Προς το περιεχόμενο

LG GGW H20L: BD/DVD Recorder και HD-DVD ROM


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι για αγορά το παρακάτω BD/DVD Recorder και HD-DVD ROM της LG:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977751&product=1044753

Ποια η άποψή σας;; Αξίζει να το χτυπήσω;; Περιμένω σύντομα τις απαντήσεις σας για να το κλείσω αν είναι!! :)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλά αντί να μου απαντήσετε μου φαίνεται πήγατε όλοι και το χτυπήσατε εσείς!! Είναι σε έλλειψη στο Πλαίσιο. Ε ρε τι άλλο θα δουν τα μάτια μας εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ακριβό κατά τη γνώμη μου. Περίμενε να πέσουν κι άλλο οι τιμές (εκτός κι αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα). Το ίδιο ακριβά είναι - φαντάζομαι - και τα bluray δισκάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ακριβό κατά τη γνώμη μου. Περίμενε να πέσουν κι άλλο οι τιμές (εκτός κι αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα). Το ίδιο ακριβά είναι - φαντάζομαι - και τα bluray δισκάκια.

 

Τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο ακριβό δεν μπορεί να θεωρηθεί. Τη στιγμή μάλιστα που ακόμη τα περισσότερα Blu-ray readers (και όχι recorders) είναι αρκετά ακριβά και ιδίως τα deck players είναι παν-άκριβα. Για εγγραφέα και μάλιστα στις ταχύτητες που δίνει φαίνεται πραγματικά η καλύτερη δυνατή προσφορά. Τώρα αν είναι να περιμένεις κανά χρόνο ακόμη σίγουρα η τιμή του θα έχει κατέβει 100 ευρώ τουλάχιστον. Αλλά το σκεπτικό μου είναι: Θέλω blu-ray οπωσδήποτε στο PC μου να βλέπω ταινίες HD. Αν είναι να δώσω γύρω στα 150-160 ευρώ (Pioneer, Lite-On) με 200-250 ευρώ (Asus, Pioneer κτλ.), ίσως και παραπάνω, για ένα Blu-ray reader, δεν παίρνω καλύτερα ένα Blu-ray recorder (που γράφει και DVD/CD άλλωστε) της LG με λίγα παραπάνω (275) και δεν θα μου πιάνει και τσάμπα χώρο στο tower;; Επίσης το Blu-ray recorder της Pioneer έχει γύρω στα 350 ευρώ με πιο αργές ταχύτητες (συν το ότι δεν παίζει HD-DVD καθόλου, λέμε τώρα αν πέσει και κανένα τέτοιο στο χέρι μας γιατί να μην μπορούμε να το δούμε;..). Έτσι καταλαβαίνεις ότι εύκολα καταλήγω στο LG, μιλάμε πάντα για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Δεν ξέρω τι πιστεύουν οι υπόλοιποι παιδιά αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη. Περιμένουμε και άλλες γνώμες όμως, όποιος θέλει ας post-άρει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις χθες παρέλαβα (με καθυστέρηση λόγω έλλειψης) το εν'λόγω Blu Ray recorder (από Πλαίσιο)! Πρώτες εντυπώσεις: Ωραίο κουτάκι (μετά από καιρό!), όμορφο drive, λίγο μεγαλύτερο σε μήκος όταν μπαίνει μέσα στο case (εξέχει λίγο περισσότερο από τα άλλα 2 DVD Recorders που έχω (Nec 7173S και Plextor 760SA). Επίσης η συσκευασία περιέχει βιδούλες, καλώδιο SATA, ένα μικρό manual, ένα BD-RE 2x της LG, καθώς και software της Cyberlink (Power DVD για Blu ray και HD-DVD ROM και κάτι άλλα).

Πάνω σε αυτό το software έχω κάποιες ερωτήσεις:

Για κάποιο λόγο όταν πάω να δω μια αυθεντική ταινία blu-ray (από το Hitech) εκεί που πάει να αρχίσει να παίζει ξαφνικά βγάζει ένα μήνυμα άσχετο και κολλάει. Μήπως επειδή η οθόνη μου δεν είναι HDCP compliant (LG 1970HQ-BF);;;; H κάρτα γραφικών μου πάντως είναι ΑΤΙ HD3870 σε Crossfire. Μήπως φταίει το Crossfire; Αν γνωρίζετε κάτι please help.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
πρεπει και οθονη και καρτα να το υποστηριζουν....

