Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα αγοράς


Melinbonian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω δει το cosmos από κοντά και είναι τέρας! 17 κιλά μεν, αλλά παρέχει όντως μείωση θορύβου κλπ. Τώρα αυτό για την υδρόψυξη δε ξέρω...

Ερώτηση άσχετου: ο/c μόνο με ανεμιστήρες παίζει? Αν πάρω το cosmos ή κάποιο άλλο, επειδή να πάρω ψύκτρα τώρα δε παίζει , αφου θα ασχοληθώ λίγο πιο μετα με o/c και το να τοποθετήσω μια ψύκτρα (έχω δει ότι είναι λίγο βόδια μερικές) με φοβίζει, μη γίνει καμια λαλακία. Επομένως, αν το θεωρείτε αναγκαίο να πάρω ψύκτρα και ποια.

 

Όσο για τη κάρτα γραφικών , σιγά. Μιλάμε για διαφορές ιδιαίτερα μικρές , που σε γυμνό(και λίγο αρχαριο) μάτι δε φαίνονται. Αν είναι να βγάλω από τη μύγα ξίγκι, να σκάσω 3,4 κατοστάρικα να γουστάρω! Αλλά εμένα δε με απασχολεί, γιατί έλεος παντού βλέπω σαν κριτήριο αν παίζει το crysis καλά ή όχι. Δηλαδή όλοι είχαμε πριν πάρουμε το καινούργιο pc διπύρηνους και τρέχαμε full αναλύσεις?

 

Υ.Γ

Εγώ ο καημένος με pentium 4 2.4 είμαι με agp 6200 256MB. Ότι και να πάρω τώρα θα γουστάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή αύριο μεθαύριο γίνεται η παραγγελία, 2 ακόμα πράματα να ρωτήσω. Δυστυχώς χρειάζεται αλλαγή τροφοδοτικού, αφού εξαντλήθηκε επομένως αν μπορείτε βοηθήστε στην επιλογή. Πχ τι λέτε γιαυτό?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700417

Είναι καλό, αρκετά Watt? Όπως είπαμε το σύστημα είναι Ε8400, abit ip35 pro και κάρτα μάλλον την nvidia αν και αυτό θα με ιδρώσει μεχρι το τέλος, αλλά λογικά δε παίζει ρόλο στην επιλογή του τροφοδοτικού.

 

Και κάτι ακόμα.Όσο αναφορά τις μνήμες, μήπως να βάλω 1066 , να αφήσω στα 800 ή να βάλω 2χ2 στα 800? Ξέρω δε θα τα αναγνωρίζει όλα τώρα.

 

Y.Γ

Ξέχασα το DVD - RW. Αν δε το θυμηθώ να βάλω , αν έχει κανείς κακές εμπειρίες με κανένα ή τρομερά καλές ενημερώστε, μη ντρέπεστε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή αύριο μεθαύριο γίνεται η παραγγελία, 2 ακόμα πράματα να ρωτήσω. Δυστυχώς χρειάζεται αλλαγή τροφοδοτικού, αφού εξαντλήθηκε επομένως αν μπορείτε βοηθήστε στην επιλογή. Πχ τι λέτε γιαυτό?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700417

Είναι καλό, αρκετά Watt? Όπως είπαμε το σύστημα είναι Ε8400, abit ip35 pro και κάρτα μάλλον την nvidia αν και αυτό θα με ιδρώσει μεχρι το τέλος, αλλά λογικά δε παίζει ρόλο στην επιλογή του τροφοδοτικού.

 

Και κάτι ακόμα.Όσο αναφορά τις μνήμες, μήπως να βάλω 1066 , να αφήσω στα 800 ή να βάλω 2χ2 στα 800? Ξέρω δε θα τα αναγνωρίζει όλα τώρα.

 

Y.Γ

Ξέχασα το DVD - RW. Αν δε το θυμηθώ να βάλω , αν έχει κανείς κακές εμπειρίες με κανένα ή τρομερά καλές ενημερώστε, μη ντρέπεστε!!

 

Από αντιγραφικό προτείνω nec 7200 σε sata σύνδεση. Απλά κορυφή.

Το τροφοδοτικό καλό. Έχω όμως να προτείνω και αυ΄τα τα 2:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700105

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=923338

 

 

Έχεις αποφασίσει ότι θα το πάρεις από e-shop???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ αν ήμουν στη θέση σου και μπορούσα να διαθέσω το κάτι παραπάνω για κουτί θα πήγαινα σε LianLi και όχι σε Coolermaster.

Aν δεις ποιότητα κατασκευής, φιλοσοφία εξαερισμού, πρωτοτυπία κλπ είναι ασυναγώνιστα.

