Προς το περιεχόμενο

Creative X-Fi, τελικά ποια;


myst77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

θέλω να αγοράσω κάρτα ήχου X-Fi αλλα τελικα λίγο μας τα μπερδεύει η Creative με τα μοντέλα

 

Τη θέλω και για games και για μουσική. Τα μοντέλα είναι:

 

1) X-Fi Xtreme Audio PCI Express

http://gr.europe.creative.com/products/product.asp?category=1&subcategory=208&product=16770

 

2) X-Fi Xtreme Gamer

http://gr.europe.creative.com/products/product.asp?category=1&subcategory=208&product=15853

 

3) X-Fi XtremeMusic

http://gr.europe.creative.com/products/product.asp?category=1&subcategory=208&product=14066

 

Ποιές είναι οι διαφορές τους, έχουν τον ίδιο επεξεργαστή και απλά αλλάζουν οι συνδέσεις και το software ;

Σαν να μου φαίνεται ότι είναι το ίδιο και απλά η X-Fi XtremeMusic είναι το πιο "πλήρες" πακέτο

Ποια είναι η καλύτερη;

 

Θα προτιμούσα σύνδεση PCI-Express αλλα αν κάποιο από τις άλλες 2 είναι πιο βελτιωμένη πάω και σε PCI

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την x-fi extreme gamer στα vista.Η καρτουλα ειναι απλα τρομερη.Το μονο προβλημα ειναι οτι σε μερικα παιχνιδια που υποστηριζουν eax και η x0fi xtreme gamer υποστηριζει θελει να κατεβασεις ενα προγραματακι που λεγεται creative x-fi alchemy και να δωσεις τη θεση που βρισκεται το παιχνιδι μεσα στα windows.Αλλιως το eax δεν λειτουργει.Τα καλα ειναι απειρα...μπορεις να παιξεις ολα τα παιχνιδια σε very high audio processing..Επισης με τοο προγραμα creative console launcher οταν π.χ. βλεπεις ταινιες το οριζεις σε entertainment mode otan paizeis paixnidia se game mode kai gia dimiourgia ixou se audio creation mode.Βεβαια για να ανακαλυψεις τις πληρες δυνατοτητες τις καρτας χρειαζεσαι 5.1 ή 7.1 surround system..αυτα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ότι είδα αποκλείω την X-Fi xtreme audio που φαίνεται να είναι μια "πετσοκομένη" έκδοση των άλλων 2

 

μάλλον πάω για την X-Fi XtremeMusic που φαίνεται να είναι ίδια με την Gamer και απλά έχει επίχρυσες επαφές και όχι πλαστικές + κάποιες μικρολεπτομέρειες παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω, γιατί να δώσεις τόσα λεφτά για μια κάρτα ήχου

Που χωρίς παρεξήγηση είναι για άσχετους…

Αν θες πραγματική ποιότητα ήχου δεν θα πάρεις μια Creative αλλά μια επαγγελματική κάρτα ήχου

Που είναι και πολύ πιο φθηνή!

 

Για παράδειγμα η Creative έχει τις X-FI για να χαιρόμαστε αλλά για τους πιο ψαγμένους

«επαγγελματίες» έχει και τις E-MU

 

Εγώ θα πρότεινα μια M-AUDIO 2.1 με αυτά τα Monitors μιας και ο πραγματικός ήχος είναι στα 2.1 και όχι στα 7.1

Αλλά αν θες 7.1 πάρε 7.1

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Υ.Γ: Στα ηχεία θα τα σκάσεις αλλά θα κλάνεις πάνω σου κάθε φορά έστω και αν ακούς τον ήχο των windows…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καποιος θελει και EAX για τα παιχνιδια και αρκετα ποιοτικο ηχο για μουσικη αν εχει καλα ηχεια 5.1/7.1?

Και ολα αυτα σε μια λυση που μπορει να μην ειναι φτηνη για αυτα που προσφερει αλλα τουλαχιστον σιγουρα πολυ πιο φθηνη απο μια επαγγελματικη καρτα ηχου;

Η Μ-Audio εχει πολυ καλες καρτες για μουσικη αλλα μεχρι εκει αν δεν απατωμαι..Ο φιλος ειπε οτι την θελει ΚΑΙ για games ΚΑΙ για μουσικη οποτε η Creative ειναι μονοδρομος..

 

Οπως και να το κανουμε ειδικα για τα παιχνιδια η Creative εχει δημιουργησει ενα μονοπωλιο στην αγορα με τα προτυπα της,που ελπιζουμε να αλλαξει με τα Vista αλλα προς το παρων δυσκολο το βλεπω να βρισκει ανταγωνιστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε περίπού έτσι είναι με μια διαφορά: Αν αφαιρέσεις το x-fi που δεν υποστηρίζεται από όλα τα παιχνίδια, και τα έξτρα χρήματα που πληρώνεις γι' αυτό, νομίζω μια μέση λύση (και η καλύτερη imo για mainstream users) είναι η maudio revo5.1. Για μουσική ταινίες και παιχνίδια προσφέρει το απαραίτητο offloading του επεξεργαστή χωρίς υποχωρήσεις στην ποιότητα με 60-70 ευρώ. Μου φαίνεται άριστη επιλογή.

