Προς το περιεχόμενο

silicon 3112 παρακαλω οποιος μπορει!


joef_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα pci silicon 3112 sata raid adapter και εχω κανει raid0 με 2 δισκους.

εκανα format το pc με xp sp2 τωρα. τα ειχα και πριν απλα τα ξαναεβαλα επειδη το pc

ειχε κλαταρει.

αλλα δεν θυμαμαι που εχω βαλει το δισκακι με τους drivers του και τωρα τα windows

δεν βλεπουν τον raid δισκο.

εχει αναγνωρισει την καρτα αλλα εχει ενα θαυμαστικο και λεει unable to start (code 10) .

εχω δοκιμασει ολους τους drivers που βγαζει το google για τις πρωτες 5 σελιδες και κανενας δεν το εφτιαξε ακομα το ιδιο.

επειδη εχω 600gb αρχεια και δεν θελω με τιποτα να τα χασω

ξερει κανεις τι να κανω,η μηπως εχει κανεις το δισκακι με τους driver και το προγραμα

απο καμια αλλη silicon 3112??

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εστειλα με μαιλ τους οδηγους που εχει το cd της μητρικης μου (nforce2) η οποια εχει τον ιδιο sata controller (sil 3112)onboard. Δοκιμασε τους και πεσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ για την γρηγοργ απαντηση και για τους drivers!

το εκανα παλι και προσπαθησα 2-3 φορες μαζι me restart σε καθε φορα αλλα παντα παιρνω το ιδιο μηνυμα "this device can't start (code 10)"

τι μπορω να κανω για αυτο??ξερει κανεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εδω και 6 ωρες ψαχνω και δεν βρισκω λυση!

εχω σηκωσει ολο το σπιτι και τιποτα!

 

θα δοκιμασω τα παντα για να παρω τα αρχεια πισω!

αμα παω και αγορασω αλλο controller και βαλω πανω τους 2 δισκους

θα το δει το raid η οχι??

επισης αμα βαλλω inux παιζει να τον δει τον controller??

 

παιδια βοηθεια δεν την παλλευω αλλο με τους

κ0λοdrivers!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι καταλαβαινω η ριζα του προβληματος ειναι το μηνυμα: unable to start (code 10), που μαλλον δειχνει οτι το προβλημα δεν εχει να κανει με τους drivers. Δοκιμασε να κανεις τα παρακατω μπας και φυγει το unable to start:

 

1. Απο το device manager κανε uninstall τη καρτα και μετα shutdown

 

2. Δοκιμασε να βαλεις την καρτα σε διαφορετικη pci θυρα

 

3. Απενεργοποιησε καποια απο τις onboard συσκευες της μητρικης απο το bios ή/και βγαλε οποιαδηποτε αλλη pci καρτα εχεις επανω.

 

Αυτα μου ερχονται για την ωρα(και τι ωρα :-)), ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τον χρονο σου!

εκανα αυτο που ειπες και μου εβγαλε το μηνυμα new hardware found

και λεει raid controller.

το βαζω να ψαξει drivers αλλα δεν τους βρισκει παρολο που το δήλωσα και τον φακελο που τους εχω μεσα!

τι να κανω για να τους βρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, στον device manager αντι να ορισεις τον φακελο στον οποιο θα ψαξει για τον οδηγο, πατα το αμεσως απο κατω που λεει "I will choose the driver to install". Mετα πατα το κουμπι have disk->browse και εκει ψαξε και βρες το αρχειακι driver που χρειαζεται (μαλλον .inf). Συνεχισε απο εκει και ας ελπισουμε οτι θα δουλεψει επιτελους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα και αυτο!!

δεν γινετε! δοκιμασα με 5-6 διαφορετικα inf αρχεια και λεει

"this doesn't contain information about your hardware"

 

μαλλον εχει βαλλει στοιχημα το pc να με τρελανει!!

 

οποτε γυρναω παλι στις προηγουμενες ερωτησεις μου!

 

αμα παω και αγορασω αλλο controller και βαλω πανω τους 2 δισκους

θα το δει το raid η οχι??

επισης αμα βαλλω inux παιζει να τον δει τον controller??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( joef_gr ,απορία,πάντα στο c:windows/system32/drivers έμενες,ή....μετακόμισες πρόσφατα; ):-D

 

 

..Αν εννοείς,να πάρεις άλλη controller card,και να συνδέσεις εκεί τους δίσκους...τσούκου(..για linux,βλέπω στο cd να υπάρχει support για fedora,red hat,suse...)

Αλλά το πρόβλημα σου είναι η αναγνώριση απ΄ το λειτουργικό(το οποίο ποιό είναι; windows xp 32μπιτα ; ) (Dreamchaser,υπάρχει μήπως περίπτωση οι drivers που του έστειλες να ΕΙΝΑΙ για SATA...αλλά όχι για RAID ; )

 

Τέλος πάντων joef_gr,επειδή έχω cd με drivers ,γιά κάνε και από δω μια δοκιμή...

 

*μόνο πριν από ο,τιδήποτε τρέξε το ccleaner για καθαρισμό του μητρώου,restart,και μετά τον driver που σου στέλνω..

Α και πάνε και πάλι χεικροκίνητα στο φάκελο(κατά την εγκατάσταση)..Μην του λες να ψάξει αυτό...

SIL3x12 Windows 32 bit driver.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( joef_gr ,απορία,πάντα στο c:windows/system32/drivers έμενες,ή....μετακόμισες πρόσφατα; ):-D

 

οχι παντα εδω εμενα,γεννημα θρεμα!! αλλα δεν ηξερα οτι η περιοχη που μεγαλωσα θα μου εκανε τετοιο χουνερι!! :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...