Προς το περιεχόμενο

Internetικές σχέσεις - Hi5, Facebook, Hi3 και Facelift..Μήπως το παρακάνουμε?


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιά υπήρχε το irc....

 

Irc!!! Θυμάμαι κάτι κορυφαίες ερωτήσεις με το καλημέρα "a/s/l", "πως είσαι;" κα τέτοια. Ειδικά άμα το nick σου δεν ήταν ξεκάθαρο... τα άκουγες κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δηλαδή το θέμα είναι γιατί facebook, hi5 και όχι forum ή irc ή msn ή κάτι άλλο;

Και ποιος είπε πως όποιος ανοίγει ένα λογαριασμό εκεί ψάχνει κάτι ή προσπαθεί να συμπληρώσει κάποιο κενό του; Και με ένα λογαριασμό γιατί να είναι αυτονόητο πως αυτός που το άνοιξε θα φάει τη ζωή του εκεί μέσα;

 

Σωστός.

 

Οχι καμία σχεση..Το 8έμα καταρχάς ειναι γτ να γινονται ΟΛΑ μεσα απο το PC..

 

Δεν ξέρω τι κανει ο "ένας" και ο "άλλος" capthookb, ξερω ομως τι κανουν οι περισσότεροι..Υποστηρίζεις εσυ δλδ οτι οσοι μπαινουν και ασχολούνται..Κανουν αυτα που εκανε ο Parsifal?

 

Και αλλη μια ερωτηση..Τα Forums, τα MSN, και τα IRC γτ τα λες? Επειδη τα ανέφερα εγω? Αγαπητε ολα αυτα ειναι ενας τροπος να συνομιλώ με γνωστούς, αγνωστους ή φίλους για τεχνολογικά 8έματα οπως προείπα..Δεν κτλβαίνω που κολάει αυτο με το Διαδικτυακο Καμακι.. :rolleyes:

 

Ξεκα8αρισα αρκετα καλα στο πρωτο μου Post τι με ενοχλεί..Μην διαστρεβλωνεις το νοημα του Thread..Και μην παιρνεις, ντέ και καλα, το ρολο της αντιπολίτευσης..

 

Maraki..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως είναι δυνατόν να ξέρεις τι κάνουν οι περισσότεροι;

Εγώ υποστηρίζω οτι επειδή κάποιος έχει ένα account κάπου ή χρησιμοποιεί ορισμένες υπηρεσίες δε σημαίνει πως κάνει και καμάκι ή περιμένει να του κάνουν. Ναι τα είπα για τα irc, forums κτλ γιατί μπήκαν στο τραπέζι και όχι επειδή τα ανέφερες εσύ αποκλειστικά. Εσύ χρησιμοποιείς το irc για να μιλήσεις με τους φίλους σου. Άλλοι το χρησιμοποιούν για καμάκι όπως λες έστω και διαδικτυακό. Αυτό ακριβώς εννοώ, πως δε μπορούμε να ξέρουμε τι κάνει η πλειοψηφεία ώστε να βγάλουμε συμπεράσματα.

Μου φάνηκε τραβηγμένο το οτι είδα μονομερείς απαντήσεις προς τη μια κατεύθυνση και δε συμφωνώ με αυτό. Το νόημα του thread ποιο είναι; Να θάψουμε τα site και τα σχετικά τους που αναφέρονται στον τίτλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι μεγάλο θέμα το γιατί είναι τόσο δημοφιλή αυτα τα site. Η απλή απάντηση είναι γιατι κάθε πικραμένος θα πεί την μλκια του, θα την πέσει σε μια/εναν, θα ακούσει 5-10 κομπλιμέντα και γενικά θα πέσει καμάκι.

 

Η πιο λεπτομερής απάντηση, και κοινωνικά πιο "σωστή" είναι το γεγονός οτι ο άνθρωπος θέλει να έχει φίλους, και θέλει να αισθάνεται ότι υπάρχουν κάποιοι που του δίνουν σημασία. Βέβαια, όπως πάντα, με κάθε καινούργιο έρχεται αρχικά η υπερβολή, και μετά το μέτρο.

 

Τέλος, έχω να πώ οτι διαφωνώ στο αν πρέπει/μπορεί κάποιος να κάνει φίλους/σχέσεις μέσω υπολογιστή και κατα πόσο αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο απο το να πας για "έναν καφέ" με κάποιον έξω. Είναι πολύ πιο σημαντικοί παράγοντες που επιρρεάζουν μια φιλία απο το αν μπορείς να ακουμπήσεις τον άλλον ή όχι, και έχοντας κάνει φίλους μέσω internet πολύ πιο σημαντικούς απο τους περισσότερους με τους οποίους βγαίνω για καφέ, μπορώ να στο επιβεβαιώσω.