 

Με το AnyDVD τελικά κατάφερα να παίξω το Blu ray, προσπερνάει το protection (BD+ νομίζω λέγεται) για το HDCP. Το αποτέλεσμα ακόμη και στην 19-άρα μου είναι ενυπωσιακό!!Έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Είναι λες και βλέπεις μέσα από γυαλί-τζάμι κάποιες στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση: Έκανα επιτυχώς Rip μια Blu Ray ταινία στον σκληρό. ΟΚ μέχρι εδώ. Τώρα όμως τι κάνω για να "κάψω" τα δεδομένα (Blu Ray video) σε ένα επανεγγράψιμο BD-RE δισκάκι που έχω;; To Nero 8 έχει επιλογές μόνο για δύο τύπους Βlu ray: Blu-ray Disc Copy και Blu-ray Disc (UDF). Δεν υπάρχει δηλαδή επιλογή π.χ. Blu-ray Video. Ξέρετε αν γίνεται με κάποιο άλλο τρόπο μέσω Nero, Easy DVD Creator;;

Διαφορετικά, ξέρετε κάποιο άλλο software που να κάνει τη δουλειά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σε περίπτωση που θέλουμε να συμπιέσουμε Blu Ray 50GB σε 25GB, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο tool σαν τα Clone DVD και DVD Shrink που να κάνει τη συμπίεση των δεδομένων ώστε το 50GB δισκάκι να "χωρέσει" με τη καλύτερη δυνατή ποιότητα σε 25GB, επιλέγoντας μόνο τα επιθυμητά Audio και Subtitle streams;;

Τα Clone DVD και DVD Shrink δεν μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά που κάνουν στα DVD και στα Blu Ray δυστυχώς. (Ιδίως για το DVD Shrink δεν μπορούμε να πούμε και τίποτα βέβαια αφού δεν έχει κυκλοφορήσει κανένα καινούριο version εδώ και 2 χρόνια και βάλε!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
εδω ειναι αυτο που ψαχνεις....

 

 

DVD Cloner 5

 

 

και εδω μια γενικοτερη εικονα....

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αλλά φαίνεται ότι το DVD Cloner 5 είναι μόνο για αντιγραφή από ένα Blu Ray σε ένα άλλο, για "cloning" δηλαδή.

Εγώ όμως χρειάζομαι κάποιο εργαλείο software σαν τα Clone DVD και DVD Shrink, που να έχουν τη δυνατότητα για επιλογή των στοιχείων που θέλεις να γράψεις εσύ από τη ταινία, π.χ. να επελέξεις υπότιτλους, audio stream, ποια μενού θέλεις ή δεν θέλεις, κτλ., και επίσης να έχεις τη δυνατότητα για encoding και downsampling στη χωριτικότητα Blu Ray που επιθυμείς.

Εννοώ δηλαδή όπως από DVD-9 μπορούσα να επιλέξω ελληνικούς υπότιτλους και audio English 5.1 για παράδειγμα και μετά να γράψω τη κυρίως ταινία με αυτά τα στοιχεία σε DVD-5 χρησιμοποιώντας π.χ. το Clone DVD, έτσι θέλω να μπορώ να κάνω το ίδιο και στα Blu Ray, επιλέγοντας από μία πρωτότυπη ταινία 40-50GB π.χ. ελληνικούς υπότιτλους, English TrueHD audio και μόνο την κυρίως ταινία, χωρίς τα αρχικά μενού, και να τη γράψω σε ένα 25GB BD-R ώστε να μπορώ να τη δω σε οποιοδήποτε Blu Ray player.

Ξέρει λοιπόν κανείς αν υπάρχει τέτοιο αντίστοιχο software για Blu Ray;

Αν ναι, please help!

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μου χαλασε το dvd recorder μου και θελω να παρω ενα αλλο ποιο μου λετε να παρω?ειχα ενα lg supermulti και ηταν πολυ καλο.τωρα ποια ειναι η καλυτερη μαρκα για writting και να βλεπει ολα τα dvd?Ενα καλο εχετε να μου πειτε?Τα pioneer λενε τιποτα ή παλι να παρω lg?αμα μπορειτε να μου πειτε κανα καλο απο την λιστα.Ενα αρκετα καλο να γραφει τις περισσοτερες μαρκες και να εχει καλεσ ταχυτητες.

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=30&category=DVD%2520RECORDER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...