Προς το περιεχόμενο

Εσβησα τα cashes....


agpol07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εκανα την εξης μ@@@ια..

Κατι ηθελα να φτιαξω για ενα προγραμμα κ διαβασα σε ενα forum και ελεγε καποιος σβηστε τα cashes και απο το system/library και απο το ~/user/library και εγω το εκανα. Αλλα τωρα δεν ανοιγει το mac μου!!!:-D

μου βγαζει το μηλαρακι στην αρχη αλλα δεν μπορει να μπει...

Τι κανω???? heeeeeelp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Bάλε το δισκάκι του MacOS στο drive και επανεκκίνησε τον Mac σου κρατώντας πατημένο το C (έτσι ώστε να κάνει boot από το optical drive).

 

Αφού επανεκκινήσει, από το μενού Installer διάλεξε το Disk Utility.

 

Από το Disk Utility διάλεξε τον δίσκο του ΜacOS, στη συνέχεια διάλεξε First Aid και μετά Repair Disk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα αλλα τιποτα. Appears to be ok μου εβγαλε.

εκανα και repair permissions. Αλλα μετα παλι τα ιδια.. Ξεκιναει δειχνει το μηλαρακι με το στρογγυλο να φορτωνει απο κατω μετα μου δειχνει λιγο τον κερσορα σε μπλε φοντο, μετα παλι το στρογγυλο να φορτωνει κ ολο τα ιδια ..

Δεν υπαρχει τροπος με το terminal να τα βαλω παλι πισω στο φακελο cashes απο το trash που ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα.

Μου φαίνεται όμως πολύ περίεργο να δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα μόνο και μόνο επειδή έσβησες τα cache από τον δίσκο.

 

Φοβάμαι ότι πας για re-install. Επειδή δεν μου'χει τύχει δεν ξέρω αν μπορείς να επανεγκαταστήσεις το MacOS πάνω από το παλιό ή αν πρέπει να σβήσεις το παλιό για να ξαναβάλεις το λειτουργικό... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δηλαδη θα χασω και τα αρχεια μου???

 

Όπως έγραψα παραπάνω, δεν ξέρω αν θα τα χάσεις, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά ούτε να σου γράψω ανακρίβειες.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις μάλλον είναι το Αrchive & Install - με την επιλογή Preserve Users And Network Settings έτσι ώστε να μην χάσεις τίποτα.

 

Διάβασε τα παρακάνω άρθρα:

 

Πρώτα αυτό: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=25392 (λίγο κάτω από τη μέση έχει ειδικό κεφάλαιο Reinstall Mac OS X)

 

Μετά αυτό: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=301239 (Ηow to back up and restore your important Mac OS X 10.4 files)

 

Kαι τέλος αυτό: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=107120 (About the Archive And Install feature).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω για τη βοηθεια..

Θα σκεφτω και θα πραξω αναλογως. Για Format ειμαι στανταρ αλλα δεν ξερω ακομα ποιο να κανω. Οι μ@@ιες πληρωνονται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις το Archive & Install (με την επιλογή να κρατήσεις τις ρυθμίσεις των χρηστών) δεν θα σβηστεί κανένα αρχείο. Οπότε προχώρα το άφοβα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν μπορείς να μπεις σε Safe Mode και να το διορθώσεις από εκεί.

 

Ποιό πρόγραμμά σου είχε πρόβλημα και "καθάρισες" την cache?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με safe mode αλλα τιποτα. Το mira μου εβγαζε προβλημα (το πατουσα μια φορα και αυτο εβλεπε 2πλά κ 3πλά). Και πηγα εγω ο χασαπης και χρραααπ, παρτα cashes.. xaxa.

Επειδη βιαζομουνα καθως χρειαζομουν το mac μου εκανα clean install (δεν προλαβατε να μου επιδειξετε το archive and install το οποιο εγω χωρις να το πολυ ψαξω νομιζα οτι κραταει μονο τις ρυθμισεις). Τωρα κανω recovery μπας και βρω τιποτα!!! Θα δειξει.. Σας ευχαριστω παντως παιδες για τις υποδειξεις.. Δεν πειραζει αρκει να μαθαινουμε απο τα λαθη μας (ξερεις.. προσπαθω να παρηγορηθω!!!)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...