Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει πρόγραμμα που πετά ανεπιθυμητους από το αυρματό δικτύο μου:


sintalkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να υπάρχουν ρυθμίσεις για να μπαίνουν συγκεκριμένοι η/υ με μοναδικές mac διευθύνσεις.Βέβαια αν βάλεις άλλη mac από αυτή του η/υ σου ίσως (ας μας διαφωτίσει κάποιος ειδικός) να μην μπορείς να μπεις μετά εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ρε γαμώτο θέλω να πατάω ενα κουμπί και να εξαφανίζω 3-4 αυτοκίνητα γύρω απο τη δουλειά μου γιατί παρκάρω αρκετά μακριά το πρωϊ!! ΓΙΝΕΤΑΙ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταξει παιδιά αυτό που κάνω είναι όντως ανήθικο αλλά πρέπει να έρθετε στη θέση μου για να κάταλαβετε γιατί έστειλα αυτό το μύνημα.Τα πράγματα είναι πολύ απλά,είμαι φοιτητής και μένω σε αυτό το ξενοδοχείο πάνω από 3 χρόνια και γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το δίκτυο αλλλά φέτος έχουν έρθει κάπου 30 τελειόφυτοι και έχουν γονατίσει το δίκτυο.Πιο συγκεκριμμένα είναι ένας που μπαίνει σχεδόν όλη μέρα και δεν έχω καθόλου κάλες ταχύτητες(κατεβάζω με 10 kbps).Tο ξέρω πως είναι ανήθικο αλλά σκεφτείτε το εγώ είμαι 3 χρόνια και αυτοί θα φύγουν σε κανά 15ήμερο.Εξάλλου θα τους πετάω έξω μόνο όταν μπαίνω για να σερφάρω και όχι όλη την ημέρα.Γι αυτό ή μου λέτε ένα πρόγραμμα ή κλέινουμε εδώ την συζήτηση και ζητώ συγνώμη αν έθιξα κάποιον από εδώ πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Περισσότερα δικαιώματα δεν έχεις λόγω παλαιότητας, δε μιλάμε για Ένοπλα Σώματα, γι' αυτό ξεκόλλα από αυτό το επιχείρημα. Σε περίπτωση μάλιστα που έχεις κλείσει ευνοϊκή συμφωνία για την τιμή του δωματίου, το επιχείρημα μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ : «Φιλαράκι, εγώ για μία ημέρα πλερώνω x φορές περισσότερο από σένα, άρα την ημέρα που είμαι εγώ εδώ έχω περισσότερα δικαιώματα στο bandwidth».

 

 

Το λογικό και ανθρώπινο είναι να μπορούν όλοι να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς πρόβλημα. Γι' αυτό, αν παρατηρείς το δίκτυο να σέρνεται και αυτό οφείλεται σε φοιτητές που το λιώνουν στο download, ενημέρωσε τους υπευθύνους του ξενοδοχείου για το πρόβλημα και ζήτησέ τους/πρότεινέ τους μία λύση. Αν ο λόγος που θέλεις το δίκτυο είναι για να το λιώνεις εσύ στο download, το μόνο που μπορώ να πω είναι «καλά μυαλά» και «καλή φώτιση»...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το θελες κ'εσύ και έλεγες όλη την ιστορία της ζωής σου?? :P :P Τεσπα εκτός απ τις επικρίσεις των περισσοτέρων εγώ να προσθέσω ότι άπαξ κ έχεις κωδικούς του ρούτερ κάνεις ό,τι θες....αν όχι τζίφος η υπόθεση.Σε τέτοια περίπτωση έχεις 3 επιλογές 1) να πας στην ρεσεψιον και να τους ζητήσεις τους κωδικούς (3 χρόνια μένεις εκεί..δεν μπορεί θα έχεις αναπτύξει και καμιά φιλία με κανέναν από κει μέσα) ή 2) θα κάνεις υπομονούλα για τις λίγες μέρες που έρχονται οι άλλοι χρήστες ή 3) βγάλε ανακοίνωση να χρησιμοποιουν ΟΛΟΙ netlimiter (εκτός από σενα φυσικά) για να κατεβάζεις και να σερφάρεις σαν άνθρωπος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την καζούρα (που μάλλον σωστά σου γίνεται) θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με το management του ξενοδοχείου και αφού μένεις τόσο καιρό να τους ζητήσεις κάποια αλλαγή, η αύξηση του bandwidth ή κάποιο άλλο τρόπο να απολαμβάνεις για αυτά που πληρώνεις τόσο καιρό (ένα utp καλώδιο στο δωμάτιο σου ίσως ?).

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν προτιμότερο από το να στερείς από άλλους αυτό που έχουν πληρώσει, και ας μην το κάνουν για τόσο καιρό όσο εσύ. Είσαι πολύ καλός πελάτης, εκμεταλλεύσου αυτό καλύτερα, και δεν θα σε ενοχλούν οι άλλοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Netlimiter = Πρόγραμμα κατά το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις χειροκίνητα το bandwitch σου.Πιό αναλυτικά αν έχεις μια σύνδεση με μέγιστο download 200 kbs/sec και μέγιστο upload 40kbs/sec βάζοντας το netlimiter μπορείς να ρυθμίσεις συνολικά ή ανά πρόγραμμα που χρησιμοποιείς το με πόσο θα ανεβάζει ή κατεβάζει.Π.χ το βάζεις να κατεβάζει από dc++ με 50 kbs/sec από rapidshare με 130 kbs/sec και τα υπόλοιπα για να σερφάρεις (αντίστοιχα και για το upload).Στην περίπτωση σου...(καζούρας συνέχεια :D )πείσε όλους τους υπόλοιπους να βάλουν το λίμιτερ πολύ χαμηλά ,στο 1-2 kbs/sec και να αφήνουν όόόόλο το υπόλοιπο για σένα!!!!:D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...