 80013 80GB

Video Adapter NVIDIA GeForce 6500 (512 MB)

Network Adapter ULi PCI Fast Ethernet Controller

Interface Type Ethernet

Connection Speed 100 Mbps

Router WBR 3407A Wireless ADSL VPN LEVEL ONE

Τροφοδοτικό: MEIJI 550 ATX DUAL FAN (TOTAL OUTPUT 550W)

Ταχύτητα ADSL: 2MB (Συνήθως έχω 1600-1700kbps με ping απο 60 εως 110)

 

 

O πύργος έχει 2 μπροστινά ανεμιστηράκια και ένα πλαινο που βάζουν και ένα στο πάνω μέρος και δύο πίσω που βγάζουν συν το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικού. Πρόβλημα θερμοκρασίας δεν έχω. Αυτό που μου συμβαίνει μερικές φορές είναι ότι όταν κουνηθεί ο πύργος τότε υπάρχει περίπτωση να μου κάνει restart κι έχω την εντύπωση ότι φταίει το βάρος της πλεξούδας καλωδίων με κάποια επαφή.

 

Αυτό που είχα στο νου μου να αλλάξω είναι motherboard - κάρτα γραφικών και πιθανόν επεξεργαστή.

 

Ηθελα να ακούσω γνώμες για το τι να προσέξω και κάποιες συμβουλές.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στο μάτι 8800GTX ή 3870 αλλά έχω την εντύπωση ότι με χαντακώνει και η motherboard και δεν εκμεταλλεύομαι και τις μνήμες όπως θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πεταμένα λεφτά η 8800 GTX αυτή την στιγμή...

η καλύτερη δυνατή επιλογή imho είναι η HD3850 512mb μην σου πω HD3650 όπως είπε ο Commentator, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω αυτό το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σέβομαι αυτό που εννοείς αλλά θέλω να τα αλλάξω ουσιαστικά όλα σιγά σιγά οπότε αν ειναι να αλλάξω κάρτα έλεγα να έπαιρνα μια πιο καλή για να αλλάξω στην πορεία m/b και μετά και επεξεργαστή...

 

Ανάλογα πως θα τρέχει και το παιχνίδι. Ειναι σπαστικό να αργεί να φορτώσει ή να κάνει σπασίματα και διακοπες σε εκρήξεις και γρήγορες εναλλαγές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω, λόγω χρόνου...

 

Ως προς motherboard δεν έχω καθόλου ιδέα... Αυτή που έχω ούτε dual channel δεν υποστηρίζει. :-(

 

Δοκίμασα το fraps και μου δείχνει max 60 και σε δύσκολες ...καταστάσεις πάει 5!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...