Προς το περιεχόμενο

Internetικές σχέσεις - Hi5, Facebook, Hi3 και Facelift..Μήπως το παρακάνουμε?


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υ.Γ.

Λες να χωρίσω επειδή δεν της αρέσει το insomnia:-D:-D

 

Αναλόγως τι ψάχνεις..Κορίτσι που το 2ο σπίτι του ειναι το Hondo's Center ή κορίτσι του Πλαισίου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αναλόγως τι ψάχνεις..Κορίτσι που το 2ο σπίτι του ειναι το Hondo's Center ή κορίτσι του Πλαισίου....

 

χμμμμ:rolleyes:,Μάλλον δεν θα πάρω τίποτα από τα 2.

 

Παρατήρηση....έχουμε βγει τελείως off topic :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=151548

 

οταν εγω καποτε τα ελεγα....

 

Ωπ, ζεις ακόμα εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά υπήρχε το irc. Μπαίναμε και μιλάγαμε περί ανέμων και υδάτων. Ήταν και περίεργες οι εποχές και κανάλια όπως το greece-cyprus θριάμβευαν. Τώρα, οι περισσότεροι chatters μοιάζουν σαν τις γάτες του Γενάρη. Εξαγριωμένοι και γεμάτοι απωθημένα...

Είναι λιγάκι αηδιαστική η κατάσταση. Όποιος έχει εφήβους στο σπίτι καλό είναι να τους μιλά, ώστε να ψάχνουν για φιλίες στον πραγματικό κόσμο και όχι στον virtual... Η ζωή είναι τόσο μικρή για να την καταναλώνεις σε ηλιθιότητες...

 

Ενδιαφέρον topic,

 

Στάθηκα σε αυτό το reply διότι θέλω απλά να πω πως και τότε στις αρχές του irc 96-97 η κατάσταση

ήταν ίδια και απαράλαχτη, απλά οι irc users ήταν λειγότεροι και η αστυνόμευση των channels ευκολότερη.

Ο κόσμος δεν πιστεύω πως είναι περισσότερο εξαγριωμένος , τα ίδια τότε,τα ίδια και τώρα.

Απλά ίσως το επίπεδο να έχει πέσει λίγο μιας και μικρότερα παιδιά είναι αναλογικά online

σε σχέση με τότε. Δηλαδή ο 13χρονος του τότε μίλαγε ανώριμα πίσω απο nick 27άρη όπως

ακριβώς θα κάνει και ο σημερινός, η μόνη διαφορά το ότι ο σημερινός ίσως να ναι gay ;)

 

Για να μη βγώ εκτός θέματος το θέμα είναι να το ελέγχεις και να μη σε ελέγχει. Δηλαδή ο

ίμο φράτζας με τα 2χ Accounts του και τη διπλή προσωπικότητα στο facebook εφόσον το

κάνει για πλάκα και βάζει στη ζωή του τα priorities σωστά, κατά εμε είναι μια χαρά

άτομο και ίσως να μπορεί να κάνει μαζί μου μια σοβαρή συζήτηση που δε θα μπορούσα

να κάνω με έναν "Normal" 28ρη που κάνει κόντρες με το παπί του στο μπουρνάζι.

 

Ακούω λέξεις πραγματική ζωή, καφές κτλ και πως δε μπορώ να κρίνω αντικειμενικα

όταν καθόμαι-αστε και κρίνουμε πίσω από μία οθόνη ένα άτομο και δε το γνωρίσουμε.

Διαφωνώ κάθετα, ο καθένας δείχνει αυτό που θέλει να προβάλει. Έτσι όπως ένας νέος

μπορεί να το παίζει κάτι για να εντυπωσιάσει κάποιο πρόσωπο σε μία παρέα στο καφε,

το ίδιο κάνει και στο διαδίκτυο, απλά τολμά λίγο παραπάνω, κάνει πράγματα χωρίς

taboo, μία έννοια που η κοινωνία μας είναι γεμάτη σε σχέση με το εξωτερικό.

 

Κάποιος είπε αν θυμάμαι καλά για το facebook κτλ, θα προσθέσω το εξής '

Στον υπόλοιπο κόσμο ο άνθρωπος χρησιμοποιεί τέτοια site για πολλούς διαφορετικούς

λόγους. Εμείς στο El-Lada για να βγάλουμε γκόμενα η να χαζέψουμε κανα κωλαράκι.

