Προς το περιεχόμενο

"Μερικη" Αναβαθμιση


varvag1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα... Ηρθε ο καιρος να κανω μια μικρη αναβαθμισουλα. Εχω παραγγειλει ηδη ενα σκληρο raptor πηρα μια καινουρια οθονη και τωρα λεω να κανω αναβαθμιση και στις μνημες τις οποιες θα δειτε στην υπογραφη μου. Συμφωνα με το site της gigabyte http://www.gigabyte.com.tw/FileList/MemorySupport/motherboard_memory_ga-965p-ds4.pdf οι μνημες που εχω τωρα δεν ειναι συμβατες... Ψαχνω τωρα μνημες στα 4gb αλλα δεν ξερω τι συχνοτητα να διαλεξω για να δω διαφορα στο μηχανημα... Λετε να παω σε μεγαλυτερη συχνοτητα; Η μηπως να κατεβω κιολας; Για προτεινετε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πόσα διαθέτεις; Ποιον ράπτορα παρήγγειλες, πόσο και από πού; Προλαβαίνεις να την ακυρώσεις;

 

Τι εννοείς δεν είναι συμβατές; Αυτές δεν έχεις πάνω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα διαθέτεις; Ποιον ράπτορα παρήγγειλες, πόσο και από πού; Προλαβαίνεις να την ακυρώσεις;

 

Τι εννοείς δεν είναι συμβατές; Αυτές δεν έχεις πάνω τώρα;

 

εχω πανω τωρα τις Cellshock 2GB Kit DDR2 1066MHz αλλα απο οτι τωρα συνηδειτοποιω μετα απο τοσο καιρο που εχω το pc, μου τις αναγνωριζει σαν 800αρες και οχι στα 1066mhz.

 

Παραγγειλα απο τοπικο μαγαζι τον wd 150gb 155 ευρα... Γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πανω τωρα τις Cellshock 2GB Kit DDR2 1066MHz αλλα απο οτι τωρα συνηδειτοποιω μετα απο τοσο καιρο που εχω το pc, μου τις αναγνωριζει σαν 800αρες και οχι στα 1066mhz.

 

Τα 1066MHz είναι εκτός των specs του DDR2.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μπορούν μεν να παίξουν σε συχνότητες μεγαλύτερες των 800MHz, αλλά υπό προϋποθέσεις, όπως αύξηση συχνότητας, χαλάρωμα των timings κλπ..

Προφανώς είσαι σε αυτήν την περίπτωση και για τα 1066MHz εκτός του ότι πρέπει να ορίσεις χειροκίνητα τη ρύθμιση στο BIOS, το πιο πιθανό είναι να πρέπει να αυξήσεις και την τάση για να κάνει boot το σύστημα.

 

Παραγγειλα απο τοπικο μαγαζι τον wd 150gb 155 ευρα... Γιατι;

 

Ακύρωσε την παραγγελία όσο προλαβαίνεις. Ετοιμάζεσαι να κάνεις μεγάλη πατάτα.

Με 40€ ακόμη τσιμπάς έναν Postville και βλέπεις το φως το αληθινό.

Δεν αξίζουν με την καμία τα 155€ για τον ράπτορα.

 

Και την επόμενη φορά φρόντισε να ενημερωθείς πρώτα πριν προβείς σε αγορές, εκτός κι αν δε σε χαλάει να πετάς τα χρήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1066MHz είναι εκτός των specs του DDR2.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μπορούν μεν να παίξουν σε συχνότητες μεγαλύτερες των 800MHz, αλλά υπό προϋποθέσεις, όπως αύξηση συχνότητας, χαλάρωμα των timings κλπ..

Προφανώς είσαι σε αυτήν την περίπτωση και για τα 1066MHz εκτός του ότι πρέπει να ορίσεις χειροκίνητα τη ρύθμιση στο BIOS, το πιο πιθανό είναι να πρέπει να αυξήσεις και την τάση για να κάνει boot το σύστημα.

 

 

 

Ακύρωσε την παραγγελία όσο προλαβαίνεις. Ετοιμάζεσαι να κάνεις μεγάλη πατάτα.

Με 40€ ακόμη τσιμπάς έναν Postville και βλέπεις το φως το αληθινό.

Δεν αξίζουν με την καμία τα 155€ για τον ράπτορα.

 

Και την επόμενη φορά φρόντισε να ενημερωθείς πρώτα πριν προβείς σε αγορές, εκτός κι αν δε σε χαλάει να πετάς τα χρήματά σου.

 

Μα δεν εκανα τυχαια την αγορα.... Καποιος μου την προτεινε... Οσον αφορα τις μνημες δεν ξερω τι να σου πω; Στο βιβλιο της μητρικης γραφει οτι υποστηριζει την συχνοτητα που εχω ενω το everest μου τις δειχνει σαν 800αρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι..

