Προς το περιεχόμενο

Microsoft: XP στην αγορά μέχρι και τον Ιανουάριο του 2009


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 χρόνια φίλε είναι πολλά...

Πιστεύω σε κανά 2-3 χρόνια σχεδόν όλοι θα έχουμε vista

 

σε 2-3 χρόνια θα έχουν βγει τα νέα Windows που θα αντικαταστήσουν τα αποτυχημένα Vista...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα δοκιμάσει τόσο στα home premium (αυθεντικά) όσο κ στα ultimate(καπτεν hooke) να παίξω το age of empires 2. Όσο και να χτυπιόμουνα, ό,τι ρυθμίσεις και να άλλαζα για συμβατότητα ποτέ δε μου έπαιξε. Επίσης ούτε το visual studio 6 κατάφερα να τρέξω. Η ίδια η εταιρεία με το λειτουργικό που έβγαλε δέν υποστηρίζει τα άλλα προϊόντα της.

 

Βέβαια, να θυμήσω, όταν βγήκαν τα xp και για αρκετό καιρό μετά, όσοι ήθελαν και να απολαμβάνουν τις αγαπημένες τους εφαρμογές και να μήν είναι "πίσω" στις εξελίξεις είχαν dual boot xp και 98.

 

Η microsoft καλώς ή κακώς εν έτη 2007 λάνσαρε ένα, βαρύ και απαιτητικό ομολογουμένως, λειτουργικό σύστημα με φρουφρου κ αρώματα με σκοπό να εντυπωσιάσει το ευρύ κοινό. Και σύμφωνα με τις πωλήσεις του, τα έχει καταφέρει (το πως τα κατάφερε βέβαια είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο). Τώρα αν μερικοί ψαγμένοι χρήστες το αγνοούν και το αποδοκιμάζουν(λίγοι ψαγμένοι κάθονται ακόμα με λειτουργικό της ms βέβαια), σκασίλα της η ms κ ο Βασιλάκης ο Πόρτας θα βάλει τη γάτα του να κλαίει...

 

Ο καιρός λοιπόν θα δείξει, προσωρινά προτείνω, σε όποιον καίγεται τόσο πολύ για τα vista, dual boot μέχρι να βγεί το sp1-2 αλλά ,γνώμη μου, δέν αξίζει ακόμα να τρέξει κανένας να πάρει καινούργιο Pc ή να κάνει αναβάθμιση μόνο και μόνο για τα βάλει τα vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια οποιος εχει vista και κατεβαζει updates+drivers εχει ενα πανεμορφο-λειτουργικο πολυ ποιο σταθερο απο τα χp -ποιο ασφαλες και αν ξερει να κανει βασικες ρυθμισεις εχει πολυ καλυτερη ανταποκριση και ταχυτητα. Σταματηστε να λετε και να λετε ειδικα εκεινοι οι οποιοι δεν πληρωσαν ποτε δραχμη για λειτουργικο και δεν ξερουντι θα πει suport.Εμενα παντως σε 5 μηχανηματα δεν εχουν παρουσιασει ουτε μια μπλε οθονη ουτε τιποτα ουτε κολληματα.Αλλα το μονο κουραστικο εινια να παρακολουθω για τυχων new drivers.Η αναβαθμισεις προγραμματων.

Μηντα καταδικαζετε γιατι με το sp1 πλεον θα ειναι τοσο καλα ωστε να τα βαλετε και εσεις.Για μενα μονο και μονο οτι ο explorer.exe δεν εχει κανει ποτε restart μου φτανει οτι εινια καλυτερα απο τα xp.

Φίλε μου δε ξέρω τι γνώσεις έχεις ούτε την ηλικία σου αλλά να σου θυμήσω ότι και τα 2000 δεν τα έβαλε για πολύ κανένας, μόνο εταιρίες. Επίσης έχω βαρεθεί να λέω πως το vista είναι καλύτερο λειτουργικό αλλά δεν είναι πια η καλύτερη λύση, ούτε καν δικαιολογεί το κόστος μετάβασης από το xp. Οπότε σταματήστε προς θεού να μας λέτε ότι το vista είναι καλύτερο .Είπαμε EINAIIIIIIIIIIIIIIIIIII. Αυτό το γνωρίζουν και οι πέτρες.

Όμως δεν είναι καθόλου τυχαίο πως το vista το βάζουν κυρίως οι τσαμπατζίδες και όσοι αγοράζουν νέο υπολογιστή. Τώρα όσον αφορά τα 5 μηχανήματα, ελπίζω να είναι προσωπικά σου και όχι εταιρικά, γιατί τους έκαψες τους ανθρώπους!!!!

Όσοι μεγαλωσαν σαν εμένα αυτοδίδακτοι με dos είτε τώρα είναι Linuxades,είτε mac είτε xp. Δεν γνωρίζω ούτε έναν να έχει κρατήσει vista. Μη το κουράζουμε, όλος ο πλανήτης κράζει!!!! Η συζήτησh για την αποτυχία του vista έχει γίνει διεθνώς καιρό τώρα και έχει κλήσει. Τα συμπεράσματα δεν τα αλλάζει ένα thread του insomnia.