 

Τώρα, όσον αφορά αν το έχουμε παρακάνει, φυσικά! Ακόμα και στο Facebook που είναι κάπως πιο σοβαρό απο τα hi5 και myspace γίνεται χαμός, αλλα για αυτό φταίνε οι χρήστες και όχι κανένας άλλος. Οι ίδιοι άνθρωποι που κρύβονται πίσω απο την ανωνυμία που τους δίνει μια στολή στα καρναβάλια και τα κάνουνε όλα πτάνα, οι ίδιοι που κρύβονται πίσω απο την ανωνυμία και λένε "πώπω είσαι θεά φοβερή το msn μου είναι αυτό" και "τί μωρό είσαι εσύ" (για να μην αναφέρω ΠΟΛΥ χυδαιότερα και φάω κανενα ban)

 

my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα που ειναι το κακο να ειμαι μελος μιας κοινωτητας με Ελληνες και να περναω την ωρα μου και να κανω την πλακα μου? βεβαια για το καμακι δεν αναφερωμαι καν δεν ειναι απο αυτους θα κανανε σχεση μεσω inet !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι έχω έναν λογαριασμό στο facebook μόνο και μόνο για να υπάρχει....όπως και ο Parcifal έχει στο Hi-5.

 

Προσωπικά αυτά τα site/υπηρεσίες τα βρίσκω βαρετά και ανούσια.

 

Και συμφωνώ με ένα μεγάλο μέρος από αυτά που ειπώθηκαν εδώ.

 

Αλλά, αν σας πω ότι η κοπέλα μου δεν μπορεί να καταλάβει γιατί μπαίνω στο insomnia θα με πιστεύατε?

Η ίδια είναι χρήστης του facebook και το θεωρεί αρκετά ωραίο.

 

Που θέλω να καταλήξω?Ότι ζούμε σε μία δημοκρατική κοινωνία και επίσης το ωραίο σε αυτόν τον κόσμο είναι ότι δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο,αλλιώς ο ίδιος ο κόσμος θα ήταν βαρετός.

 

Οπότε σε κάποιους θα αρέσουν τα forums,σε κάποιους τα blog και σε κάποιους αυτές οι "υπηρεσίες" στυλ facebook και Hi-5.

 

Ποιοι είμαστε εμείς για να κρίνουμε αν είναι ηλίθιοι,ανασφαλείς ή οτιδήποτε άλλο επειδή τους αρέσουν??

 

Είναι και η ίδια λογική με έναν μεταλά έναν rapά.Άντε ο ένας να πείσει τον άλλον γιατί τους αρέσει η εκάστοτε μουσική.

 

Πιάσ'τ' αυγό και κούρεφτο που λέμε.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τι καυτηριάσατε....

 

Αλλά όπως ειπώθηκε και πριν ο πρωτεύων σκοπός αυτών των υπηρεσιών δεν είναι το καμάκι.Βάζετε λοιπόν σε ένα σακί όλους τους χρήστες αυτών των υπηρεσιών.

 

Και στο κάτω κάτω ακόμα και αν δεν το κάνατε(και αναφέρεστε μόνο στους "Greek lover")....ποιος είναι ο λόγος να χαρακτηρίζεις μερικούς ανθρώπους επειδή δεν καταλαβαίνεις αυτό που τους αρέσει.Ειδικά αν αυτό το κάτι δεν σε επηρεάζει κιόλας.

 

Αυτό είναι λίγο εγωιστικό....δεν νομίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά αν αυτό το κάτι δεν σε επηρεάζει κιόλας.

 

Αυτό είναι λίγο εγωιστικό....δεν νομίζετε?

 

1) Hail SPAM στο mail μου..

2) Παρεξηγήτε ο χόρος που βρήσκομαι απο τους απ'έξω..

3) Γιατι οχι? Ο κόσμος που ζούμε γινεται γελοιος..

 

Ειναι γελοίο για εμενα αυτο που συμβαινει..Και ειμαι και ανοιχτόμυαλη (σχετικα..), λατρευω και την Rap και ολα τα ειδη της Metal, αλλα πως να μου εξηγησει καποιος που usarei αυτα τα Boards οτι το κανει για σωστους λογους..Και να το κανει? Μαγκια του..Δεν ειναι η πλοιοψηφία ετC ομως και το γνωριζουμε ολοι πολυ καλα..(Μονο οτι ειναι βαμένα αναμαλλιασμένα Emo σε αυτα τα site μου λεει πολλα...).

 

Και μην βγάλουμε τα Site α8ώα..Σιγουρα ξέραν που πήγαινε η βαρκα..

 

Τελευταίο, alex2005 πές στην κοπελα οτι το Forum αυτο, ειναι η κα8ημερινη FREE εφημερίδα σου..Ειναι το PCWorld και το PCMag σου..Μα8αινεις (πανω στο Hobby σου, την τεχνολογια..), βοη8άς και βοη8ιέσαι..Εαν δεν καταλάβει χωρησε την..Εχει χαμηλο AI..

 

Προς 8εου, ποιος αλλος βαζει το Insomnia στον ιδιο πινακα με το Hi5? :rolleyes:

 

Maraki..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D:-D:-D

 

Μου αρέσει όπως το θέτεις το ζήτημα.

