Προς το περιεχόμενο

Low Level Format


kchoriano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μήπως ξέρει να μου πει κανείς πιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για low level format? Eχω seagate σκληρους και τα προγράμματα της seagate τρέχουν μονάχα από περιβάλλον windows με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω format στον δίσκο του λειτουργικού.Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό?? Βασικά ψάχνω πρόγραμμα που θα υποστηρίζει bootdisk για αυτο.Σόρυ αν είμαι εκτός θέματος αλλά δεν ήξερα που αλλού να υποβάλλω την ερώτηση.Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο νομίζεις οτι πρεπει να κανεις Low level format ;

 

Αν θελεις να εγκαταστησεις λειτουργικό, κανε boot με το cd του os, οποιο ειναι αυτο, και επέλεξε διαγραφή ολων των partition, και format πριν την εγκατάσταση.

ή GPARTED LiveCD / LiveUSB

 

Αν θελεις να τον δώσεις το δίσκο, και να σβηστούν ολα τα παλιά αρχεια χωρις δυνατότητα recover απο το νέο ιδιοκτήτη,

κατεβασε το UBCD4Win http://ubcd4win.com/contents.htm

και κάνε wipe το δισκο με ένα απο τα: CopyWipe, Drive Erase, Disk Wipe, ή Eraser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου να τον πουλήσω θέλω.Το πρόβλημα είναι οτι αυτά πόυ μου προτείνεις τρέχουν από περιβάλλον windows και εγώ σε αυτον τον δίσκο έχω το λειτουργικό οπότε δεν γίνεται.Ξέρεις κάποιο προγραμμα που να υποστηρίζει boot disk???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου να τον πουλήσω θέλω.Το πρόβλημα είναι οτι αυτά πόυ μου προτείνεις τρέχουν από περιβάλλον windows και εγώ σε αυτον τον δίσκο έχω το λειτουργικό οπότε δεν γίνεται.Ξέρεις κάποιο προγραμμα που να υποστηρίζει boot disk???

 

εχω μια απορια αφου προκειται να τον πουλησεις δε θα εχεις σε αλλο δισκο windows; ή δεν εχεις ουτε αλλο pc ουτε αλλο σκληρο για να το κανεις αυτο. Συγνωμη για το post δε δινει λυση απλα με επιασε η περιεργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου να τον πουλήσω θέλω.Το πρόβλημα είναι οτι αυτά πόυ μου προτείνεις τρέχουν από περιβάλλον windows και εγώ σε αυτον τον δίσκο έχω το λειτουργικό οπότε δεν γίνεται.Ξέρεις κάποιο προγραμμα που να υποστηρίζει boot disk???

 

To Ultimate BootCD for Windows που έδωσε ο random παράγει bootable δισκάκι. Από εκεί θα εκκινήσεις το PC και θα κάνεις τη δουλειά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο γνωρίζω το Low Level format μπορεί να καταστρέψει τον σκληρό δίσκο. Αν ο λόγος που θέλεις να κάνεις Low Level Format είναι η πώληση του δίσκου και η μη δυνατότητα ανάκτησης των δεδομένων από το "νέο ιδιοκτήτη", δοκίμασε τις λύσεις που πρότειναν παραπάνω.

 

Sorry που επίσης το post μου δεν απαντάει στην απορία αλλά ήθελα να αναφέρω τον κίνδυνο του Low Level format.

 

 

 

-philos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο γνωρίζω το Low Level format μπορεί να καταστρέψει τον σκληρό δίσκο. Αν ο λόγος που θέλεις να κάνεις Low Level Format είναι η πώληση του δίσκου και η μη δυνατότητα ανάκτησης των δεδομένων από το "νέο ιδιοκτήτη", δοκίμασε τις λύσεις που πρότειναν παραπάνω.

 

Sorry που επίσης το post μου δεν απαντάει στην απορία αλλά ήθελα να αναφέρω τον κίνδυνο του Low Level format.

 

Κανένας κίνδυνος με το low level format. Αντιγράφω από παλαιότερο post μου :

 

Κάποτε δινόταν η επιλογή από τα διάφορα BIOS να κάνεις low level format, δηλαδή να αλλάξεις τη φυσική οργάνωση του δίσκου σχετικά με tracks και κυλίνδρους. Πλέον, αυτό γίνεται αποκλειστικά από το εργοστάσιο και ο χρήστης μπορεί μόνο με προκαθορισμένο τρόπο να διαβάσει/γράψει δεδομένα από/προς το δίσκο.

 

Στην περίπτωση του quick format, οι αλλαγές στις υπάρχουσες πληροφορίες είναι ελάχιστες και αφορούν «μηδενισμό» του κεντρικού καταλόγου του συστήματος αρχείων. Το full format είναι το ίδιο ακριβώς με το quick format, μόνο που γίνεται ένας έξτρα έλεγχος για την επιβεβαίωση της καλής κατάστασης ολόκληρης της επιφάνειας εγγραφής που αντιστοιχεί στο partition που φορμάρουμε. Γι' αυτό παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο. Και οι δύο μέθοδοι πάντως είναι θεμιτές και η επιβάρυνση που προκαλούν στο δίσκο είναι απειροελάχιστη σε σχέση με τον υπόλοιπο φόρτο εργασίας που θα κληθεί ο δίσκος να διεκπεραιώσει μέσα στην τυπική διάρκεια ζωής του...

 

H χρήση της ονομασίας low level format είναι καταχρηστική. Αυτό που εννοούμε πλέον με αυτόν τον όρο είναι το full format....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά.Δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να καταστραφεί ο δίσκος με το low level οπότε λέω να το επιχειρήσω.Βασικά τώρα κατεβάζω to ubcd.Ξέρει κανείς πως ακριβώς δουλεύει αυτό??? Αφού κάνω το bootable δισκάκι πως θα δουλέψω μετά μέσα από αυτό ένα από τα παρακάτω για να κάνω το format??? (CopyWipe, Drive Erase, Disk Wipe, ή Eraser).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...