Προς το περιεχόμενο

Laptop ή Desktop;


diabaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα!!! Έχω desktop το οποίο βέβαια εχει αρχίσει να παλιώνει αλλά προς αντίδραση όλων (έρευνα έδειξε οτι το 60% προτιμά το desktop) θα πάρω laptop!!! Πάντως συνεχίστε να γράφετε αν θέλετε απόψεις, αν υπάρχουν αλλες βέβαια, γιατι ποιος ξέρει!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως SL9S9 για το πληκτρολόγιο που λές, σε περίπτωση που το laptop το έχεις σπίτι μπορείς να συνδέσεις ενα κανονικό πληκτρολογιου με usb και να γλιτώσεις τις δυσκολίες!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από πληκτρολόγιο μπορείς να πάρεις και ένα ποντίκι... Και ένα σκληρό γιατί αυτός που έχει θα είναι μικρός!!! Θες και μια οθόνη όμως, να βλέπεις καμια ταινία.... Αλλά μετά οι οι 24 ίντσες είναι μεγάλες για τη vga του φορητού! Παίρνεις μια pci-e και μόλις μαζέψεις τα χρήματα για mobo, case, cpu, ram, psu, φτιάχνεις το σταθερό που έπρεπε να έχεις φτιάξει ήδη... :P;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το desktop ειναι pc,το λαπτοπ ειναι δειγμα απο pc.

 

μουχαχαχα :lol:σωστός!

 

εγώ laptop έχω ως δεύτερο για όπου πάω και το χρειάζομαι. Σπίτι μόνο desktop.

Δεν έχουν ακόμα τα balls να κοιτάξουν στα μάτια τα σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 λαπτοπ και ενα σταθερο και αν παρω υπολογιστη παλι λαπτοπ θα παρω.Ο λογος ? Πρακτικοτητα και δεν ειμαι gamer.Τα σημερινα λαπτοπ εκτος απο παιχνιδια μπορουν αξιοπρεπεστατα να κανουν και βαριες δουλειες όπως encoding κτλ κτλ.Τωρα για αυτο που λεχθηκε παραπανω οτι δεν μπορεις να δεις ταινια η γνωμη μου ειναι οτι σε ενα 17αρι λαπτοπ βλεπεις πολυ καλα ταινια απλα τωρα εχουν παλαβωσει πολλοι και βαζουν στα πισι τους οθονες μεγαλυτερες και απο αυτες που εχουν στο σαλονι τους οι οποιες κατα βαση απεθυνονται σε επαγγελματιες οπως μηχανικους,αρχιτεκτονες,γραφιστες και παει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός Stefanos. Νομίζω οτι ένα laptop μπορεί να καλύψει πολλές ανάγκες πια. Βέβαια σωστό είναι και η δυσκολία αναβάθμισης μιας και η ταχύτητα της τεχνολογίας επιβάλλει αναβαθμίσεις. Κάπου παντως διάβασα οτι στον κόσμο οι πωλήσεις τον laptop εχουν ξεπεράσει κατα πολύ τις πωλήσεις των desktop. Στην Ελλάδα όμως τα πράγματα είναι αντίθετα ακόμα! Καλα τόσο φανατικοί gamers είμαστε???:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν ο zx spectrum 128 (1985 περίπου). desktop
  • Ο δεύτερος ήταν Schneider PC (8088) με κίτρινη οθόνη μονόχρωμη. desktop
  • Ο τρίτος ήταν HUYNDAI 286 με σκληρό δίσκο 20 MB και οθόνη 14 πράσινη VGA. desktop
  • Ο τέταρτος ήταν ένα 386 tower από το big city. desktop
  • Ο πέμπτος ήταν ένα amd k5 στα 433mhz. desktop
  • Ο έκτος amd k6 στα 500 mhz. desktop
  • Ο έβδομος amd athlon 1,2ghz. desktop
  • Ο όγδοος amd sempron 2800+(1.61ghz). desktop
  • Ο ένατος toshiba satellite που κέρδισε σε λοταρία η γυναίκα μου.laptop

Δεν έχω δώσει φράγκο στη ζωή μου για φορητό, παρόλο που ασχολούμαι επαγγελματικά με την πληροφορική από το 2000.

 

Μόνο για μούρη είναι το laptop, ενώ η φορητότητα είναι ευχή και κατάρα.

Το ότι μπορείς να το κουβαλάς δεν σημαίνει ότι αν σου πέσει κάτω θα ξαναδουλέψει ποτέ.:devil:

Πολύ αργοί δίσκοι σε σχέση με την αντίστοιχη τεχνολογία των desktop.

ΤΟ ΠΙΟ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ LAP-TOP.:cry:

Αν το ακουμπήσεις πάνω στα πόδια σου για να δουλέψεις, φράζεις τους αεραγωγούς και τα ανεμιστηράκια και το ρημάδι υπερθερμαίνεται....

Μόνο ένα μοντέλο της ACER έχω δει με τους ανεμιστήρες από πάνω , ανάμεσα στην οθόνη και στο πληκτρολόγιο. Αυτό είναι lap-top.

Όλα τα άλλα είναι desk-top γιατί μόνο πάνω σε γραφείο μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις...:fear:

 

Τέλος , ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥΣΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ δεν έχει σκεφτεί να φέρει το πληκτρολόγιο προς τα κάτω και να μη βάλει touch pad στο ρημάδι.

Έχουν πιαστεί τα χέρια μου για να φτάσω τα κωλοπλήκτρα....:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...