Προς το περιεχόμενο

κέντρα διασκέδασης στην ελλάδα.


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί στην πλειοψηφία τον υπολοιπων χορών (δεν λέω όλες) δεν έχουνε αυτό που έχουμε εμείς με το live τραγούδι? οι τραγουδιστές βγάζουνε λεφτά από συναυλίες και από τα cd τους. εδώ γιατί όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ τι θες να πεις?οτι οι δικοι μας χανουν λεφτα απο συναυλιες κ cds γι αυτο τραγουδανε?

εχουμε μπουζουκια,καφετεριες,μπαρ σε καθε περιοχη γιατι οπως θα χεις καταλαβει στο θεμα διασκεδαση κ γενικα greek lifestyle ειμαστε το κατι διαφορετικο απο ολους...αν ειχαμε και τιμες ευρωπης νομιζω οτι θα μασταν μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης εδω εχουμε και τα κλαψομουνικα τραγουδια τυπου βερτη κτλ, που ακομα και το μπαρακι της γειτονιας εχει dj, για να τα ακουει ο καθε καϊμενος και καταλανωνει αλκοολ!

αρα και χρημα...

 

τα παντα γινονται για το χρημα!

δε νοιαζονται οι επιχειρηματιες το αν ειναι διασκεδαση ή οτιδηποτε αλλο, παραμονο αν πουλαει

αχ Ελλαδαρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παραδοση εχουμε δηλαδη? δηλαδη μουσικοι και τραγουδιστες βγενουνε μονο απο εδω?

και εξω εχουνε ωρε αλετζε κλαψοτραγουδα, αλλα βλεπεις οτι δεν εχουνε κεντρα.

kage, δεν λεω για τα bars, και τις καφετεριες. λεω για τα μπουζουκια/κεντρα διασκεδασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναλαμβανω!

 

"τα παντα γινονται για το χρημα!

δε νοιαζονται οι επιχειρηματιες το αν ειναι διασκεδαση ή οτιδηποτε αλλο, παραμονο αν πουλαει

αχ Ελλαδαρα...."

 

απλος τυχαινει εδω στην Ελλαδα να πουλαει το τραγουδι στα κεντρα με τα μπουζουκια!

σκεψου αν ανοιξει κανενα κεντρο στο εξωτερικο αν δουλεψει....

 

οπως επισης στο εξωτερικο εχουν πολλα clubs με trance μουσικη, εδω Ελλαδα γιατι δεν εχουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι μονο η trance (δεν εχει και πολλα πλεον ετσι και αλλιως) αλλα πχ βλεπω ιαπωνια, να κανουνε συναυλιες οι εκει καλλιτεχνες και οχι τα αντιστοιχα μπουζουκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα μπουζουκια ειχαν λογικες τιμες εννοειτε πως θα ταν πολυ καλυτερα απο συναυλιες...Οι συναυλιες παραεινε αρπαχτη πετανε μια πιστα φωτα ηχεια απο πανω κ τελος.ενω στο αλλο φωτα,τραπεζια,προσωπικο,ηχεια γυρω γυρω,μπαλετο,λουλουδια,φαγητο,φρουτα,ξηροκαρπια:P

 

απο την στιγμη που εστω κ τις 3-4 μερες που δουλευουν εχουν κοσμο παει να πει οτι μπορουν κ λειτουργουν k βγαζουν κ φραγκα .δεν θυμαμαι να χει κλεισει κ κανενα,μαλλον το αντιθετο γινεται..

 

τελος να πω οτι το σκηνικο αυτο ξεκινησε με τα ρεμπετικα κ μετα με τα λαικα στα μπουζουκια.Τωρα εγιναν πιο ποπ με το beataki κ πιο πολυ τσιφτετελι με το τουμπερλεκι. Μιας κ το ΡΕμπετικο ειναι καθαρα Ελληνικο σκηνικο- τραπεζακι κ κρασι κ πιστα για χωρο- ειναι λογικο να το χουμε εμεις.

σιγουρα υπαρχουν κ στην τουρκια κ στα βορεια μας.(τελικα ο χασαποσερβικος προερχεται απο την σερβια?:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το προβλημα πιο ειναι?

Μεχρι τωρα γκρινιαζαμε για κατι που εχουν οι αλλοι και οχι εμεις

 

Τωρα θα γκρινιαζουμε για κατι που εχουμε εμεις και οχι οι αλλοι?

 

Ναι ρε ειμαστε της καψουρας και εγω ποναω και εγω πλερωνω κτλ κτλ. και αμα γουσταρουμε παμε και ενα μπουζουκι, αμα ο Αμερικανος ποναει παει και ακουει Tony Braxton ξερω γω, δλδ ενταξει, καμια σχεση

 

ΥΓ. Πανω απο το 70% της συλλογης μου ειναι ΞΕΝΑ κομματια και αλμπουμ για να μην με πειτε σκυλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
(τελικα ο χασαποσερβικος προερχεται απο την σερβια?:P)

 

Ο χασάπικος είναι λαϊκός χορός βυζαντινής προέλευσης (ο "μακελλάρικος", από το λατινικό macellrarius-macelum -χασάπης, χασάπικο και το προγενέστερο αρχ. ελληνικό μάκελλλον).

 

Χασαποσέρβικο, από όσο ξέρω, είναι το όνομα που δόθηκε στο χορό που ακολουθεί τα μοτίβα του χασάπικου αλλά σε πολύ γρηγορότερο ρυθμό (όπως αυτός του Σέρβικου, ο οποίος -υποτίθεται ότι- είναι αμιγής παράδοση των λαϊκών Σέρβικων χορών).

 

Συγγνώμη για το off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το πρόβλημα με τα μπουζούκια ρε παιδιά?

Όπως είπε κι ο Kaizer δηλαδή.

 

Και τι σχέση έχουν τα μπουζούκια με τις συναυλίες?

Εγώ ξέρω ότι στις συναυλίες πας για να ακούσεις μουσική. Στα μπουζούκια πας για το ολοκληρωμένο πακέτο. Με το μουσικό κομμάτι να έρχεται σε τριτοδεύτερη μοίρα. ;)

By the way, απ' όσο ξέρω, σε όποιο μέρος του κόσμου υπάρχει ικανή συγκέντρωση ελληνικού στοιχείου, υπάρχουν και κάποια μαγαζιά "τύπου μπουζούκια".

 

Όλα μας πειράζουν μου φαίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...