Προς το περιεχόμενο

Ενωση Avi με srt και κόψιμο της ταινίας


polonos1313

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρα!!!!

Έχω μια ταινία avi και θέλω να ενσωματώσω το αρχειο των υποτίτλων (srt) έτσι ώστε να γίνουν ένα.Έχω το πρόγραμμα AviSub και φορτώνω το αρχείο avi και μετα το srt και πατάω Generate subed avi και μου βγάζει το εξής μήνυμα "seems that DivxMux Cannot handle this avi...Sorry!".Ξέρετε μήπως τι πρέπει να κάνω για να τα ενώσω με το AviSub???

Και αν όχι μπορείτε να μου προτεινετε κάποιο άλλο???

Επίσης αφού ενώσω τους υπότιτλους θέλω να βγάλω τα πρώτα 20 λεπτά της ταινίας.Ποιο πρόγραμμα πρέπει να χρησιμοποιήσω για να κόψω την ταινία??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ενσωματώσεις υποτίτλους σε avi και να παραμείνει avi, χρησιμοποίησε ή το VirtualDub (free) ή το WinAvi Video Converter (share) ή το AVIAddXSubs (είναι παρόμοιο με το Avisub).

Δες τους οδηγούς "ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΥΠΟΤΙΤΛΩΝ ΜΕ ΤΟ VIRTUALDUB" και "ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΥΠΟΤΙΤΛΩΝ ΜΕ ΤΟ WINAVI VIDEO CONVERTER".

Για να κόψεις κομμάτι της ταινίας μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίσης το VirtualDub.

Δες τον οδηγό "ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΟ VIRTUALDUB".

Τους οδηγούς θα τους βρεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια....κατεβασα ταινια avi,και τους αωτιστοιχους υποτιτλους,θελω να ενωσω τους υποτιτλους με την ταινια,και να τους κανω εξαγωγη σε dvd(vob),για να παιξω την ταινια,σε ps3ή εστω σε dvx file αλλα να παιζουν και οι υποτιτλοι....ευχαριστωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια....κατεβασα ταινια avi,και τους αωτιστοιχους υποτιτλους,θελω να ενωσω τους υποτιτλους με την ταινια,και να τους κανω εξαγωγη σε dvd(vob),για να παιξω την ταινια,σε ps3ή εστω σε dvx file αλλα να παιζουν και οι υποτιτλοι....ευχαριστωωωω

Για να ενσωματώσεις υποτίτλους σε avi και να το μετατρέψεις ταυτόχρονα σε DVD, χρησιμοποίησε ή το WinAvi Video Converter (share) ή το ConvertXtoDVD (share) ή το DVDFlick (free).

Δες τους οδηγούς "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ DVD ΜΕ ΤΟ WINAVI VIDEO CONVERTER" και "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ DVD ΜΕ ΤΟ CONVERTX TO DVD", από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με το AviSub όταν φορτώνω το αρχείο avi και μετα το srt και πατάω Generate subed avi , μου βγάζει το εξής μήνυμα "seems that DivxMux Cannot handle this avi...Sorry!"????Το ίδιο μου έκανε και με το AVIAddXSubs.Kastel ακολούθησα τα βήματα απο τα pdf σου και με το VirtualDub θέλει 10 ώρες!!!!

Με το AviSub άκουσα οτι κάνει 10 λεπτά.Πώς θα το κάνω να δουλέψει????

 

 

Δοκίμασα και το Winavi video Converter και το νέο βίντεο που δημιουργείτε δεν έχει υποτιτλους.Κατα την ενσωμάτωση δεν βγάζει κάτω δεξιά το πράσινο βελάκι του vobsub αλλα το εικονίδιο Divx settings manager.Έχω εγκατεστημένο το K-lite codec pack.Μήπως φταίει κάποια επιλογή του codec pack???

 

 

Οταν χρησιμοποιώ το AVIAddXSubs μου βγάζει αυτό το μήνυμα= MuxXSubs: fWrite: (RT) Το buffer χρήστη που δόθηκε δεν είναι έγκυρο για τη λειτουργία που ζητήθηκε

- Line 113

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με το AviSub όταν φορτώνω το αρχείο avi και μετα το srt και πατάω Generate subed avi , μου βγάζει το εξής μήνυμα "seems that DivxMux Cannot handle this avi...Sorry!"????Το ίδιο μου έκανε και με το AVIAddXSubs.Kastel ακολούθησα τα βήματα απο τα pdf σου και με το VirtualDub θέλει 10 ώρες!!!!

Με το AviSub άκουσα οτι κάνει 10 λεπτά.Πώς θα το κάνω να δουλέψει????

Τί codec επέλεξες;

 

Δοκίμασα και το Winavi video Converter και το νέο βίντεο που δημιουργείτε δεν έχει υποτιτλους.Κατα την ενσωμάτωση δεν βγάζει κάτω δεξιά το πράσινο βελάκι του vobsub αλλα το εικονίδιο Divx settings manager.Έχω εγκατεστημένο το K-lite codec pack.Μήπως φταίει κάποια επιλογή του codec pack???

Για να δουλέψει το VobSub θα πρέπει να είναι εγκατεστημένο, τα αρχεία της ταινίας να βρίσκονται στον ίδιο φάκελο και να έχουν κοινή ονομασία με λατινικούς χαρακτήρες.

Σε περίπτωση που έχεις κάνει τα παραπάνω υπάρχει και η πιθανότητα να έχουν αλλάξει τα settings του μιας και έχεις εγκατστήσει το k-lite που περιλαμβάνει το ffdshow, το οποίο αν βρει κατά την εγκατάστασή του το VobSub εγκατεστημένο στο PC σου το απενεργοποιεί αλλάζοντας τα settings (του VobSub).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσβησα το k-lite codec pack και με το Winavi Video Converter τελικά τους ενσωμάτωσε αλλά η ταινία είναι ότι να 'ναι.Βγάζει κατι πράσινες γραμμές και γενικά δεν βγάζεις άκρη από το videaki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αλλάξει τα settings του VobSub γι' αυτό παρουσιάζονται αυτά τα προβλήματα.

Άνοιξε το VobSub (Start>All Programs>VobSub>DirectVobSub Configure),

από την καρτέλα General στο Loading να είναι "Load when needed" και τσεκαρισμένα τα "External" και "Embedded",

στην καρτέλα Misc να είναι τσεκαρισμένα τα "Auto-reload subtitle files..." και "Aplly changes immediately",

στην καρτέλα Colors να είναι πάνω-πάνω το YUY2,

τελειώνοντας κάνε "Apply" και "ΟΚ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...