Προς το περιεχόμενο

Microsoft: XP στην αγορά μέχρι και τον Ιανουάριο του 2009


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανταποκρινόμενη στην ιδιαίτερα δημοφιλή... λαϊκή έκκληση "Σώστε τα XP", που ξεκίνησε το Infoworld, η Microsoft φαίνεται ότι αλλάζει την τακτική της όσον αφορά στην απόσυρση των XP από την αγορά και το σταδιακό περιορισμό της τεχνικής υποστήριξης για την προηγούμενη έκδοση των Windows. Συγκεκριμένα, το Infoworld έχει ήδη συγκεντρώσεις 75.000 αιτήσεις, ενώ τη συλλογή "ψηφιακών υπογραφών" διανθίζουν ένας μετρητής σε πραγματικό χρόνο, videos και μια σειρά άρθρων με άκρως πειστική επιχειρηματολογία γιατί οι χρήστες των Windows XP δε θέλουν να εξαναγκαστούν να αναβαθμίσουν στα Vista.

 

Σύμφωνα με μια έρευνα που διεξήχθη στα τέλη του περασμένου Νοεμβρίου, από 961 εργαζομένους στο χώρο της πληροφορικής, το 90% δεν επιθυμούσε να αναβαθμίσει σε Vista. Αυτή η διστακτικότητα εκφράζεται με ανησυχίες για τη σταθερότητα των Vista, τα αρκετά προβλήματα υποστήριξης hardware και προβλήματα συμβατότητας με εφαρμογές, όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με το δεδομένο υψηλό κόστος που συνεπάγεται μια αναβάθμιση σε Vista [σε επίπεδο hardware και software]. Σύμφωνα με το Computer World, το 44% όσων ανταποκρίθηκαν στην έρευνα, δήλωσε ότι προτιμά να εξετάσει το ενδεχόμενο μετάβασης σε άλλο λειτουργικό σύστημα, ώστε να αποφύγει τα Vista.

 

Άμεση αντίδραση της Microsoft σε αυτό το αρνητικό κλίμα απέναντι στα Vista ήταν να δηλώσει και επίσημα πως, παρ' ότι η διάθεση των Windows XP θα σταματήσει επίσημα στις 30 Ιουνίου του 2008, το λειτουργικό δε θα εξαφανιστεί τελείως από την αγορά, καθώς οι κατασκευαστές OEM θα το πουλούν προεγκατεστημένο έως και τον Ιανουάριο του 2009.

 

Source.png Πηγή: The Inquirer

Source.png Πηγή: e-pcmag.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για εμένα προσωπικά η δήλωση αυτή σημαίνει 2 πράγματα:

1. Την παραδοχή της αποτυχίας Vista

2. Το νέο λειτουργικό (μετά vista εποχή) βρίσκεται σε καλό στάδιο προετοιμασίας και δεν φοβούνται να "κάψουν" τα vista.

 

Είδομεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Την παραδοχή της αποτυχίας Vista

2. Το νέο λειτουργικό (μετά vista εποχή) βρίσκεται σε καλό στάδιο προετοιμασίας και δεν φοβούνται να "κάψουν" τα vista.

 

Είδομεν...

 

Αν και στο φορητό μου έχω τα Vista, θα συμφωνήσω με την άποψη αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2014..καλό ακούγεται..

και με SP2 ? ...

 

Aν εχεις win xp με sp1 ή sp2 η και χωρείς sp μπορούν να περάσουν στα συστήματα τους ολα τα sp εως το sp3 και ουτε γατα ουτε ζημιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ms_windowsxp.gif

 

Άμεση αντίδραση της Microsoft σε αυτό το αρνητικό κλίμα απέναντι στα Vista ήταν να δηλώσει και επίσημα πως, παρ' ότι η διάθεση των Windows XP θα σταματήσει επίσημα στις 30 Ιουνίου του 2008, το λειτουργικό δε θα εξαφανιστεί τελείως από την αγορά, καθώς οι κατασκευαστές OEM θα το πουλούν προεγκατεστημένο έως και τον Ιανουάριο του 2009.

 

Και τι έγινε δηλαδή με αυτό που ανακοίνωσε?

Δεν άλλαξε ημερομηνία διακοπής διάθεσης. Απλά ανακοίνωσε το αυτονόητο , ότι δηλαδή οι OEM partners θα τα διαθέτουν μέχρι αρχές του 2009 αφού θα έχουν stock από προεγκατεστημένα μηχανήματα και άδειες :mad:

 

Ας ελπίσουμε ότι θα έχουν βγει τα longhorn για workstations-pc's μέχρι τότε.