 

Ειδές καθόλου το COSMOS από κοντά η αυτά που λες τα λες με βάση παλαιότερα κριτήρια, μήπως έχεις μείνει στην εποχή των Stacker … το COSMOS έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πάρα πολύ καλή ηχομόνωση, τα σπάει σε πρωτοτυπία και έκανε πολύ καλή δουλειά στο θέμα εξαερισμού και ναι σχέση τιμή ποιότητας είναι ένα από τα καλύτερα στη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά , κουτί μητρική επεξεργαστή δε παίζει να μη τα πάρω από eshop. Το να βάλω το τροφοδοτικό στο cosmos θα με ζαλίσει? Γιατί είναι κάτω και η θέση του και δεν έχω βάλει και ποτέ η αλήθεια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, στο κουτάκι αυτό το τροφοδοτικό μπαίνει κάτω. Να φροντίσεις ώστε να αερίζεται επαρκώς ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού (αναλόγως βέβαια και το πού θα βρίσκεται ο ανεμιστήρας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, θα κάνω εδώ τις ερωτήσεις μου για το νέο σύστημα που λέω να στήσω. Απ' ότι βλέπω, θα κινηθώ περίπου στις επιλογές του Melinbonian και ίσως να βοηθηθεί και αυτός, αν δεν έχει αποφασίσει ήδη.

To pc προορίζεται για all around χρήση, με μια μικρή έμφαση στα games(ας όψεται ο περιορισμένος free time λόγω δουλειάς και σχολής - εξού και η χρήση ελληνοαγγλικών για συντομία :ρ). Το μπάτζετ είναι 1000E(1100 max). Η ανάλυση θα είναι 1680*1050. Με το Crysis δεν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα, απλά θα το τσεκάρω για το eye candy!

Το στοίχημα είναι να είμαι στον αφρό για τους επόμενους 8-10 μήνες, και σε 2 περίπου χρόνια να μπορώ να κάνω κάποιες προσθήκες για να πάρει λίγο τα πάνω του. Εδώ σας θέλω!

Here we go:

 

1) CPU C2D 8400 box

Νομίζω αυτό είναι μπετόν...

 

2) MOBO Abit IP35 Pro

Απ' ότι έχω καταλάβει, χρειάζεται ένα απλό bios update για να δει σωστά τον penryn, που δεν είναι πρόβλημα. Σωστά?

Επίσης, θα ήθελα να υπάρχει η προοπτική του o/c, άσχετα αν δεν πέσω αμέσως με τα μούτρα.

 

3) PSU Etasis 750w

Η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει η χαμηλή τιμή σε σχέση με άλλα 750άρια. Γιατί τόσο λίγα? Μήπως αξίζει τον κόπο να δώσω 40Ε παραπάνω για το αντίστοιχο Corsair px?

 

4) CPU cooler Ninja plus B

Νομίζω είναι αρκετή, αν και ξέρω ότι υπάρχουν καλύτερες.

 

5) HDD Seagate 500GB

Υπάρχει κάτι καλύτερο?

Θέλω 500GB, 5 χρόνια εγγύηση, έχω ήδη ένα WD250GB sata2.

 

6) ΜΝΗΜΕΣ

Εδώ είμαι αρκετά ανοιχτός. Θα 'λεγα μάλλον 2*1 GB στα 1066ΜΗζ πχ αυτές οι Ballistix.

Καμιά άλλη πρόταση?

 

7) CASE Εδώ έχω κολλήσει για τα καλά!

Έπαθα πλάκα με το Lian Li που πρότεινε ο doc1000, αλλά εδώ και λίγες μέρες είναι unavailable και εξαφανίστηκε από το skroutz! Υπάρχει τρόπος να μάθω αν μπορούν να το παραγγείλουν για την πάρτη μου στο e-shop, και αν ναι, μπορώ να τους εμπιστευτώ ότι δεν θα με στήσουν?

Εναλλακτικά το Plaisio έχει το PC-A70B. Εδώ review.

Ξέρω για το Cosmos, αλλά είναι 5-6 κιλά βαρύτερο και πιο ογκώδες. Πάντως, στο case και το psu θα ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα με καλύψουν για αρκετά χρόνια.

Καμιά ιδέα?

 

8) VGA 8800gt

Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη υλοποίηση?

Δεν θα είχα πρόβλημα να πάω σε HD3870 αλλά κάπου εδώ διάβασα ότι έχει πρόβλημα με το OBLIVION. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Αξίζει τον κόπο η υποστήριξη (λέμε τώρα) DirectX 10.1?

 

Αυτά τα ολίγα. Τα υπόλοιπα περιφερειακά υπάρχουν. Λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά μόλις προτείνω κάτι εξαντλείται! :lol:

Mήπως πρέπει να ζητήσω ποσοστά απ' το eshop?

 

Πάντως εγώ όποτε τους ζήτησα κάτι που ήταν unavailable μου έλεγαν ότι θα πρέπει να περιμένω να εμφανιστεί πάλι στο site.