Το xp ήταν στην εποχή του η καλύτερη home λύση (λύση όχι λειτουργικό).

Σήμερα το vista ΔΕΝ είναι η καλύτερη λύση. Οπότε εγώ προσωπικά θα μείνω με τα γνήσια xp pro και θα αρχίσω να μαζεύω Money για macbook. Επίσης θα ψάχνομαι και για linux γιατί από την μυρωδιά του αέρα νοιώθω πως το XP θα είναι και το τελευταίο εοιτυχημένο λειτουργικό της microsoft, εκτός αν η επόμενη έκδοση windows φέρει αλλαγές και είναι φθηνή. Όταν λέμε αλλαγές πρέπει τουλάχιστον να αλλάξει πυρήνας....και το upgrade να έχει το πολύ 100 ευρώ για την πλήρη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι λέτε πάντως ούτε ένα πρόβλημα δεν μου δημιούργουν τα vista (ιδικα τωρα μετα απο ενα χρονο updates) και τα έχω ένα χρόνo ακριβώς. ιδικά σε θέμα τοπικού δικτύου είναι άψογα!!! τα xp έχουν πολλά προβλήματα δικτύωσης, μερικές φορές μου έβγαζαν το λάδι...

 

α! και όσον αφορά την κατανάλωση πόρων στα vista μην ακούω μαλακίες, αν έχεις αργό pc μια vista basic έκδοση παρόμοια με τα xp είναι το ίδιο... τώρα αν από καπρίτσιο θέλετε την ουλτιμειτ έκδοση τότε αγοράστε pc και μη γκρινιάζετε...

 

εγώ θυμάμαι όταν βγήκαν τα xp (16 χρονών ήμουν) περισσότερα προβλήματα είχα ασυμβατότητας, μη τρελαθούμε κιόλας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήξερα πως παίρνουμε καινούργιο ΛΣ για τον η/υ μας και όχι η/υ για τον ΛΣ και αναβαθμίζουμε μόνο αν έχει κάτι καλύτερο να μας προσφέρει από αυτό που χουμε τώρα.Γενικά ο home user δεν έχει να επωφεληθεί σε τπτ από μια αναβάθμιση.Κάλλιστα ο home user θα μπορούσε να βάλει μια διανομή gnu/linux και να ησυχάσει από malware, ιους και τα συναφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάσαι τότε τα 2000 δεν ήταν προτεινόμενα για home users, μόνο τα Μe. Εγώ δεν μπορούσα να τρέξω ούτε ένα παιχνίδι. Ήταν καθαρά πειραματικό λειτουργικό, πρόδρομος του xp.Για τις εταιρίες βέβαια που δε θέλουν φρουφρου και αρώματα είναι τώρα τέλειο, μετά από 4 sp βέβαια....

 

Σε PC του 2005 με Win2000 και SP4 έτρεχα: Steam με Counter-Strike, Starcraft, Warcraft 3, FarCry, Doom3, Half-Life 2, Quake 3, Unreal Tournament, Unreal Tournament 2004, Max Payne, Max Payne 2, και αλλά που δεν θυμάμαι τώρα.

 

Αλλαγή πυρήνα δεν έγινε ούτε με τα 2000 ούτε με τα Vista. Έχουν όλα (NT, 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008...) τον πυρήνα των NT.

Τα Vista είναι τα Windows NT 6.0.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_NT

 

Ευχαριστούμε Cutler. Τι θα ήταν τα Windows δίχως εσένα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 χρόνια φίλε είναι πολλά...

Πιστεύω σε κανά 2-3 χρόνια σχεδόν όλοι θα έχουμε vista

 

σχεδόν όλοι θα έχουμε Linux

αυτό θα "πουλάει" και η Micro$oft αναγκαστικά,

ήδη προετοιμάζεται !:mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
σχεδόν όλοι θα έχουμε Linux

 

ΔΕΝ...

ούτε με πυρηνικές από τροχιά (γιατί οι σφαίρες και οι χειροβομβίδες δεν αρκούν :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι τα βιντεοπαιχνίδια παίζουν ίσως το μεγαλύτερο ρόλο για το ποιος πρωταγωνιστεί στην αγορά λειτουργικών. Εάν αρχίσουν και βγαίνουν όλα τα παιχνίδια και για Linux ή εάν αναβαθμιστεί το opengl και φτάσει το directx (αν δηλαδή χρειάζεται- εικάζω μόνο, αν κάνω κάπου λάθος εδώ συγχωρέστε με) ώστε να ξέρει κάθε παιδάκι ή και κάθε μαντράχαλος ότι με το Linux θα μπορεί να κάνει ό,τι εργασία χρειάζεται, αλλά και να παίζει ό,τι παιχνίδι θέλει, ενώ συγχρόνως ξέρει ότι θα έχει ένα πραγματικά σοβαρό, ασφαλές και δωρεάν λειτουργικό, όλα θα αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...