Η beta του longhorn server πάντως είναι αρκετά αξιόλογη (αλλά άλλο server και άλλο workstation λειτουργικό βέβαια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βιστα ηταν μια κινηση εντυπωσιασμουτ απο μαικροσοφτ και τπτ παραπανω χωρις να εχει τις φοβερες αλλαγες που θα επρεπε.ειναι στο χερι μας ομως να σταματησουμε την κυριαρχια της microsoft σε ολους τους τομεις.δεν ξερω αν ειναι παραδοχη ηττας η οχι το γεγονος αυτο αλλα σιγουρα ειναι το αυτοννοητο για να κρατησει ολους τους πελατες τις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως τα Vista με βολεύουν, όχι ότι αντιπαθώ τα XP. Τα έχω βάλει από όταν πρωτοβγήκε η RC1 με dualboot φυσικά και δεν μου προξενούν κανένα πρόβλημα, ούτε σε προγράμματα, ούτε σε παιχνίδια. Μήπως απλώς φταίει ότι κάποιοι κάνουν αντι-marketing στα vista, όλοι οι vista-haters τα έχετε δουλέψει αρκετά; ή απλώς τα βάλατε και την άλλη μέρα τα βγάλατε; Νέο λειτουργικό είναι έχει τις ιδιορυθμίες του, που είναι πολλές δε λέω, θέλει ρυθμίσεις, αλλά εμένα μου δουλεύουν όλα μια χαρά όπως δούλευαν και στα xp, το μόνο που χρειάστηκα να κάνω είναι να κάνω την RAM μου 2GB αλλά αυτό γιατί είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός από το λειτουργικό μου. Ωραία όσο για την παταγώδη αποτυχία των Vista, η MS παρότι η πειρατεία τους φτάνει μην πω πόσο της %, έχει πετύχει το στόχο της όσα και να λέτε και όσο να την θάβετε και δεν έχει υπωστεί καμία μα καμία ήττα, κάθε άλλο έχει βγάλει τόσα χρήματα από τις αγορές των Vista. Όσο για τους πελάτες της όλα είναι θέμα marketing. Τα Vista θα πηγαίναν καλύτερα αν δεν πεταγόταν ο καθένας άσχετος (δεν λέω πως τα λένε μόνο άσχετοι προς θεού) να λέει ότι τα Vista είναι σκέτο πρόβλημα και UPGRADE to XP, έλεος. Εγώ δεν θα σας πρότεινα να τα αγοράσετε, θα σας πρότεινα να τα δοκιμάσετε καλά πριν εκφέρετε γνώμη. Είμαι σίγουρος ότι το 90+% που δυσφημίζει τα vista τα έβγαλε την ίδια μέρα που τα έβαλε. Τα xp πριν το service pack 1 καλύτερα ήταν όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως τα Vista με βολεύουν, όχι ότι αντιπαθώ τα XP. Τα έχω βάλει από όταν πρωτοβγήκε η RC1 με dualboot φυσικά και δεν μου προξενούν κανένα πρόβλημα, ούτε σε προγράμματα, ούτε σε παιχνίδια. Μήπως απλώς φταίει ότι κάποιοι κάνουν αντι-marketing στα vista, όλοι οι vista-haters τα έχετε δουλέψει αρκετά; ή απλώς τα βάλατε και την άλλη μέρα τα βγάλατε; Νέο λειτουργικό είναι έχει τις ιδιορυθμίες του, που είναι πολλές δε λέω, θέλει ρυθμίσεις, αλλά εμένα μου δουλεύουν όλα μια χαρά όπως δούλευαν και στα xp, το μόνο που χρειάστηκα να κάνω είναι να κάνω την RAM μου 2GB αλλά αυτό γιατί είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός από το λειτουργικό μου. Ωραία όσο για την παταγώδη αποτυχία των Vista, η MS παρότι η πειρατεία τους φτάνει μην πω πόσο της %, έχει πετύχει το στόχο της όσα και να λέτε και όσο να την θάβετε και δεν έχει υπωστεί καμία μα καμία ήττα, κάθε άλλο έχει βγάλει τόσα χρήματα από τις αγορές των Vista. Όσο για τους πελάτες της όλα είναι θέμα marketing. Τα Vista θα πηγαίναν καλύτερα αν δεν πεταγόταν ο καθένας άσχετος (δεν λέω πως τα λένε μόνο άσχετοι προς θεού) να λέει ότι τα Vista είναι σκέτο πρόβλημα και UPGRADE to XP, έλεος. Εγώ δεν θα σας πρότεινα να τα αγοράσετε, θα σας πρότεινα να τα δοκιμάσετε καλά πριν εκφέρετε γνώμη. Είμαι σίγουρος ότι το 90+% που δυσφημίζει τα vista τα έβγαλε την ίδια μέρα που τα έβαλε. Τα xp πριν το service pack 1 καλύτερα ήταν όμως;

Δε διαφωνούμε με αυτά που λες. Αλλά μετά από τόσα χρόνια περιμέναμε κάτι καλύτερο. Επίσης το xp είναι ίσως το πρώτο λειτουργικό windows που να είναι σταθερό και να κάνει τα πάντα. Για να φύγει από τη μέση έπρεπε το vista να έφερνε τα πάνω κάτω, όπως έκανε το xp. Επίσης να σου θυμήσω πως τα προβλήματα του xp ήταν κυρίως συμβατότητας με εφαρμογές αφού άλλαξε ο πυρήνας σε nt, ωστόσο ο πολύς κόσμος το αποδέχτηκε αφού ήταν ενημερωμένος.

Γενικά πιστεύω ότι το vista είναι ίδια περίπτωση με το 2000 όπου τεστάρανε πυρήνα. Το νέο λειτουργικό δε θα αργίσει και μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω πάλι. Θυμάται κανείς το χάλι του 2000?

Ωστόσο αυτήν την εποχή υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως mac os και Linux....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...