 

Το ότι "Είναι λιγάκι αηδιαστική η κατάσταση" εξαρτάται το πού βολτάρεις ;)

Το να γνωρίσεις μία παρέα με κοινά ενδιαφέροντα και να υπάρξει φιλία αφου

γνωρίσεις τα άτομα και σε φυσικό επίπεδο απο καφέ έως διακοπές μαζι κτλ

είναι ένας απτους ασφαλέστερους τρόπους μπορώ να πώ και πάνω από όλα

επιλογή του καθένα καθαρά πιο αντικειμενική. Θυμίσου πόσους "φίλους" έχεις

"χασει" και πως τους γνώρισες.

 

Ούτε εγώ θέλω τον γιό μου να μη παίζει μπάλα , φούστη και στο Pc να παίζει Lineage

άλλα το μόνο που θα κάνω είναι να τον κάνω να έχει σωστή κρίση , πράγμα που λείπει

από τους περισσότερους σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, αν σας πω ότι η κοπέλα μου δεν μπορεί να καταλάβει γιατί μπαίνω στο insomnia θα με πιστεύατε?

 

Αχ τα ίδια τραβάω και γω με το insomnia, αλλά και με το Ιντερνετ γενικότερα (η κοπέλα μου δεν είναι χρήστης του facebook και των σχετικών)..

Αλλά σιγά σιγά τη βοήθησα να καταλαβει την δύναμη του Ιντερνετ και έχει αρχίσει να το χρησιμοποιεί και αυτή..

 

Όσον αφορα του γιατί κάποιος φτιάχνει sites σαν και αυτά που συζητάμε, η απάντηση είναι προφανής.... ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ... (και τέτοια sites αμα πετύχουν αξίζουν πολλά εκατομμυρια ευρω...)

Γιατί κάποιος ανοίγει μια καφετέρεια?? για να τα κονομήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον topic,

 

Στάθηκα σε αυτό το reply διότι θέλω απλά να πω πως και τότε στις αρχές του irc 96-97 η κατάσταση

ήταν ίδια και απαράλαχτη, απλά οι irc users ήταν λειγότεροι και η αστυνόμευση των channels ευκολότερη.

Ο κόσμος δεν πιστεύω πως είναι περισσότερο εξαγριωμένος , τα ίδια τότε,τα ίδια και τώρα.

Απλά ίσως το επίπεδο να έχει πέσει λίγο μιας και μικρότερα παιδιά είναι αναλογικά online

σε σχέση με τότε. Δηλαδή ο 13χρονος του τότε μίλαγε ανώριμα πίσω απο nick 27άρη όπως

ακριβώς θα κάνει και ο σημερινός, η μόνη διαφορά το ότι ο σημερινός ίσως να ναι gay ;)

 

Για να μη βγώ εκτός θέματος το θέμα είναι να το ελέγχεις και να μη σε ελέγχει. Δηλαδή ο

ίμο φράτζας με τα 2χ Accounts του και τη διπλή προσωπικότητα στο facebook εφόσον το

κάνει για πλάκα και βάζει στη ζωή του τα priorities σωστά, κατά εμε είναι μια χαρά

άτομο και ίσως να μπορεί να κάνει μαζί μου μια σοβαρή συζήτηση που δε θα μπορούσα

να κάνω με έναν "Normal" 28ρη που κάνει κόντρες με το παπί του στο μπουρνάζι.

 

Ακούω λέξεις πραγματική ζωή, καφές κτλ και πως δε μπορώ να κρίνω αντικειμενικα

όταν καθόμαι-αστε και κρίνουμε πίσω από μία οθόνη ένα άτομο και δε το γνωρίσουμε.

Διαφωνώ κάθετα, ο καθένας δείχνει αυτό που θέλει να προβάλει. Έτσι όπως ένας νέος

μπορεί να το παίζει κάτι για να εντυπωσιάσει κάποιο πρόσωπο σε μία παρέα στο καφε,

το ίδιο κάνει και στο διαδίκτυο, απλά τολμά λίγο παραπάνω, κάνει πράγματα χωρίς

taboo, μία έννοια που η κοινωνία μας είναι γεμάτη σε σχέση με το εξωτερικό.

 

Κάποιος είπε αν θυμάμαι καλά για το facebook κτλ, θα προσθέσω το εξής '

Στον υπόλοιπο κόσμο ο άνθρωπος χρησιμοποιεί τέτοια site για πολλούς διαφορετικούς

λόγους. Εμείς στο El-Lada για να βγάλουμε γκόμενα η να χαζέψουμε κανα κωλαράκι.