 

Κοίταξε είναι αλήθεια ότι τα site δεν είναι αθώα....

Αλλά εσύ δεν θα έφτιαχνες ένα site που θα χεζόσουν στο τάλιρο??

Απλά οι άνθρωποι εκμεταλλεύτηκαν κάτι που ήξεραν ότι είναι μέσα στον άνθρωπο και σχεδόν σίγουρα θα πετύχαινε.

 

Εμένα το επιχείρημά μου είναι απλά ότι δεν θεωρώ καλό να βάζουμε τα πάντα σε ένα σακί.Και ότι επειδή εμείς δεν καταλαβαίνουμε κάτι αυτομάτως το μετατρέπουμε σε χαζό.

 

Άσχετα που κατά την γνώμη,και την δική μου,στην πραγματικότητα είναι ανούσιο.

 

Υ.Γ.

Λες να χωρίσω επειδή δεν της αρέσει το insomnia:-D:-D

Ναι αλλά που θα βρω κάποια που να της αρέσει....χμμμμμ αν μου έδινες το τηλέφωνό σου κάτι θα γινόταν.:lol::lol:

Πλάκα κάνω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Υ.Γ.

Λες να χωρίσω επειδή δεν της αρέσει το insomnia:-D:-D

Ναι αλλά που θα βρω κάποια που να της αρέσει....χμμμμμ αν μου έδινες το τηλέφωνό σου κάτι θα γινόταν.:lol::lol:

Πλάκα κάνω ε?

 

Άργησες αλλά εκδηλώθηκες, e-χωσιματία ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τι καυτηριάσατε....

 

Αλλά όπως ειπώθηκε και πριν ο πρωτεύων σκοπός αυτών των υπηρεσιών δεν είναι το καμάκι.Βάζετε λοιπόν σε ένα σακί όλους τους χρήστες αυτών των υπηρεσιών.

 

Και στο κάτω κάτω ακόμα και αν δεν το κάνατε(και αναφέρεστε μόνο στους "Greek lover")....ποιος είναι ο λόγος να χαρακτηρίζεις μερικούς ανθρώπους επειδή δεν καταλαβαίνεις αυτό που τους αρέσει.Ειδικά αν αυτό το κάτι δεν σε επηρεάζει κιόλας.

 

Αυτό είναι λίγο εγωιστικό....δεν νομίζετε?

 

Πρώτα από όλα δεν τους βάλαμε όλους σε ένα σακί. Για τους greek lovers όμως (όπως και για κάθε θέμα) δικαιούμαστε νομίζω να έχουμε και να εκφέρουμε μία άποψη και ας μην μας επηρεάζουν.

 

Δεν μαζεύουμε υπογραφές για αν τους κλείσουμε το μαγαζί... μουχαμπέτη κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άργησες αλλά εκδηλώθηκες, e-χωσιματία ;).

 

:-D:-D:-D:-D

 

Ε είπαμε πλάκα κάνουμε!

 

ΧΑΧΑΧΑ

 

Πρώτα από όλα δεν τους βάλαμε όλους σε ένα σακί. Για τους greek lovers όμως (όπως και για κάθε θέμα) δικαιούμαστε νομίζω να έχουμε και να εκφέρουμε μία άποψη και ας μην μας επηρεάζουν.

 

Δεν μαζεύουμε υπογραφές για αν τους κλείσουμε το μαγαζί... μουχαμπέτη κάνουμε.

 

Ναι βρε συνονόματε δεν είπα τίποτα.

Απλά και εγώ εκφράζω την άποψή μου ο καημένος....απλά εμένα η άποψή μου είναι διαφορετική και δικαιολογώ πως παρόλο που στην ουσία συμφωνώ ποιος είναι ο λόγος τελικά να εκφράζομαι διαφορετικά.;)

 

Ίσως μερικές φορές να είμαι λίγο πιο καυστικός από ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ειπε οτι οσοι ασχολουνται με hi5 δεν εχουν ζωη η δεν ειναι αρκετα κοινωνικοι,εγω προσωπικα ασχολουμαι με hi5 και ειμαι αρκετα εξωστρεφης<παιδι της νυχτας μια ζωη> ,απλα οταν συζητω στο hi5 ειμαι πιο αυθεντικος και αποφευγω τις ανουσιες συζητησεις και σχολια,εκει δεν μπορει να σε προσεγγισει καποια επειδη εισαι ωραιος ,η να γινει φιλος σου για κερδος απλα επειδη δεν σε γνωριζει περα απο την απροσωπη εικονα που μπορει να μην ειναι καν δικη σου .Προτιμω να κανω σχολια στο hi5 επειδη ειναι πιο αυθεντικα και ειλικρινη χωρις υποκρισια και ψεμα.Οσο για εξω εχω προσωπικα κουραστει,οταν ζεις εντονα θελεις ηρεμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...