Δε νομίζω να αργήσει πολύ.

Όσο για το άλλο LianLi που παραθέτεις, καλό είναι μεν, αλλα δεν έχει την εργονομία του άλλου, με την αυτόνομη θέση τοποθέτησης του τροφοδοτικού, τον ανεμιστήρα να φυσάει πάνω στην κάρτα γραφικών κλπ.

Εγώ θα περιμενα λίγο.

 

Για κάρτα γραφικών θα έπαιρνα μία 8800GT που δεν έχει το reference fan, αλλα τα καλύτερα fans που βάζει η Asus.

Eίναι και πολύ πιο ήσυχα και ψύχουν πολύ καλύτερα, δίνοντάς σου τη δυνατότητα και για overclock χωρίς να τηγανίζεις αυγό.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513310

Αν θες κάτι πιο φθηνό αλλα με καλή ψύκτρα θα πήγαινα εδώ:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.515805 (έχει όμως 2χρόνια εγγύηση και όχι 3 όπως η Asus)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το e-shop ειναι μη πω...δεν έχει πια ούτε etasis ούτε τον Ε8400 , θα περιμένω μερικές μέρες και αν δεν, θα πάρω την μητρική του πλαισιου (και τα υπολοιπα) της gigabyte.Κσέρει κανείς αν χρειάζεται bios update? Δε ξέρω πως γίνεται και θέλω να το αποφύγω εαν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το bios update της Abit, εξηγούν πως γίνεται στο σχετικό τόπικ τα παιδιά που την έχουν.

 

Ξέρει κανείς τι καπνό φουμάρουν τα cases της Aplus?

Είδα αυτό στο eshop, και μου φάνηκε πολύ φτηνό για aluminum full tower.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) CPU C2D 8400 box

Νομίζω αυτό είναι μπετόν...

 

2) MOBO Abit IP35 Pro

Απ' ότι έχω καταλάβει, χρειάζεται ένα απλό bios update για να δει σωστά τον penryn, που δεν είναι πρόβλημα. Σωστά?

Επίσης, θα ήθελα να υπάρχει η προοπτική του o/c, άσχετα αν δεν πέσω αμέσως με τα μούτρα.

 

3) PSU Etasis 750w

Η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει η χαμηλή τιμή σε σχέση με άλλα 750άρια. Γιατί τόσο λίγα? Μήπως αξίζει τον κόπο να δώσω 40Ε παραπάνω για το αντίστοιχο Corsair px?

 

4) CPU cooler Ninja plus B

Νομίζω είναι αρκετή, αν και ξέρω ότι υπάρχουν καλύτερες.

 

5) HDD Seagate 500GB

Υπάρχει κάτι καλύτερο?

Θέλω 500GB, 5 χρόνια εγγύηση, έχω ήδη ένα WD250GB sata2.

 

6) ΜΝΗΜΕΣ

Εδώ είμαι αρκετά ανοιχτός. Θα 'λεγα μάλλον 2*1 GB στα 1066ΜΗζ πχ αυτές οι Ballistix.

Καμιά άλλη πρόταση?

 

7) CASE Εδώ έχω κολλήσει για τα καλά!

Έπαθα πλάκα με το Lian Li που πρότεινε ο doc1000, αλλά εδώ και λίγες μέρες είναι unavailable και εξαφανίστηκε από το skroutz! Υπάρχει τρόπος να μάθω αν μπορούν να το παραγγείλουν για την πάρτη μου στο e-shop, και αν ναι, μπορώ να τους εμπιστευτώ ότι δεν θα με στήσουν?

Εναλλακτικά το Plaisio έχει το PC-A70B. Εδώ review.

Ξέρω για το Cosmos, αλλά είναι 5-6 κιλά βαρύτερο και πιο ογκώδες. Πάντως, στο case και το psu θα ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα με καλύψουν για αρκετά χρόνια.

Καμιά ιδέα?

 

8) VGA 8800gt

Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη υλοποίηση?

Δεν θα είχα πρόβλημα να πάω σε HD3870 αλλά κάπου εδώ διάβασα ότι έχει πρόβλημα με το OBLIVION. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Αξίζει τον κόπο η υποστήριξη (λέμε τώρα) DirectX 10.1?

 

1, 2, 3 είσαι καλά. 4, Η etasis απ'ότι έχω καταλάβει είναι και κατασκευάστρια υποσυστημάτων. Κάποια Silverstone π.χ. xρησιμοποιούν κομμάτια etasis. Άρα κόβεις τον μεσάζοντα κατά κάποιο τρόπο γι' αυτό είναι φθηνά. Η ποιότητά τους δεν έχει αμφισβητηθεί από κανέναν. 5 και 6, σε βρίσκω οκ, 7, προτιμώ το Lian Li , 8, δεν το έχω ακούσει για το Oblivion δεν ξέρω. Κι οι δύο καλές είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...