 

Το ότι "Είναι λιγάκι αηδιαστική η κατάσταση" εξαρτάται το πού βολτάρεις ;)

Το να γνωρίσεις μία παρέα με κοινά ενδιαφέροντα και να υπάρξει φιλία αφου

γνωρίσεις τα άτομα και σε φυσικό επίπεδο απο καφέ έως διακοπές μαζι κτλ

είναι ένας απτους ασφαλέστερους τρόπους μπορώ να πώ και πάνω από όλα

επιλογή του καθένα καθαρά πιο αντικειμενική. Θυμίσου πόσους "φίλους" έχεις

"χασει" και πως τους γνώρισες.

 

Ούτε εγώ θέλω τον γιό μου να μη παίζει μπάλα , φούστη και στο Pc να παίζει Lineage

άλλα το μόνο που θα κάνω είναι να τον κάνω να έχει σωστή κρίση , πράγμα που λείπει

από τους περισσότερους σήμερα.

 

Επιμένω, δυστυχώς, ότι "η κατάσταση είναι αηδιαστική"... Ίσως να μη χρησιμοποιείται πια το netmeeting (όλοι γνωρίζουν γιατί έπαψε η microsoft να το στηρίζει και να το υποστηρίζει με δικούς της servers), αλλά βρήκε άξιο αντικαταστάτη τον messenger... Δείτε την πλειοψηφία των ελληνικών profill που εμφανίζονται σε sites τύπου facebook, hi, fatsa και δε συμμαζεύεται και πείτε μου μετά αν εξαρτάται από τις επιλογές που κάνει κανείς. Εγώ το ξαναλέω, το κόλπο είναι να πείσεις τον έφηβο ότι έχει ανάγκη από φίλους, πραγματικούς, και να μην πέφτει στην παγίδα των στημένων καταστάσεων... Ακόμα κι αν πει κανείς ότι μέσω διαδικτύου γίνονται δοκιμές πριν από τις real καταστάσεις, εγώ έχω να πω, ξανά, ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να την ξοδεύουμε σε πουκάμισα αδειανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου ελειψα κουκλιτσα μου?

 

<3 xD

 

Ούτε εγώ θέλω τον γιό μου να μη παίζει μπάλα , φούστη και στο Pc να παίζει Lineage(..)

 

Αλλαξε το φούστης και κανε το "Με μίσος, υπερβολική ευστροφία, αντιδραστηκότητα και πονηράδα.."..

 

Καλώς ή κακώς, μόνο αυτα παίρνεις εαν πετύχεις στο L2..

 

(Θέλησα απλα να σημειώσω..Keep arguing..)

 

Maraki..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο τα ψώνια κ αυτούς που προσπαθούν να

εχουν τη μεγαλυτερη λιστα "φιλων"

 

υπάρχει κ χρησιμότητα σε αυτές τις σελίδες...

κυριως για φίλους που ειναι μακρια

βλέπεις ευκολα νέες φωτό τους, νέα τους

στέλνεις ενα μηνυματάκι να μπουν msn k καθάρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, χαλαρωστε. τα πραγματα ειναι απλα: log out. αν δε μας αρεσει βεβαιως. μετρο να υπαρχει και κακο δεν παθαινουμε. δε χρειαζεται να δινουμε ολα τα στοιχεια μας σε αγνωστους. cool...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο τα ψώνια κ αυτούς που προσπαθούν να

εχουν τη μεγαλυτερη λιστα "φιλων"

 

υπάρχει κ χρησιμότητα σε αυτές τις σελίδες...

κυριως για φίλους που ειναι μακρια

βλέπεις ευκολα νέες φωτό τους, νέα τους

στέλνεις ενα μηνυματάκι να μπουν msn k καθάρισες

 

Πολύ φοβάμαι ότι αυτοί που μπαίνουν για να βρουν τους κολλητούς τους, είναι η μειοψηφία. Τα ψώνια και τα επικίνδυνα κυριαρχούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι να κά8εσε να πλασάρεις την φάτσα σου στον διαδικτυακο κόσμο και στους αλλους αγνωστους Users.. με στόχο (απ'όσο εχω κτλβει..) να βρεις το ταίρι σου ή να κάνεις νέους φίλους..? Γτ? Πραγματικά δεν μπορω να το καταλαβω, γτ κάποιος 8α σπαταλούσε ετc τον χρόνο του..?