 

Νομίζω σου εξήγησα πιο πάνω τι πρέπει να κάνεις ώστε να τρέξουν οι μνήμες σου στα 1066MHz.

 

ενταξει ρε φιλαρακι συγγνωμη που δεν ειμαστε ειδημονες.... Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι δεν καταλαβαινω για ποιο λογο πρεπει να αλλαξω - ρυθμισω ολα τα παραπανω που λες για να τρεξουν οι μνημες μου στα 1066 εφοσον το βιβλιαρακι της μητρικης γραφει οτι η μητρικη μου υποστηριζει τετοια συχνοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα τίποτα, μην αρπάζεσαι.. :-)

 

Σου είπα και πιο πάνω πως τα specs των DDR2 ξεκινούν από τα 400MHz και φτάνουν μέχρι τα 800MHz.

Το ότι εμφανίστηκαν μνήμες με μεγαλύτερη συχνότητα από 800MHz δε λέει τίποτα, απ' τη στιγμή που υπάρχουν ακόμα και παραδείγματα που αφορούν σε DDR2 στα 1200MHz+.

 

Παρομοίως, είχαν βγει και DDR στα 625MHz, αυτό δε σημαίνει ότι με το που τις έβαζες στο μόμπο έπαιζαν αυτόματα σε αυτήν τη συχνότητα.

 

Ο πιο απλός τρόπος να το εμπεδώσεις είναι τσεκάροντας τα JEDEC τους, όπου εκεί μπορείς να δεις με ποιες ρυθμίσεις μπορούν να παίξουν τα συγκεκριμένα dimms.

 

Το πιο κλασικό είναι ότι αυτές οι so called 1066άρες ήταν στην ουσία 800άρες οι οποίες έπαιζαν στην ουσία με 1.8V και 4-4-4-12 (ή και 5-5-5-15, δε μας πειράζει αυτό), αλλά για τα 1066MHz απαιτούσαν 2.1V.

 

Απ' τη στιμή που όλες οι DDR2 mobo's έδιναν 1.8V από default, δεν υπήρχε περίπτωση να κοτσάρεις πάνω την 1066άρα και να παίξει αυτόματα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα τίποτα, μην αρπάζεσαι.. :-)

 

Σου είπα και πιο πάνω πως τα specs των DDR2 ξεκινούν από τα 400MHz και φτάνουν μέχρι τα 800MHz.

Το ότι εμφανίστηκαν μνήμες με μεγαλύτερη συχνότητα από 800MHz δε λέει τίποτα, απ' τη στιγμή που υπάρχουν ακόμα και παραδείγματα που αφορούν σε DDR2 στα 1200MHz+.

 

Παρομοίως, είχαν βγει και DDR στα 625MHz, αυτό δε σημαίνει ότι με το που τις έβαζες στο μόμπο έπαιζαν αυτόματα σε αυτήν τη συχνότητα.

 

Ο πιο απλός τρόπος να το εμπεδώσεις είναι τσεκάροντας τα JEDEC τους, όπου εκεί μπορείς να δεις με ποιες ρυθμίσεις μπορούν να παίξουν τα συγκεκριμένα dimms.

 

Το πιο κλασικό είναι ότι αυτές οι so called 1066άρες ήταν στην ουσία 800άρες οι οποίες έπαιζαν στην ουσία με 1.8V και 4-4-4-12 (ή και 5-5-5-15, δε μας πειράζει αυτό), αλλά για τα 1066MHz απαιτούσαν 2.1V.

 

Απ' τη στιμή που όλες οι DDR2 mobo's έδιναν 1.8V από default, δεν υπήρχε περίπτωση να κοτσάρεις πάνω την 1066άρα και να παίξει αυτόματα εκεί.

 

 

τωρα μαλιστα καταλαβα... Το θεμα ειναι πως ψαχνω να κανω την διαφορα στο pc μου. Κατι δηλαδη που θα το καταλαβω... Μηπως να περασω και σε μια αναβαθμιση μητρικης με ddr3 και να αφησω πανω μονο την καρτα γραφικων που εχω και τον επεξεργαστη;:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως ψαχνω να κανω την διαφορα στο pc μου. Κατι δηλαδη που θα το καταλαβω... Μηπως να περασω και σε μια αναβαθμιση μητρικης με ddr3 και να αφησω πανω μονο την καρτα γραφικων που εχω και τον επεξεργαστη;:X

 

Πηγαινε τον Q6600 πανω απο > 3.4 GHz :devil:

Εχεις καταλληλη μητρικη, cooler, μνημες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το συγκεκριμένο μόμπο το 'χω κι εγώ και μ' έχει εντυπωσιάσει θα έλεγα, απίστευτα σταθερό.

 

Απλά μην πάρεις τον ράπτορα και πρόσθεσε άλλα 2GB μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...