Προς το περιεχόμενο

Forthent ταχύτητες και ιδιόκτητο δίκτυο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

να επιλεξεις dynamic.η static ειναι πιο ακριβη.

 

η διαφορα ειναι οτι η με την dynamic καθε φορα που θα μπαινεις στο ιντερνετ θα παιρνεις διαφορετικη διευθυνσης (IP) ενω με την static θα εχεις παντα την ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στη Forthnet 2play. Από τη Δευτέρα παρατήρησα το εξής, το κλείδωμα του router έπεσε από 17500 στα 13550. Να σημειώσω ότι δεν πείραξα το παραμικρό στις ρυθμίσεις. Πλέον έχω τα παρακάτω στατιστικά:

 

Rate: 13550/1023

Noise: Up: 8, Down:6

Attenuation: Up: 13, Down: 27

 

Καταλαβαίνω ότι το noise είναι αρκετα χαμηλό και θα πρεπε να έχω συχνά αποσυνδέσεις κάτι που δεν συμβαίνει όμως, όσο περίεργο κι αν φαίνεται. Είμαι περιοχή Νέας Ιωνίας.

 

Παραθέτω τα στατιστικά φίλων από άλλες περιοχές.

 

Νέα Σμύρνη

Rate: 13102/1021

Noise: Up: 28.5, Down:9.6

Attenuation: Up: 8.6, Down: 13.2

 

Με τα παραπάνω νούμερα είναι λογικό μόνο 13102?

 

Γαλάτσι

Rate: 4100/512 (Από 20000/1021!!!!)

και Noise: Up: 10, Down:15

Attenuation: Up: 21, Down: 23

 

Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το margin ειναι στα8ερα στο 6 δεν εχεις προβλημα 8α παιξει.το default προφιλ της forthnet ειναι το 6 db .β.για να πεσει μια γραμμη και να κλειδωνει λιγοτερο πρεπει να αλλαξει κατι στο καλωδιο.αυτο το κατι μπορει να ειναι απο κατι μεσα στο σπιτι η ακομα καποιο καλωδιο με υγρασια η σκουριασμενο κτλ κτλ.δυστυχως οσο περναει ο καιρος φαινονται ολα και περισσοτερα προβληματα πανω στα καλωδια.ατελειωτα δις στον οτε σε παγια και ακομα με καλωδια χαλια.ουστ οι κεραταδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το margin ειναι στα8ερα στο 6 δεν εχεις προβλημα 8α παιξει.το default προφιλ της forthnet ειναι το 6 db .β.για να πεσει μια γραμμη και να κλειδωνει λιγοτερο πρεπει να αλλαξει κατι στο καλωδιο.αυτο το κατι μπορει να ειναι απο κατι μεσα στο σπιτι η ακομα καποιο καλωδιο με υγρασια η σκουριασμενο κτλ κτλ.δυστυχως οσο περναει ο καιρος φαινονται ολα και περισσοτερα προβληματα πανω στα καλωδια.ατελειωτα δις στον οτε σε παγια και ακομα με καλωδια χαλια.ουστ οι κεραταδες.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν και μου φαίνεται περίεργο ότι η πτώση ταχύτητας συνέβει σχεδόν ταυτόχρονα στις περιπτώσεις Γαλάτσι και Νέα Ιωνία. Τι να πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμ μιλησουν με forthnet η ας πει καποιος αν εχει το ιδιο σε γενικο φαινομενο οχι ενα 2 ατομα

Νέα Σμύρνη

Rate: 13102/1021

Noise: Up: 28.5, Down:9.6

Attenuation: Up: 8.6, Down: 13.2

 

Με τα παραπάνω νούμερα είναι λογικό μόνο 13102

οχι απολυτα λογικο απλα η γραμμη του κανει λιγο πανω.αμα το κλεισει και το ξανανοιξει λογικα 8α κλειδωσει σε αλλο νουμερο εκτος αν του εχουν κανει αλλαγη προφιλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το attainable line rate ειναι 8εωρητικα αυτο που μπορει να φτασει ο ρουτερ.αν οταν κλειδωσεις στα 10 mbit to margin sou κανει διακυμανσεις 8α βλεπεις και αυτο να αλλαζει.δεν μας πολυενδιαφερει γενικως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνδέομαι στα 12 και κατεβάζω με 700

ενώ ένας φίλος μου που είναι πιο μακριά και στα 10 κατεβάζει με 1200

γιατί;;;

υπόψιν με ίδιο μόντεμ και οι δύο με DAP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι απόσταση είσαι απο το dslam τους? Πωπω για τα κλάματα ειναι η φάση.

 

συγνωμη αλλα δεν γνωρίζω, πως μπορω να το βρω αυτο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή μου αφορά κυρίως τη διαφορά ανάμεσα στα attenuation μεταξύ upstream - downstream, η οποία είναι περίπου 20 dB. Είναι δυνατόν αφού υποτίθεται ότι η εξασθένηση είναι κυρίως συνάρτηση της απόστασης και επηρεάζει το μέσο μετάδοσης (χαλκό), να παρατηρούνται τέτοιες διαφορές και εάν ναι, πως εξηγούνται; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

 

πολυ καλη ερωτηση,πιστευω οτι εχει να κανει με τα πακετα που στελνονται και ερχονται....ας βοηθησει καποιος που ξερει να εξηγησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνδέομαι στα 12 και κατεβάζω με 700

ενώ ένας φίλος μου που είναι πιο μακριά και στα 10 κατεβάζει με 1200

γιατί;;;

υπόψιν με ίδιο μόντεμ και οι δύο με DAP

τα ιδια αρχεια κατεβαζετε.τωρα γιατι δεν ξερω αλλα ας κανετε γενικως test.

συγνωμη αλλα δεν γνωρίζω, πως μπορω να το βρω αυτο????

 

πες περιοχη να δουμε που ειναι το dslam σου.επισης και το atenuation διχνει ποσο μακρια εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες περιοχη να δουμε που ειναι το dslam σου.επισης και το atenuation διχνει ποσο μακρια εισαι.

 

 

Βρίσκομαι θεσσαλονικη-κεντρο(Ευαγγελίστρια)...οσο για το atenuation ειναι 16db

 

Ποιο παλια κατεβαζα σχετικα καλα,τωρα εδω και 3 εβδομαδες κατι γινεται,το ιδιο ισχυει και για τον ευοσμο ο κουμπαρος μου εκανε 2play και τα ιδια "σκατα" ειναι,ενα πραγμα που παρατηρησα ειναι το εξεις:σαββατο και κυριακη πρωι παει καλα(200-300),οπως και μεσημερια,τις αλλες ωρες 50-150 βαρια-βαρια...αντε βγαλε ακρη...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιδηποτε μποει να γινει πανω στο καλωδιο απο υγρασια.φαντασου οτι εχω δει και ατομο που εχανε το τηλ οταν εβρεχε.καλωδια οτε rulez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...