Προς το περιεχόμενο

bootloader για XP+Vista


Pontiac 62

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα την βοήθεια ενός φίλου που έχει εγκατεστημένα στον υπολογιστή του XP αλλά και Vista και κάνει dual boot να μου γράψει αυτά που περιέχει το bo:fear:ot.ini txt ξια να τα περάσω και στο δικό μου γιατί τα σκάλιζα και τα έχω κάνει λίγο..μανακία.Το txt αυτό βρίσκεται αν πάτε ο υπολογιστής μου δεξί κλίκ ιδιότητες για προχωρημένους εκκίνηση και αποκατάσταση ρυθμίσεις επεξεργασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista δεν χρησιμοποιούν το boot.ini, αλλά κάποιο άλλο αρχείο binary και έχουν διαφορετικό boot loader editor που τον εκτελείς από command line με παραμέτρους για να πειράξεις τις εγγραφές (δεν μπορείς να μπεις κατευθείαν στο αρχείο και να πειράξεις τις ρυθμίσεις).

Αν έχει dual boot τότε δεν χρησιμοποιείται καθόλου το boot.ini αλλά ο boot loader των vista που είναι πιο καινούργιος.. Περισσότερα θα βρεις στο site της Microsoft κάνοντας αναζήτηση με πχ vista boot loader...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν boot loader και μαλιστα δωρεαν που κανουν τη δουλεια που θελεις. Το εχει δοκιμασει ο αδελφος μου και δουλευει μια χαρα. οταν τον δω θα ρωτησω. μεχρι τοτε search google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista δεν χρησιμοποιούν το boot.ini, αλλά κάποιο άλλο αρχείο binary και έχουν διαφορετικό boot loader editor που τον εκτελείς από command line με παραμέτρους για να πειράξεις τις εγγραφές (δεν μπορείς να μπεις κατευθείαν στο αρχείο και να πειράξεις τις ρυθμίσεις).

Αν έχει dual boot τότε δεν χρησιμοποιείται καθόλου το boot.ini αλλά ο boot loader των vista που είναι πιο καινούργιος.. Περισσότερα θα βρεις στο site της Microsoft κάνοντας αναζήτηση με πχ vista boot loader...

 

Το σημειωματάριο boot.ini βρίσκεται στα XP.Μπορείς να μου γράψεις τα περιεχόμενα του,αν έχεις dual boot XP+Vista;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.

;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

;

[boot loader]

timeout=5

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /FASTDETECT /NoExecute=OptIn /usepmtimer

 

Ορίστε το boot.ini

Όπως βλέπεις αν έχεις και vista πρέπει να τρέξεις το bcedit.exe με παραμέτρους για να αλλάξεις τον Boot loader των vista.

 

Αυτό το boot ini είναι πειραγμένο από τον boot loader των longhorn που έστησα dual boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...