Η creative έχει βγάλει και τις e-mu αλλά ο μέσος χρήστης δεν θα καταλάβει ποτέ γιατί πλήρωσε 100-150-300 ευρώ για μια τέτοια κάρτα. Εκτός αν ξέρει τι σημαίνει asio, zero-latency, vst effects κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση Audio έχει άλλη μονάδα επεξεργασίας σε σχέση με την έκδοση Gamer. Βασικά προσπαθεί μέσω software να μοιμηθεί τις λειτουργίες της Gamer. Οπότε είναι πασιφανές πως η 2η είναι αρκετά καλύτερη στα games και επιβαρύνει λιγότερο την CPU του Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε περίπού έτσι είναι με μια διαφορά: Αν αφαιρέσεις το x-fi που δεν υποστηρίζεται από όλα τα παιχνίδια, και τα έξτρα χρήματα που πληρώνεις γι' αυτό, νομίζω μια μέση λύση (και η καλύτερη imo για mainstream users) είναι η maudio revo5.1. Για μουσική ταινίες και παιχνίδια προσφέρει το απαραίτητο offloading του επεξεργαστή χωρίς υποχωρήσεις στην ποιότητα με 60-70 ευρώ. Μου φαίνεται άριστη επιλογή.

Η creative έχει βγάλει και τις e-mu αλλά ο μέσος χρήστης δεν θα καταλάβει ποτέ γιατί πλήρωσε 100-150-300 ευρώ για μια τέτοια κάρτα. Εκτός αν ξέρει τι σημαίνει asio, zero-latency, vst effects κλπ.

 

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες αλλωστε τα ιδια λεμε πανω κατω. Και σιγουρα δεν ειναι η X-ram ο λογος που θα επερνα μια Creative..

Τα EAX προτυπα ομως ειναι ενας λογος για να θαυμασεις τα παιχνιδια με πολυ καλυτερο ηχο. Φυσικα και δεν υποστηριζεται απο ολα τα παιχνιδια αλλα σιγουρα απο ολα τα καλα και σοβαρα και ο ηχος γινεται πολυ καλυτερος μεσω του προτυπου..Απλα ολα αυτα θα ηταν στην στανταρντ τιμη αν υπηρχε ανταγωνισμος ενω τωρα τιμολογει οπως θελει η εταιρεια..

Η M-audio ειναι αριστη επιλογη. Ειδικα για καποιον που δεν ασχολειται με τον ηχο στα παιχνιδια. Απλα επειδη το ανεφερε και το ζητησε ο OP το ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS PRO 7.1. Ακούγοντας παλιά κομμάτια (ακόμη και γραμμοφωνήσεις) μπορώ να βεβαιώσω ότι το Audio Clean-up του EAX είναι εκπληκτικό. Κομμάτια που δεν ακούγονται μεταμορφώνονται κυριολεκτικά. Το πιο αποδοτικό χαρακτηριστικό της κάρτας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρίν καιρό πήρα την X-Fi xtream music. την προτίμησα λόγω creative που έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία και για να "χαίρομαι" όπως είπε πολύ εύστοχα ο NOP$TRIM. χειρότερη αγορά δεν πρέπει να έχω κάνει ποτέ μου. στα xp μια ζωή είχα πρόβλημα. πολλές φορές έχανε την επαφή της με το λειτουργικό. αν καμία φορά έκανα δουλίτσες στο κουτί και τύχαινε να την βγάλω και να την ξανακουμπώσω, είχαμε δράματα μέχρι να βρεί πάλι τον ειρμό της. καλά που έχω vista πλέον και γλίτωσα τα προβήματα.

 

είναι δυνατόν μια κάρτα τέτοιας αξίας να μην έχει απο μόνη της έξοδο optical kai coaxial? ίσως για να σε βάλει στη διαδικάσία να αγοράσεις έξτρα το module για spdif. όταν κυκλοφόρησε και την πήρα βέβαια δεν μου ήταν αισθητή η απουσία ψηφιακής εξόδου.

 

για μένα και για τη χρήση που της κάνω που μόνο επαγγελματική δεν είναι, όσον αφορά τις x-fi δεν αξίζει καμία. υπάρχουν αξιολογότατες κάρτες στην αγορά που στοιχίζουν πολύ λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καποιος θελει και EAX για τα παιχνιδια και αρκετα ποιοτικο ηχο για μουσικη αν εχει καλα ηχεια 5.1/7.1?

Και ολα αυτα σε μια λυση που μπορει να μην ειναι φτηνη για αυτα που προσφερει αλλα τουλαχιστον σιγουρα πολυ πιο φθηνη απο μια επαγγελματικη καρτα ηχου;

Η Μ-Audio εχει πολυ καλες καρτες για μουσικη αλλα μεχρι εκει αν δεν απατωμαι..Ο φιλος ειπε οτι την θελει ΚΑΙ για games ΚΑΙ για μουσικη οποτε η Creative ειναι μονοδρομος..

 

M-AUDIO Revolution 7.1 Youʼll also enjoy robust gaming experiences with popular 3D audio technologies such as Sensaura, EAX, DirectSound, and A3D.

 

Γιατί η Creative να είναι μονόδρομος;

 

Η Creative είναι πραγματικά για άσχετους ρε παΐδια!

Γιατί να δώσεις τα λεφτά σου σε μια κάρτα τέτοια και όχι σε επαγγελματική;

Αν ρωτήσετε άνθρωπο που ασχολείται με τον ήχο θα γελάσει με την Creative

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω πήρα το καλοκαίρι την SoundBlaster X-Fi Platinum Champion , και έχω βρει την υγειά μου πραγματικά. Σε ταινίες σε MP3 σε παιχνίδια είναι πάρα πολυ καλή... Δεν ξέρω γιατί πολύ κατακρίνουν την Creative αλλά πιστεύω πως δεν είναι τυχαίο να κρατεί τα ηνία της αγοράς στην αγορά καρτών.... Προσωπική άποψη πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...