η φωτο που εχεις στο αβαταρ σου ειναι δικιά σου? γιατι αν ειναι ακριβως το ιδιο ερώτημα θα ήθελα να σου κάνω

 

 

Εγω προσωπικά ναί..Forumάρω, IRCάρω, IMάρω κα8ημερινα! Γνωριζω πολυ κόσμο κα8ε μερα! Αλλα ΟΧΙ για σχέση και για ασκοπη φιλία (αν ειναι δυνατον..γινεται να κυνηγήσεις φιλια απο το Net? o.O). F/E το κανω με βάση ητε το Gaming ήτε με τεχνολογικο υποβαθρο!

οπότε το come and get me που βλέπω στην υπογραφή σου σημαινει ελα να με παρεις να μιλήσουμε για gaming και για ποσα volt Να ρίξω στις gxk Μου για να μην τις πάρω στο χέρι.

 

 

Εγω παλι, πιστευω οτι το διαδικτυο δεν απομόνωσε τον κόσμο απο τοτε που εμφανίστηκε και χρησιμοποιήθηκε απο ολους, αλλα ακριβως το αντι8ετο..Κατάφερε και ενωσε μια Ελληνίδα, εναν Αμερικάνο και εναν Αιγύπτιο! Βρηκαν κοινα και συνομιλησανε! Κατάφερε το αδυνατο στις σχεσεις των αν8ρωπων και δεν 8α επρεπε να κατακρινεται απο κανέναν! :mad:

εγω απο την άλλη πιστεύω οτι το internet εδωσε το δικαίωμα σε καθε τυχάρπαστο ηλίθιο άτομο με ψυχολογικά προβλήματα να βιώσει μια εικονική πραγματικότητα πουλώντας τον ευατό όχι όπως ειναι αλλά όπως θα ήθελε να είναι. και οσο γινεται προσιτό στον κόσμο τοσο περισότερο θα εκφυλίζεται.

 

Τωρα παλι στο 8εμα..Πραγματικα, ας μου απαντησει καποιος γτ προτημα να σκοτώνει τις ημερες της ζωης του στα Hi-5, στα Facebook στα Avatar (πως τα λενε..) και τώρα και στο Millface(βγάλαν και οι Ελληνες..)?? Αντι να βγει μια βολτα με 1 φίλο/φίλη να παει σε μια καφετερια και να γνωρίσει απο κοντα αλλους 30 ! Γτ πρεπει πια να τα κατεδαφίζουμε ολα και να χάνουμε το μέτρο?

Λατρέυω τα PC και ειναι η μισή μου ζωή..Λεω οτι δεν μπορω να ζησω χωρις αυτα(μια μερα που κα8ομουν επεσε το ρευμα και φρίκαρα..)Ειναι το HOBBY μου, πως το λενε! Αλλοι εχουν το ποδόσφαιρο και δν ζουν χωρις αυτο!..Αλλα δεν χανω το μετρο ρε παιδια..Δεν μπορεις πια να τα κανεις και ΟΛΑ στο PC..Ειναι λα8ος να το "παρα"-κανουμε σε οτιδηποτε..Και αυτο δινει στους δημοσιογραφους/καναλια/χοντρους ψυχολόγους σε καρέκλες να αποκαλέσουν τα στοιχεία που ΤΟΣΟ πολυ αγαπαμε (τα PC και το Internet) ναρκοτικά και οτι απομονώνουν τον κοσμο και την νεολέα! :mad:

αφου δινεις την απάντηση στον ευατό σου. εμεινεις ουαααααο, μία μέρα χωρίς pc Ουαααααααο και φρίκαρες, ουααααααο στο τετράγωνο. κατακρινεις κάποιον που μπαινει στα site αυτά και δεν κοιτάς τον ευατό σου

 

 

Σε οτι και να κανεις, εαν χάσεις το μέτρο χάνεσε..Μακάρι να μπορουσαμε να κρατήσουμε εστω αυτον εδω τον κόσμο κα8αρο και να παιρνουμε ΜΟΝΟ τα καλα που μπορει να μας προσφέρει.. =(

/Discuss..

/Maraki..

 

όντως, χάνεσε, να σκεφτείς στην μάνα μου της λέω που και που που slah discuss και μου απαντάει wtf. ασε που με εχουν πάρει στο ψηλό ολοι οι γνωστοί μου οταν τελειώνω την κάθε φράση μου με το πράσινος μήτσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...